Egyetértek azzal, hogy az ukrán fasizmus nagyon veszélyes. A gond az, hogy a két opció közül, még mindig az ukránnal szemben van/lehet lehetőségünk a magyar érdekeket érvényesíteni:
- NATO és EU tagként van/lenne esélyünk a kisebbségek jogaiért kiállni. Igen, nehéz, én is csalódtam az EU-ban, hisz legtöbbször kudarcot vallottunk ezen a területen eddig, de itt már nincs hova hátrálnunk. Vétó, minden ukrán EU/NATO támogatás esetén, ha a magyar kissebség védelmét nem hajlandó az ukrán garantálni. Biztos, hogy ellenséges viszonyban leszünk, maradunk, de az EU/NATO egy lehetőség is nem csak kötöttség.
- Ugyanez az orosz győzelem esetén sokkal nehezebb lenne. Vagy az orosszal kellene tárgyalni, vagy egy agyonsajnált, millió keleti menekültet Kárpátalján letelepítő "szegény" Ukrajnával szemben kellene nekünk, egész agresszíven fellépnünk a magyar kisebbség érdekeiért. Ekkor már nincs EU/NATO tagság opció, itt már nyílt, agresszív, ellenséges harc kezdődne a két ország között, de egyértelműen az EU és NATO az ukránok érdekeit képviselné velünk szemben.
- A gond azonban az orosz befolyás megmaradása, ami a térség legnagyobb problémája. Az ukrán fasizmus nem tűnne el, azt a ruszki, a következő háborúra készülve tovább támogatná a háttérből. Ennek érdekében szítaná a feszültséget a magyar és ukrán fél között egyéb módszereivel. Ez akár népírtáshoz, polgárháborús helyzethez is vezethetne, ami kifejezetten érdeke lenne a ruszkinak, hisz így jöhet a következő meccs , ami már csapnál érne véget nekünk és a NATO-nak. Mindezt úgy, hogy a NATO/EU végig ellenünk lenne a harcban és még a végén mi lennénk a következő háború kirobbantói, amikor próbáljuk megvédeni a magyarokat Kárpátalján. Ezért kell kiiktatni az oroszt ebből a játékból is. Neki csak egy paraszt vagyunk a sakktáblán, akit bármikor feláldoz. Megjegyzem az USA is, csak neki nehezebb, mert NATO tagként minket kellene képviselnie Ukrajnával szemben, de ez eddig sem így volt, akkor sem lenne így.
A térképre pillantva belátható: Az USA bármikor beáldoz minket Ukrajnáért. Ez a geopolitikai realitás a nagyok játszmájában.
A valamiért törölt rész:
A globalizált világban a földrajzi távolság nem véd meg semmilyen veszélytől. Szerintem ez belátható, ezért ne nevettesd ki magad.
A fenyegetések értékelése politikai kérdés, ott kevés mértékegység van. Számunkra és a világ számára egyértelmű, hogy Oroszország veszélyesebb, mint Ukrajna. Akkor is, ha most ezt a háborút utóbbi veszti el. Az orosz befolyás gazdasági okokból veszélyesebb, mint az ukrán egyéb (nyilván veszélyes) eszközei. Az ukránnal szemben sokkal több esélyünk lesz képviselni érdekeinket, mint az orosszal szemben. A háború segíthet minket az orosz fenyegetés csökkentésében. Ezt mindenki érti a világon. Ez hosszútávú stratégiai érdekünk. Ettől még az ukrán ellenség marad, de már orosz manipuláció nélkül tudjuk majd rendezni dolgaink.
Az oroszok területi integritását most sem és eddig sem fenyegette senki. Egy atomhatalmat senki nem fog megtámadni, senki nem is támadta meg.
Ez egy rablóhadjárat Putyin részéről, megpróbál minél nagyobb területeket kihasítani szomszédja területéből, ha már az egész országot nem tudta megszerezni. Reszelheti a fingot a ruszki propaganda, de a valóság ez.
Előző miatt senki sem fogja és senki sem akarja feldarabolni Oroszországot. Az csak náci propaganda eszköz az ellenség démonizálására, hogy könnyebb legyen a lakosságot a húsdarálóba kényszeríteni. (Az orosz társadalmat a háború támogatására bírni, hivatalosan).
Azért sem darabol senki, amit írtál: Az egész emberiségre hatalmas veszélyt jelentene, ha az atomfegyverek feletti irányítás kontrollálhatatlanná válna. Az USA egyébként egy ilyen forgatókönyvtől jobban tart, mint attól, hogy Putyin rossz döntést hoz (atom ügyben).
A vereség esetleges következményei érdekesek lehetnek. Nyilván függ a mértékétől.
- A háború lezárására még mindig CSAK Putyinnak van lehetősége.
- Azonban ez a mozgásszabadság azt az illúziót kelti benne, hogy akár még nyerhet is (valamit).
- Azt gondolom, hogy az oroszok az ukrán rendszer bukása, a nyugati támogatások megszűnése esetén sem tudnának nyerni.
- Azért nem, mert jelenleg nem annyira az ukrán elszántság és a nyugati támogatások miatt állnak így, hanem a saját inkopetenciájuk miatt. Magyarul ezzel a haderővel (katonai vezetéssel) nem tudnak nyerni.
- Ezek miatt Putyin ezt a háborút már nem nyerheti meg, de még sokáig húzhatja (ahogy írták mások).
- Viszont a következményei annál súlyosabbak lesznek, minél nagyobb áldozatot hoz az orosz tárdadalom. Emberi és anyagi áldozatot.
- Mindenki abban érdekelt, hogy Oroszország stabil maradjon. Az esetleges vezetőváltás önmagában is veszélyes folyamat (béke időben is) arrafelé, de egy vesztes háború következményeként kifejezetten rizikós lehet.
Ezek miatt lenne mindenki számára fontos, hogy minél előbb, minél kisebb társadalmi megrázkodtatással legyen túl ezen Oroszország és a világ.
De a mi szempontunkból az is fontos, hogy Oroszország katonai fenyegetéssel se, és gazdasági zsarolással se fenyegessen minket. Erre szerintem van esély, egy katonai vereséggel és energiapiaci átrendeződéssel. Mindkettő fájdalmas következményekkel jár részünkről, mert most kell megfizetnünk a korábban elkövetett hibákért.
Az ukránok ebben a történetben a felmosórongy szerepét kapták. Igen, a végén a mi gondunk lesz a mocskos felmosórongy.
De ezt a mocskot el kell takarítani, ha már ezt dobta a történelem.