És ezen csodálkoznak? Mikor az egész világon kilőttek az energiaárak? Európában meg aztán pláne vissza fog esni a kereslet mindenre IS.A válság utoléri a chipeket is, hiányból hamarosan túlkínálat lesz
Sokan már úgy vélték, hogy a félvezetők árának jövedelmező szárnyalása évekig fog tartani, és csak fokozatos lesz a visszaesés. Minden jel szerint tévedtek, és hamarosan fájdalmas korrekció jöhet ebben a szektorban is. A válság első jelei már mutatkoznak: nőnek a készletek, csökken a kereslet.
Forrás: https://korkep.sk/cikkek/gazdasag/2...ipeket-is-hianybol-hamarosan-tulkinalat-lesz/
KÖRKÉP.SK
Chiphiányból túlkínálat lett
globális járvány és a nyomában járó ellátásilánc-zavarok jókora chiphiányt idéztek elő szerte a világon. Újabban azonban már olyan jelek is tapasztalhatóak, hogy egyes ágazatokban túlkínálatba fordult a chiphiány.
Azt hihettük, hogy a chiphiány még sokáig velünk marad, aztán május-júniusban váratlan fordulat jött – írja a CNBC. A magas infláció, Kína legutóbbi Covid-zárlata és az ukrajnai háború visszafogta a fogyasztói kiadásokat, különösen a PC-k és okostelefonok esetében.
Emiatt pedig a chiphiány egyes ágazatokban túlkínálatba fordult. Június végén a memóriákat gyártó Micron Techologies már azt jelentette, hogy csökkenti termelését – és nem az alapanyagok, hanem a piaci kereslet hiánya miatt. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a többi chipgyártó is nehéz idők elé néz, így fokozott várakozások előzik meg a negyedéves eredményeket. A piac idegességére jellemző, hogy az iparág vállalatainak részvényeit figyelő Philadelphia Semiconductor Index idén már 35 százalékot csökkent, ami jócskán meghaladja a S&P 500 19 százalékos veszteségét.
A helyzetet tovább rontja a felhalmozás. Ahogy az ideges vásárlók a Covid-19 lezárások előtt a szupermarketekben a WC-papírt vásárolták fel, a gyártók a világjárvány idején a chipeket halmozták fel. A „just in time” gyártás helyét – amikor is a vállalatok a gyártási időhöz minél közelebbi időpontban rendeltek alkatrészeket, hogy elkerüljék a felesleges készleteket – egyre inkább az úgynevezett „just in case” gyakorlat vette át. Vagyis a cégek minden eshetőségre felkészülve alaposan bevásároltak chipekből.
https://itbusiness.hu/technology/aktualis-lapszam/ict-market/chiphianybol-tulkinalat-lett/
Túlkínálatba fordulhat át a globális chip hiány 2023-ra egy elemzőcég állítása szerint
Egy elemzőcég azt állítja, hogy a chipgyártó ágazatban kapacitástöbblet következhet be 2023-ra. Jelenleg a globális chip hiány jelentős problémát okoz mindenféle elektronikai eszközök előállításánál (pl. autógyártás, laptopgyártás, processzorgyártás)
Az IDC (International Data Corporation) azt állítja, hogy az idei hiány ellenére, az iparág kínálata normalizálódni fog 2022 második negyedév végére és azt követően potenciálisan kínálati többlet is alakulhat ki. Az IDC becslése szerint 2021-ben várhatóan 17,3%-kal fog növekedni a félvezető piac (2020-ban “csupán” 10,1% volt ez az érték). A félvezető piacon belül a játékkonzolokba, mobiltelefonokba és autókba felhasznált félvezetők várható felhasználása növekszik a legjobban: ezek értékek sorrend szerint: 34%, 28,5%, 22,8%.
A jelentés szerint a gyorsuló kapacitás-növekedésnek köszönhetően a megnövekedett kereslet ellenére a hiány fokozatosan enyhülni fog 2021 végére.
A chip gyártók 100%-osan kihasználták kapacitásukat a 2021-es év során. Az IDC hozzáfűzte, hogy: habár a végfelhasználói piacon a kapacitás szűkösnek tűnik, de ki tudták elégíteni az olyan chipgyártók igényét, mint például az AMD, Qualcomm, Apple. Bár első olvasatra furcsa lehet, hogy az előbb említett chipgyártók más gyártóktól függenek, de a gyakorlatban megvalósuló gyártást bérgyártás révén olyan cégek végzik, mint például a TSMC, Intel, GlobalFoundries, Samsung.
A gyártáskapacitás már a jelen pillanatban is kezdi kielégíti a kiskereskedelmi igényeket, habár ez nem jelenti még a chiphiány végét, mivel a gyártás és alapanyag ellátás továbbra is több problémával és hiánnyal küzd.
A félvezető hiány jelentős elmaradást okozott az új generációs konzolok, videokártyák, de még a gépkocsik gyártásánál is. Bár az IDC állítása alapján a helyzet javuló félben van, a német videokártya piac állása azt mutatja, hogy a videokártyákra különösen kihat a chip hiány. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az ajánlott fogyasztói árhoz képest még mindig 50%-kal magasabb áron lehet a gyakorlatban előrendelni az adott videókártyát a GeForce RTX 3000-es szériából (bár volt, amikor 70% volt ez az érték).
Előző hónapban az STMicro (egy félvezetőgyártó cég) vezérigazgatója, Jean-Marc Chery bejelentette, hogy bár a helyzet fokozatosan javulni fog 2022-ben, a termékek kínálata nem fog normalizálódni 2023 első feléig. A Toshiba szintén figyelmeztetett, hogy a hiány legalább 2022-ig fog tartani, de egyes esetekben akár 2023-ban is.
https://westnotebook.hu/blog/tulkin...-hiany-2023-ra-egy-elemzoceg-allitasa-szerint
WC-papír halmokká változtatta a válság az áhított chipeket
A járvány következtében akadozó globális ellátási láncok miatt hatalmas hiány alakult ki a világban chipekből, ezért világszerte mindenki igyekezett készleteket felhalmozni a nélkülözhetetlen alkatrészekből. Három hét leforgása alatt azonban akkorát változott a helyzet, hogy a félvezetők akár ugyanarra a sorsra is juthatnak, mint a járvány idején felhalmozott hatalmas WC-papír hegyek.
https://www.napi.hu/nemzetkozi-vall...nc-hiany-tulkinalat-reuters-krach.756049.html
Szerk: most olvastam, hogy csal elsokezbol valo info erdekel, nem lattam, bocsi. Mindenesetre itthagyom, hatha masnak ujdonsag.
Csak mellékes info : nagy vintage Hi-Fi őrült vagyok, akad pár komoly cuccom, de most hogy otthon voltam szabin 3 hétig, egyszer kapcsoltam be az erősítőt meg a nagy cuccot és azóta csak sírok... 3 óra alatt leeszi a cájg a napi jóáras delejt (( Nem is tudom, lehet majd tartok pár teljesen villanymentes napot, hogy ki tudjam fizetni a számlát.