[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
26 567
89 736
113

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 813
39 253
113

Sniper

Well-Known Member
2018. április 10.
2 257
26 815
113
Most akkor tényleg az van, hogy fordul a kocka, a nyugat elkezdi elismerni a valós orosz veszteségeket, amik nem olyan mértékűek, amit az ukrán és a nyugati sajtó eddig leközölt, a nyugat elkezd gondolkodni az Ukjarnával szembeni álláspontján, Novák meg Orbán meg "jó szokás szerint" ilyenkor megy ki segget nyalni??

zseniális
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
18 336
25 062
113
Most akkor tényleg az van, hogy fordul a kocka, a nyugat elkezdi elismerni a valós orosz veszteségeket, amik nem olyan mértékűek, amit az ukrán és a nyugati sajtó eddig leközölt, a nyugat elkezd gondolkodni az Ukjarnával szembeni álláspontján, Novák meg Orbán meg "jó szokás szerint" ilyenkor megy ki segget nyalni??

zseniális
Mehettek volna előbb is.
Talán akkor az EU-s pénzekkel sem lett volna ekkora gebasz, a természetesen szövetséges országok (Visegrád)
sem fordultak volna végleg Mo ellen.
Nem az EU-s pénzekhez volt köze, hanem Putin seggének nyalásáról.
 

BigTony

Well-Known Member
2022. március 3.
670
7 782
93
Ami elképesztő számomra, hogy 9 hónappal feb 24-e után vonattal el lehet jutni lengyelországból kijevbe...
 

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
4 381
24 638
113
Ami elképesztő számomra, hogy 9 hónappal feb 24-e után vonattal el lehet jutni lengyelországból kijevbe...
Szamomra nem az.
c16c5944e7148eb1f94292ffb8d913b6.jpg
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 088
9 042
113
Ami elképesztő számomra, hogy 9 hónappal feb 24-e után vonattal el lehet jutni lengyelországból kijevbe...
Az oroszok a még mindig hátrakötött kézzel háborúznak. Az energetikai létesítményeket már a nyáron le kellett volna rombolni, akkor egyrészt nincs kommunikáció, romlik a morál, és nem jutnak el az üzenetek az emberekhez. Elsősorban a városokban már hozzászoktak még Ukrajnában is ahhoz hogy állandóan van áram, víz, telefon és net szolgáltatás. A vasútat azért nem bombázták, mert a nem embargózott orosz termékek is ezen az úton kerültek európába. (Oligarchák kiügyeskedték, hogy ne bombázzák szét). Egyébéknt első rendű célpont lenne. A közuti szállítás körülményesebb, de az ukrán-legyen határon a sok kis uton megbontva, viszont sokkal biztonságosabban lehet, szállítani pld. atgm és manpads eszközöket, sőt kisebb darabszámmal és lassabban még kerekes technikát is. A láncosnak azért nem tesz jót ekkor távolság a frontvonalaktól.
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
Orosz T80U oszlop téli álca festéssel
 
W

Wilson

Guest
Oroszország azt tervezi, hogy télen stabilizálja az ukrajnai frontot, és tavasszal folytatja az aktív harci műveleteket, a Kreml mintegy 100 ezer mozgósított ember pótolhatatlan veszteségével számol.

Forrás: A Fontos történetek című orosz kiadvány, két forrásra hivatkozva, amelyek közül az egyik az FSZB-hez, a másik pedig az orosz fegyveres erők vezérkarához áll közel.

Részletek: A Vital Stories szerint az orosz vezetés tisztában van azzal, hogy a hadműveletek tavaszi fokozódása súlyos veszteségekkel jár.

"Jövő tavaszra mintegy 100 ezer katona halhat meg és sebesülhet meg, de ez senkit sem ijeszt meg, mert őket sorkatonákkal fogják pótolni" - idézi a lap egy, az FSZB-hez közel álló forrást.

Az orosz vezérkarhoz közeli forrás is megosztotta a lapnak a Kreml előrejelzését, amely szerint az ukrajnai veszteségek mintegy 100 ezer főre rúgnak, atöbbségük mozgósított.

A forrás szerint az orosz védelmi minisztérium jövő tavaszig 120 ezer sorköteles kiképzését tervezi, akiket Ukrajnába küldhetnek, hogy pótolják a mozgósítottak között a veszteségeket. Valójában ezért nem törli Putyin szerinte a részleges mozgósításról szóló rendeletet.


A brit hírszerzés elmagyarázta, hogy az Orosz Föderáció miért használ nukleáris arzenáljából származó rakétákat a támadásokhoz​


2022. november 26., szombat, 09:18


Oroszország valószínűleg eltávolítja a nukleáris robbanófejeket az elöregedett nukleáris cirkálórakétákból, és robbanófej nélküli rakétákkal bombázza Ukrajnát.

Ezt a brit védelmi minisztérium szombati hírszerzési áttekintésében állapította meg – írja az Evropejszkaja Pravda.

"Nyílt forráskódú képeken egy lelőtt AS-15 KENT légi indítású cirkálórakéta (X-55 - Szerk.) roncsai láthatók, amelyet az 1980-as években kizárólag nukleáris "szállítórendszerként" fejlesztettek ki. A robbanófejet valószínűleg ballasztra cserélték" . a minisztérium legutóbbi közleményében.

Megjegyzendő, hogy "egy ilyen inert rendszer a rakéta kinetikus energiája és a fel nem használt üzemanyag miatt némi kárt okoz, de nem valószínű, hogy megbízható hatással lesz a célokra."

Oroszország szinte biztosan,csaliként veti be az ilyen módon átalakított rakétákat ,hogy elvonják az ukrán légvédelem figyelmét – közölte a brit védelmi minisztérium.

