[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 596
19 653
113
Ezt értem, de a képeken semmi ilyet nem látni. Inkább az látszik, hogy a FAB-okat sorozatban gyártják, semmi GPS, semmi kiegészítő csomag, szárnyak stb.

Más: Az SVP-24 berendezéssel mi a helyzet? A fentiek alapján ez sem nagyon vált be.
Marha jó, hogy bár az eredeti hírben szó sem volt róla de itt valaki a kurva nagy eszével odaírta a gyártást és azóta ezzel jöttök... (na így keletkeznek a csodálatos legendák, mikor olyan fogyatékosok akik nemhogy oroszul, de angolul sem értenek egy kukkot sem, nekiállnak híreket fordítani...)
Megismétlem magam : A régi bombatestek felújítása és esetleges átalakítása folyik. Amit most gyártanak azok az újabb modellek mint a Grom, UPAB stb...
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 109
82 820
113
Van bevethető Armata, és ha van, mennyi?
A május 9. bemutató tankokkal van nekik kb 34-36. Megrendelés(előszéria) 132 darabra van. Ebből kb 20 darab van átadva.2024-ben igérnek 40 darab átadását. Még az állami tesztek befejezéséről sem jött hír. Tehát még rendszerben sincs. .Armatáról sok infó -szárazföldi erők.-harckocsik-T-14 Armata- topikban található.
Ezt értem, de a képeken semmi ilyet nem látni. Inkább az látszik, hogy a FAB-okat sorozatban gyártják, semmi GPS, semmi kiegészítő csomag, szárnyak stb.

Más: Az SVP-24 berendezéssel mi a helyzet? A fentiek alapján ez sem nagyon vált be.
Még januárban posztoltam. FAB-500 szárnyakkal és GPS/Glonass irányítással szerelik fel.
Állítólag ezen a képen az amerikai JDAM régóta várt orosz analógja látható, amely nagy pontosságú fegyvereket készít irányítatlan(buta) bombákból korrekciós modulokkal való utólagos felszereléssel.

Ebben az esetben az FAB-500 bombára szárnyakat is rögzítettek, ami arra utal, hogy a bomba siklóképes is . A meglehetősen durva kivitelezés jellege ugyanakkor arra enged következtetni, hogy a közelmúltban összeállított prototípus látható.

2VesEyf6cI0.jpg

Egyébként ma ezeket a rakétákat-bombákat gyártják az oroszok:



Látod sehol egy FAB,OFAB gyártása.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 603
25 029
113
Annyi fejlődés van a Covid óta, hogy mostanra már egy csomó chat bot is beszállt az online szófosásba és mivel a számuk emelkedik, matematikai esélye van már annak is, hogy MI híreket MI kommentelők fognak megvitatni és mi szépen kimaradunk a valóságból
Facebook "magyar" reklámok alatt már 100% MI beszélget egymással, magyar nevek mögött de csapnivaló robot magyarsággal, a profilok lakóhelye meg valami távolkeleti ország városkája.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 562
79 728
113
A május 9. bemutató tankokkal van nekik kb 34-36. Megrendelés(előszéria) 132 darabra van. Ebből kb 20 darab van átadva.2024-ben igérnek 40 darab átadását. Még az állami tesztek befejezéséről sem jött hír. Tehát még rendszerben sincs. .Armatáról sok infó -szárazföldi erők.-harckocsik-T-14 Armata- topikban található.

Még januárban posztoltam. FAB-500 szárnyakkal és GPS/Glonass irányítással szerelik fel.


Egyébként ma ezeket a rakétákat-bombákat gyártják az oroszok:



Látod sehol egy FAB,OFAB gyártása.
Tehát van 20db amire azt mondhatjuk, hogy közel áll ahhoz, amit majd sorozatban gyártani akarnak.
 
