Eredetileg idézve fórumtársakat szerettem volna hozzászólni, de belebonyolódtam technikailag.
Mindenkinek megvan itt a prekoncepciója, a vesszőparipája; nekem is.
A téma, hogy nyerhet e Putyin? Ki nyer, mit nyer? Ki lesz versenyképes stb.
Akkor folytatom az én vesszőparipámmal.
Az már látható szerintem, hogy Ukrajna már a saját eredeti nehéz technikáját/fegyverzetét nagyrészt elvesztette, tehát ha nem a nyugati támogatás, akkor már kapitulálni lett volna kénytelen (most attól tekintsünk el, amit tegnap is írtam, hogy csapat illetve egyéni szinten nyilván folytatódott volna az ellenállás, de az mondhatni független a hivatalos állami egyezményektől).
Ukrajna jelenleg a nyugati eszközöknek, háttér támogatásoknak, kiképzéseknek köszönheti, hogy fegyveresei a szimpla kézifegyverekkel végzett harctevékenységeken kívül még képesek gépesített, páncélozott technikájú (stb.) ellenállásra, mi több támadásokra.
Ezt már többen is leírták hosszabban, ezzel csak egy baj van; hogy Krisztus koporsóját sem őrizték ingyen:
Bármilyen, számukra pozitív, vagy kevésbé negatív végeredménynek ára lesz, mégpedig a Nyugat által benyújtott számla.
Itt az a kérdés, hogy úgy fogják e érezni még sok év múlva is, hogy ez megérte?
Putyin/Oroszország nyerhet e?
Tegnap és korábban is kotnyeleskedtem, hogy sanda gyanúm szerint már nem Ukrajna az elsőrendű céljuk, hanem az EU megrogyasztása. (Az USA megrogyasztása nyilván más kávéház, ahhoz Kína, India is kéne, meg nem is kétbites a feladat - exportpiacok, felvásárolt hitelek, világpiaci hatások stb.)
Ilyen értelemben én úgy sejtem értékelni, hogy az a kérdés, hogyan fognak alakulni az Oroszország-EU gazdasági viszonyok a fegyveres konfliktus lecsillapodásával. Ez lesz a ki nyer ma? (Játék és muzsika években)
Megrogyasztható e az EU?
Az energiahelyzetet(kitettséget/következményeit már számos alkalommal kitárgyaltátok.
Mi a helyzet a nyersanyagokkal?
Az EU mennyire orosz-függő?
S mennyire tudja e kitettségét helyettesítéssel versenyképesen megtartani? (Tudom, ebből is vallásháború lesz, de azért jó lenne látni számokat, arányokat)
Okoskodás:
Nemcsak szüleim, nagyszüleim elmondásából ismerős, de még gyerekkoromban (70-es években is!) vidéki rokonok életmódját látva elmondható, hogy a II. VH idején a magyar lakosság igen tekintélyes része falun, a mezőgazdaságból élt. Olyannyira, hogy gyakorlatilag a mai értelemben vett energia, nyersanyag/pénzfüggőségük ennek a rétegnek nem lett létezett!
Elektromos energiát nem használtak, a lakóhelység (a többit ugye nem fűtötték) fűtését - ami ráadásul nem 80-200 négyzetméter volt, s nem 2.7+ méter belmagasság, mint ma:
Friss vő az apóshoz:
- Apuka...meg kéne emelni a plafont, túl alacsony!
- ...meg...meg...csak azt nem olyan könnyű megemelni fiam, mint a kalapodat...
Minimális energiaigénye volt a lakótér fűtésének, ami ráadásul egyben meg is oldotta a főzés energiaigényét is (sparhelt).
Ha volt fa az erdőről, vagy volt szalma, már nem fáztak.
Ggaz; egyoldalú volt a táplálkozásuk, de ha volt sózott,szárított, füstölt húskészítmény a kamrában, meg volt búza, akkor éhen nem haltak.
Ha meg bor is volt, akkor még kalória és antidepresszáns is volt
Szolgáltatásokra minimálisan költöttek (kovács, stb.), szemetet nem termeltek, vizük a kútból volt. Ennyi.
Sót, petróleumot meg igaz nehezen, (nyema bővített újratermelés) de kigazdálkodtak.
Ez volt háború idején is.
Ha szerencséjük volt, akkor annyit érzékeltek, hogy átvonult valami sereg a falun...aztán visszamentek végződni...
(Nagymamám falujában ennyi volt a németekkel, meg az oroszokkal is, de mondjuk a románok után ki kellett dobni a dunyhákat...
)
Mi volt ugyanekkor a városiakkal?
Fáztak és éheztek.
A mai európai lakosság gyakorlatilag mind városi embernek számít - még ha kisebb településen él is.
Elektromos energia nélkül az élete megáll, ha a hipermarketben nincs áru, akkor egy pár nap után gyakorlatilag éhen hal.
(Nekem ne mondjátok az ellenkezőjét; amikor az árvíz elvágta a településünket az energia, vízellátástól, mennyiségi élelemiszerellátás lehetőségétől, pillanatok alatt kiderült, hogy egy hétnél tovább alig páran bírnák)
A mai európai ember nemhogy a szemetét, de még a szaharát és a vizeheletét sem tudja menedzselni energia és pénz nélkül!
Ha nincs olcsón és stabilan energia, sem nyersanyag, akkor nincs munka sem (Az ötödik emeleten Miskolc Avas lakótelepen is csak a Fészekrakók vágtak disznót...)
Ha nincs munka, akkor nincs pénz; nincs vásárlás, szolgáltatás vásárlás sem: szennyvíz szállítása se, nemhogy latte, meg műköröm...
Egy; az ideiglenes önellátás képessége nélküli, tisztán fogyasztásra és drágán üzemeltethető infrastruktúrára épülő társadalom az addigi egyensúlyából kibillentve - s új, jóval alacsonyabb egyensúlyba még nem beállva - egy lefelé exponenciálisan örvénylő időzített bomba, amely a fejlett, városiasodott társadalmak ismérve.
Az EU pedig - az óvatosabb gazdákat és a preppereket leszámítva - egy ilyen tartalék nélküli nagyváros.
Putyinnak nem kell mást tennie, csak várnia kell - vagy valahogy kihúznia. S akkor nyert.
Addig meg bénázhat vagy eljátszhatja, hogy bénázik.
Mindenkinek prekoncepciója, vágya, tetszése szerint.