"Bármi is legyen Oroszország szándéka, ez az improvizáció rávilágít arra, hogy Oroszország nagy hatótávolságú rakétakészlete milyen mértékben fogy" - tette hozzá a minisztérium.





A tüzérség meghibásodik Ukrajnában. A Pentagon számára ez kezd problémává válni.


Az ukrán katonák naponta több ezer lövedéket lőnek ki, ami arra kényszeríti az Egyesült Államokat, hogy a határon túl, Lengyelországban kicseréljék a lövegcsöveket.

WASHINGTON - Az ukrán csapatok naponta több ezer tüzérségi lőszert lőnek ki orosz célpontokra, az Egyesült Államok és szövetségesei által szállított csúcstechnológiájú ágyúkkal. Ezek a fegyverek azonban a hónapokig tartó túlhasználat után megsérülnek, illetve megsemmisülnek a harcban, és az amerikai és ukrán tisztviselők szerint tucatjával vitték el őket a harctérről javításra.

Az amerikai védelmi tisztviselők és Ukrajna védelmi igényeit jól ismerők szerint a Kijevnek adományozott mintegy 350 nyugati gyártmányú ágyú egyharmada folyamatosan üzemen kívül van.

Az akár 20 láb hosszú és több ezer font súlyú lövegek csövének cseréje meghaladja a terepen lévő katonák képességeit, ezért a Pentagon európai parancsnoksága számára prioritássá vált, amely Lengyelországban felállított egy javító létesítményt.

A nyugati gyártmányú tüzérségi lövegek mentőövet jelentettek az ukrán katonáknak, amikor saját, szovjet korabeli ágyúikhoz fogytán volt a lőszer, és a lövegek hadrendben tartása ugyanolyan fontos lett Ukrajna szövetségesei számára, mint az, hogy elegendő lőszerrel lássák el őket.

A fegyverek lengyelországi javítására irányuló erőfeszítések, amelyekről korábban nem számoltak be, az elmúlt hónapokban kezdődtek. Az ukrán fegyverek állapota szigorúan titkos ügy az amerikai katonai tisztviselők körében, akik nem voltak hajlandóak a program részleteinek megvitatására.

"Minden képességgel, amelyet Ukrajnának adunk, és azokkal, amelyeket szövetségeseink és partnereink adnak, azon dolgozunk, hogy biztosítsuk, hogy megfelelő karbantartási fenntartási csomagokkal rendelkezzenek, amelyek idővel támogatják ezeket a képességeket" - mondta Daniel Day parancsnok-helyettes, az Egyesült Államok Európai Parancsnokságának szóvivője egy nyilatkozatban.

Amikor Ukrajna 152 milliméter átmérőjű tüzérségi lövedékeket kilövő szovjet korabeli ágyúinak lőszere röviddel az invázió után fogytán lett, a 155 milliméteres lövedékeket kilövő, NATO-szabvány szerinti ágyúk Ukrajna legfontosabb fegyverei közé kerültek, tekintettel a Kijev partnereinek hatalmas készleteire a kompatibilis lövedékekből.

A Pentagon 142 darab M777-es löveggel felszerelt ágyút küldött Ukrajnának, ami körülbelül nyolc zászlóalj felszerelésére elegendő - derül ki az Ukrajnának nyújtott amerikai katonai segélyek legfrissebb összegzéséből. Az ukrán csapatok arra használták ezeket, hogy 155 milliméteres lövedékekből álló sortüzekkel támadják az ellenséges csapatokat és, hogy kis mennyiségű precíziós irányítású lövedékkel célba vegyék a parancsnoki állásokat, és még kisebb páncéltörő aknamezőket is elhelyezzenek.

Oroszország és Ukrajna egyaránt nehezen tudta kielégíteni a fronton a tüzérségi lőszerek iránti igényt. Oroszország Észak-Koreához fordult lőszerért, Ukrajna pedig több lövedéket kért szövetségeseitől.

Az Egyesült Államok több százezer darab 155 milliméteres lőszert szállított Ukrajnának, hogy a második világháború óta a legnagyobb tüzérségi harchoz az európai kontinensen, és vállalta, hogy összesen közel egymillió lövedéket biztosít saját készleteiből és a magániparból.

Az ukrán erők az Egyesült Államokon kívül más országoktól is kaptak 155 milliméteres lövedékeket. E lövedékek és hajtóanyagtöltetek némelyikét nem vizsgálták meg bizonyos tarackok és lövegekben való használatra, és az ukrán katonák a harcban tapasztalták, hogy némelyikük gyorsabban elhasználhatja a csöveket - közölték amerikai katonai tisztviselők.

Miután a sérült tarackok megérkeznek Lengyelországba, a karbantartó személyzet kicserélheti a csöveket és elvégezheti az egyéb javításokat. Az ukrán tisztviselők azt mondták, hogy szeretnék ezeket a karbantartó helyeket közelebb vinni a frontvonalhoz, hogy a lövegeket hamarabb vissza lehessen adni a harcba - mondták az amerikai tisztviselők és mások.

Az ágyúkkal kapcsolatos munkálatokat az Egyesült Államok Európai Parancsnoksága felügyeli Stuttgartban, Németországban, de hamarosan egy új parancsnokság alá kerülhetnek, amely az ukrán csapatok kiképzésére és felszerelésére összpontosít.

"Nem teljesen meglepő, hogy karbantartási problémák vannak ezekkel a fegyverekkel" - mondta Rob Lee, a Foreign Policy Research Institute katonai elemzője. "Nem kaptak teljes kiképzési csomagot hozzájuk, aztán bedobták őket a harcba, így rengeteg elhasználódás várható".