  • Tetszik
Reactions: PPP

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 637
48 365
113
Ukrajna....
Már megint lőszerhiány...
Két nappal ezelőtt tettem fel egy posztot egy lőszergyári látogatásról. Az egyik hozzászóláshoz írt válaszomban azt írtam, hogy kíváncsi vagyok arra, az ISW tudósai hogyan reagálják le azt, hogy ott hegyekben álltak a lövedékek.
Nos, igen gyorsan jött a válasz, nem is számítottam ám rá. A telex is beidézte, lássuk: "Az oroszoknak nincs elég lőszerük az elemzők szerint" - ordítja a telex nagybetűs címadása az ISW szakértőire hivatkozva.
Másik kedvencem, Puck Nielsen. Ő épp egy napja azt szakértette, meg, hogy az októberben mozgósított 300 000 orosz katona épp mostanra elfogyott, mivel az ukránok 1500 fős (500 fő KIA + 1000 fő WIA) napi veszteséget okoztak az oroszoknak. A mozgósítás óta épp 200 nap telt el, 200x1500 az meg épp 300 000 - és kész is van a számvetés, az oroszok elfogytak. Ugyan idézi, hogy van egy ellenzéki orosz újságírók által fenntartott weblap, amely egy sajátos módszert alkalmaz az orosz KIA összeszámolására (helyi önkormányzatok temetési adatait kéri be), és ennek összesített adata a hadjárat megindítása óta a 2023. április 7-i helyzetnek megfelelően: 19 688 eltemetett orosz katona, ám mégis, az ukrán vezérkar adatait veszi számításának alapjául. (Megjegyzés: a Mediazone módszere alapján az orosz KIA+WIA összesítette száma kb. max. 80 000 fő lehet).
Összegezve: az oroszoknak már se katonáik, se lőszerük nincs a hadszíntéren a nyugati szakértők szerint. Így már rögtön világos, hogy az amerikaiak meg az angolok miért sürgetik annyira azt az ukrán ellentámadást. Győzni fognak-- vagy nem.
u.i. Korábban már hivatkoztam Kirby március 21-i sajtótájékoztatójára, amelyen azt jelentette be, hogy az orosz veszteségek KIA+WIA 100 000 főre tehetők. Ebből visszaszámolva én 25 000-30 000 főre becsülöm az elesett orosz katonák számát. (megjegyzés: ez egész közel van a Mediazone módszertana által megállapított adathoz). Szintén korábban végeztem egy körülbelüli számvetést arra vonatkozóan, hogy mennyi lehet az orosz katonák száma Ukrajnában mindent (vagyis a légierőt, a haditengerészetet, a volt LPR és DPR, + a PMC-t) beszámítva. Nekem 650 000 fő jött ki. Vannak veszteségeik az oroszoknak, időnként elég nagyok is (pl. Ugledárnál - menesztették is a DÉL hds. csoport parancsnokát), ám a napi veszteségeik (KIA+WIA) nem nagyon haladják meg átlagban a napi 350 főt. A Mediazone adatai szerint meg az októberben mozgósítottak között a teljes veszteség eddig összesen 1783 fő. Ez a 1783 fős veszteség nagyon messze van attól az állítástól, hogy a teljes októberben mozgósított állomány mára már elfogyott volna. De tessék, rajta, támadjanak az ukránok a saját, meg a nyugati veszteségszámítások alapján. Se ellenséges katona, se lőszerük, könnyű menet lesz ez...

Ukrajna...
egy gyárlátogatás margójára...
Egy rövid videófelvételt néztem meg az egyik tg csatornán: Sojgu orosz védelmi miniszter gyárlátogatáson volt Nyizsnyij Novgorod régióban. A gyár (a videófelvétel nem közölte, hogy melyik, sejtésem szerint a Szverdlov) ágyúkhoz való lőszereket és légi bombákat állít elő. Ami nevetséges volt: a derék munkás elvtársak és a még derekabb munkáselvtársnők szépen vasalt munkásruhákban patyolatfehér, élire hajtogatott rongydarabokkal suvickolták az 500 meg az 1000 kg-os légibombákat. Nyilván, rendkívül hasznos munkafolyamatot végeztek, elvégre egyáltalán nem mindegy, hogy a bomba tisztára pucolva érjen célt.
Ami viszont már egyáltalán nem volt nevetséges: a gépek ugyan nem a legújabbak voltak, sőt, elég viselteseknek tűntek, ám folyamatosan ment a szalag, egy-egy munkadarab (lövedék, hüvely) 2-3 másodpercnél többet egy munkafolyamatnál nem időzött. Hegyekben álltak az ágyúkhoz való lövedékek.

