Az EU-csúcs Ukrajna felfegyverzését ígéri, és tartózkodik a tűzszünet felszólításától
2022. MÁJUS 26., CSÜTÖRTÖK, 09:54
Az Európai Unió vezetőinek május 30-án kezdődő csúcstalálkozójának határozattervezete azt ígéri, hogy továbbra is felfegyverzik és finanszírozzák Ukrajnát az orosz „atrocitások, szenvedések és pusztítások” hátterében.
Az EUobserver megismerkedett a dokumentumtervezettel – írja a
European Truth .
„Az Európai Unió eltökélt szándéka, hogy segítse Ukrajnát abban, hogy megvalósítsa elidegeníthetetlen jogát az orosz agresszióval szembeni önvédelemhez” – áll az EU-nagykövetek által véglegesítés alatt álló dokumentumtervezetben.
Az EU vezetői üdvözölnek minden új jogi "intézkedést" az EU-ban lévő orosz vagyon elkobzására, valamint olyan "lehetőségek tanulmányozására, amelyek célja a befagyasztott orosz vagyon felhasználása Ukrajna fellendülésének támogatására".
Bírálják, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök élelmiszert használt fel az uniós szankciók enyhítésére, cserébe azért, hogy Ukrajna a kikötőin keresztül gabonát szállítson a világpiacokra.
"Az Európai Tanács határozottan elítéli az ukrajnai mezőgazdasági termelés Oroszország általi megsemmisítését és jogellenes felhasználását, és új szárazföldi útvonalak létrehozására szólít fel, beleértve a Balti-, a Fekete- és az Adriai-tengert" - áll a határozattervezetben.
A kiadvány megjegyzi, hogy a csúcstalálkozó nyilatkozattervezetének retorikája keményebb, mint azt egyes tagállamok szerettek volna.
Különösen Olaszország, Magyarország és Ciprus ragaszkodott az EU azonnali tűzszünetet szorgalmazó nyilatkozatához. A legutóbbi határozattervezetek azonban nem említik ezt, mivel Lengyelország és a balti államok ellenállnak a Moszkvának tett engedményeknek.
Ehelyett a projekt nagy hangsúlyt fektet Oroszország cselekményeinek büntethetőségére. "Oroszországot, Fehéroroszországot és minden felelőst felelősségre kell vonni tetteikért a nemzetközi joggal összhangban" - áll a dokumentumban.
Arról viszont nem szól a tervezet, hogy késlekedjen az EU a hatodik szankciócsomag elfogadásával, amelyet Magyarország olajügyek miatt blokkol.
Ehelyett az EU vezetői azt tervezik, hogy még keményebb álláspontot képviselnek a szankciók megkerülésével kapcsolatban, és kijelentik, hogy "a lehető leghamarabb megszüntetik az Európai Unió függőségét az orosz gáz-, olaj- és szénimporttól".
Azt is elmondják, hogy fokozzák az esetleges súlyos ellátási zavarokra való felkészülést és az EU gázpiacának stabilitását, ha felgyorsítják a "tárolók feltöltését a jövő télig".
A nyilatkozat azt sem teszi egyértelművé Ukrajna számára, hogy hivatalosan elismeri-e EU-tagjelölt országként. A vezetők egyszerűen „ tudomásul veszik ” a tagfelvételi kérelmét, és azt mondják, hogy „vissza fognak térni a kérdésre a júniusi ülésen”.
Emlékeztetni kell arra , hogy Mark Rutte holland miniszterelnök kijelentette , hogy
kicsi a valószínűsége annak , hogy Ukrajna hamarosan tagjelölt lesz az Európai Unióban .