Az Ukrajnának átadott nyugati tüzérségi fegyverek - rakétavetők és tarackok formájában - merőben eltérő karbantartási igényűek. Az előbbiek közül a HIMARS járművek kevés munkát igényelnek ahhoz, hogy folyamatosan kilőjék a lőszereiket, amelyeket előre feltöltött csövekből álló kapszulák tartalmaznak. A tarackok azonban lényegében nagy tűzfegyverek, amelyeket újra kell tölteni lőszerrel - egyenként körülbelül 90 font súlyú lövedékekkel - és sok száz vagy ezer alkalommal kell kilőni, ami végül megviseli az ágyú belső alkatrészeit.

A tüzérségi párbajok jellege, amelyekben az ukrán legénységek gyakran rendkívül nagy távolságból tüzelnek, hogy megnehezítsék az orosz ellentámadásokat, további terhelést jelent az ágyúknak. Az ehhez szükséges nagyobb hajtóanyagtöltetek sokkal több hőt termelnek, és az ágyúcsövek gyorsabb elhasználódását okozhatják.

A problémák egy része részben a löveg kialakítására vezethető vissza. A főként titánból épített, az acélnál könnyebb, de ugyanolyan erős fegyver könnyebben mozgatható a harctéren és gyorsabban felállítható, mint a korábbi lövegek - ez egyértelmű előny volt az Egyesült Államok számára, amikor a 2000-es évek elején elkezdte használni az M777-est Irakban és Afganisztánban.

Ezekben a háborúkban, ellentétben Ukrajnával, az M777-est általában kis mennyiségű lövedék kilövésére használták a csapatok támogatására.

Az Egyesült Államok azonban öt évvel ezelőtt, az Iszlám Állam legyőzésére indított hadjárat során bepillantást nyerhetett abba, hogy mi történhet az ukrajnai M777-es tarackokkal.

2017-ben a Camp Lejeune-i tengerészgyalogos tüzérségi üteg négy M777-es löveggel Szíriába települt, és öt hónap alatt több mint 23 000 lövést adott le 155 milliméteres lőszerrel a Rakkában folytatott harci műveletek támogatására - ez közel 55-szöröse annak, amit egy ilyen méretű tipikus üteg egy év békeidős kiképzés során általában kilőne.

Ennek eredményeképpen az üteg három ágyúját a bevetés során bekövetkezett túlzott elhasználódás miatt ki kellett szerelni, és Kuvaitban tartalékban tartott lövegekkel helyettesítették őket.

Amikor az egyik tarack elromlott, a többiek egyszerűen többet lőttek, és ezt a lehetőséget az ukránok naponta kénytelenek választani.


 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
18 336
25 062
113
Azok figyelmébe, akik telesírták a párnájukat nagy meghatottságukban.
'Csak' annyi derült ki a performanszról, hogy színészek vettek benne részt, és
az önfeláldozó orosz hazafi már 2019-ben meghalt.
/akik anno őrjöngtek az ukrán szülészeten, hogy megrendezett és hoax,
azok remélem most is elismerik ugyan-ezt/

 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 236
3 530
113
Pár napja volt egy előremutató vita többek között @Sniper @alali77 @Aladeen @mindenen kívül részvételével, most akartam csak rá reagálni, de azóta sajnos törlésre kerültek azok a hsz-ek. A lényeg az volt, hogy ki miért szimpatizál egy adott oldallal, kinek a győzelme lenne számunkra ideális. Nekem is lenne pár meglátásom, bár sztm ez is a "süllyesztőben" fog kikötni.

Szóval a majdan után, több szakadár kezdeményezés is volt Ukrajnában, ebből kettő maradt meg (a donyecki/DNR és a luhankszi/LNR). Mind a kettő népi demokratikus köztársaságnak tartotta magát. Egyfajta szovjet-romantikát láthattunk náluk, mert a majdan utáni Ukrajnában egy komoly ideológiai háború is megindult, Lenin szobrok döntögetésével, utcanévváltoztatásokkal, addig a szaki államok szovjet jelképeket alkalmaztak, később 2022 február 24 után visszaállítottak több szovjet szobrot is stb.
Ezzel párhuzamosan a "megvilágosodott" Ukrajnában elindult például Bandera széleskörű támogatása. Anélkül, hogy nagyon belemennék, a II. VH alatt, voltak olyan ukrán szerveződések, akik egyszerre harcoltak a nácik és a szovjetek ellen (érdekesség, hogy egyébként minket magyarokat nem támadtak), de Bandéráról tudni kell, hogy náci kollaboránsnak tartják, így ő minimum szürke zónás ebben a tekintetben, ami biztos, hogy ő is erősen soviniszta volt és népirtásokat is kötnek hozzá.

Itt megint szükséges egy kis kitérő. Sajnos itt is sokan keverik a nacionalisták, a nácik és a soviniszták fogalmait. Röviden. A nacionalizmus gyökereit a 18. századig szokták visszavezetni; a nácik a nemzetiszocializmus követői (ebben a sovinizmus és a kommunizmus/szocializmus elemei is megjelennek), tehát itt egy bő 150 éves szakadékot kellene befoltozni, ami természetesen lehetetlen... A sovinizmust Napóleonig szokták visszavezetni az egyszerűség és a rövidség kedvéért egy részlet a sovinizmus wiki szócikkéből:
"Köznapi használatban gyakran keveredik a nacionalizmussal és a hazafiság fogalmával, de ezek a fogalmak nem ugyanazt jelentik: a nacionalizmus és a sovinizmus politikai ideológia, míg a hazafiság inkább erkölcsi nézet és érzület, ami a haza eszményét erkölcsi hivatkozási pontnak állítja be. A sovinizmus a mi-ők ellentétből indul ki, amikor a nemzeti felsőbbrendűség dominál, összekapcsolódva a másik nemzet lekicsinylésével, esetenkénti megsemmisítésének szándékával."

