[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
Bocsánat, de nem értem, hogy pontosan mire gondol.

Azok az országok, amelyek támogatják valamilyen formában az ukránokat, azok főleg az USA táborába tartoznak (s ezen belül is különböző "szintek" vannak természetesen). Mivel az USA geopolitikai érdeke - a jelenlegi elit szerint - azt kívánja, hogy Ukrajna talpon maradjon, így eképpen cselekszenek. Az, hogy ez meddig tartható az egy másik kérdés. Egyébként még Demkó Attila mondta pár hónapja, hogy Ukrajnában hozott döntések 90%-a az USA-hoz köthető, de azért van egy 10%, amikor igenis a saját nemzeti érdekeik szerint döntenek (ezt egyébként pozitívumként írtam le az ukránok kapcsán, s nem negatívumként, amivel arra akartam célozni, hogy nem teljes mértékben az usa bábjai, bár ezt bizonyosan sokan másként látják itt).
Európában Macron próbált meg egyedül egy viszonylag rövid ideig külön utat járni, de kb senki nem volt mellette, s nem is ért el eredményeket, így Európa ott van ahol volt ebben a tekintetben, vagy talán még jobban ki van szolgáltatva az USA-nak, mint előtte.
Megjegyzem, hogy bizonyos vagyok abban, hogy az USA nélkül is számos ország támogatta volna az Ukrajnát (főleg a volt keleti-blokk országaiból), de az borítékolható, hogy akkor ennek a háborúnak már régen vége lenne valamilyen formában (új kormány, vagy széthulló Ukrajna, vagy a fantáziájára bízom a többi lehetséges opciót).

Szilárd meggyőződésem, hogy a szomszédban folyó háborút az USA képes megállítani, de ez még nem áll érdekében/szándékában, s emögött "nem" (vagy egyáltalán nem) gazdasági érdekek állnak, mármint abban az értelemben, ahogy arra néhányan utaltak régebben (új piac az amcsi gáznak és olajnak), mert jelenleg Európa minden elérhető mennyiségre "lecsap", ami által az USA-ban is emlekedett a gáz ára (ami kihatással volt/van/lesz az áram árara is, mind az ipart, mind a lakosságot rosszul érintve), vagy éppen nem is olyan rég volt a benzin&dízel ára óriási magasságokban náluk is, vagy a recesszió fogalmát (!) kellett módosítaniuk az usában ahhoz, hogy most ne arról beszéljünk, hogy ott már recesszió van (részben a háború következményei okán, az elhibázott gazdaságpolitika mellett).
Amellett nem fognak megoldódni a gondok egy csapásra (csak enyhülhetnek), ha véget ér a háború, mindegy, hogy egy tűzszünettel, vagy jobb esetben egy békeszerződéssel (bár "békét" az oroszok csak akkor köthetnének, ha háborúban állnának, szóval ők nem így fogják nevezni, kivéve persze akkor, ha hivatalosan is kihirdetik), mert attól nem fognak normalizálódni az EU és Ororszország kapcsolatai, a szankciók részben vagy egészben még sokáig fennmaradhatnak, s könnyen lehet, hogy ismét ott leszünk, ahol 2014-ben, hogy marad egy befagyott konfliktus, csak még szigorúbb szankciók mellett.
Ehhez kapcsolódóan... Ezt minap találtam, remélhetőleg nem csak nekem új: az amerikai hadsereg üzemeltet egy tréning (és egyéb) adatbázist kiképzési célokra (ODIN), itt kapott helyet mindenféle virtuális országok leírása is, gondolom wargaminghez háttéranyagként. Érdemes megnézni Ukrajnát (itt Pirtuninak hívják). Egy idézet a "politikai berendezkedés" fejezetből:

"Pirtuni’s government is generally recognized as legitimate among states in its own regional neighborhood, and more generally throughout the international community. Despite the necessity to maintain constant vigilance to safeguard constitutional guarantees of basic freedoms and due process, Pirtuni continues to make steady progress towards an end-state reflective of a stable, transparent democracy whose citizens enjoy the rewards of a positive political environment devoid of coercion and undue government harassment. The steady progress, considered in the context of the country’s turbulent past, has won Pirtuni the respect and admiration of most developed nations in the international community."

