[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

adam.bertok

Well-Known Member
2022. február 26.
358
1 129
93
Komolyan, te valami humorista vagy? Egy önellátó gazdaságról beszélsz:D:D:D Amibe pont az olyan felfogású politikusok kényszerítették mint te. Jókat nevetek rajtad hallod e
örülök,hogy nevetgélsz. hogy lehet önellátó amikor nem az ?
meg az USA sem önellátó, pedig az egy gazdag ország, Kina sem önellátó, Törökország sem, észak korea sem az, de ők tényleg rajta vannak a dolgon.
De oroszország az önellátó. mindenük is van. 110%ban,ááá hagyjuk.
 

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 582
4 824
113
Vannak akik még mindig abban hisznek,hogy az oroszok behúzzák egész Ukrajnát,ők még hisznek a csodákban,de szerintem nincs ezzel semmi baj,mindenki abban hisz és azért imádkozik amihez csak akar.

Sőt, még Észtország, Lettország, Litvániát is behúzzák, mégpedig nem is olyan sokára... még be sem fejeződik az ukrán háború fele sem, amikor ez megtörténik.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 052
16 683
113
Nehéz végigolvasni sokszáz oldalt, de ahogy tűnik a legutóbbi pártíz átment - "mi lesz az embargóztatott oroszokkal" - topicba. Aki azt gondolja, hogy chip hiánnyal, meg tech hiánnyal meg lehet törni Oroszországot az szerintem túlságosan a mi nyugati szemünkkel ítéli meg a dolgokat. Kína, Japán de Oroszország is szélesebb időtávlatokban gondolkodik mint a nyugatiak, a birodalmi eszme, a végtelen idejű birodalom építés ott nem csak hagyomány hanem a néplélek része. Egyáltalán nem fog bekövetkezni, hogy a McDonaldstól, Versace-től megfosztott oroszok majd rákényszerítik a politikát, hogy hagyja abba amit csinál, nem érdekel senkit, hogy lesz-e műholdas traktor, szántanak megszokásból, nem érdekel senkit, hogy leáll az Airbus, a Superjettel átmennek a szomszédba és onnan repülnek tovább a világ másik végébe, a nyugat nem megtöri az oroszokat hanem rászoktatja valami másra és Oroszország szomszédainak zsebét fogja kitömni ahonnan majd áramlik befelé féllegálisan minden embargózott termék és forgalmazzák majd megintcsak féllegálisan az orosz energiahordozókat, nyersanyagot kifelé. Rendkívül szűklátókörőségről árulkodik, hogy a világ Iránnak képzeli Oroszországot, mert nem az és soha nem fogja tudni rákényszeríteni ilyen eszközökkel a meghátrálásra az országot semmilyen gazdasági erő vagy megfontolás, de ugyenez igaz a többi ázsiai hatalomra is, máshogy gondolkodnak mint mi - mielőtt firtatni kezdi valaki, majdnem egy évet éltem Ázsiában, talán jobban meg tudom ítélni mint itt páran, persze csak vélemény, nem fact.
Oroszország addig háborúzik kb ameddig akar, az erőbedobása szemlátomást alacsony, kitárazza az egyébként is kidobásra ítélt technikát ami végletesen elavult lenne 10-15 éven belül, helyette megteremti az újabb haderő építésének alapjait, azért ne feledjük el, az átkosban a Doneckij Donbas a Ruhr vidék után Európa második legnagyobb iparvidéke volt, máig a legek földje és itt minden az oroszoké lesz hamarosan, ha Ukrajna nem enged akkor még több.
Ukrajna elszalasztotta az esélyt - de ezt már egy éve leírtam - hogy egyensúlyi politikát folytasson egyfajta semleges státusból, hidat teremtsen a kelet és nyugat közt, most el kell fogadja majd a maradék ország a nyugat kegyelmét és feltételeit, hogy a romokból még ország maradjon a végén ...
Alapvetően egyetértek a megállapításaiddal, néhány gondolatod kiragadnák, és a végén következtetni - próbálok.

"Nehéz végigolvasni sokszáz oldalt, de ahogy tűnik a legutóbbi pártíz átment - "mi lesz az embargóztatott oroszokkal" - topicba. Aki azt gondolja, hogy chip hiánnyal, meg tech hiánnyal meg lehet törni Oroszországot az szerintem túlságosan a mi nyugati szemünkkel ítéli meg a dolgokat. Kína, Japán de Oroszország is szélesebb időtávlatokban gondolkodik mint a nyugatiak, a birodalmi eszme, a végtelen idejű birodalom építés ott nem csak hagyomány hanem a néplélek része."

A topiknak a pár ezer oldalát is végigolvashatod, nem leszel okosabb abban h valójában is mi történik a háttérben. Az biztos hogy nagyon sok olyan topic író van itt aki nem találkozott még személyesen pld ukrán "nacionalista" hívővel, vagy az orosz nép különböző képviselőivel. Nekem "volt szerencsém" ezekkel találkozni Pld a Szovjetúnióban, Ukrajnában az állami küldöttségben a tolmácsom és katonai kisérőm személye a budapesti mátyásföldi szovjet katonai reptér parancsnokhelyettese, egy főhadnagy volt. Jó szokás szerint a "túra" végén egy MIG keresőlámpáját ajánlotta egy faforgáccsal kitömött ládából. Mondta h jó lesz vadászni, de nem palizott be fél liter vodka után sem.
Ahogy írod, nyugati fogyasztói társadalom keresztül nem lehet megítélni a két nép, sokszor egymással mereven szemben álló szemléletét.