Szóval a majdan utáni Ukrajnában tobb soviniszta párt is a felemelkedés útjára lépett például a Szvoboda, vagy a jobb-szektor), bár erről a hazai sajtó igen szegényesen számolt be. Egyébként ezeket az alakulatokat újfasisztának vagy fasisztának titulálták annak idején, ez ugye azért is érdekes, mert jelenleg az oroszokat szokták fasisztázni - totális képzavar. Népszava cikk 2015-ből:
"Tyahnibok azonban nemrég még Jacenyuk kormányzati partnere volt, a Szvoboda pedig koalíciós társ. Tyahnibokot a Majdan idején még demokratikus változásért harcoló politikusként „futtatták”, az akkori triumvirátus tagja volt Jacenyuk és Klicsko mellett. A Szvoboda a Jacenyuk-kormányt teszi felelőssé a történtekért. Hasonlóképpen vélekedik a decentralizáció törvényt elutasító Oleh Ljasko Radikális Pártja is, amely tegnap bejelentette kilépését a koalícióból."

A szakadár államok alakulásával, amelyek mint írtam kommunista-romantikával éltek, számos antikommunista és neonáci indult el önkéntesnek Ukrajnába. Sajnos már nincs meg a linkje annak a videónak, ami valamikor '14-'15-ben készült egy svéd önkéntes (mesterlövész - akinek esetleg dereng a dokufilm az linkelhetné is, biztos hogy volt ebben a topikban is anno), aki az ukránok oldalán harcolt, arról beszélt, hogy miután kiverik a kommunistákat, utána Szíriába megy harcolni a daesh (isis) ellen. Ugye már ebből is látható, hogy a konfliktus közvetlen résztvevői sem mindig tudják, hogy mi történik ezekben az országokban, ugyanis Assad apja egy kommunista gyökerű párt vezetőjeként kerül a hatalomba, mai napig szocialistának tekinthetők (viszont nagyon fontos megjegyezni, hogy az "arab-kommunizmus" számos jegyében erősen eltér az európai vagy éppen az ázsiai formájától, de erről is nagyon sokat lehetne írni), és a legnagyobb pártfogója Oo., aki ellen éppen harcolt Ukrajnában. Ez egyébként arra is rámutat, hogy az ún. "ideológiai-háborúk" oldalválasztásai és határai is igen képlékenyek tudnak lenni, ami egy óriási önellentmondást hordoz magában.

A különböző neonáci szervezetek kapcsán nekem az a legnagyobb "félelmem", hogy később ezek az emberek egy nemzetközi szintű bűnszervezetet hozhatnak létre (amerikai mintára - onnan is számos skinhead/neonáci ment Ukrajnába, egy kis érdekesség, hogy még az amcsi skinheadek is megosztottak abban a tekintetben, hogy ebben a konfliktusban kiket kell támogatni, legalábbis nemrég volt itt egy "boneface"-el vagy kivel készült interjú, abban ő erről beszélt).
Ámdebár, ez csak opció, ami viszont biztos, hogy a háború után az ukrán soviniszták velünk maradnak, s igen valószínűnek tartom, hogy megerősödve fognak kikerülni ebből a háborúból.
Én ezért írtam régebben, hogy egyik oldalt sem szeretem, mert ennek a háborúnak nem lett volna szabad kirobannia, ez számunkra végtelenül káros és nagyon súlyos következményei lesznek/vannak Magyarországra nézve; továbbá úgy gondolom, hogy Oo. egyáltalán nem merítette ki a lehetséges eszköztárát, hogy Ukrajna egy vele szemben semleges/baráti ország legyen, mindenképpen agresszornak tekinthető. És akkor a különböző történelmi sérelmeinkre nem térnék ki az oroszok kapcsán.

Összegezve, az oroszok tetteinek következményeként az ukrán haderő még jobban megerősödött, az ukrán sovinizmus sokkal nagyobb lehetőségek előtt áll, ami egyértelműen káros a kárpátaljai magyarságra nézve, illetőleg a megmaradt Magyarország jövőbeli gazdasági és kereskedelmi lehetőségei jelentősen beszűkültek abban az irányba egy nem belátható időre, ami alatt mind Ukrajnát, mind az Ukrajnán keresztül érkező áruforgalmat értem. Próbáltam rövid lenni legyenek megértők. : )
 

grigorij3

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 618
22 660
113
Pár napja volt egy előremutató vita többek között @Sniper @alali77 @Aladeen @mindenen kívül részvételével, most akartam csak rá reagálni, de azóta sajnos törlésre kerültek azok a hsz-ek. A lényeg az volt, hogy ki miért szimpatizál egy adott oldallal, kinek a győzelme lenne számunkra ideális. Nekem is lenne pár meglátásom, bár sztm ez is a "süllyesztőben" fog kikötni.

Szóval a majdan után, több szakadár kezdeményezés is volt Ukrajnában, ebből kettő maradt meg (a donyecki/DNR és a luhankszi/LNR). Mind a kettő népi demokratikus köztársaságnak tartotta magát. Egyfajta szovjet-romantikát láthattunk náluk, mert a majdan utáni Ukrajnában egy komoly ideológiai háború is megindult, Lenin szobrok döntögetésével, utcanévváltoztatásokkal, addig a szaki államok szovjet jelképeket alkalmaztak, később 2022 február 24 után visszaállítottak több szovjet szobrot is stb.
Ezzel párhuzamosan a "megvilágosodott" Ukrajnában elindult például Bandera széleskörű támogatása. Anélkül, hogy nagyon belemennék, a II. VH alatt, voltak olyan ukrán szerveződések, akik egyszerre harcoltak a nácik és a szovjetek ellen (érdekesség, hogy egyébként minket magyarokat nem támadtak), de Bandéráról tudni kell, hogy náci kollaboránsnak tartják, így ő minimum szürke zónás ebben a tekintetben, ami biztos, hogy ő is erősen soviniszta volt és népirtásokat is kötnek hozzá.