Válasz egy hozzászólásra
Nem úgy tűnt. Ez a gyár a II. vh idején 148 millió db lövedéket gyártott az akkori technikai színvonalon. A technológia fejlődött, a lövedékek nagy tömege (kivéve a precíziós lövedékeket) viszont nem nagyon. A lövedéktest ugyanaz, a hüvely is. A gyújtót külön kell beszerelni, változott a lövedékbe tett robbanóanyag, meg a hüvelyben tárolt "lőpor". Elképzelni is nehéz, hogy mi lesz, ha megint a II. vh-s szintre futtatják fel a termelést. És, ez csak egy gyár. Tényleg kíváncsi vagyok arra, hogy az ISW tudósai hogyan reagálják ezt le. És, különösen fájó, hogy miközben ezt a gyárat néztem, eszembe jutott, hogy egész Európa termelése még csak meg sem közelíti ennek az egyetlen, nem is túl korszerű orosz üzemnek a termelési kapacitását. És, közben azt hallgatom, hogy a NATO és az EU együttes gazdasági ereje hányszorosa az oroszénak. Ilyenkor van kedvem megkérdezni azt, hogy ez pillanatnyilag, ebben a válságos helyzetben, ágyúban és lövedékek számában pontosan hogyan materializálódik.
 

meszike91

Well-Known Member
2016. június 3.
1 772
9 183
113
Ukrajna....
Már megint lőszerhiány...
Két nappal ezelőtt tettem fel egy posztot egy lőszergyári látogatásról. Az egyik hozzászóláshoz írt válaszomban azt írtam, hogy kíváncsi vagyok arra, az ISW tudósai hogyan reagálják le azt, hogy ott hegyekben álltak a lövedékek.
Nos, igen gyorsan jött a válasz, nem is számítottam ám rá. A telex is beidézte, lássuk: "Az oroszoknak nincs elég lőszerük az elemzők szerint" - ordítja a telex nagybetűs címadása az ISW szakértőire hivatkozva.
Másik kedvencem, Puck Nielsen. Ő épp egy napja azt szakértette, meg, hogy az októberben mozgósított 300 000 orosz katona épp mostanra elfogyott, mivel az ukránok 1500 fős (500 fő KIA + 1000 fő WIA) napi veszteséget okoztak az oroszoknak. A mozgósítás óta épp 200 nap telt el, 200x1500 az meg épp 300 000 - és kész is van a számvetés, az oroszok elfogytak. Ugyan idézi, hogy van egy ellenzéki orosz újságírók által fenntartott weblap, amely egy sajátos módszert alkalmaz az orosz KIA összeszámolására (helyi önkormányzatok temetési adatait kéri be), és ennek összesített adata a hadjárat megindítása óta a 2023. április 7-i helyzetnek megfelelően: 19 688 eltemetett orosz katona, ám mégis, az ukrán vezérkar adatait veszi számításának alapjául. (Megjegyzés: a Mediazone módszere alapján az orosz KIA+WIA összesítette száma kb. max. 80 000 fő lehet).
Összegezve: az oroszoknak már se katonáik, se lőszerük nincs a hadszíntéren a nyugati szakértők szerint. Így már rögtön világos, hogy az amerikaiak meg az angolok miért sürgetik annyira azt az ukrán ellentámadást. Győzni fognak-- vagy nem.
u.i. Korábban már hivatkoztam Kirby március 21-i sajtótájékoztatójára, amelyen azt jelentette be, hogy az orosz veszteségek KIA+WIA 100 000 főre tehetők. Ebből visszaszámolva én 25 000-30 000 főre becsülöm az elesett orosz katonák számát. (megjegyzés: ez egész közel van a Mediazone módszertana által megállapított adathoz). Szintén korábban végeztem egy körülbelüli számvetést arra vonatkozóan, hogy mennyi lehet az orosz katonák száma Ukrajnában mindent (vagyis a légierőt, a haditengerészetet, a volt LPR és DPR, + a PMC-t) beszámítva. Nekem 650 000 fő jött ki. Vannak veszteségeik az oroszoknak, időnként elég nagyok is (pl. Ugledárnál - menesztették is a DÉL hds. csoport parancsnokát), ám a napi veszteségeik (KIA+WIA) nem nagyon haladják meg átlagban a napi 350 főt. A Mediazone adatai szerint meg az októberben mozgósítottak között a teljes veszteség eddig összesen 1783 fő. Ez a 1783 fős veszteség nagyon messze van attól az állítástól, hogy a teljes októberben mozgósított állomány mára már elfogyott volna. De tessék, rajta, támadjanak az ukránok a saját, meg a nyugati veszteségszámítások alapján. Se ellenséges katona, se lőszerük, könnyű menet lesz ez...