"Aki azt gondolja, hogy chip hiánnyal, meg tech hiánnyal meg lehet törni Oroszországot az szerintem túlságosan a mi nyugati szemünkkel ítéli meg a dolgokat."

Hát nem.. a feketepiacon az orosz olyan eszközt szerez be (igaz korlátozott mennyiségben) amire nagyon szüksége van a hadiiparának. A 80 as években COCOM listás. 10 - 20 MB-os hard diszkek szállításában én is részt vettem Magyarországra..Az orosz lakosság meg nem fogja magát a földhöz verni ha nem kapja meg a legűjabb "kütyüket", ez a nyugati ifjú nemzedék stílusa.

Ha az orosz úgy gondolja, akkor nem fog több, chip előállításához szükséges nemesgázt, ritkaföldfémet, lítiumot, vasárut, alut, stb szállítani nyugatnak, és a technológiánk abban a pillanatban földbe áll. Már láthatjátok a vasanyag hiány kialakulását Magyarországon..

"Oroszország addig háborúzik kb ameddig akar, az erőbedobása szemlátomást alacsony, kitárazza az egyébként is kidobásra ítélt technikát ami végletesen elavult lenne 10-15 éven belül, helyette megteremti az újabb haderő építésének alapjait, azért ne feledjük el, az átkosban a Doneckij Donbas a Ruhr vidék után Európa második legnagyobb iparvidéke volt, máig a legek földje és itt minden az oroszoké lesz hamarosan, ha Ukrajna nem enged akkor még több."

Valóban. Ezért ez nem háború, hanem "Különleges Hadművelet" .

Vízióm ezzel kapcsolatosan:

Azért nem háború, mert az már 1 - 2 nap alatt lezajlott volna.

Mintha a két hadviselő fél, Amerika (proxi) és Oroszország előre leegyeztette volna az egészet lépésről lépésre.
A mai modern fogyasztói társadalomnak nem lehet megmondani az "állandó" fejlődés gazdasági és társadalmi tarthatatlanságát, és a jelenlegi valós gazdasági helyzetet. Ha a polgárnak elmagyaráznák, az emberi jogaival jönne, hogy neki joga van a mértéktelen korlátozás nélküli fogyasztásra, míg a vagyona bírja..És hogy más ember ne szóljon bele az ő életébe stb.. Sokan vagy az utcára vagy a diliházba mennének.
Amíg az a szemlélet, hogy minden évben minél többet termeljünk (egyre több a rövid idejű használatra alkalmas, fogyasztási szemét, (pld az új autók 6 év után erősen rohadnak, motorjuk pár 100 000 km után selejtek) addig lassan elfogyasztjuk bolygónk nyersanyagjait. Már most korlátozást kellene bevezetni hogy addig nem vásárolhat új, fémtartalmú fogyasztási cikket a vásárló, mig ugyanannyi súlyú fém selejtet be nem szolgáltat.

Nem akarom tovább ezt részletezni tehát a megoldás:

Amerikai (proxi) - Orosz háborús Különleges Hadműveletek, ahol gyakorló hadviselést folytat a 2 fél, az erre 40 év alatt, jelentős külföldi segítséggel létrehozott gyakorlópályán (Ukrajna). Az Ukrán népet náculás utján kellett lelkileg erre felkészíteni hogy ez így jó és szükséges. Látható h egyre újabb és egyre nagyobb hatású fegyvereket vet be mindkét fél (remélem nem mennek el a kis, harctéri nukik irányába).

Ez alatt ahogy sokan írtátok, "élesben" ki lehet próbálni az új katonai technikákat, és le lehet amortizálni selejtezni a régiket.
Fel lehet futtatni a hadiipari termelést.
A kezelőszemélyzet emberveszteségeit jó részt az ukrán fél viseli, ahogy Biden elárulta, az ukrán utolsó harcosig..

Sokkal fontosabb az egész bolygóra gyakorolt hatás:

Most már a nyafogó, nyápic nyugati polgárnak sem kell sokat magyarázni hogy fogja be a pofáját, örüljön hogy van még mit ennie, van még valamennyi energiája de azzal is takarékoskodni kell. Az energia áremeléseket pld így lehet szó nélkül az emberekkel lenyeletni, hiszen lassan örülhetnek hogy élnek és lyuk van a seggükön. Sokkal kisebb emelkedésnél is régebben már az utcán balhéztak..

Ha a nyugati polgár ismét "kevésbé" fél, itt a média közbelép, és olyanokat irogat h az ukránok vesztésre állnak, az oroszok a spájzban vannak..
 

adam.bertok

Well-Known Member
2022. február 26.
358
1 129
93
Szerezz pinát, be vagy feszülve.
nyomatjátok az orosz felsőbbrendűségről a dumát, meg hogy önellátóak, amikor meg valaki leirja hogy mekkora a pancserek az oroszok, akkor meg jön egy ilyen vicces komment.

hireket irjál már, ez egy haditechnikai ukrajnával foglalkozó topik úgy tudom. ezzel kapcsolatos véleményeket lehet itt megosztani.

egy kis összehasonlítás az orosz és az amcsi rakéta vető rendszerekről.
annyival fejlettebb az amerikai rendszer tüzelési gyorsasága, hogy nem merem ide beirni, hogy hányszoros a különbség, mert az orosz fanok agyvérzést kapnának.


szépen fogynak az orosz tisztek, már 700 felett van a számuk.