Itt megint szükséges egy kis kitérő. Sajnos itt is sokan keverik a nacionalisták, a nácik és a soviniszták fogalmait. Röviden. A nacionalizmus gyökereit a 18. századig szokták visszavezetni; a nácik a nemzetiszocializmus követői (ebben a sovinizmus és a kommunizmus/szocializmus elemei is megjelennek), tehát itt egy bő 150 éves szakadékot kellene befoltozni, ami természetesen lehetetlen... A sovinizmust Napóleonig szokták visszavezetni az egyszerűség és a rövidség kedvéért egy részlet a sovinizmus wiki szócikkéből:
"Köznapi használatban gyakran keveredik a nacionalizmussal és a hazafiság fogalmával, de ezek a fogalmak nem ugyanazt jelentik: a nacionalizmus és a sovinizmus politikai ideológia, míg a hazafiság inkább erkölcsi nézet és érzület, ami a haza eszményét erkölcsi hivatkozási pontnak állítja be. A sovinizmus a mi-ők ellentétből indul ki, amikor a nemzeti felsőbbrendűség dominál, összekapcsolódva a másik nemzet lekicsinylésével, esetenkénti megsemmisítésének szándékával."

Szóval a majdan utáni Ukrajnában tobb soviniszta párt is a felemelkedés útjára lépett például a Szvoboda, vagy a jobb-szektor), bár erről a hazai sajtó igen szegényesen számolt be. Egyébként ezeket az alakulatokat újfasisztának vagy fasisztának titulálták annak idején, ez ugye azért is érdekes, mert jelenleg az oroszokat szokták fasisztázni - totális képzavar. Népszava cikk 2015-ből:
"Tyahnibok azonban nemrég még Jacenyuk kormányzati partnere volt, a Szvoboda pedig koalíciós társ. Tyahnibokot a Majdan idején még demokratikus változásért harcoló politikusként „futtatták”, az akkori triumvirátus tagja volt Jacenyuk és Klicsko mellett. A Szvoboda a Jacenyuk-kormányt teszi felelőssé a történtekért. Hasonlóképpen vélekedik a decentralizáció törvényt elutasító Oleh Ljasko Radikális Pártja is, amely tegnap bejelentette kilépését a koalícióból."

A szakadár államok alakulásával, amelyek mint írtam kommunista-romantikával éltek, számos antikommunista és neonáci indult el önkéntesnek Ukrajnába. Sajnos már nincs meg a linkje annak a videónak, ami valamikor '14-'15-ben készült egy svéd önkéntes (mesterlövész - akinek esetleg dereng a dokufilm az linkelhetné is, biztos hogy volt ebben a topikban is anno), aki az ukránok oldalán harcolt, arról beszélt, hogy miután kiverik a kommunistákat, utána Szíriába megy harcolni a daesh (isis) ellen. Ugye már ebből is látható, hogy a konfliktus közvetlen résztvevői sem mindig tudják, hogy mi történik ezekben az országokban, ugyanis Assad apja egy kommunista gyökerű párt vezetőjeként kerül a hatalomba, mai napig szocialistának tekinthetők (viszont nagyon fontos megjegyezni, hogy az "arab-kommunizmus" számos jegyében erősen eltér az európai vagy éppen az ázsiai formájától, de erről is nagyon sokat lehetne írni), és a legnagyobb pártfogója Oo., aki ellen éppen harcolt Ukrajnában. Ez egyébként arra is rámutat, hogy az ún. "ideológiai-háborúk" oldalválasztásai és határai is igen képlékenyek tudnak lenni, ami egy óriási önellentmondást hordoz magában.

A különböző neonáci szervezetek kapcsán nekem az a legnagyobb "félelmem", hogy később ezek az emberek egy nemzetközi szintű bűnszervezetet hozhatnak létre (amerikai mintára - onnan is számos skinhead/neonáci ment Ukrajnába, egy kis érdekesség, hogy még az amcsi skinheadek is megosztottak abban a tekintetben, hogy ebben a konfliktusban kiket kell támogatni, legalábbis nemrég volt itt egy "boneface"-el vagy kivel készült interjú, abban ő erről beszélt).
Ámdebár, ez csak opció, ami viszont biztos, hogy a háború után az ukrán soviniszták velünk maradnak, s igen valószínűnek tartom, hogy megerősödve fognak kikerülni ebből a háborúból.
Én ezért írtam régebben, hogy egyik oldalt sem szeretem, mert ennek a háborúnak nem lett volna szabad kirobannia, ez számunkra végtelenül káros és nagyon súlyos következményei lesznek/vannak Magyarországra nézve; továbbá úgy gondolom, hogy Oo. egyáltalán nem merítette ki a lehetséges eszköztárát, hogy Ukrajna egy vele szemben semleges/baráti ország legyen, mindenképpen agresszornak tekinthető. És akkor a különböző történelmi sérelmeinkre nem térnék ki az oroszok kapcsán.

