Így talán jobban érthető, mi folyik itt:
"Oroszország szerinte csak egyetlen módon tudna nyerni: ha meggyőzné a Nyugatot arról, hogy Ukrajna nem győzhet."
"A történész úgy látja, az invázió nemcsak bűncselekmény volt, hanem hiba is, ezt a hibát azonban
Putyin nem tudja beismerni, hiszen
hatalma az erős ember imázsán alapul: "
Oroszország ebben a háborúban eljutott abba a szakaszba, hogy
azért harcol, mert kínos lenne nem harcolnia." Az orosz elnök azonban csak akkor fog változtatni a háború menetén, ha rákényszerül, ez pedig csak ukrán sikerek esetén történhet meg."
The TELLMES tell us that Russia is losing
snyder.substack.com
Snyder hét faktort
elemez a blogján, amelyekből arra következtet: Oroszország el fogja veszteni az Ukrajna ellen indított háborút:
1. Idő. Oroszország gyors győzelemre számított, emlékeztet a szerző. "Ám amikor a gyors győzelem elmarad, és az ellenséget nem alázzák meg, akkor az idő érvényesül, és más, előre nem látható tényezők lépnek elő." Minél tovább tart egy háború, annál inkább szertefoszlanak azok az előnyök, amelyekkel egy nagyobb hatalom (látszólag) rendelkezik.
2. Gazdaság. Oroszország sokkal nagyobb gazdaság, mint Ukrajna, de ez utóbbit támogatja Amerika és Európa is. Az Oroszországgal szembeni szankciók Snyder szerint hamarosan elkezdenek hatni, amint az ukrán hadsereg olyan technológiai fölénybe kerül, amelyet Oroszország nem tud - szankciókkal sújtott - import nélkül legyőzni.
"A gazdaság azonban a politikától függ", ahhoz, hogy a gazdaság meghatározó legyen, a kormányoknak (különösen Berlinnek) hajlandónak kell lenniük arra, hogy kreatívan és gyorsan használják gazdasági hatalmukat, például időben tudjanak előállítani és szállítani tüzérségi fegyvereket és gránátokat.
3. Logisztika. "Ukrajna a saját területén vívja a háborút, ami logisztikai előnyöket biztosít számára. A katonákat és az ellátmányt nem kell nagy távolságokra szállítani." Az egyenruhások számíthatnak a helyi lakosság és a helyi NGO-k támogatására - írja Snyder.
4. Domborzati viszonyok. Oroszország nagyrészt nem tudta kihasználni a viszonylag kedvező délkelet-ukrajnai terepviszonyokat, amikor Ukrajna nem vetette be nagy hatótávolságú fegyvereit. "Északon az orosz katonáknak olyan természetes akadályokkal kellett megküzdeniük, mint a hegyek és erdők. Délkeleten ez nem így van, és még így is nagyon lassú az orosz előrehaladás."
5. Harcmodor. "Az orosz katonák nem szeretnek ukrán katonák közelébe kerülni. Az orosz hadviselés a tüzérségre, a nagy távolságból történő gyilkolásra épül. (...) De ha az orosz tüzérségi előny eltűnik, a háború jellege megváltozik" - állítja a szerző.
Snyder itt emlékeztet arra, hogy Ukrajna most kapja meg a nagy hatótávolságú, pontos fegyvereket Nyugatról, amelyekkel az orosz lőszerraktárakra csapást mérhet. Ha továbbra is a megfelelő fegyvereket szállítják nekik, Ukrajna hamarosan olyan helyzetbe kerülhet, hogy diktálhatja a harc módját.
6. Erkölcs. "Végül is az oroszok bármikor visszavonulhatnak Oroszországba, és az a benyomásunk, hogy sokan közülük ezt szeretnék" - állapítja meg a szakértő. Az orosz parancsnokok nem igazán tudják, miért vannak Ukrajnában, katonáik motiválatlanok. Nem így a hazáját védő nemzet.
"Az ukránoknak nincs hová menniük. Az őket megtámadó ország vezetői nyíltan a kiirtásukkal fenyegetik őket. Az ukrán katonák gyakran nagyon pontosan számolnak be arról, hogy miben különbözik az országuk Oroszországtól. Tudják, hogy miért harcolnak."
**
7. Stratégia.**Az orosz invázió kezdettől fogva Putyin azon a hibás elképzelésén alapult, hogy az ukrán nép elfogadja majd a pusztítást, és "testvérként" fogadja az orosz katonákat - írja Snyder. "Az ukrán nemzet és az ukrán állam megváltozott a háború következtében, de nem úgy, hogy az Oroszország számára előnyös legyen." Snyder szerint Moszkva terve most az, hogy tönkretegye az ukrán gazdaságot, rakétatámadásokkal terrorizálja a civil lakosságot és elvágja az Európába irányuló energiaellátást.