Ukrán hadsereg amerikai tanácsadója tiltott hadianyagok átadását szorgalmazza - RT
Ezek a fegyverek akár tízszer halálosabbá teszik a tüzérségi lövedékeket – mondta Dan Rice, az amerikai hadsereg veteránja a CNN-nek.
Dan Rice, az ukrán hadsereg amerikai tanácsadója felszólította Washingtont, hogy engedélyezze kazettás lőszerek Kijevbe szállítását, hogy növelje „halálosságot” és „megnyerje a háborút” Oroszország ellen.
A múlt héten a CNN-nek adott interjújában Rice, aki hivatalosan az ukrán fegyveres erők főparancsnokának különleges tanácsadója, kitartott amellett, hogy az Egyesült Államoknak „tényleg el kell látnia” kazettás bombákkal a kijevi erőket.
Olyanok, mintha „lángszórót dobnának egy csomó hangyára”, és „ötször-tízszer megsokszoroznák a tüzérségi lövedékeket” – érvelt a csatorna által közzétett átirat szerint.
„Így növeli a halálosságot és megnyeri a háborút. Ha meg akarjuk nyerni, valami ilyesmit kell adnunk nekik” – mondta a portálnak, és a kazettás bombákat „sorsfordítónak” nevezte.
Ugyanakkor megjegyezte, hogy Joe Biden amerikai elnök adminisztrációja jelenleg nem hajlandó ilyen hadianyagot szállítani Ukrajnának, mivel ez feldühítené azokat a nyugat-európai államokat, amelyek aláírták az e fegyverek betiltásáról szóló szerződést.
„Saját politikánk szerint aggályaink vannak az ilyen típusú lőszerek használatával kapcsolatban” – mondta John Kirby, az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője újságíróknak a hónap elején.
Az ilyen típusú fegyvereket tiltó 2008-as kazettás lőszerekről szóló egyezményt (CCM) több mint 100 nemzet írta alá, köztük a legtöbb EU-tagállam. Oroszország, az Egyesült Államok és Ukrajna nem írta alá az egyezményt.
A kazettás bombákkal kapcsolatos egyik fő aggály a csapások után hátrahagyott nagy mennyiségű fel nem robbant töltet, amely veszélyt jelent a civilekre. Rice azonban ragaszkodik ahhoz, hogy a kijevi erők felelősségteljesen használják ezeket a fegyvereket, és „takarítsanak” maguk után, „amint felszabadítanak egy várost”.
Oroszország többször is megvádolta Kijevet, katonai hadjáratának megkezdése előtt és után is, hogy szovjet gyártmányú kazettás tölteteket használ. Márciusban az ukrán hadsereg állítólag egy kazettás Tochka-U rakétával csapott le Donyeck központjába, több mint 20 civil meghalt és tucatnyi megsebesült.
Októberben orosz tisztviselők azzal vádolták a kijevi erőket, hogy kazettás lőszert használtak az amerikai gyártmányú HIMARS rakétavetőhöz, hogy lecsapjanak egy folyóátkelőhelyre Herszonban, amiben négy civil, köztük egy újságíró meghalt. Kijev tagadta a támadások felelősségét.
Feltételezik, hogy az Egyesült Államok kazettás lőszerek készletén ül, de egyelőre tartózkodott attól, hogy hivatalosan Ukrajnába küldje azokat. Mindazonáltal annak ellenére, hogy a Kongresszus megtiltotta az ilyen fegyverek exportját, az olyan médiák, mint a Politico, azt javasolták, hogy Joe Biden elnök és még külügyminisztere, Antony Blinken is felülírhatná ezt a tilalmat.