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="en" dir="ltr">720 killed Russian officers so far.<br>RETWEET is for more audience, FOLLOW is for you and LIKE is for us.<br>Hold on! <a href="https://t.co/lwY87xQqu7">pic.twitter.com/lwY87xQqu7</a></p>&mdash; Russian Officers killed in Ukraine (@KilledInUkraine) <a href=" ">June 10, 2022</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

hogy ne csak egy számot kelljen siratnotok, legyen egy arc is, szimpatikus fiatal srácnak tűnt.

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="und" dir="ltr">Senior Lieutenant Моисеев Максим (Moiseev Maxim), deputy commander for military and political work in the paratrooper company of the Pskov 76th Airborne Division, was killed in Ukraine.<a href="https://t.co/SjolSL8g3a">https://t.co/SjolSL8g3a</a> <a href="https://t.co/mBH25Pq5P4">pic.twitter.com/mBH25Pq5P4</a></p>&mdash; Russian Officers killed in Ukraine (@KilledInUkraine) <a href=" ">June 11, 2022</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>


Ukrajnát szétverik és elfoglalják az oroszok, többen vannak és végül is az 50 éves tankkal is lehet pusztitani.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 779
28 801
113
Mariuopolban állitólag kitört a kolera, mert még mindig hullák rohadnak az utcán és nincs tiszta ivóviz. Irja a Die Welt, a (volt ukrán) polgármesterre hivatkozva.
Szerontem ez ukroprop.
Már Mariupol elfoglalása előtt értekeztek egyes orosz telegram csatornákon, hogy az ukránok vszeg a brit "tanácsadók" ötlete nyomán elő fogják venni a járvány kártyát a szokásos propagandájuk részeként. Avagy nézzétek ezt teszik veletek a szemét orosz megszállók, miközben azért épp az ukránok azok, akik köztudottan nem szedik össze a saját hulláikat, mert így akkor nem számítanak bele a veszteségbe (utóbbi benne lesz az anyagban). Helyi videókat nézve bár nehéz a helyzet, de járványról szó sincsen, elsőként épp az ivóvíz-hálózatot kezdték rendberakni. Ellenben Nyikolajevvel, ahol egy helyi üzenetet az autentikusság megtartása mellett idézve "amennyiben a nagy ukrán nacionalisták beleinnának a csapvízbe, egész nap guggolva szarnának harc helyett a bokrokban". Eléggé ilyen megmikrózott szír háborús nyugati propaganda íze kezd ennek lenni, vszeg ugyanazok is vannak mögötte
 
W

Wilson

Guest

Kijevben egyenesen a donbászi front válságáról beszélnek. A történések megértése Az ukrán fegyveres erők súlyos veszteségeket szenvednek, de a nyugati nehézfegyverek szállítása mindent megváltoztathat​

2022. június 11., 11:21​

Forrás: Meduza​

Mi történik Donbasz frontján?​

A harcok még mindig (mint az elmúlt két hónapban) a Szeverszkij- Donyec folyó partján zajlanak . Mindkét fél igyekszik új hídfőket létrehozni (az ukrán hadsereg a folyó jobb partján, az orosz hadsereg a bal oldalon), valamint az ellenséges hídfők lerombolásával. Ebben eddig egyik hadsereg sem tudott igazi sikert elérni.​