Csak a miheztartás végett :D
 
  • Tetszik
  • Hűha
Reactions: jani22 and aquarell

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 492
18 509
113
Egy folyamatban levő háborúról ilyen explicit kijelentéseket megállapítani: óriási kudarc. :D

(Valamiért mindig törlik, ezért beteszem sokadszorra is, mert semmilyen moderációs normát nem sért.)

Pedig igaza van.

Putyin februárban hangoztatott céljaiból semmit nem ért el. Ukrajna nem lett:

  • Dekomunizálva (létezik, kormánya helyén, fél éve sikeresen ellenáll a ruszkinak).
  • Denacifikálva (még mindig legalább annyi náci van mint náluk).
  • Demilitarizálva (ömlenek a fegyverek, hadianyag, több százezer ukrán fegyveresen ellenáll).
  • Olyan nagyvárosok mint Harkiv, Odessza, Dnyipro, Zaprozsije Kramatorszk még mindig az ukránoké.
Ezzel szemben:

  • Meghalt több tízezer orosz katona, elveszett a harckocsik harmada, legalább 1200 tiszt, köztük 10 tábornok. A kezdeményezés egyre inkább kicsúszik a kezükből, újabb területeket már nem igen tud elfoglalni, a megszerzettek megtartására egyre több erejét kell felhasználni, úgy, hogy veszteségei nagy részét nem tudja pótolni, így nincsenek tartalékai.
  • Oroszország elszigetelődik a világ fejlett részétől, elveszti gazdasági befolyását Európában, gazdasága hanyatlik, a tudományos-technikai területen lemaradása fokozódni fog.
  • Ukrajna ma sokkal veszélyesebb rá nézve, mint korábban bármikor. A NATO önti a korszerű, hatékony fegyvereket, felkészíti, felszereli az ukrán haderőt. A NATO felderítő rendszerei állandó jelleggel határai mentén gyűjtik az információkat.
  • Az ukrán népet nemzetté formálta ebben az elhibázott háborúban. Az ukránok identitását több évtizedre az oroszok iránti gyűlölet alapozza meg. Ezzel egy tartós háborús konfliktust hozott létre közte és a fejlett világ között. Területi, ideológiai és katonai értelemben is.


Ha a két fél háború előtti céljaihoz képest vizsgáljuk teljesítményüket, nem hinném, hogy annyira jól áll az orosz. A békekötéshez ugyanis valamit fel kell majd ajánlania. Az ukrán egyelőre még tárgyalni sem hajlandó, így a katonai helyzetben valami radikális változásnak kellene bekövetkeznie, hogy a tárgyalások megkezdődhessenek. Viszont az ukránnak nincs hova hátrálni, nincs miből engedni. Ezt Putyin is tudja, ezért akar minél nagyobb területet megszállni, hogy abból valamit visszaadva, az ukrán elfogadja a Krím, Donbassz elvesztést, lemondjon azokról. Különben nincs béke. Ha nincs béke, maradnak a szankciók. Azzal az oroszok végleg kiszorulnak Európából, az USA pedig jó pozícióba kerül Európában. Ez lenne neki a legrosszabb, nem Donbassz elvesztése.
Az ukrán viszont az egész világ meglepetésére képes megállítani a világ harmadik, negyedik legnagyobb hadseregét, a militarista Oroszország ellen fél éve szívósan védekezik, annak hatalmas veszteségeket okozva arra kényszeríti, hogy lemondjon céljairól.
Ez utóbbi annak fontos, aki ismeri a védelmi harc fogalmát.
:eek:
Ha minden így marad, Ukrajna felőrli az orosz haderőt. Akkor is, ha az ukrán veszteségek magasabbak. De Putyint nem érdeklik az orosz veszteségek és következményei. Ő akkor adja fel, ha személyes hatalma kerül veszélybe. Ezért lehet a vesztes háború történelmi bukás Oroszország számára. Csak akkor adja fel, ha már az Ő személyes érdekei kerülnek veszélybe, nem akkor amikor az oroszok jövője kerül veszélybe.
o_O
Ha az orosz nem éri el célját, akkor kudarcot vall. Az ukrán célja pedig ez.
Ha így nézem, ki milyen messze van céljától, nem biztos, hogy az ukrán esélyei rosszak. Az is igaz, hogy Ukrajna egy működésképtelen állam, diktatórikus berendezkedéssel. Háborúban bármi megtörténhet, az ilyen országokkal is.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 492
18 509
113
Jelenleg háború van és nincs tűzszünet. Az érem mindkét oldalát érdemes megnézni, csak, hogy objektívek maradjunk és szakmaiak, ne ragadjunk le az egyoldaú propagandánál. Kérlek, ezeket is sorolnád?