Ukrajna...
egy gyárlátogatás margójára...
Egy rövid videófelvételt néztem meg az egyik tg csatornán: Sojgu orosz védelmi miniszter gyárlátogatáson volt Nyizsnyij Novgorod régióban. A gyár (a videófelvétel nem közölte, hogy melyik, sejtésem szerint a Szverdlov) ágyúkhoz való lőszereket és légi bombákat állít elő. Ami nevetséges volt: a derék munkás elvtársak és a még derekabb munkáselvtársnők szépen vasalt munkásruhákban patyolatfehér, élire hajtogatott rongydarabokkal suvickolták az 500 meg az 1000 kg-os légibombákat. Nyilván, rendkívül hasznos munkafolyamatot végeztek, elvégre egyáltalán nem mindegy, hogy a bomba tisztára pucolva érjen célt.
Ami viszont már egyáltalán nem volt nevetséges: a gépek ugyan nem a legújabbak voltak, sőt, elég viselteseknek tűntek, ám folyamatosan ment a szalag, egy-egy munkadarab (lövedék, hüvely) 2-3 másodpercnél többet egy munkafolyamatnál nem időzött. Hegyekben álltak az ágyúkhoz való lövedékek.

Válasz egy hozzászólásra
Nem úgy tűnt. Ez a gyár a II. vh idején 148 millió db lövedéket gyártott az akkori technikai színvonalon. A technológia fejlődött, a lövedékek nagy tömege (kivéve a precíziós lövedékeket) viszont nem nagyon. A lövedéktest ugyanaz, a hüvely is. A gyújtót külön kell beszerelni, változott a lövedékbe tett robbanóanyag, meg a hüvelyben tárolt "lőpor". Elképzelni is nehéz, hogy mi lesz, ha megint a II. vh-s szintre futtatják fel a termelést. És, ez csak egy gyár. Tényleg kíváncsi vagyok arra, hogy az ISW tudósai hogyan reagálják ezt le. És, különösen fájó, hogy miközben ezt a gyárat néztem, eszembe jutott, hogy egész Európa termelése még csak meg sem közelíti ennek az egyetlen, nem is túl korszerű orosz üzemnek a termelési kapacitását. És, közben azt hallgatom, hogy a NATO és az EU együttes gazdasági ereje hányszorosa az oroszénak. Ilyenkor van kedvem megkérdezni azt, hogy ez pillanatnyilag, ebben a válságos helyzetben, ágyúban és lövedékek számában pontosan hogyan materializálódik.
Attól hogy egy lőszergyárban van valamennyi lőszer az nem jelenti még azt hogy a fronton lévő katonákhoz is eljut vagy hogy elég nekik.

Amúgy meg ha tényleg jól el vannak látva az orosz katonák és tényleg alig szenvedtek veszteséget, akkor miért nincsenek eredmények? Én a fronton kialakult helyzetből inkább arra következtetnék hogy az ISW-nek van igaza.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
akkor legkorábban április 30-ra lesz teljesen kész az ukránok felszerelése és képzése.
A táblázatban tizenkét dandárnyi erő szerepel, 253 harckosival, közel 900 gyalogsági harc és szállítójárművel, 147 tüzérségi eszközzel.

