Exkluzív: az Egyesült Államok 100 mérföldes csapásmérő fegyvert küld Ukrajnába....
Írta: Mike Stone
Egy M142-es nagy mobilitású tüzérségi rakétarendszer (HIMARS) katonai gyakorlaton vesz részt a lettországi Liepaja közelében 2022. szeptember 26-án. REUTERS/Ints Kalnins/File Photo
Washington, november 28. (Reuters)
A Pentagon fontolóra veszi a Boeing javaslatát, hogy olcsó, kis méretű precíziós bombákat szállítson Ukrajnának, amelyeket a bőségesen rendelkezésre álló rakétákra szerelnének, lehetővé téve Kijev számára, hogy messze az orosz vonalak mögött csapást mérjen, miközben a Nyugat küzd, hogy kielégítse a további fegyverek iránti igényt.
Az Egyesült Államok és szövetségesei katonai készletei zsugorodnak, és Ukrajnának a háború elhúzódásával egyre nagyobb igénye van kifinomultabb fegyverekre. Iparági források szerint a Boeing által javasolt rendszer, a Ground-Launched Small Diameter Bomb (GLSDB) névre keresztelt rendszer, egyike annak a mintegy féltucatnyi tervnek, hogy új lőszereket állítsanak elő Ukrajna és Amerika kelet-európai szövetségesei számára.
A Reuters és három, a tervet ismerő személy által áttekintett dokumentum szerint a GLSDB már 2023 tavaszán átadásra kerülhet. Egyesíti a GBU-39 kis átmérőjű bombát (SDB) az M26 rakétamotorral, mindkettő gyakori az Egyesült Államok készleteiben.
Doug Bush, az amerikai hadsereg fő fegyvervásárlója a múlt héten a Pentagonban újságíróknak elmondta, hogy a hadsereg a jelenleg csak kormányzati létesítményekben gyártott 155 milliméteres tüzérségi lövedékek
gyártásának felgyorsítását is fontolgatja, lehetővé téve a védelmi vállalkozóknak, hogy legyártsák őket.
Ukrajna inváziója megnövelte az amerikai gyártmányú fegyverek és lőszerek iránti keresletet, miközben az Egyesült Államok kelet-európai szövetségesei "sok megrendelést adnak" számos fegyverre, miközben ellátják Ukrajnát - tette hozzá Bush.
"Arról van szó, hogy a mennyiséget olcsó áron szerezünk be" - mondta Tom Karako, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának fegyver- és biztonsági szakértője. Szerinte a csökkenő amerikai készletek magyarázatot adnak arra, hogy miért sietnek most több fegyvert beszerezni, mondván, hogy a készletek "egyre alacsonyabbak ahhoz a szinthez képest, amit szívesen tartanánk, és minden bizonnyal ahhoz a szinthez képest is, amire szükségünk lesz egy kínai konfliktus elrettentéséhez".
Karako azt is megjegyezte, hogy az Egyesült Államok Afganisztánból való kilépése sok levegőből ledobott bombát "eredményezet". És ezek nem könnyen használhatók az ukrán repülőgépekkel, de "a mai kontextusban innovatív módszereket kell keresnünk, hogyan átalakítsuk őket a megfelelő képességekké".
Bár néhány GLSDB egység már elkészült, a hivatalos beszerzésnek számos logisztikai akadálya van. A Boeing-terv megköveteli az árfelderítés alóli felmentést, amely mentesíti a vállalkozót egy olyan alapos felülvizsgálat alól, amely biztosítja, hogy a Pentagon a lehető legjobb ajánlatot kapja. Bármely megállapodás azt is megköveteli, hogy legalább hat beszállító felgyorsítsa alkatrészeik és szolgáltatásaik szállítását a fegyver gyors előállításához.
A Boeing szóvivője nem kívánt nyilatkozni. A Pentagon szóvivője . Tim Gorman sem kívánt nyilatkozni arról, hogy Ukrajnának bármilyen "specifikus képességet" biztosítana, de azt mondta, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei "azonosítják és fontolóra veszik a legmegfelelőbb rendszereket", amelyek segíthetik Kijevet.
Bár az Egyesült Államok visszautasította a 185 mérföldes (297 km) hatótávolságú ATACMS rakéta iránti kérelmeket, a GLSDB 94 mérföldes (150 km) hatósugara lehetővé tenné Ukrajnának, hogy eddig elérhetetlen értékes katonai célpontokat találjon el, és segítsen folytatni ellentámadásait. megzavarva az orosz hátsó területeket.
A GLSDB-t a SAAB AB
(SAABb.ST) és a Boeing Co
(BA.N) közösen készíti , és 2019 óta fejlesztik, már jóval az orosz invázió előtt, amelyet Oroszország „különleges műveletnek” nevez. Októberben a SAAB vezérigazgatója, Micael Johansson azt mondta a GLSDB-ről: "Hamarosan szerződéseket várunk ezzel kapcsolatban."
A dokumentum szerint - a Boeing javaslata az Ukrajnába tartó fegyvereket felügyelő amerikai európai parancsnokságnak (EUCOM) - a GLSDB fő alkatrészei a jelenlegi amerikai üzletekből származnának.