Pl.:
Krím szárazföldi összeköttetésének megteremtése.
Herszon megye nagy részének elfoglalása.
Krím ivóvíz bázisának biztosítása
Luganszk megye/LNR elfoglalása

...
Ezek közül az első hadműveleti jelentőségű siker. A többi méretei alapján inkább harcászati, és meg is kell védeni őket. Amiről ő beszél azok stratégiai szintű kudarcok.
 

AchtungPanzer

Well-Known Member
2020. február 9.
227
1 016
93
(Valamiért mindig törlik, ezért beteszem sokadszorra is, mert semmilyen moderációs normát nem sért.)

Pedig igaza van.

Putyin februárban hangoztatott céljaiból semmit nem ért el. Ukrajna nem lett:

  • Dekomunizálva (létezik, kormánya helyén, fél éve sikeresen ellenáll a ruszkinak).
  • Denacifikálva (még mindig legalább annyi náci van mint náluk).
  • Demilitarizálva (ömlenek a fegyverek, hadianyag, több százezer ukrán fegyveresen ellenáll).
  • Olyan nagyvárosok mint Harkiv, Odessza, Dnyipro, Zaprozsije Kramatorszk még mindig az ukránoké.
Ezzel szemben:

  • Meghalt több tízezer orosz katona, elveszett a harckocsik harmada, legalább 1200 tiszt, köztük 10 tábornok. A kezdeményezés egyre inkább kicsúszik a kezükből, újabb területeket már nem igen tud elfoglalni, a megszerzettek megtartására egyre több erejét kell felhasználni, úgy, hogy veszteségei nagy részét nem tudja pótolni, így nincsenek tartalékai.
  • Oroszország elszigetelődik a világ fejlett részétől, elveszti gazdasági befolyását Európában, gazdasága hanyatlik, a tudományos-technikai területen lemaradása fokozódni fog.
  • Ukrajna ma sokkal veszélyesebb rá nézve, mint korábban bármikor. A NATO önti a korszerű, hatékony fegyvereket, felkészíti, felszereli az ukrán haderőt. A NATO felderítő rendszerei állandó jelleggel határai mentén gyűjtik az információkat.
  • Az ukrán népet nemzetté formálta ebben az elhibázott háborúban. Az ukránok identitását több évtizedre az oroszok iránti gyűlölet alapozza meg. Ezzel egy tartós háborús konfliktust hozott létre közte és a fejlett világ között. Területi, ideológiai és katonai értelemben is.