Tizenkét teljesen feltöltött dandár elméletileg hatalmas erő, még az ukrán-orosz háborúban is. Több létszámban és felszerelésben is, mint a teljes Magyar Honvédség szárazföldi ereje lesz tartalék erőkkel együtt – ha minden megrendelt eszköz beérkezik. Egy dandár 3-5000 fő, azaz papíron 36-60 ezer között erő lehet(ne) ennek a csoportosításnak az összlétszáma.

Csakhogy a papír sok mindent elbír. A valóságban egy dandár lehet akkora, mint egy bő zászlóalj, ha nincs ember feltölteni. A táblázatból is látható, hogy márciusban még hiányoztak egyes eszközök, tehát ott sincs rendben minden. Kérdés mára beérkeztek-e, mert ha nem, két-három hét aligha elég a kiképzésre. Az eszközállomány logisztikai rémálom, teljesen kizárt, hogy ezek a dandárok olyan hatékonyak tudnak lenni, mintha egy-egy típuson alapulnának a harckocsik, az önjáró és vontatott tüzérség és a harcjárművek. Ami az ukrán valóságban teljesen reális és elkerülhetetlen egyébként. Tudjuk az adományok összetételét, sok donortól nem is várható más, bár az meglepő, hogy ennyire elavult fegyverekből ekkora mennyiség van egy támadásra felkészített csoportosításban.

Részletesen csak a tüzérséget elemezném, Ukrajnában ugyanis ez a fegyvernem bizonyult messze a legfontosabbnak.
A minőség vegyes – és a nem különösebben modern eszközök dominálnak. A 2S1 Gvozdika önjáró tarack '70-es évekbeli szovjet fejlesztés, de bizonyított a háborúban. A Magyar Honvédség közel 150 darabtól rendkívül felelőtlenül és máig nem tisztázott körülmények között „szabadult” meg a 2002-2010 közötti nagy leépítések idején. Az ukrán csapásmérő erőnek tíz Gvozdikája lesz. A hatvanas éveket jelképező D-30-as, szintén 122 milliméteres, de vontatott tarackból 36-ot kap a támadó ék. Ez nagyon nem a mai kor. A 36 szintén vontatott 105 milliméteres M119-es sem – bár modern tüzérségi radarokkal és jó felderítéssel kombinálva azért hatásos lehet. De a nagyobb kezelőszemélyzetet, a kisebb lőtávolságot és az űrméretet semmilyen modern kiegészítés sem kompenzálja. Egy önjáró tarack – még a Gvozdika is, egyszerűen jobb, jobban mozog a terepen (kevésbé akad el a sárban) és nagyobb védettséget ad – és nem utolsó sorban kevesebb ember kell hozzá. A 18 FH-70-es megint csak hetvenes évek, vontatott,de legalább az űrméret és a lőtávolság nem nagyon kicsi. A 18 darab amerikai M109-es és 12 darab brit AS-90-es önjáró tarack mondható ebben a zsibvásárban igazán modernnek, bár az M-109-nél nem mindegy melyik verziót kapják az ukránok. Van olyan eszköz, amelynek típusát a szöveg minősége miatt nem tudom kivenni, – de PzH-2000-rest például nem látni a felsorolásban.

A harckocsiknál is vegyes a kép, a modern Challengertől és a Leopard 2A6-tól az izraeliek által modernizált szlovén T-55-ösökig. Ez a szlovén T-55-ös persze jobb, mint az orosz T-55-ös, de akkor is olyan őskövület, ami nem a frontra való. Van még T-72, lengyel PT-91 (modernizált T-72), T-64 – de az oroszoktól állítólag legalább egy tucatnyi zsákmányolt modern T-90-esből egyet sem látni. Ezek vajon hol vannak – lehet, hogy az ukrán zsákmány egy részét nem sikerült rendszerbe állítani? A gyalogsági harcjárművek között van amerikai M2 Bradley és német Marder, melyek, ha nem is modernek igazán, de jók. Meg van sok a jónak nem mondható BMP – valószínűleg több verzióban. Az M113-as pedig hihetetlen elavult - nem a frontra való, bár egy terepjárónál vagy személyautónál több védelmet ad.