  • Az orosz csapatok elfoglalták szinte a teljes bal partot (azaz az orosz határ felől) - elfoglalták Liman és Szvjatogorszk városait, amelyeket több mint egy hónapja védtek az ukrán csapatok.
  • Az ukrán hadseregnek már csak két hídfője maradt a bal parton - Szeverodonyeck város ipari övezetében és Harkovtól keletre lévő Stary Saltov területén.
  • Az orosz csapatok egy erdős hídfőbe vannak zárva a Szeverszkij-Donyec jobb partján Izyumtól délre. Az ottani offenzívát még áprilisban leállították, a csapatok nagy részét kivonták a hídfőből - egy része valószínűleg Oroszországba ment utánpótlásra, a másikat a Szeverodonyeck régióba szállították.
  • A DPR szinte teljes területe a Seversky Donets jobb partján található (a folyó bizonyos pontokon Oroszország felé fordul). Az orosz csapatok és az el nem ismert köztársaság „népi milíciája” azonban nem tudják áttörni az ottani „érintkezési vonalat”, amely még 2014-ben alakult ki a donyecki repülőtérért és környékén folytatott harcok után. A vonalat komolyan megerősítették az ukrán csapatok, akik nyolc év alatt mélyreható védelmet építettek rá.
  • A vonal egyetlen áttörése május elején történt, amikor a Wagner PMC harcosai és az orosz csapatok elfoglalták Popasnát, és a városból visszadobott ukrán 24. gépesített dandár egységei nem tudtak új védelmi vonalat létrehozni.
  • Ekkor tudtak az orosz csapatok észak felé vonulni, az ukrán védelem lyukába, elérve a Liszicsanszkot védő csoport hátulját, és a Szeverodonyeck folyó túloldalán helyezkedtek el tőle.
  • Az orosz parancsnokság ugyanakkor csapást tervezett a Popasznajából északról áttörő csoport felé - a Jampol régióból, amelyet áprilisban foglaltak el az orosz csapatok. A cél egyértelmű volt: ha a két csoport utat tört volna egymásnak, akkor a Liszicsanszkban és Szeverodonyeckben tartózkodó ukrán csapatokat (10-15 ezer fő) bekerítik.
  • Ehhez azonban az orosz csapatoknak (a Központi Katonai Körzet dandárjainak) kényszeríteniük kellett a Szeverszkij-Donyeceket. A május eleji folyón való átkelési kísérletek katasztrófával végződtek: a jobb parton előretolt egységeket legyőzte az ukrán tüzérség. Ezt követően az orosz parancsnokság megtagadta az északi csapást (talán átmenetileg).
  • A déli áttörés helyére (a Bakhmut-Lysichansk autópálya területére, valamint Kamyshevakh faluba) az ukrán parancsnokság nagy erősítést küldött, amely után a harcok helyzeti jelleget öltöttek. Az ukrán csapatoknak sikerült (átmenetileg) visszafoglalniuk a korábban az orosz hadsereg által megszállt Szeverodonyeck egy részét. Több napos harc után a városban tartózkodó ukrán erők kivonultak az Azot vegyi üzem területére. Nehéz lesz bevenni az orosz hadsereg homlokába: Szeverodonyeck védőit Liszicsanszkból ukrán tüzérség támogatja. Tüze különösen hatásos annak köszönhetően, hogy a Szeverszkij-Donyec jobb partja több tíz méterrel magasabban van, mint a bal. Az Azot megtartása azonban nehéz lesz: az üzem védelme az egyetlen megmaradt hídtól függ, amely folyamatos bombázásnak van kitéve.
  • Szeverodonyeck védelme értelmét veszítheti, ha Liszicsanszkgal együtt veszik körül. Az orosz csapatok tovább nyomulnak Popasznajától északra: június 10-re elfoglalták Kamyshevakhát és az attól északra fekvő Szvetlanovka állomást. Harcok zajlanak a Bahmut–Lysichansk autópálya közelében is, Soledartól északnyugatra. Ott (Nikolajevka közelében) június 5-én meghalt a DPR 1. hadsereghadtestének parancsnoka, Roman Kutuzov orosz tábornok (nem tudjuk, hogy február 24-e előtt ő vezette-e ezt a hadtestet). Ha az orosz csapatok el tudják zárni az autópályát, és további 10 kilométert észak felé haladnak, Liszicsanszkot és az összes szeverodonyecki ukrán erőt bekerítik. Nehéz őket előre visszavonni: a tűz alatti visszavonulás súlyos veszteségekhez vezethet, különösen nehéz felszereléseknél.
  • A front másik aktív szektora Szvjatogorszk területén található. Ott az orosz csapatok ismét befutottak a Szeverszkij-Donyecbe, ami itt megakadályozza őket abban, hogy offenzívát fejlesszenek ki Szlavjanszk ellen. Az orosz hadsereg azonban itt nélkülözheti az összetett átkelő műveletet, és a közeli Izyum hídfőről folytatja az offenzívát a folyó mentén. Ha ez az offenzíva sikeres lesz, az orosz csapatok egyszerre két irányból közelítik meg Szlavjanszkot és Kramatorszkot (ahol a teljes ukrán csoportosulás főhadiszállása található Donbászban).
  • Harkovtól keletre és északra, ahol az ukrán csapatok áprilisban és májusban sikeresen előrenyomultak azzal a távoli céllal, hogy elérjék az orosz hadsereg Izyum csoportjának hátulját, helyzetük tovább romlott: az orosz hadsereg erősítést küldött ide, és a Az ukrán hadseregnek éppen ellenkezőleg, csapatokat kellett küldenie Severodonetsk és Bahmut területére.
  • Az ukrán offenzíva a Herson régióban is elakadt. Innen az ukrán fegyveres erőknek Szeverodonyeckbe és Bahmutba is haderőt kellett küldeniük (utóbbi térségében az ukrán parancsnokság új védelmi vonalat hoz létre Liszicsanszkból és Szeverodonyeckből való visszavonulás esetére).

 
W

Wilson

Guest

Mi tehát az ukrán hadsereg válsága?​

Talán nincs stratégiai válság.

Amint az a csaták fenti leírásából látható, az ukrán csapatok veszteségeket szenvednek, elveszítenek néhány települést, de még mindig messze vannak a vereségtől. Az ukrán hadsereg katasztrófájának elkerülése érdekében továbbra is meg kell akadályozni, hogy az orosz csapatok bekerítsék őket a Donbaszban (hogy ne fedjék fel a frontot, és ne akadályozzák meg az orosz csapatok előrenyomulását a térség mélyére).

Az Ukrán Fegyveres Erőknek két lehetősége van: vagy megtartja a frontszakaszokat Kamyshevakhitól északra és a Bahmut-Lyszichanszk autóúton, valamint a Szvjatogorszktól Liszicsanszkig tartó Szeverszkij-Donyec mentén, vagy időben evakuálja a csapatokat Liszichanszkból és Szeverodonyeckből.

A fő cél a hadsereg nyugati fegyverekkel való átfegyverzéséhez és új alakulatok létrehozásához szükséges idő elnyerése. Siker esetén a katonai szakértők továbbra is előnyösebbnek tartják az ukrán hadsereg esélyeit az általános győzelemre .