Ha a két fél háború előtti céljaihoz képest vizsgáljuk teljesítményüket, nem hinném, hogy annyira jól áll az orosz. A békekötéshez ugyanis valamit fel kell majd ajánlania. Az ukrán egyelőre még tárgyalni sem hajlandó, így a katonai helyzetben valami radikális változásnak kellene bekövetkeznie, hogy a tárgyalások megkezdődhessenek. Viszont az ukránnak nincs hova hátrálni, nincs miből engedni. Ezt Putyin is tudja, ezért akar minél nagyobb területet megszállni, hogy abból valamit visszaadva, az ukrán elfogadja a Krím, Donbassz elvesztést, lemondjon azokról. Különben nincs béke. Ha nincs béke, maradnak a szankciók. Azzal az oroszok végleg kiszorulnak Európából, az USA pedig jó pozícióba kerül Európában. Ez lenne neki a legrosszabb, nem Donbassz elvesztése.
Az ukrán viszont az egész világ meglepetésére képes megállítani a világ harmadik, negyedik legnagyobb hadseregét, a militarista Oroszország ellen fél éve szívósan védekezik, annak hatalmas veszteségeket okozva arra kényszeríti, hogy lemondjon céljairól.
Ez utóbbi annak fontos, aki ismeri a védelmi harc fogalmát.
:eek:
Ha minden így marad, Ukrajna felőrli az orosz haderőt. Akkor is, ha az ukrán veszteségek magasabbak. De Putyint nem érdeklik az orosz veszteségek és következményei. Ő akkor adja fel, ha személyes hatalma kerül veszélybe. Ezért lehet a vesztes háború történelmi bukás Oroszország számára. Csak akkor adja fel, ha már az Ő személyes érdekei kerülnek veszélybe, nem akkor amikor az oroszok jövője kerül veszélybe.
o_O
Ha az orosz nem éri el célját, akkor kudarcot vall. Az ukrán célja pedig ez.
Ha így nézem, ki milyen messze van céljától, nem biztos, hogy az ukrán esélyei rosszak. Az is igaz, hogy Ukrajna egy működésképtelen állam, diktatórikus berendezkedéssel. Háborúban bármi megtörténhet, az ilyen országokkal is.
Összefoglalnád légyszi ... ilyen hosszút nem olvasok ... köszi ... :)
 

kegyetlen petymeg

Well-Known Member
2020. április 18.
1 348
9 110
113
  • Tetszik
Reactions: jurgenbauer

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 638
48 390
113

Csapataink teljesen átvették az irányítást Soledar ipari övezete felett, és sikeresen haladnak előre a városi területeken​


Figyelemre méltó hírek érkeznek Soledar városából, amely a Donyecki Népköztársaság azon részén található, amelyet még mindig a kijevi rezsim irányít. Az NM DPR képviselőinek jelentései szerint csapataink, miután teljesen átvették az irányítást a város ipari övezete felett, behatoltak Soledar lakónegyedeibe.

Jelenleg a város keleti részén több utca is átment csapataink irányítása alá. Egyes jelentések szerint köztük van a Sevcsenko utca, amely az Artyomovsk-Lysichansk autópályával párhuzamosan található, ettől a közlekedési artériától nyugatra. Ezenkívül a Sevcsenko utca valójában a Soledar ipari övezetéhez csatlakozik.

Soledar az ukrán csapatok számára kulcsfontosságú település az Artyomovsk-Soledar-Severszk megerősített védelmi vonalon. Az Ukrán Fegyveres Erők városának nagyobb területei vesznek el csapataink támadása miatt, annál kevesebb lehetősége lesz az ellenségnek szervezett módon a védelmet az említett erődvonalon tartani.

A Soledar teljes felszabadításával járó helyzetet bonyolítja az ukrán fegyveres erők taktikája, amelyet valójában a fegyveres konfliktus minden szakaszában alkalmaznak. Kapcsolódik a lakóépületek állás- és tüzelőpontjainak felszereléséhez, a házak udvari berendezéseinek felszereléséhez, amelyek egy része továbbra is civil. Ez ismét arra utal, hogy az ukrán parancsnokság egyáltalán nem törődik Donbász hétköznapi lakosainak életével, ami már sokszor bizonyított, így Mariupolban is.
 

kegyetlen petymeg

Well-Known Member
2020. április 18.
1 348
9 110
113

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
1 018
9 229
113
Egy másik fórumon feltettek nekem egy kérdést, hogy az Orosz Föderáció által megindított ukrajnai „művelet” haladása és nagyságrendje („totojázása”) miért van. Végiggondolva az objektív okokat és mellőzve minden egyéb összeesküvés határát súroló spekulációkat az alábbiakra jutottam:

1. Az Orosz Föderációnak alapvetően nem területéhsége, hanem populációéhsége van. Hiába szerzel meg területeket, ha a lakosság elmenekül vagy elpusztul közben, tehát úgy kell(ene) megvívni ezt a háborút, hogy az elfoglalt területeken élő populációt is megnyerd magadnak a végén. Ez még akkor is igaz, ha az egykori 1,5-1,6-os populációs ráta értéke 2020-ban elérte az 1,82-őt.
A hadműveletek lefolytatása, valamint a kezdetben bevetett csekély harcoló létszám (35-50 ezer fő) is ezt támasztja alá és teljes mértékben nevetségessé tesz mindenféle hamis villámháborús narratívát, amit a nyugati média tol.

2. Ennél sokkal fontosabb a második ok.
Oroszország területe 17 millió km2, ehhez tartozik kb. 20 ezer km szárazföldi és 37 ezer km tengeri határ. Ekkora terület és ekkora határszakasz védelmét kell megoldani a békeidős orosz haderőnek, amely cirka 1 millió fő (ennek kb. 55%-a harcoló, a többi kiszolgáló és egyéb személyzet).
Az orosz hadsereg az ukrajnai akcióra akkora katonai kontingenst tudott biztosítani, amit látunk úgy, hogy a maradék hatalmas terület és jelentős egyéb határszakasz védelme még elégséges/minimális szinten biztosított legyen.

Ha a teljes békeidős haderőt vonták volna össze az ukrán határokon és teljes erővel rázúdulnak Ukrajnára, akkor – ha nem is 4 nap alatt – de pár hét alatt ledarálták volna Ukrajnát, igaz porig rombolva mindent és megölve akár több százezer vagy millió embert. Csakhogy eközben zéró katonai hardver és személyi állomány maradt volna a távol-keleti, közép-ázsiai, kaukázusi vagy épp az észak-nyugati régiókban, felvállalva azt a hatalmas kockázatot, hogy Ukrajnát megnyerik, de közben Oroszországot elveszítik.

Ahhoz, hogy a fent felvázolt modell működőképes legyen, előtte Oroszországban ki kellett volna hirdetni a hadiállapotot, be kellett volna hívni 2 millió tartalékost (+ minimum fél millió egyéb személyzetet), be kellett volna böffenteni a zárolt és működőképes haditechnikát és ezeket az erőket szét kellett volna telepíteni a békeidős haderő részéről kiürült régiókba.

Oroszország állja a Nyugat több, mint ezer darab(!!!) szankcióját (Ez egyébként világrekord!), még mindig nem omlott össze, sőt, egyszerre folytatja a szír beavatkozást és az ukrán hadműveletet.
Ha viszont végrehajtották volna a fentiekben vázoltakat, akkor az azt jelentette volna, hogy kapásból kivonsz a nyugati szankciótömeggel sújtott reálgazdaságból még plusz 2,5 millió embert, óriási erőforrásokat költesz el ennek a logisztikájára, felszerelésére, etetésére, elhelyezésére satöbbi.
A Nyugat szankciói eddig nem tudták bedönteni az Orosz Föderációt, ellenben ők saját magukat simán bedöntötték volna secperc alatt egy ilyen lépéssel.

Nagyjából így látom a helyzetet azzal kapcsolatban, hogy miért TESCO gazdaságos hadművelet zajlik Ukrajnában. A bevetett orosz erők lassan haladnak ugyan, de ezzel párhuzamosan Ukrajna állapota és helyzete napról napra egyre rosszabb és az EU gazdasága is egyre nagyobb bajban van.
Eddig sem volt titok, hogy semmilyen szinten nem értettem egyet Putyin katonai lépésével (sem időben, sem kivitelezésben), de így fél év után úgy látszik, hogy nem egészen véletlen az, ami történik tőlünk keletre.
Ez nem változtat azon a véleményemen, hogy hiba ez az egész történet, de ez a hiba nem február 24.-vel kezdődött, hanem 2014-ben a Majdanon, ahol az amerikai neokon agytröszt simán végrehajtotta a puccsot a Kreml orra előtt.