Összegezve, az oroszok tetteinek következményeként az ukrán haderő még jobban megerősödött, az ukrán sovinizmus sokkal nagyobb lehetőségek előtt áll, ami egyértelműen káros a kárpátaljai magyarságra nézve, illetőleg a megmaradt Magyarország jövőbeli gazdasági és kereskedelmi lehetőségei jelentősen beszűkültek abban az irányba egy nem belátható időre, ami alatt mind Ukrajnát, mind az Ukrajnán keresztül érkező áruforgalmat értem. Próbáltam rövid lenni legyenek megértők. : )
Tehát te az ukrán nacionalizmus és sovinizmus megerősödését az orosz támadás következményeként értékeled, és nem annak tudod be, hogy az atlantista világ vért izzadva próbálja életben tartani mindezt?
Furcsák vagytok ti liberálisok. Gyakorlatilag az orrotok előtt éledt újjá a nácizmus, de évekig diszkréten félrefordított arccal jártatok. Itthon néhány éve még hisztériás rohamot kaptatok a Magyar Gárdától, de most melldöngetve beálltok a sokkal rosszabb AZOV mögé. Azoknak a seggét nyaljátok, akik a náci módszerekkel irtották az orosz kisebbséget és ugyanilyen módszerekkel vonták el a jogait a magyar kisebbségnek (na jó, őket MÉG nem irtották, csak ellehetetlenítették). Most értem csak miért akkora divat a szakáll a köreitekben: nagyon gáz lehet reggel a tükörbe nézni...
 

BigTony

Well-Known Member
2022. március 3.
670
7 782
93
Pár napja volt egy előremutató vita többek között @Sniper @alali77 @Aladeen @mindenen kívül részvételével, most akartam csak rá reagálni, de azóta sajnos törlésre kerültek azok a hsz-ek. A lényeg az volt, hogy ki miért szimpatizál egy adott oldallal, kinek a győzelme lenne számunkra ideális. Nekem is lenne pár meglátásom, bár sztm ez is a "süllyesztőben" fog kikötni.

Szóval a majdan után, több szakadár kezdeményezés is volt Ukrajnában, ebből kettő maradt meg (a donyecki/DNR és a luhankszi/LNR). Mind a kettő népi demokratikus köztársaságnak tartotta magát. Egyfajta szovjet-romantikát láthattunk náluk, mert a majdan utáni Ukrajnában egy komoly ideológiai háború is megindult, Lenin szobrok döntögetésével, utcanévváltoztatásokkal, addig a szaki államok szovjet jelképeket alkalmaztak, később 2022 február 24 után visszaállítottak több szovjet szobrot is stb.
Ezzel párhuzamosan a "megvilágosodott" Ukrajnában elindult például Bandera széleskörű támogatása. Anélkül, hogy nagyon belemennék, a II. VH alatt, voltak olyan ukrán szerveződések, akik egyszerre harcoltak a nácik és a szovjetek ellen (érdekesség, hogy egyébként minket magyarokat nem támadtak), de Bandéráról tudni kell, hogy náci kollaboránsnak tartják, így ő minimum szürke zónás ebben a tekintetben, ami biztos, hogy ő is erősen soviniszta volt és népirtásokat is kötnek hozzá.

Itt megint szükséges egy kis kitérő. Sajnos itt is sokan keverik a nacionalisták, a nácik és a soviniszták fogalmait. Röviden. A nacionalizmus gyökereit a 18. századig szokták visszavezetni; a nácik a nemzetiszocializmus követői (ebben a sovinizmus és a kommunizmus/szocializmus elemei is megjelennek), tehát itt egy bő 150 éves szakadékot kellene befoltozni, ami természetesen lehetetlen... A sovinizmust Napóleonig szokták visszavezetni az egyszerűség és a rövidség kedvéért egy részlet a sovinizmus wiki szócikkéből:
"Köznapi használatban gyakran keveredik a nacionalizmussal és a hazafiság fogalmával, de ezek a fogalmak nem ugyanazt jelentik: a nacionalizmus és a sovinizmus politikai ideológia, míg a hazafiság inkább erkölcsi nézet és érzület, ami a haza eszményét erkölcsi hivatkozási pontnak állítja be. A sovinizmus a mi-ők ellentétből indul ki, amikor a nemzeti felsőbbrendűség dominál, összekapcsolódva a másik nemzet lekicsinylésével, esetenkénti megsemmisítésének szándékával."

Szóval a majdan utáni Ukrajnában tobb soviniszta párt is a felemelkedés útjára lépett például a Szvoboda, vagy a jobb-szektor), bár erről a hazai sajtó igen szegényesen számolt be. Egyébként ezeket az alakulatokat újfasisztának vagy fasisztának titulálták annak idején, ez ugye azért is érdekes, mert jelenleg az oroszokat szokták fasisztázni - totális képzavar. Népszava cikk 2015-ből:
"Tyahnibok azonban nemrég még Jacenyuk kormányzati partnere volt, a Szvoboda pedig koalíciós társ. Tyahnibokot a Majdan idején még demokratikus változásért harcoló politikusként „futtatták”, az akkori triumvirátus tagja volt Jacenyuk és Klicsko mellett. A Szvoboda a Jacenyuk-kormányt teszi felelőssé a történtekért. Hasonlóképpen vélekedik a decentralizáció törvényt elutasító Oleh Ljasko Radikális Pártja is, amely tegnap bejelentette kilépését a koalícióból."

A szakadár államok alakulásával, amelyek mint írtam kommunista-romantikával éltek, számos antikommunista és neonáci indult el önkéntesnek Ukrajnába. Sajnos már nincs meg a linkje annak a videónak, ami valamikor '14-'15-ben készült egy svéd önkéntes (mesterlövész - akinek esetleg dereng a dokufilm az linkelhetné is, biztos hogy volt ebben a topikban is anno), aki az ukránok oldalán harcolt, arról beszélt, hogy miután kiverik a kommunistákat, utána Szíriába megy harcolni a daesh (isis) ellen. Ugye már ebből is látható, hogy a konfliktus közvetlen résztvevői sem mindig tudják, hogy mi történik ezekben az országokban, ugyanis Assad apja egy kommunista gyökerű párt vezetőjeként kerül a hatalomba, mai napig szocialistának tekinthetők (viszont nagyon fontos megjegyezni, hogy az "arab-kommunizmus" számos jegyében erősen eltér az európai vagy éppen az ázsiai formájától, de erről is nagyon sokat lehetne írni), és a legnagyobb pártfogója Oo., aki ellen éppen harcolt Ukrajnában. Ez egyébként arra is rámutat, hogy az ún. "ideológiai-háborúk" oldalválasztásai és határai is igen képlékenyek tudnak lenni, ami egy óriási önellentmondást hordoz magában.

