Oroszország azt tervezi, hogy télen stabilizálja az ukrajnai frontot, és tavasszal folytatja az aktív harci műveleteket, a Kreml mintegy 100 ezer mozgósított ember pótolhatatlan veszteségével számol.
Forrás:
A Fontos történetek című orosz kiadvány, két forrásra hivatkozva, amelyek közül az egyik az FSZB-hez, a másik pedig az orosz fegyveres erők vezérkarához áll közel.
Részletek: A Vital Stories szerint az orosz vezetés tisztában van azzal, hogy a hadműveletek tavaszi fokozódása súlyos veszteségekkel jár.
"Jövő tavaszra mintegy 100 ezer katona halhat meg és sebesülhet meg, de ez senkit sem ijeszt meg, mert őket sorkatonákkal fogják pótolni" - idézi a lap egy, az FSZB-hez közel álló forrást.
Az orosz vezérkarhoz közeli forrás is megosztotta a lapnak a Kreml előrejelzését, amely szerint az ukrajnai veszteségek mintegy 100 ezer főre rúgnak, atöbbségük mozgósított.
A forrás szerint az orosz védelmi minisztérium jövő tavaszig 120 ezer sorköteles kiképzését tervezi, akiket Ukrajnába küldhetnek, hogy pótolják a mozgósítottak között a veszteségeket. Valójában ezért nem törli Putyin szerinte a részleges mozgósításról szóló rendeletet.
A brit hírszerzés elmagyarázta, hogy az Orosz Föderáció miért használ nukleáris arzenáljából származó rakétákat a támadásokhoz
2022. november 26., szombat, 09:18
Oroszország valószínűleg eltávolítja a nukleáris robbanófejeket az elöregedett nukleáris cirkálórakétákból, és robbanófej nélküli rakétákkal bombázza Ukrajnát.
Ezt a brit védelmi minisztérium szombati hírszerzési áttekintésében állapította meg – írja az Evropejszkaja Pravda.
"Nyílt forráskódú képeken egy lelőtt AS-15 KENT légi indítású cirkálórakéta (X-55 - Szerk.) roncsai láthatók, amelyet az 1980-as években kizárólag nukleáris "szállítórendszerként" fejlesztettek ki. A robbanófejet valószínűleg ballasztra cserélték" . a minisztérium legutóbbi közleményében.
Megjegyzendő, hogy "egy ilyen inert rendszer a rakéta kinetikus energiája és a fel nem használt üzemanyag miatt némi kárt okoz, de nem valószínű, hogy megbízható hatással lesz a célokra."
Oroszország szinte biztosan,csaliként veti be az ilyen módon átalakított rakétákat ,hogy elvonják az ukrán légvédelem figyelmét – közölte a brit védelmi minisztérium.
"Bármi is legyen Oroszország szándéka, ez az improvizáció rávilágít arra, hogy Oroszország nagy hatótávolságú rakétakészlete milyen mértékben fogy" - tette hozzá a minisztérium.
Россия, вероятно, снимает ядерные боеголовки со стареющих крылатых ядерных ракет и обстреливает Украину ракетами без боевой части.
www.pravda.com.ua
A tüzérség meghibásodik Ukrajnában. A Pentagon számára ez kezd problémává válni.
Az ukrán katonák naponta több ezer lövedéket lőnek ki, ami arra kényszeríti az Egyesült Államokat, hogy a határon túl, Lengyelországban kicseréljék a lövegcsöveket.
WASHINGTON - Az ukrán csapatok naponta több ezer tüzérségi lőszert lőnek ki orosz célpontokra, az Egyesült Államok és szövetségesei által szállított csúcstechnológiájú ágyúkkal. Ezek a fegyverek azonban a hónapokig tartó túlhasználat után megsérülnek, illetve megsemmisülnek a harcban, és az amerikai és ukrán tisztviselők szerint tucatjával vitték el őket a harctérről javításra.
Az amerikai védelmi tisztviselők és Ukrajna védelmi igényeit jól ismerők szerint a Kijevnek adományozott mintegy 350 nyugati gyártmányú ágyú egyharmada folyamatosan üzemen kívül van.
Az akár 20 láb hosszú és több ezer font súlyú lövegek csövének cseréje meghaladja a terepen lévő katonák képességeit, ezért a Pentagon európai parancsnoksága számára prioritássá vált, amely Lengyelországban felállított egy javító létesítményt.
A nyugati gyártmányú tüzérségi lövegek mentőövet jelentettek az ukrán katonáknak, amikor saját, szovjet korabeli ágyúikhoz fogytán volt a lőszer, és a lövegek hadrendben tartása ugyanolyan fontos lett Ukrajna szövetségesei számára, mint az, hogy elegendő lőszerrel lássák el őket.
A fegyverek lengyelországi javítására irányuló erőfeszítések, amelyekről korábban nem számoltak be, az elmúlt hónapokban kezdődtek. Az ukrán fegyverek állapota szigorúan titkos ügy az amerikai katonai tisztviselők körében, akik nem voltak hajlandóak a program részleteinek megvitatására.
"Minden képességgel, amelyet Ukrajnának adunk, és azokkal, amelyeket szövetségeseink és partnereink adnak, azon dolgozunk, hogy biztosítsuk, hogy megfelelő karbantartási fenntartási csomagokkal rendelkezzenek, amelyek idővel támogatják ezeket a képességeket" - mondta Daniel Day parancsnok-helyettes, az Egyesült Államok Európai Parancsnokságának szóvivője egy nyilatkozatban.