Röviden: felszereltsége alapján ez nem egy modern támadó csoportosítás, de ha teljesen feltöltik, méretében nagy. Láthatóan két kiemelt dandár van, a 33. és a 82. dandár - ezek kapták a legjobb nyugati harckocsikat és valószínűleg a legharcedzettebb állományt is.

Ahol ők lesznek, vélhetően ott lesz a támadás súlypontja.
Az igazi kérdés persze mindig az, mi van a túloldalon. Ha demoralizált orosz mozgósítottak T-55-ösökben és BTR-80-asokban, gyenge védelmi vonalak mögött, megfelelő mennyiségű lőszer nélkül, akkor ez a vegyesfelvágott jó lenne, de orosz oldalon is inkább a modernizált T-72, BMP 2,3 és BTR-82 a jellemző átlag és hónapok óta építik a védelmi vonalakat. A motiváció, képzés, hírszerzési támogatás is nagy tényező, és ebben vélhetően ukrán/nyugati előny van. Persze az is nagy kérdés, mit vetettek be eddig az ukránok Bahmut és Avdiivka védelmére. A 82-eseket szinte biztosan, de lehet, hogy részeket más dandárokból is a frontra vezényeltek. Tehát semmi sem garantálja, hogy ezt a 12 dandárt koncentráltan be tudják vetni, akár egy helyen, akár 2-3 irányban, és még minden márciusban meglévő eszköz meg is van. Arról nem is beszélve, hogy a kiképzett személyi állomány mennyire fáradt el a frontszolgálatban, és hányan nem tértek vissza.

A másik érdekes anyag az rendelkezésre álló orosz és ukrán erőket és veszteségeket taglalja.




Ezen van a már említett – szerintem egyértelmű – hamisítás az orosz veszteségekről. Hogy „csupán” 17 ezer orosz halott lenne, még akkor is kzárt, ha a Wagnert és a két szeparatista "haderőt" kivesszük a képből. Az eredeti anyagban szereplő 35-43 ezer halott már reális – és kevesebb a sajtóban keringő adatoknál. Az ukrán 16-17 ezer halott is kevésnek tűnik. Itt valószínűleg nagyon szigorúan fogott az amerikai szerző tolla. Érdekes, hogy az Oryx-al ellentétben csak 6000-res szárazföldi jármű veszteséget említ az amerikai anyag az oroszoknál. Ha levonjuk a radarokat, drónokat, helikoptereket, vadászgépeket és hajókat az Oryx által felsorolt 10 000 elvesztett eszközből, akkor is kilencezer feletti a szárazföldi járműnek minősíthető eszközök száma. Másfél hónap ekkora eltérést nem magyaráz, tehát vagy az amerikai hírszerzés, vagy az Oryx téved valahol.

Az anyag nem fest túl jó képet sem az ukrán, sem az orosz haderő állapotáról.
De a súlyosabb problémái emberállomány terén az oroszoknak lehetnek. Ha igaz, hogy az 544 rendelkezésre álló zászlóaljból 97%-ot koncentráltak Ukrajnára és annak 90%-a Ukrajnán belül is van, akkor az azt jelenti, hogy a kontinensnyi Oroszország szinte semmi tartalékkal sem rendelkezik a hátországban. Ráadásul az Ukrajnában lévő erőkből 364 harcképes, de 110 nem. Az amerikai katonai hírszerzés persze nem tévedhetetlen, lehetnek rejtett orosz tartalékok a hátországban is, a frontok mögött pedig tudott, hogy vannak „tűzoltó” alakulatok. De ha az ukránok sikert érnek el a tavasszal, és a helyi tartalékok nem elegendőek a lyukak betömésére, az oroszok csak mozgósítani tudnak, Szibériából vagy Kalinyingrádból átvezényelni alig. A mozgósítás pedig sok idő és nagy politikai költség, amit Moszkva láthatóan nem akar
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 286
113
Rettenetes hir jott, azt irja a Fanni.
Nyugtassa mar le valaki ezt a fruskat hogy ne rettegjen annyira...