A különböző neonáci szervezetek kapcsán nekem az a legnagyobb "félelmem", hogy később ezek az emberek egy nemzetközi szintű bűnszervezetet hozhatnak létre (amerikai mintára - onnan is számos skinhead/neonáci ment Ukrajnába, egy kis érdekesség, hogy még az amcsi skinheadek is megosztottak abban a tekintetben, hogy ebben a konfliktusban kiket kell támogatni, legalábbis nemrég volt itt egy "boneface"-el vagy kivel készült interjú, abban ő erről beszélt).
Ámdebár, ez csak opció, ami viszont biztos, hogy a háború után az ukrán soviniszták velünk maradnak, s igen valószínűnek tartom, hogy megerősödve fognak kikerülni ebből a háborúból.
Én ezért írtam régebben, hogy egyik oldalt sem szeretem, mert ennek a háborúnak nem lett volna szabad kirobannia, ez számunkra végtelenül káros és nagyon súlyos következményei lesznek/vannak Magyarországra nézve; továbbá úgy gondolom, hogy Oo. egyáltalán nem merítette ki a lehetséges eszköztárát, hogy Ukrajna egy vele szemben semleges/baráti ország legyen, mindenképpen agresszornak tekinthető. És akkor a különböző történelmi sérelmeinkre nem térnék ki az oroszok kapcsán.

Összegezve, az oroszok tetteinek következményeként az ukrán haderő még jobban megerősödött, az ukrán sovinizmus sokkal nagyobb lehetőségek előtt áll, ami egyértelműen káros a kárpátaljai magyarságra nézve, illetőleg a megmaradt Magyarország jövőbeli gazdasági és kereskedelmi lehetőségei jelentősen beszűkültek abban az irányba egy nem belátható időre, ami alatt mind Ukrajnát, mind az Ukrajnán keresztül érkező áruforgalmat értem. Próbáltam rövid lenni legyenek megértők. : )
Csak akkor káros, ha ukrajna megmarad.
Pont ezért érdekünk az, hogy az oroszok győzzenek, és az ukrán sovinizmusból/nácizmusból (hívd, ahogy akarod) nem marad semmi.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 549
18 883
113
Egyetértek azzal, hogy az ukrán fasizmus nagyon veszélyes. A gond az, hogy a két opció közül, még mindig az ukránnal szemben van/lehet lehetőségünk a magyar érdekeket érvényesíteni:
  • NATO és EU tagként van/lenne esélyünk a kisebbségek jogaiért kiállni. Igen, nehéz, én is csalódtam az EU-ban, hisz legtöbbször kudarcot vallottunk ezen a területen eddig, de itt már nincs hova hátrálnunk. Vétó, minden ukrán EU/NATO támogatás esetén, ha a magyar kissebség védelmét nem hajlandó az ukrán garantálni. Biztos, hogy ellenséges viszonyban leszünk, maradunk, de az EU/NATO egy lehetőség is nem csak kötöttség.
  • Ugyanez az orosz győzelem esetén sokkal nehezebb lenne. Vagy az orosszal kellene tárgyalni, vagy egy agyonsajnált, millió keleti menekültet Kárpátalján letelepítő "szegény" Ukrajnával szemben kellene nekünk, egész agresszíven fellépnünk a magyar kisebbség érdekeiért. Ekkor már nincs EU/NATO tagság opció, itt már nyílt, agresszív, ellenséges harc kezdődne a két ország között, de egyértelműen az EU és NATO az ukránok érdekeit képviselné velünk szemben.
  • A gond azonban az orosz befolyás megmaradása, ami a térség legnagyobb problémája. Az ukrán fasizmus nem tűnne el, azt a ruszki, a következő háborúra készülve tovább támogatná a háttérből. Ennek érdekében szítaná a feszültséget a magyar és ukrán fél között egyéb módszereivel. Ez akár népírtáshoz, polgárháborús helyzethez is vezethetne, ami kifejezetten érdeke lenne a ruszkinak, hisz így jöhet a következő meccs , ami már csapnál érne véget nekünk és a NATO-nak. Mindezt úgy, hogy a NATO/EU végig ellenünk lenne a harcban és még a végén mi lennénk a következő háború kirobbantói, amikor próbáljuk megvédeni a magyarokat Kárpátalján. Ezért kell kiiktatni az oroszt ebből a játékból is. Neki csak egy paraszt vagyunk a sakktáblán, akit bármikor feláldoz. Megjegyzem az USA is, csak neki nehezebb, mert NATO tagként minket kellene képviselnie Ukrajnával szemben, de ez eddig sem így volt, akkor sem lenne így.
A térképre pillantva belátható: Az USA bármikor beáldoz minket Ukrajnáért. Ez a geopolitikai realitás a nagyok játszmájában. o_O

A valamiért törölt rész:

A globalizált világban a földrajzi távolság nem véd meg semmilyen veszélytől. Szerintem ez belátható, ezért ne nevettesd ki magad.

A fenyegetések értékelése politikai kérdés, ott kevés mértékegység van. Számunkra és a világ számára egyértelmű, hogy Oroszország veszélyesebb, mint Ukrajna. Akkor is, ha most ezt a háborút utóbbi veszti el. Az orosz befolyás gazdasági okokból veszélyesebb, mint az ukrán egyéb (nyilván veszélyes) eszközei. Az ukránnal szemben sokkal több esélyünk lesz képviselni érdekeinket, mint az orosszal szemben. A háború segíthet minket az orosz fenyegetés csökkentésében. Ezt mindenki érti a világon. Ez hosszútávú stratégiai érdekünk. Ettől még az ukrán ellenség marad, de már orosz manipuláció nélkül tudjuk majd rendezni dolgaink.