Amikor Ukrajna 152 milliméter átmérőjű tüzérségi lövedékeket kilövő szovjet korabeli ágyúinak lőszere röviddel az invázió után fogytán lett, a 155 milliméteres lövedékeket kilövő, NATO-szabvány szerinti ágyúk Ukrajna legfontosabb fegyverei közé kerültek, tekintettel a Kijev partnereinek hatalmas készleteire a kompatibilis lövedékekből.
A Pentagon 142 darab M777-es löveggel felszerelt ágyút küldött Ukrajnának, ami körülbelül nyolc zászlóalj felszerelésére elegendő - derül ki az Ukrajnának nyújtott amerikai katonai segélyek legfrissebb összegzéséből. Az ukrán csapatok arra használták ezeket, hogy 155 milliméteres lövedékekből álló sortüzekkel támadják az ellenséges csapatokat és, hogy kis mennyiségű precíziós irányítású lövedékkel célba vegyék a parancsnoki állásokat, és még kisebb páncéltörő aknamezőket is elhelyezzenek.
Oroszország és Ukrajna egyaránt nehezen tudta kielégíteni a fronton a tüzérségi lőszerek iránti igényt. Oroszország Észak-Koreához fordult lőszerért, Ukrajna pedig több lövedéket kért szövetségeseitől.
Az Egyesült Államok több százezer darab 155 milliméteres lőszert szállított Ukrajnának, hogy a második világháború óta a legnagyobb tüzérségi harchoz az európai kontinensen, és vállalta, hogy összesen közel egymillió lövedéket biztosít saját készleteiből és a magániparból.
Az ukrán erők az Egyesült Államokon kívül más országoktól is kaptak 155 milliméteres lövedékeket. E lövedékek és hajtóanyagtöltetek némelyikét nem vizsgálták meg bizonyos tarackok és lövegekben való használatra, és az ukrán katonák a harcban tapasztalták, hogy némelyikük gyorsabban elhasználhatja a csöveket - közölték amerikai katonai tisztviselők.
Miután a sérült tarackok megérkeznek Lengyelországba, a karbantartó személyzet kicserélheti a csöveket és elvégezheti az egyéb javításokat. Az ukrán tisztviselők azt mondták, hogy szeretnék ezeket a karbantartó helyeket közelebb vinni a frontvonalhoz, hogy a lövegeket hamarabb vissza lehessen adni a harcba - mondták az amerikai tisztviselők és mások.
Az ágyúkkal kapcsolatos munkálatokat az Egyesült Államok Európai Parancsnoksága felügyeli Stuttgartban, Németországban, de hamarosan egy új parancsnokság alá kerülhetnek, amely az ukrán csapatok kiképzésére és felszerelésére összpontosít.
"Nem teljesen meglepő, hogy karbantartási problémák vannak ezekkel a fegyverekkel" - mondta Rob Lee, a Foreign Policy Research Institute katonai elemzője. "Nem kaptak teljes kiképzési csomagot hozzájuk, aztán bedobták őket a harcba, így rengeteg elhasználódás várható".
Az Ukrajnának átadott nyugati tüzérségi fegyverek - rakétavetők és tarackok formájában - merőben eltérő karbantartási igényűek. Az előbbiek közül a HIMARS járművek kevés munkát igényelnek ahhoz, hogy folyamatosan kilőjék a lőszereiket, amelyeket előre feltöltött csövekből álló kapszulák tartalmaznak. A tarackok azonban lényegében nagy tűzfegyverek, amelyeket újra kell tölteni lőszerrel - egyenként körülbelül 90 font súlyú lövedékekkel - és sok száz vagy ezer alkalommal kell kilőni, ami végül megviseli az ágyú belső alkatrészeit.
A tüzérségi párbajok jellege, amelyekben az ukrán legénységek gyakran rendkívül nagy távolságból tüzelnek, hogy megnehezítsék az orosz ellentámadásokat, további terhelést jelent az ágyúknak. Az ehhez szükséges nagyobb hajtóanyagtöltetek sokkal több hőt termelnek, és az ágyúcsövek gyorsabb elhasználódását okozhatják.
A problémák egy része részben a löveg kialakítására vezethető vissza. A főként titánból épített, az acélnál könnyebb, de ugyanolyan erős fegyver könnyebben mozgatható a harctéren és gyorsabban felállítható, mint a korábbi lövegek - ez egyértelmű előny volt az Egyesült Államok számára, amikor a 2000-es évek elején elkezdte használni az M777-est Irakban és Afganisztánban.
Ezekben a háborúkban, ellentétben Ukrajnával, az M777-est általában kis mennyiségű lövedék kilövésére használták a csapatok támogatására.
Az Egyesült Államok azonban öt évvel ezelőtt, az Iszlám Állam legyőzésére indított hadjárat során bepillantást nyerhetett abba, hogy mi történhet az ukrajnai M777-es tarackokkal.
2017-ben a Camp Lejeune-i tengerészgyalogos tüzérségi üteg négy M777-es löveggel Szíriába települt, és öt hónap alatt több mint 23 000 lövést adott le 155 milliméteres lőszerrel a Rakkában folytatott harci műveletek támogatására - ez közel 55-szöröse annak, amit egy ilyen méretű tipikus üteg egy év békeidős kiképzés során általában kilőne.
Ennek eredményeképpen az üteg három ágyúját a bevetés során bekövetkezett túlzott elhasználódás miatt ki kellett szerelni, és Kuvaitban tartalékban tartott lövegekkel helyettesítették őket.
Amikor az egyik tarack elromlott, a többiek egyszerűen többet lőttek, és ezt a lehetőséget az ukránok naponta kénytelenek választani.
Ukrainian soldiers are firing thousands of shells daily, forcing the U.S. to replace gun barrels across the border in Poland.
www.nytimes.com