Ha ez nem stratégiai válság, mi az?​

A taktika szintjén valóban szembetűnő az ukrán fegyveres erők válsága. Ez annak a ténynek köszönhető, hogy az orosz hadsereg kiküszöbölte a hiányosságok egy részét:

  • több tíz kilométeren át felhagyott a felkészületlen áttörésekkel, amelyek lehetővé tették a csapatok utánpótlásának megszervezését, beleértve a vasúti szállítást is;
  • képes volt az erőket, és ami a legfontosabb, a tűzerőt fontos területeken összpontosítani, feláldozva a támadó hatalmat (átmenetileg) másodlagos területeken - például a harkovi régióban, Donyeck külvárosában vagy Herszonban és Zaporozsjében;
  • javítani tudott a gyalogság helyzetén a főbb irányokban: a PMC „Wagner” és az „önkéntesek” egyéb egységei, az el nem ismert DPR és LPR újonnan mozgósított lakói, „Kadyrovtsy”, a Mariupol megtámadása után szabadult csapatok, és így tovább küldték a Donbászba;
  • szervezett "felderítő és tűzköröket", ahogy az orosz hadtudomány nevezi egy csomó tüzérséget és lövészeit, köztük pilóta nélküli légi járműveket. Nem szűnt meg Oroszország előnye a tüzérségi darabszámában és lőszerek számában sem. Ez különösen a fő irányvonalakon szembetűnő: például az orosz offenzívák irányának változása pontosan megjósolható a tüzérség átcsoportosításával (sokszor kerül a helyi lakosok videójára).
Az orosz csapatok mindezen „új beállításai” az ukrán fegyveres erőket szenvedésre és veszteségekre késztetik. Most az ukrán hadsereg nem tudja teljes mértékben kihasználni előnyeit - nagyszámú motivált gyalogságot, páncéltörő fegyverekkel telített (nyugati, szovjet és ukrán gyártású rakéták és gránátvetők). Ha a csatát 10 kilométeres vagy annál nagyobb távolságban vívják, ezek a könnyű fegyverek haszontalanok.

Ez magyarázza az ukrán vezetés azon vágyát, hogy a lehető leghamarabb megkapja a nehézfegyvereket, különösen a nagyszámú tüzérségi rendszert. Ahhoz, hogy az ukrán hadsereg egyenrangúan harcolhasson az oroszokkal, sok száz 155 milliméteres NATO-kaliberű „törzsre” van szüksége (a 152 mm-es szovjet fegyverekhez hamarosan egyszerűen nem lesz lövedékek maradtak, és sok ilyen fegyvert, amelyek február 24-ig az ukrán fegyveres erőknél szolgáltak, már kiütötték).

Talán a nyugati sajtóban az ukrán hadsereg súlyos veszteségekről és az orosz tüzérség büntetlenül végzett munkájáról szóló történetei hangsúlyozzák az utánpótlás sürgős növelésének szükségességét.

Az ukrán fegyveres erők taktikai válsága még mindig stratégiai válsággá fejlődhet (és ez elég valószínű)​

Először is, a jelenlegi helyzetben rendkívül magas az ukrán parancsnokság hibájának ára: az orosz hadsereg Liszicsanszkot és Szeverodonyecket körülvenni próbáló északi és déli csoportjai közötti távolság nem haladja meg a 30 kilométert. Az ukrán védelem bármilyen áttörése katonák és tisztek ezreit hagyhatja el minden nehéz felszereléssel együtt mentési lehetőség nélkül.

Másodszor, még nincsenek nagy orosz erők a frontokon. Nem világos például, hogy hol található a teljes 1. harckocsihadsereg, valamint a légideszant erők hadosztályainak és dandárainak jelentős része, amelyeket április végén vontak ki az izyumi hídfőből, és valószínűleg feltöltötték személyi állománnyal és felszereléssel. . Talán hamarosan részt vesznek az offenzívában az egyik fontos irányba - ahol most utolsó erejükkel védekeznek az ukrán csapatok.

 

senkineksenkije

Well-Known Member
2020. november 22.
591
5 370
93
Alapvetően egyetértek a megállapításaiddal, néhány gondolatod kiragadnák, és a végén következtetni - próbálok.

"Nehéz végigolvasni sokszáz oldalt, de ahogy tűnik a legutóbbi pártíz átment - "mi lesz az embargóztatott oroszokkal" - topicba. Aki azt gondolja, hogy chip hiánnyal, meg tech hiánnyal meg lehet törni Oroszországot az szerintem túlságosan a mi nyugati szemünkkel ítéli meg a dolgokat. Kína, Japán de Oroszország is szélesebb időtávlatokban gondolkodik mint a nyugatiak, a birodalmi eszme, a végtelen idejű birodalom építés ott nem csak hagyomány hanem a néplélek része."

A topiknak a pár ezer oldalát is végigolvashatod, nem leszel okosabb abban h valójában is mi történik a háttérben. Az biztos hogy nagyon sok olyan topic író van itt aki nem találkozott még személyesen pld ukrán "nacionalista" hívővel, vagy az orosz nép különböző képviselőivel. Nekem "volt szerencsém" ezekkel találkozni Pld a Szovjetúnióban, Ukrajnában az állami küldöttségben a tolmácsom és katonai kisérőm személye a budapesti mátyásföldi szovjet katonai reptér parancsnokhelyettese, egy főhadnagy volt. Jó szokás szerint a "túra" végén egy MIG keresőlámpáját ajánlotta egy faforgáccsal kitömött ládából. Mondta h jó lesz vadászni, de nem palizott be fél liter vodka után sem.
Ahogy írod, nyugati fogyasztói társadalom keresztül nem lehet megítélni a két nép, sokszor egymással mereven szemben álló szemléletét.

"Aki azt gondolja, hogy chip hiánnyal, meg tech hiánnyal meg lehet törni Oroszországot az szerintem túlságosan a mi nyugati szemünkkel ítéli meg a dolgokat."