Az oroszok területi integritását most sem és eddig sem fenyegette senki. Egy atomhatalmat senki nem fog megtámadni, senki nem is támadta meg.
Ez egy rablóhadjárat Putyin részéről, megpróbál minél nagyobb területeket kihasítani szomszédja területéből, ha már az egész országot nem tudta megszerezni. Reszelheti a fingot a ruszki propaganda, de a valóság ez.

Előző miatt senki sem fogja és senki sem akarja feldarabolni Oroszországot. Az csak náci propaganda eszköz az ellenség démonizálására, hogy könnyebb legyen a lakosságot a húsdarálóba kényszeríteni. (Az orosz társadalmat a háború támogatására bírni, hivatalosan).
Azért sem darabol senki, amit írtál: Az egész emberiségre hatalmas veszélyt jelentene, ha az atomfegyverek feletti irányítás kontrollálhatatlanná válna. Az USA egyébként egy ilyen forgatókönyvtől jobban tart, mint attól, hogy Putyin rossz döntést hoz (atom ügyben).

A vereség esetleges következményei érdekesek lehetnek. Nyilván függ a mértékétől.

  • A háború lezárására még mindig CSAK Putyinnak van lehetősége.
  • Azonban ez a mozgásszabadság azt az illúziót kelti benne, hogy akár még nyerhet is (valamit).
  • Azt gondolom, hogy az oroszok az ukrán rendszer bukása, a nyugati támogatások megszűnése esetén sem tudnának nyerni.
  • Azért nem, mert jelenleg nem annyira az ukrán elszántság és a nyugati támogatások miatt állnak így, hanem a saját inkopetenciájuk miatt. Magyarul ezzel a haderővel (katonai vezetéssel) nem tudnak nyerni.
  • Ezek miatt Putyin ezt a háborút már nem nyerheti meg, de még sokáig húzhatja (ahogy írták mások).
  • Viszont a következményei annál súlyosabbak lesznek, minél nagyobb áldozatot hoz az orosz tárdadalom. Emberi és anyagi áldozatot.
  • Mindenki abban érdekelt, hogy Oroszország stabil maradjon. Az esetleges vezetőváltás önmagában is veszélyes folyamat (béke időben is) arrafelé, de egy vesztes háború következményeként kifejezetten rizikós lehet.

Ezek miatt lenne mindenki számára fontos, hogy minél előbb, minél kisebb társadalmi megrázkodtatással legyen túl ezen Oroszország és a világ.
De a mi szempontunkból az is fontos, hogy Oroszország katonai fenyegetéssel se, és gazdasági zsarolással se fenyegessen minket. Erre szerintem van esély, egy katonai vereséggel és energiapiaci átrendeződéssel. Mindkettő fájdalmas következményekkel jár részünkről, mert most kell megfizetnünk a korábban elkövetett hibákért.
Az ukránok ebben a történetben a felmosórongy szerepét kapták. Igen, a végén a mi gondunk lesz a mocskos felmosórongy.
De ezt a mocskot el kell takarítani, ha már ezt dobta a történelem.
 

koppany

Well-Known Member
2010. július 16.
1 659
8 852
113
Ha ennyire lelkesedsz Nyugger karrieréért, akkor válaszolhatnál a következő kérdésre? Ki pénzeli a "moszkvater" oldal működését? A kormányunk, az oroszok, stb??? Ez fontos kérdés. Nekem lesülne a bőr a képemről akkor, ha ilyen propagandisztikus csatornán aló működésből szerezném a jövedelmemet.... A magánbeszélgetéseink alapján tudod Te, mindenkinél jobban, aki itt van, hogy a jövedelmi forrásaim igen megosztottak, de nem propagandáért veszem el a fizumat....

Persze néhány új videót én is felraknék...

Orosz roncstemető Belgorodban, geolokálva... Méghogy csak töredék orosz veszteségek vannak, amit az OFK csoport kommunikál mostanság újra, meg újra.... (Azért a képek alapján az ORYX, képekkel megerősített orosz veszteség adatai nyilván alábecsültek.....)


Ukrán ellenoffenziva ott, ahol leesett a hó....

Az a fontos kérdés, hogy csak nyugati propaganda jelenhet meg Magyarországon vagy orosz is. Egy még szabad országban mindenki azt ír amit akar, ez rád is vonatkozik. Miért bánt téged a demokrácia, talán valami problémád van vele?
 

matyiii2

Well-Known Member
2016. november 28.
388
2 456
93
Tehát te az ukrán nacionalizmus és sovinizmus megerősödését az orosz támadás következményeként értékeled, és nem annak tudod be, hogy az atlantista világ vért izzadva próbálja életben tartani mindezt?
Furcsák vagytok ti liberálisok. Gyakorlatilag az orrotok előtt éledt újjá a nácizmus, de évekig diszkréten félrefordított arccal jártatok. Itthon néhány éve még hisztériás rohamot kaptatok a Magyar Gárdától, de most melldöngetve beálltok a sokkal rosszabb AZOV mögé. Azoknak a seggét nyaljátok, akik a náci módszerekkel irtották az orosz kisebbséget és ugyanilyen módszerekkel vonták el a jogait a magyar kisebbségnek (na jó, őket MÉG nem irtották, csak ellehetetlenítették). Most értem csak miért akkora divat a szakáll a köreitekben: nagyon gáz lehet reggel a tükörbe nézni...
Szuperlike