Körvonalazódik bennem egy, az eddigiektől egy kicsit eltérő geostratégiai főirány is, amiről lehet, majd írok pár sort A Nagy Sakktábla topikban a közeljövőben. Nem biztos persze, hogy akár csak részben igazam lesz a kérdésben, de egy misét talán megér az egyre csekélyebb számú, de a geopolitika iránt még érdeklődő htka-s fórumozóknak.

Kicsit persze uncsi lesz, mert nem anyázunk közben senki fórumozótársat.
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
25 990
87 632
113
Egy másik fórumon feltettek nekem egy kérdést, hogy az Orosz Föderáció által megindított ukrajnai „művelet” haladása és nagyságrendje („totojázása”) miért van. Végiggondolva az objektív okokat és mellőzve minden egyéb összeesküvés határát súroló spekulációkat az alábbiakra jutottam:

1. Az Orosz Föderációnak alapvetően nem területéhsége, hanem populációéhsége van. Hiába szerzel meg területeket, ha a lakosság elmenekül vagy elpusztul közben, tehát úgy kell(ene) megvívni ezt a háborút, hogy az elfoglalt területeken élő populációt is megnyerd magadnak a végén. Ez még akkor is igaz, ha az egykori 1,5-1,6-os populációs ráta értéke 2020-ban elérte az 1,82-őt.
A hadműveletek lefolytatása, valamint a kezdetben bevetett csekély harcoló létszám (35-50 ezer fő) is ezt támasztja alá és teljes mértékben nevetségessé tesz mindenféle hamis villámháborús narratívát, amit a nyugati média tol.

2. Ennél sokkal fontosabb a második ok.
Oroszország területe 17 millió km2, ehhez tartozik kb. 20 ezer km szárazföldi és 37 ezer km tengeri határ. Ekkora terület és ekkora határszakasz védelmét kell megoldani a békeidős orosz haderőnek, amely cirka 1 millió fő (ennek kb. 55%-a harcoló, a többi kiszolgáló és egyéb személyzet).
Az orosz hadsereg az ukrajnai akcióra akkora katonai kontingenst tudott biztosítani, amit látunk úgy, hogy a maradék hatalmas terület és jelentős egyéb határszakasz védelme még elégséges/minimális szinten biztosított legyen.

Ha a teljes békeidős haderőt vonták volna össze az ukrán határokon és teljes erővel rázúdulnak Ukrajnára, akkor – ha nem is 4 nap alatt – de pár hét alatt ledarálták volna Ukrajnát, igaz porig rombolva mindent és megölve akár több százezer vagy millió embert. Csakhogy eközben zéró katonai hardver és személyi állomány maradt volna a távol-keleti, közép-ázsiai, kaukázusi vagy épp az észak-nyugati régiókban, felvállalva azt a hatalmas kockázatot, hogy Ukrajnát megnyerik, de közben Oroszországot elveszítik.

Ahhoz, hogy a fent felvázolt modell működőképes legyen, előtte Oroszországban ki kellett volna hirdetni a hadiállapotot, be kellett volna hívni 2 millió tartalékost (+ minimum fél millió egyéb személyzetet), be kellett volna böffenteni a zárolt és működőképes haditechnikát és ezeket az erőket szét kellett volna telepíteni a békeidős haderő részéről kiürült régiókba.

Oroszország állja a Nyugat több, mint ezer darab(!!!) szankcióját (Ez egyébként világrekord!), még mindig nem omlott össze, sőt, egyszerre folytatja a szír beavatkozást és az ukrán hadműveletet.
Ha viszont végrehajtották volna a fentiekben vázoltakat, akkor az azt jelentette volna, hogy kapásból kivonsz a nyugati szankciótömeggel sújtott reálgazdaságból még plusz 2,5 millió embert, óriási erőforrásokat költesz el ennek a logisztikájára, felszerelésére, etetésére, elhelyezésére satöbbi.
A Nyugat szankciói eddig nem tudták bedönteni az Orosz Föderációt, ellenben ők saját magukat simán bedöntötték volna secperc alatt egy ilyen lépéssel.

