[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 016
16 355
113
Ha jól emlékszem a törököket annó az S-400-as rendszer miatt vágták ki az F-35-ös beszerzésből, mondván le lesznek tapogatva. A másik, hogy az USA által is támogatott ellenlábasának is el kellett menekülnie. Már folyt a kiképzés a saját gépekkel, amit azóta sem kapták meg. Továbbá, a lóvét sem kapták vissza a már kifizetett gépekért. Azóta mi változott? Erdogán is maradt és gondolom a görögök és az izraeliek is mindent meg fognak tenni, hogy ne is kapjanak a gépekből. Úgy látszik, hogy a brit Typhoont üzletből sem lesz semmi, pedig ez is felrebbent. Az F-16-os felújítás az amiben reménykedhetnek. Bár 80 felújító készletért $20 milliárdot kifizetni, szerintem elég erős lehúzás.
Szerintem Erdogán kezd a két szék közül a földre esni.
Ebből is látszik, hogy nagyon fáj a NATO-nak a "jolly Joker, a mindenre ami repül, bevethető" S-400-as török rendszer. Ezt a tüskét próbálja most minden módszerrel kiszedni a NATO a talpából, látszik hogy abban a térségben sántikál valamiben. Most meglátjuk mennyit tanult a múltból Kardigán, és hagyja e újból átb@szni a búráját, mint az elmúlt évtizedekben annyiszor. Tudja ha nem elég óvatos, Ukrajna lángjai hamar tűzviharrá erősödhetnek, ami a közelsége miatt az ő s@ggét is felperzseli.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 602
25 015
113
Az elemzős videókban T-72-ről írtak.
Szerintem ez egy T-62-es. Teljes űrméretű repesz lőszert töltenek be ráadásul.
Nem hiszem, hogy ezek lőtték ki az ukránokat. Egyszerűen nem tudom elhinni.
Egészen biztos nem ők lőtték ki, a drónos videón nem lő ilyen "sűrűn" sőt részint folyamatos mozgásban van, ez a T55/T62 nem mozog.

Nem lehetne ezeket a képeket egy újonnan nyitandó, "Élő és halott katonai vezetők, hősök" topicba külön rakni?
Nem tudni róla semmit, azt sem, hogy él-e vagy nem, csak betrollkodta kis házimanónk ezt.

Más:
Ez ilyen nato kiképzés? (MH videókon is látszik az egymás seggében való akciózás) megint egy traccspartyt vertek telibe az oroszok, költséghatékony 1 gránátra vetítve:

Lassan elfogy a szlovén T55 készlet is:

Kabala kutyus:

A CV90 felrakva platóra:

Staromajorszk, tüzérség munkában:

-2 IFV Zaporizsje környékén, este:

VDV kvad és buggy

Svatovo, újabb ellentámadás, mezőn kilőtt eszközök, BMP-re dobott gránát -4 nackó...:

Drónnal felderített kapor lakásfoglalók:
 

Juvi

Well-Known Member
2022. március 28.
167
1 889
93
Annyi változott hogy azóta volt egy Azer-Örményi "konfliktus" ahol "keresztbe" tett az Oroszoknak.Jött az Ukrán-Orosz konfliktus és itt is voltak "surlódások"köztük(legutóbb gabonaegyezmény felmondása).Tény próbál amennyire lehet "hasznot húzni" még az Oroszokból de egyre inkább újra nyugat felé húz,nyal kinek melyik megfogalmazás szimpatikusabb.Vélemenyem szerint amíg ott vannak az s400-asok nem kapnak F35-öst.Viszont ha "meglépi" és átadja az Ukránoknak ahogy korábban kérték tőle hivatalos akadálya nincs az "üzletnek".
Szerintem nem jól látod. Ha az Sz-400-as rendszert átadná az ukránoknak, akkor milyen rakétás légvédelme lenne Törökországnak? Tudtommal az amerikaiak a túlárazott Patriot-t is csak 1 évvel azután tervezték eladni a törököknek, miután már nyélbe ütötték az üzletet az oroszokkal. Izrael nem fogja a Dávid Parittyáját eladni, ezek után kína sem hiszem, hogy megkockáztatná. Ezzel a lépéssel, szerintem végleg eljátszaná a maradék bizalmát.
Mi lett annó amikor az egyiptomiak átadták a szovjet technikákat az USÁnak? Vehettek helyette olyan F-16-ost ami már akkor is a leggyengébb volt és azóta sem engedik modernizálni. Szerintem a régi F-16 feljavítása, helyett $20 milliárdért inkább nagy mennyiségű Rafale F4-est és valamilyen francia helikoptert kellene venniük. Ezzel még az EU felé való elkötelezettségüket is javíthatnák. Persze a görögök biztos nyavajognának.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 819
47 186
113
A T-62-ben nincs. És ha valóban ők voltak, akkor meg is dőlt az a blődség, hogy csak hátul lévő alakulatok kapnak T-62-t...
Milyen sikereket ért el Ukrajnában? Csak azért kérdezem mert bár óriási károkat okozott a kritikus infrastruktúrában a bombázó hadjárat, de még ma is működik, tehát elpusztítani nem sikerült. Ellenben az ő igen rövid parancsnoksága alatt vesztették el a Donyeck jobb partják és Harkov környékét. Szíriáról ne hadoválj, azt senki nem vonta kétségbe. Milyen árulást? Te tényleg azt gondolod, hogy a Prigozsin féle "békemenet" után közvetlen náthás lett és azért tűnt el?