Hát nem.. a feketepiacon az orosz olyan eszközt szerez be (igaz korlátozott mennyiségben) amire nagyon szüksége van a hadiiparának. A 80 as években COCOM listás. 10 - 20 MB-os hard diszkek szállításában én is részt vettem Magyarországra..Az orosz lakosság meg nem fogja magát a földhöz verni ha nem kapja meg a legűjabb "kütyüket", ez a nyugati ifjú nemzedék stílusa.

Ha az orosz úgy gondolja, akkor nem fog több, chip előállításához szükséges nemesgázt, ritkaföldfémet, lítiumot, vasárut, alut, stb szállítani nyugatnak, és a technológiánk abban a pillanatban földbe áll. Már láthatjátok a vasanyag hiány kialakulását Magyarországon..

"Oroszország addig háborúzik kb ameddig akar, az erőbedobása szemlátomást alacsony, kitárazza az egyébként is kidobásra ítélt technikát ami végletesen elavult lenne 10-15 éven belül, helyette megteremti az újabb haderő építésének alapjait, azért ne feledjük el, az átkosban a Doneckij Donbas a Ruhr vidék után Európa második legnagyobb iparvidéke volt, máig a legek földje és itt minden az oroszoké lesz hamarosan, ha Ukrajna nem enged akkor még több."

Valóban. Ezért ez nem háború, hanem "Különleges Hadművelet" .

Vízióm ezzel kapcsolatosan:

Azért nem háború, mert az már 1 - 2 nap alatt lezajlott volna.

Mintha a két hadviselő fél, Amerika (proxi) és Oroszország előre leegyeztette volna az egészet lépésről lépésre.
A mai modern fogyasztói társadalomnak nem lehet megmondani az "állandó" fejlődés gazdasági és társadalmi tarthatatlanságát, és a jelenlegi valós gazdasági helyzetet. Ha a polgárnak elmagyaráznák, az emberi jogaival jönne, hogy neki joga van a mértéktelen korlátozás nélküli fogyasztásra, míg a vagyona bírja..És hogy más ember ne szóljon bele az ő életébe stb.. Sokan vagy az utcára vagy a diliházba mennének.
Amíg az a szemlélet, hogy minden évben minél többet termeljünk (egyre több a rövid idejű használatra alkalmas, fogyasztási szemét, (pld az új autók 6 év után erősen rohadnak, motorjuk pár 100 000 km után selejtek) addig lassan elfogyasztjuk bolygónk nyersanyagjait. Már most korlátozást kellene bevezetni hogy addig nem vásárolhat új, fémtartalmú fogyasztási cikket a vásárló, mig ugyanannyi súlyú fém selejtet be nem szolgáltat.

Nem akarom tovább ezt részletezni tehát a megoldás:

Amerikai (proxi) - Orosz háborús Különleges Hadműveletek, ahol gyakorló hadviselést folytat a 2 fél, az erre 40 év alatt, jelentős külföldi segítséggel létrehozott gyakorlópályán (Ukrajna). Az Ukrán népet náculás utján kellett lelkileg erre felkészíteni hogy ez így jó és szükséges. Látható h egyre újabb és egyre nagyobb hatású fegyvereket vet be mindkét fél (remélem nem mennek el a kis, harctéri nukik irányába).

Ez alatt ahogy sokan írtátok, "élesben" ki lehet próbálni az új katonai technikákat, és le lehet amortizálni selejtezni a régiket.
Fel lehet futtatni a hadiipari termelést.
A kezelőszemélyzet emberveszteségeit jó részt az ukrán fél viseli, ahogy Biden elárulta, az ukrán utolsó harcosig..

Sokkal fontosabb az egész bolygóra gyakorolt hatás:

Most már a nyafogó, nyápic nyugati polgárnak sem kell sokat magyarázni hogy fogja be a pofáját, örüljön hogy van még mit ennie, van még valamennyi energiája de azzal is takarékoskodni kell. Az energia áremeléseket pld így lehet szó nélkül az emberekkel lenyeletni, hiszen lassan örülhetnek hogy élnek és lyuk van a seggükön. Sokkal kisebb emelkedésnél is régebben már az utcán balhéztak..

Ha a nyugati polgár ismét "kevésbé" fél, itt a média közbelép, és olyanokat irogat h az ukránok vesztésre állnak, az oroszok a spájzban vannak..
Köszönöm ezt az szélesspectrumú és mégis olvasható írást.

"h valójában is mi történik a háttérben. Az biztos hogy nagyon sok olyan topic író van itt aki nem találkozott még személyesen pld ukrán "nacionalista" hívővel, vagy az orosz nép különböző képviselőivel. "

Dolgoztam pár országban és azt kell mondjam a való élet és az újságírói tudósítások sokszor köszönőviszonyban sincsenek egymással. Egészen más élet rajzolódik ki, ha egy újságíró vagy politikus vagy egy turista pofavizitre elugrik valamelyik országba max. két hétre és előre lebeszélt protokoll eseményen vesz részt gazdagon terített asztalokkal vagy pedig munkatársként több hónapig, egy évig, esetleg hosszabb ideig kint vagy munkaterületen. Ott már bőven lehámlik a festett máz. Voltam olyan országban is, ahol az újságíró a főváros biztonságos területén mert mozogni vagy összeszedték az újságírókat és kivitték őket valami bemutatóra és úgy írta meg az adott országról az átfogó elemzését és levonta a "mindenre" érvényes következtetéseit. Még egy év kinti munkával eltöltött idő alatt is csak annyit szed össze az ember, hogy kapisgálni kezdi a valóságot. Kiderül, hogy a hétköznapi emberek ott sem Nobel díjas tudósok, az Átlag Jánosnak" ott is keményen kell dolgozni. Az is kiderül, hogy a sokak által fejletlenek tekintett világban is normális élet folyik. Lehet, hogy a mi szemünkkel nézve vannak szokatlan megnyilvánulásaik, de attól még ugyanúgy élik az életüket, mint mi. Az átlag ott sem minden este fekszik le azzal, hogy elvágta a szomszédja nyakát.
 