Nagyjából így látom a helyzetet azzal kapcsolatban, hogy miért TESCO gazdaságos hadművelet zajlik Ukrajnában. A bevetett orosz erők lassan haladnak ugyan, de ezzel párhuzamosan Ukrajna állapota és helyzete napról napra egyre rosszabb és az EU gazdasága is egyre nagyobb bajban van.
Eddig sem volt titok, hogy semmilyen szinten nem értettem egyet Putyin katonai lépésével (sem időben, sem kivitelezésben), de így fél év után úgy látszik, hogy nem egészen véletlen az, ami történik tőlünk keletre.
Ez nem változtat azon a véleményemen, hogy hiba ez az egész történet, de ez a hiba nem február 24.-vel kezdődött, hanem 2014-ben a Majdanon, ahol az amerikai neokon agytröszt simán végrehajtotta a puccsot a Kreml orra előtt.

Körvonalazódik bennem egy, az eddigiektől egy kicsit eltérő geostratégiai főirány is, amiről lehet, majd írok pár sort A Nagy Sakktábla topikban a közeljövőben. Nem biztos persze, hogy akár csak részben igazam lesz a kérdésben, de egy misét talán megér az egyre csekélyebb számú, de a geopolitika iránt még érdeklődő htka-s fórumozóknak.

Kicsit persze uncsi lesz, mert nem anyázunk közben senki fórumozótársat.
A 2es pontot akarta az USA is, ezért is menekült el Afganisztánból, de pofára estek.

Más.

Egyéb tudósok:

 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 638
48 390
113
Én, mint a harcászatban képzetlen, a következőket látom:

1) Rengeteg információ bombáz bennünket, az egyes eseményeket történéseket jó lenne, ha hozzáértők a súlyuknak megfelelően beilleszenék a nagy egészbe. Például a krimi események milyen mértékű veszteséget okoztak. A szovjet rakéta- és egyéb csapások milyen eredményt értek, érnek el.
2) Az ukránok láthatóan településeket védenek, ami -gondolom - igazodik a lehetőségeikhez. Az oroszok helyesen választanak-e ehhez eszközöket, taktikát.
3) Ha lehántjuk a kommunikációt, mi a "meztelen" igazság a harctéren?
4) Ez egy NATO-orosz háború, számomra ehhez kétség nem fér, és nem látom az orosz "kapcsolatok" hathatós támogatását. Inkább csak zavaros lépések történtek Kína, Törökország részéről. Különösen Törökország szerepe zavaros!
5) Azt mondják, hogy azért lassúak az oroszok, hogy védjék a saját katonáik és a civilek életét. De azt nem értem, hogy a frontvonalon miért nem pusztítóbb eszközökkel operálnak. A lassú, hosszú ideig tartó háborúnak valóban kevesebb áldozata lesz, mint egy gyors háborúnak? Nem szólva a gazdasági-pénzügyi veszteségről.

Szóval nem értem az orosz katonai és politikai vewzetés elképzeléseit, lépéseit. Lehet, hogy ez az én hibán.
 

sixtus

Well-Known Member
2022. február 22.
2 015
14 833
113
A frontról érkeznek jelentések az Ugledar melletti Pavlovka és Vodyany, valamint a Gorlovka melletti Dacha és Zaicevo elfoglalásáról.

Az első siker előkészíti Ugledar elfoglalását, mások elvágják a Gorlovka-Artemovszk autópályát, és lehetővé teszik a nyugat felé történő továbbhaladást és a nyomás növelését a 15 km-re északra fekvő Artemovszk irányba.
Emellett a hírek szerint orosz csapatok léptek be Soledar középső részébe, amelynek keleti peremét korábban felszabadították a nácik alól.