Elégnek elég, csak marha macerás vele mozgó járművet eltalálni, mert a páncétörő lőszerhez képest kicsi a kezdősebessége és nagyon íves a röppálya.

Ezen a képen láthatod, hogy mennyivel ívesebb a HE gránát röppályája mint az APDS röppályája, hogy az APFSDS-ről ne is beszéljek:
tsh2b-41u.png

Egyébként ha megnézzük a videót, akkor nem nagyon forog benne a torony és a parancsnok sem jelöl meg célt, emiatt kb kizárt, hogy mozgó járművekre lőjenek.
így van, ezt írtam le tegnap én is, hogy az a tank ami kilőtte a nyolc ukrán vasat aktívan manőverezett, a belső videós felvételen meg olyan mint ha viszonylag nyugiban lennének, csak lőnek.

A repeszlőszerrel nehogy már nehéz legyen eltalálni olyan távolságon amúgy bármit lesállásból, ahol az oroszok leharcolták az ukikat, a pöcsük egymásba ért!
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 569
18 429
113
így van, ezt írtam le tegnap én is, hogy az a tank ami kilőtte a nyolc ukrán vasat aktívan manőverezett, a belső videós felvételen meg olyan mint ha viszonylag nyugiban lennének, csak lőnek.

A repeszlőszerrel nehogy már nehéz legyen eltalálni olyan távolságon amúgy bármit lesállásból, ahol az oroszok leharcolták az ukikat, a pöcsük egymásba ért!
Plusz azon a drónos videón amit végig lehet nézni, az egymással történő - értsd a harckocsiban lévő parancsnok és a drónt irányítók - kommunikációból egyértelműen hallani ahogy a harckocsi parancsnoka idegességében elküldi a drónt irányítókat a picsába, hogy fejezzék már be a dumálást mert éppen céloznák be az ellenséget, hogy kilőjék őket. Szóval az a harckocsis felvétel biztos, hogy nem az amiről szó van.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 312
12 674
113
Ha jól emlékszem a törököket annó az S-400-as rendszer miatt vágták ki az F-35-ös beszerzésből, mondván le lesznek tapogatva. A másik, hogy az USA által is támogatott ellenlábasának is el kellett menekülnie. Már folyt a kiképzés a saját gépekkel, amit azóta sem kapták meg. Továbbá, a lóvét sem kapták vissza a már kifizetett gépekért. Azóta mi változott? Erdogán is maradt és gondolom a görögök és az izraeliek is mindent meg fognak tenni, hogy ne is kapjanak a gépekből. Úgy látszik, hogy a brit Typhoont üzletből sem lesz semmi, pedig ez is felrebbent. Az F-16-os felújítás az amiben reménykedhetnek. Bár 80 felújító készletért $20 milliárdot kifizetni, szerintem elég erős lehúzás.
Szerintem Erdogán kezd a két szék közül a földre esni.
A török lopakodó prototípusa már készen van...
https://en.wikipedia.org/wiki/TAI_TF_Kaan

Jobb későn, mint soha:
vízi drónok elleni védelemmel látják el a krími hidat:
https://t.me/oroszokazigazsagoldalan/96052
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 630
48 290
113
A krími hidat elkerítették a víz alatti és felszíni kamikaze drónok esetleges támadásai elől.⚡️Végül!
Orekhovsky, 2023. július 31-én 12.00 órakor:
Reggel az ellenség két Bradley gyalogsági harcjármű támogatásával megpróbálta megtámadni az orosz fegyveres erők Rabotinói állásait. A csoport előretörése azonban megállt, tüzérségi és ATGM találatot kapott – mindkét IFV megsemmisült.
⚡️Jelenleg a helyzet viszonylag stabil. Az APU páncélozott járművek nélkül folytatja a gyalogsági csoportok frontvonalai elleni támadásait. Az egyiket Pjatikhatki környékén sikerült visszafoglalni.
⚡️Az ellenség tevékenységéből ítélve azonban a támadások a közeljövőben folytatódnak, és nem csak Rabotino irányába. Emellett az ukrán fegyveres erők több támadócsoportja is megérkezett Orekhovba.
⚡️Az érintkezési vonal mentén az ellenség növelte a frontvonal ágyúzásának intenzitását. Most pedig kazettás lőszereket használnak szinte az egész fronton Zaporozsje irányában a támadás előtti tüzérségi előkészítés részeként.