Renitens

Well-Known Member
2022. február 26.
1 924
16 959
113
Orosz Strela-10 SHORAD lelőtte a taktikai ukrán drónt (videó).

Június 9-én az orosz védelmi minisztérium olyan felvételeket tett közzé, amelyeken egy 9K35 Strela-10 rövid hatótávolságú légvédelmi rendszer látható, amint elfog egy ukrán A1-SM Fury taktikai drónt.

A meglehetősen kicsi drónt egy 1L122 Harmonium rövid hatótávolságú légtérellenőrző és célmegjelölő radar észlelte. Az L-sávú radar, amelyet az orosz Almaz-Antej fejlesztett ki, akár 40 kilométeres hatótávolsággal rendelkezik.

A drónt ezután gyorsan, egyetlen rakétával lelőtte egy Strela-10-es. A rendszert, amelyet még a Szovjetunióban a KB Tochmash fejlesztett ki, jellemzően a 9M333-as rakétával szerelik fel. A rakéta legújabb változata öt kilométeres hatótávolsággal, 3,5 kilométeres repülési magassággal és öt kilogrammos, nagy robbanóerejű repeszrobbanó robbanófejjel rendelkezik, amelyhez kontakt- és lézeres közelségi gyújtószerkezet tartozik. A rakéta kétmódusú passzív infravörös célkeresővel van felszerelve, amely retikula alapú fotokontrasztot használ.

Az Ukrajnában az Athlon Avia által gyártott A1-SM Fury működési hatótávolsága 50 kilométer, és akár három órán keresztül is reptethető.

A drón kis méretének, lopakodó kialakításának és a vázában használt kompozit anyagoknak köszönhetően nagyon kis radarkeresztmetszettel rendelkezik. A drónt egy elektromos motor is hajtja, ami nagyon kis infravörös jelet ad neki. Ennek ellenére az 1L122 radar képes volt észlelni a drónt, és a Strela-10 egyetlen rakétával képes volt elfogni azt.

A kijevi erők főként az A1-SM Furyhoz hasonló taktikai drónokra támaszkodnak az orosz erők megfigyelésében. Több száz ilyen drónt lőttek le az ukrajnai orosz különleges katonai művelet kezdete óta .

https://southfront.org/russian-strela-10-shorad-shot-down-tactical-ukrainian-drone-video/
 

Renitens

Well-Known Member
2022. február 26.
1 924
16 959
113

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 886
10 063
113
Vannak akik még mindig abban hisznek,hogy az oroszok behúzzák egész Ukrajnát,ők még hisznek a csodákban,de szerintem nincs ezzel semmi baj,mindenki abban hisz és azért imádkozik amihez csak akar.
Van itt nem egy "nyugatos" kolléga, akik az év elején még arról ábrándoztak, hogy ha az oroszok megindulnak, az Atlanti óceánig meg sem állnak.. Na ehhez képest egész Ukrajna behúzása sehol sincs. Másszóvval: Mindig van egy hülyébb ötlet!
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 563
7 011
113
https://karpathir.com/2022/06/11/ur...i-kotelessegnek-nevezte-ukrajna-ujjaepiteset/
"URSULA VON DER LEYEN ERKÖLCSI KÖTELESSÉGNEK NEVEZTE UKRAJNA ÚJJÁÉPÍTÉSÉT
Ukrajnát újra kell építeni, és meg is fogjuk tenni – hangoztatta Rómában Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön.
Ursula von der Leyen a Bauhaus mozgalomnak szentelt nemzetközi fesztivál római programsorozatának megnyitójára érkezett az olasz fővárosba. Megnyitó beszédében kifejtette: az Európai Bizottság éppen csütörtökön kezdett el egyeztetni a harci műveletekben lerombolt Mariupol polgármesterével, valamint ukrán mérnökökkel a város újjáépítéséről.
Mariupol jelenleg az orosz erők kezén van.

“Újraépítjük Ukrajnát: meg kell tennünk, és meg is fogjuk tenni, mivel erkölcsi kötelességünknek tartjuk” – jelentette ki az Európai Bizottság elnöke... "
Mármint, hogy elment átadni az üzenetet, hogy amit lehet azt a mögötte álló körök építenek majd némi hitelből újjá...
A háborúnál már csak egy nagyobb business van, az újjáépítés... régi ... trükk.
 

adam.bertok

Well-Known Member
2022. február 26.
358
1 129
93
Köszönöm ezt az szélesspectrumú és mégis olvasható írást.