Az M26 rakétamotor készlete viszonylag bőséges, és a GBU-39 egyenként körülbelül 40 000 dollárba kerül, így az elkészült GLSDB olcsó, fő alkatrészei pedig könnyen elérhetőek. Bár a fegyvergyártók küszködnek a kereslettel, ezek a tényezők lehetővé teszik, hogy 2023 elejére fegyvereket állítsanak elő, jóllehet alacsony termelési ütem mellett.
A SAAB weboldala szerint a GLSDB GPS-vezérelt, képes legyőzni bizonyos elektronikus zavarásokat, minden időjárási körülmény között használható, és páncélozott járművek ellen is használható. A GBU-39 - amely a GLSDB robbanófejeként funkcionálna - kicsi, összecsukható szárnyakkal rendelkezik, amelyek lehetővé teszik, hogy több mint 100 km távolságra is eljusson, egy repülőgépről indítva, és akár 3 láb átmérőjű célokat is képes eltalálni.
IPARI MOTIVÁCIÓ
Egy vidéki arkansasi gyártóüzemben a Lockheed Martin megkétszerezi erőfeszítéseit, hogy kielégítse a HIMARS néven ismert mobil rakétakilövők iránti növekvő keresletet, amelyek sikeresen csaptak le orosz utánpótlási vonalakra, parancsnoki állomásokra és még harckocsikra is. Az első számú amerikai védelmi vállalkozó az ellátási lánc problémáin és a munkaerőhiányon dolgozik, hogy megduplázza a termelést évi 96 kilövőre.
A Lockheed Martin a honlapja szerint több mint 15 állást tett közzé a HIMARS gyártásával kapcsolatban, beleértve az ellátási lánc minőségi mérnökeit, beszerzési elemzőit és tesztelő mérnökeit.
"Infrastrukturális beruházásokat hajtottunk végre a gyárban, ahol a HIMARS-t építjük" - mondta Becky Withrow, a Lockheed Martin rakétaegységének értékesítési vezetője.
A kereslet növekedése ellenére a Lockheed Martin pénzügyi igazgatója júliusban
azt mondta a Reutersnek , hogy 2024-ig vagy azután nem számít jelentős Ukrajna okozta bevételre. A Raytheon Corp
(RTX.N) pénzügyi igazgatója , egy másik jelentős amerikai védelmi vállalkozó, ezt az ütemtervet erősítette meg a Reutersnek adott nyáron adott interjújában.
A HIMARS irányított többszörös rakétaindító rendszerű rakétákat (GMLRS) lő ki, amelyek GPS-vezérelt lövedékek 200 font (90 kg) robbanófejekkel. A Lockheed Martin körülbelül 4600 rakétát gyárt évente; A Reuters elemzése szerint eddig több mint 5000-et küldtek Ukrajnába. Az Egyesült Államok nem hozta nyilvánosságra, hány GMLRS rakétát szállítottak Ukrajnának.
A fegyverek rendszeres katonai felhasználásra történő újrahasznosítása nem új elképzelés. A Kongsberg Defense and Aerospace és a Raytheon által kifejlesztett NASAMS légvédelmi rendszer AIM-120 rakétákat használ –amelyeket eredetileg arra szánták, hogy vadászrepülőgépekről lőjék ki őket más repülőgépekre. Egy másik fegyver, a Joint-Direct Attack Munition (JDAM), amely mindenütt megtalálható az Egyesült Államok készleteiben, egy szabványos, irányítatlan bomba, amelyet lamellákkal és GPS-irányító rendszerrel láttak el.
The Pentagon is considering a Boeing proposal to supply Ukraine with cheap, small precision bombs fitted onto abundantly available rockets, allowing Kyiv to strike far behind Russian lines as the West struggles to meet demand for more arms.
www.reuters.com
A NATO-államok új támogatást nyújthatnak Ukrajnának - AP.....
2022. november 28., hétfő, 11:07
A héten Bukarestben ülésező NATO-külügyminiszterek ígéretet tesznek arra, hogy hosszú távú támogatást nyújtanak Ukrajnának, amely megvédi magát az orosz légi-, rakéta- és földi támadások ellen.
Erről az
AR ügynökség számolt be , írja az
"European Truth" .
Ezen a bukaresti találkozón a NATO-miniszterek valószínűleg újabb ígéreteket tesznek Ukrajna nem halálos fegyverekkel történő támogatására. Üzemanyagról, áramfejlesztőkről, gyógyszerekről, téli felszerelésekről és drónok elleni harci eszközökről van szó.
A szövetség egyes tagjai valószínűleg új katonai felszerelések – elsősorban légvédelmi rendszerek – szállítását is bejelentik Ukrajnának. A NATO mint szervezet nem fog ilyen szállítmányokat felajánlani, mert attól tart, hogy háborúba keveredik Oroszországgal.
De a miniszterek arról is tárgyalnak, hogy miként támogassák Ukrajnát a közeljövőben.
"Hosszú távon segíteni fogunk Ukrajnának abban, hogy a szovjet korszak felszereléseiről a modern NATO-szabványok, doktrínák és kiképzések felé lépjenek" - kommentálta a találkozót Jens Stoltenberg NATO-főtitkár.
Az Észak-atlanti Tanács külügyminiszteri szintű ülésére Bukarestben kerül sor 2022. november 29-30.