Kiváló válasz az ukrán fegyveres erők krími provokációira, valamint a kijevi elit újabb nevetséges tárgyalási visszautasítására.
:p :p :hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:
 

Nber

Well-Known Member
2021. október 15.
1 651
7 158
113
Én, mint a harcászatban képzetlen, a következőket látom:

1) Rengeteg információ bombáz bennünket, az egyes eseményeket történéseket jó lenne, ha hozzáértők a súlyuknak megfelelően beilleszenék a nagy egészbe. Például a krimi események milyen mértékű veszteséget okoztak. A szovjet rakéta- és egyéb csapások milyen eredményt értek, érnek el.
2) Az ukránok láthatóan településeket védenek, ami -gondolom - igazodik a lehetőségeikhez. Az oroszok helyesen választanak-e ehhez eszközöket, taktikát.
3) Ha lehántjuk a kommunikációt, mi a "meztelen" igazság a harctéren?
4) Ez egy NATO-orosz háború, számomra ehhez kétség nem fér, és nem látom az orosz "kapcsolatok" hathatós támogatását. Inkább csak zavaros lépések történtek Kína, Törökország részéről. Különösen Törökország szerepe zavaros!
5) Azt mondják, hogy azért lassúak az oroszok, hogy védjék a saját katonáik és a civilek életét. De azt nem értem, hogy a frontvonalon miért nem pusztítóbb eszközökkel operálnak. A lassú, hosszú ideig tartó háborúnak valóban kevesebb áldozata lesz, mint egy gyors háborúnak? Nem szólva a gazdasági-pénzügyi veszteségről.

Szóval nem értem az orosz katonai és politikai vewzetés elképzeléseit, lépéseit. Lehet, hogy ez az én hibán.
5-re a válaszom:
Mert szétágyúzni az ellent a legolcsóbb, úgy hogy te nem sérülsz, kockáztatsz.
Közben neki jó a magas gáz és olaj ár.
Várja a választások eredményét (Olasz, USA)
Várja a EU polgárok véleményét a szankciókra
Új szövetségeket köt (BRICS bővítése)
Esetlek ukránok rájönnek, hogy Zselé elárulta és megöli őket.
USD-ről leválás

Szóval szerintem itt az események 25%-a van a fronton, a többi a háttérben.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
Kiváló válasz az ukrán fegyveres erők krími provokációira, valamint a kijevi elit újabb nevetséges tárgyalási visszautasítására.
Sajnos ez inkább kiválóan ergya válasz :(

A kiváló válasz egy, legalább 20-30 Kalibr cirkálórakétából álló csapás lenne a kijevi kormányzati központra. Utána bejelenteni, hogy pár órával később várható ugyanennyi mégegyszer, csak némileg eltolva a célkörzetet.

Utána tárgyalni se kéne már.
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
1 018
9 229
113
4. Ha ez tényleg nato-orosz háború volna, akkor az oroszok csak az atomban bízhatnának, mert a nélkül esélyük se lenne.

5. Erre képesek az oroszok, nem kell mögé képzelni valami zseniális mestertervet, mert nincs. Az ukrán hadsereg nagyon sokat fejlődött 2014 óta. Putyin meg nem meri elengedni a különleges hadművelet narratívát, mert egy totális háborút ő is túl kockázatosnak érez. Sokkal magasabb orosz veszteségek lennének ha kényszer sorozottakkal rohamoznák meg az ukránokat.

Ez a háború csak akkor érte volna meg az oroszoknak ha az első fázis sikeres és pár hónap alatt felszámolnak minden szervezett ellenállást. Ez nagyon nem történt meg. Ukrajna hajlandó nagyobb árat fizetni, mint Oroszország. De ez nem is csoda, hiszen ők a saját országukat védik. Így viszont az oroszok szar helyzetbe kerültek, mert kevesebb embert akarnak mozgósítani és folyamatosan áramlik az ukránokhoz a nyugati technológia.

Hónapok óta alig haladtak előre az oroszok és az ukránok mélyen a frontok mögött is támadják őket. Egyre inkább azt fogja érezni az orosz nép hogy a semmiért halnak meg a fiaik és a semmiért lett rosszabb az életszínvonaluk. Ennek nagyon Afganisztán szaga van.