"h valójában is mi történik a háttérben. Az biztos hogy nagyon sok olyan topic író van itt aki nem találkozott még személyesen pld ukrán "nacionalista" hívővel, vagy az orosz nép különböző képviselőivel. "

Dolgoztam pár országban és azt kell mondjam a való élet és az újságírói tudósítások sokszor köszönőviszonyban sincsenek egymással. Egészen más élet rajzolódik ki, ha egy újságíró vagy politikus vagy egy turista pofavizitre elugrik valamelyik országba max. két hétre és előre lebeszélt protokoll eseményen vesz részt gazdagon terített asztalokkal vagy pedig munkatársként több hónapig, egy évig, esetleg hosszabb ideig kint vagy munkaterületen. Ott már bőven lehámlik a festett máz. Voltam olyan országban is, ahol az újságíró a főváros biztonságos területén mert mozogni vagy összeszedték az újságírókat és kivitték őket valami bemutatóra és úgy írta meg az adott országról az átfogó elemzését és levonta a "mindenre" érvényes következtetéseit. Még egy év kinti munkával eltöltött idő alatt is csak annyit szed össze az ember, hogy kapisgálni kezdi a valóságot. Kiderül, hogy a hétköznapi emberek ott sem Nobel díjas tudósok, az Átlag Jánosnak" ott is keményen kell dolgozni. Az is kiderül, hogy a sokak által fejletlenek tekintett világban is normális élet folyik. Lehet, hogy a mi szemünkkel nézve vannak szokatlan megnyilvánulásaik, de attól még ugyanúgy élik az életüket, mint mi. Az átlag ott sem minden este fekszik le azzal, hogy elvágta a szomszédja nyakát.
persze mert az oroszoknal olyan foku agymosas van hogy kb nem is erdekli oket.
 

oliver88

Well-Known Member
2020. április 3.
225
779
93
Szerbiában vették őrizetbe Andrij Naumovot, az ukrán titkosszolgálat, az SZBU egyik korábbi vezetőjét, akit március 31-én Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hazaárulás miatt távolított el posztjáról.

Az ukrán Pravda azt írja, Naumovot Dél-Szerbiában vették őrizetbe pénzmosás gyanúja miatt, egy német állampolgárral együtt, aki vélhetően a sofőrje.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 945
56 934
113

Öregtankos

Well-Known Member
2022. február 26.
6 705
45 395
113
Cseh zsoldos meghalt Ukrajnában .
Az ukrajnai harcok során egy cseh zsoldost likvidáltak. Ezt Jan Lipavsky cseh külügyminiszter jelentette be.

Összesen több mint 100 cseh zsoldos harcol a kijevi rezsim oldalán.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 052
16 683
113
Sajnos rossz ajtón kopogtatsz, én hiszek egy normális EU-ban és a NATO-ban is. Persze az lenne a legüdvösebb, ha lenne egy pusztán európai katonai védelmi szövetség, csak atomarzenál nélkül felesleges.
Ez egy antagonisztikus ellentmondás. Amig létezik a szinte összes EU tagállambam működő, de nem az EU által irányított NATO, addig nem lehet egy normális EU ról beszélni (abszolút nem szuverén...). Mint fából vaskarikát..:)
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 052
16 683
113
Köszönöm ezt az szélesspectrumú és mégis olvasható írást.

"h valójában is mi történik a háttérben. Az biztos hogy nagyon sok olyan topic író van itt aki nem találkozott még személyesen pld ukrán "nacionalista" hívővel, vagy az orosz nép különböző képviselőivel. "

Dolgoztam pár országban és azt kell mondjam a való élet és az újságírói tudósítások sokszor köszönőviszonyban sincsenek egymással. Egészen más élet rajzolódik ki, ha egy újságíró vagy politikus vagy egy turista pofavizitre elugrik valamelyik országba max. két hétre és előre lebeszélt protokoll eseményen vesz részt gazdagon terített asztalokkal vagy pedig munkatársként több hónapig, egy évig, esetleg hosszabb ideig kint vagy munkaterületen. Ott már bőven lehámlik a festett máz. Voltam olyan országban is, ahol az újságíró a főváros biztonságos területén mert mozogni vagy összeszedték az újságírókat és kivitték őket valami bemutatóra és úgy írta meg az adott országról az átfogó elemzését és levonta a "mindenre" érvényes következtetéseit. Még egy év kinti munkával eltöltött idő alatt is csak annyit szed össze az ember, hogy kapisgálni kezdi a valóságot. Kiderül, hogy a hétköznapi emberek ott sem Nobel díjas tudósok, az Átlag Jánosnak" ott is keményen kell dolgozni. Az is kiderül, hogy a sokak által fejletlenek tekintett világban is normális élet folyik. Lehet, hogy a mi szemünkkel nézve vannak szokatlan megnyilvánulásaik, de attól még ugyanúgy élik az életüket, mint mi. Az átlag ott sem minden este fekszik le azzal, hogy elvágta a szomszédja nyakát.
Egyszeri, rövid idejű, és főleg "irányított" témájú látogatáson valóban keveset lehet az illető országról megtudni. A hosszabb idős tartózkodás egyik alternatívája , hogy 30 40 év távlatában, időnként akár 2 hetes sűrűséggel jársz kint egy országban (pld vállalkozásod van kint). Akkor már a változásokat is szemmel tudod tartani amiből következtetést lehet levonni. Egy idő után az országról külön olvasmányokat szerez be az ember, mert érdekelni kezdi az ottani élet. Például Székelyudvarhelyen 1 láda sörben fogadtam 2005 novemberében a Szarvas fogadóban az 1980 óta, európában gyűjtött tapasztalatok alapján, hogy Románia seggét berugják az EU ba, akár akarják akár nem..
2006 januárjában sörözhettem egyet ismerőseimmel barátaimmal..