Ezt figyeld... csak aztan majd nehogy az legyen hogy a szabad vilag sportoloi ignoraljak ezeket a rendezvenyeket.

Valami baj van a jenki JDAM-okkal ukranban.

Mar megint egy gyanus vonatszerencsetlenseg az Usaban... :rolleyes:
 

Öregtankos

Well-Known Member
2022. február 26.
6 610
44 929
113
Már egyszer volt de akkor drónról most egy résztvevő által készített videó.
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 637
48 365
113

Index: Putyin rosszul lett, riasztották az orvosokat​


General SZVR nevű orosz Telegram-oldal ...
Az elnök egészségének ideiglenes, de rohamos sebességű romlása miatt a hozzá legközelebb álló személyek nagyon feszültek. Putyin hirtelen halála esetén mindannyian ismeretlen helyzetbe kerülnének, amelyben a saját túlélésük is veszélybe kerülhetne – összegezte a fejleményeket az SZVR.

Index hozta le!
https://t.me/s/generalsvr- fake egy oldal.

A Voenkor Poddubny jelentése szerint második csapást mértek egy hídra Csernyihiv térségében, amelyet tegnap talált el az orosz légierő egy Szu-34-es vadászgépe.
Mivel az első ütés után az egyik nyílásnak csak egy része omlott össze, ma egy ráépítés következett ugyanerre a helyre.
Tehát igen, a hidak ütése új trend.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 188
10 711
113
Engem az érdekelne hogy az ukránok azt mondták hogy 1:7 illetve 1:4 arányban ölik az oroszokat Bahmutnál. Számomra nem világos, hogy akkor az ukrán főparancsnok miért akart kivonulni onnan. Máshol ennél jobb arányokat érhetnek el?
Micsoda pörgés mehet ott???
Egy frissen sorozott ukrán katona harcászati élettartama állítólag 20 perc. Ezidő alatt lelő 4-7 oroszt, és utána rögtön ugrik a helyére a következő....
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 153
15 798
113

 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 286
113
Na ugye, megiscsak a valosag az ad-hooc szettelepitett utakrol mukodo légierő haboru eseten. Nem az egy - ket legvedelemmel orzott szuperbazis.
A legvedelem nem sokat er ha nem olyan raketa, dron jon be olyan magassagon ami optimalis. Plane ha tulterhelik.

Minden szentnek maga fele hajlik a keze. Jo tavolrol nagy hazafi ez is.

A torokok nem mennek le kutyaba.

Hiaba parkolt be Tarasz a hruscsovka erkelye ala, igy is kiszedtek a tankjat.

Ezekkel vagyunk egy oldalon a haboruban.
 

ornagy

Well-Known Member
2014. október 24.
2 989
12 021
113
Micsoda pörgés mehet ott???
Egy frissen sorozott ukrán katona harcászati élettartama állítólag 20 perc. Ezidő alatt lelő 4-7 oroszt, és utána rögtön ugrik a helyére a következő....
Igen, ismerosnek tunik a helyzet, ha jol emlekszem, akkor a Ready player one film vegen volt ilyesni, ahogy az emberkek sorban alltak, hogy meghaljanak (igaz ott csak virtualisan).
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 637
48 365
113

Kijev felszólított, hogy ne várják az ellentámadás kezdetének konkrét időpontját​

Olekszij Danilov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács titkára arra szólított fel, hogy ne várjanak konkrét időpontot az ukrán ellentámadás megkezdésére.
„Az ukrán ellentámadás minden nap történik” – írta, hozzátéve, hogy az ukrán csapatok nem várnak „varázslatos randevúkra”.
„Az információs felhajtás nem tesz jót az ukrán védelmi erők terveinek” – zárta szavait Danilov.
Источник: https://rusvesna.su/news/1681139627

Erőteljes rakétacsapásokat mérnek a Dnyeper (nácik által megszállt Herszon régió) teljes jobb partjára. A Szu-34 és a 35-ösök működnek