<blockquote rel="gacsat"><blockquote rel="laiki">Egy kis tanulmány arról, hogyan alkalmazzák a szakik a Gradokat:
http://www.youtube.com/watch?v=-Gisjz8v8UE
A tüzelőállásban lévő bemérőműszerekre gondolt. Ezeket az adatokat nem tudják helyettük megállapítani, max. a célokét. A bemérőcsoport már előre kitűzte nekik a harcigépek pontos helyét, irányát és a párhuzamosítást is már megtették (eheznem is kell feltétlenül tájolóműszer). Mivel az SV-k nagy és meglepetésszerű csapásmérésre lettek tervezve nem gyakori a tűzáthelyezés, úgy mint a zlj. közvetlen csöveseknél, ezért a tüzelőállás (TÁS)is szerényebb berendezésű (persze nem a mai modern eszközöknél, ahol már csípőlövésekkel ritkítanak, ott nincs előkészített TÁS). Az SV-k, főleg a kis lőtávval rendelkező Grad-ok a tüzelés után azonnal el kell hogy tünjenek. A csöves zlj. közvetlen ütegek ezt nem mindig tehetik meg.
Az SV-k készenléti helyen tartózkodnak. Tüzelőállásba csak a tűzkiváltás idejére hajtanak be, utána pucolás töltőhelyre, ez a rotáció. ahány feladat, annyi tüzelőállást kell előkészíteni. PAB 2-vel tájolni, a harcigépek helyét kitűzni, gépkocsivezetőkkel lejárni a behajtási útvonalat. TÁS elfoglalás után 3 percen belül lőni, 2 perc TÁS elhagyás, mert az ellenfélnél is elsőrendű célpont. Fontossági sorrend: atomeszközök, harcászati rakéták, vezetési pontok, SV-k, tüzérségi eszközök, menetoszlopok, nyílt, fedett élőerők, stb. Megfelelő tervezés és jó célkiválasztás esetén 1 üteg 2 tüzérosztállyal felér. ( tüzérségi eszközök, menetoszlopok, vezetési pontok, nyílt élőerők, kumulatív rakétával harckocsik, páncélozott járművek ) A legnagyobb előnye a tűzgyorsaság. 20mp 240rakéta. Az ellenfélnek nincs ideje reagálni, utakat elhagyni, fedezékbe vonulni, stb. Természetesen a csöves tüzérségnek is vannak olyan feladatai, amiben ő a jobb. (pontosság, zárótűz, tűzhenger ) Mindenkinek a harc sikeres megvívása a feladata.
Lokátorral gyorsan be tudják mérni röppálya alapján a TÁS helyét és jön az áldás. Ha gyorsak akkor is kell hozzá 3-5 perc. (lokátor mér, jelent, parancsnok dönt, lőelemeket megállapít, beállít, tüzel) A fentiek miatt a töltőhely és a készenléti hely maximálisan álcázva .UAV-k hasonló az eljárás. A csöves tüzérség más. A TÁS elfoglaláshoz, elhagyáshoz egy nagyságrenddel több idő kell. Ezért is jobb az önjáró a vontatottnál. ( Az USA a második világháborúban erre gyorsan rájött és preferálta az önjárókat, mert a vontatott tüzérségi eszközök zöme visszavonulás esetén elveszett. Ez fokozottan vonatkozott a páncéltörőkre. )