Dmitrij Peskov kijelentéseiből a legfontosabb:

⚡️Nem tervezik a terrorveszély mértékének növelését Moszkvában és a moszkvai régióban;
⚡️A Kremlnek nincs információja arról, hogy milyen típusú UAV-k támadták meg Moszkva városát;
⚡️A több milliárd dolláros NATO-segélyt Ukrajna eredménytelenül és céltalanul költi el;
⚡️Ukrajna ellentámadása nem úgy működik, ahogyan azt tervezték;
⚡️Az ukrán csapások az Orosz Föderáció területére "elkeseredett cselekedetek", Moszkva harcolni fog e a terrorcselekmények ellen;
⚡️Az Orosz Föderáció elkészítette Ukrajnáról szóló nyilatkozattervezetét Putyin afrikai missziójával folytatott találkozójának eredményeiről, a dokumentumot átadták Dél-Afrikának;
⚡️Shoigu már beszámolt Putyinnak a KNDK-ban tett látogatásának eredményéről;
⚡️A Kreml figyelemmel fogja kísérni az Ukrajna és az Egyesült Államok közötti tárgyalásokat, hogy biztonsági garanciákat nyújtson számára.
Vlagyimir Putyin törökországi látogatásának nincs pontos dátuma , a két ország vezetői augusztus 2-án beszélnek telefonon.⚡️

Kérdés: Elérték az ukránok az 1. orosz védelmi vonalat? Ma reggel Dr. Somkuti Bálint ezt mondta a Kossuth Rádióban.
7:51-től.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 536
79 661
113
Persze, az alap javadalmazás nagyobb részét ezek képzik, nem a dedikált pct. rakéták, vagy nyilak. Kb. ez az alap, ami egy jó mindenes ha gyalogságra, teherautóra, géppuskafészekre, mesterlövészre, aknavetőre vagy BMP/BTR-re kell lőni.

Egy modern harckocsiról is amúgy ha telibe vered egy ilyennel, sanszosan lesszaggat sok mindent, optikát, láncot, odabasz a shtoranak, APS elemeinek etc. Meg gondolom akik bent ülnek kb befosnak a rázkódástól, hangtól.


@dudi

És katonai vezetőként mi a fontosabb, hogy legyen víz az erőműben hogy ne kelljen leállítani, amit kb. akkor lőttek volna az ukránok tovább,


Vaaagy hogy ne tudják egy jelentős részét a csapataidnak katlanba zárni egy kurva nagy folyammal a háta mögött, logisztikától elvágva, esetleg egy diverzáns akció után még a gátat is felrobbantva, s megúsztatva?


Szerintem meg nem véletlenül Ő tábornok, te meg nem.
Minden szinten más a fontos és aki egy egesz hadszínter parancsnoka annak már bőven kell gazdasági, katonai, politikai stb szempontokat is figyelembe venni.
 
  • Tetszik
Reactions: PPP

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 983
5 425
113
Szerintem nem jól látod. Ha az Sz-400-as rendszert átadná az ukránoknak, akkor milyen rakétás légvédelme lenne Törökországnak? Tudtommal az amerikaiak a túlárazott Patriot-t is csak 1 évvel azután tervezték eladni a törököknek, miután már nyélbe ütötték az üzletet az oroszokkal. Izrael nem fogja a Dávid Parittyáját eladni, ezek után kína sem hiszem, hogy megkockáztatná. Ezzel a lépéssel, szerintem végleg eljátszaná a maradék bizalmát.
Mi lett annó amikor az egyiptomiak átadták a szovjet technikákat az USÁnak? Vehettek helyette olyan F-16-ost ami már akkor is a leggyengébb volt és azóta sem engedik modernizálni. Szerintem a régi F-16 feljavítása, helyett $20 milliárdért inkább nagy mennyiségű Rafale F4-est és valamilyen francia helikoptert kellene venniük. Ezzel még az EU felé való elkötelezettségüket is javíthatnák. Persze a görögök biztos nyavajognának.
Annyit írtam ha átadják vagy esetleg vissza az Oroszoknak akkor nincs indok az F35 "blokkolására" azt nem hogy át is vagy vissza fogják adni őket.Hosszú távon viszont ha erőteljesebben nyitnak nyugat felé esetleg beengedik a NATO hajókat sokáig nem lesznek azok a komplexumok üzemképesek gyártói(Orosz) támogatás nélkül.Ha van pénz és nem amerikait akarnak es európai ott a SAMP/T NG komplexum.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 450
67 762
113
Szerinted mi lehet a felső határ, ha figyelembe vesszük a németek alaposság iránti igényét?
Na újra nekifutva. Szerintem egy NATO bevonulàs a felsô hatàr és egy ezzel meghúzott tûzszüneti vonallal befagyasztott konfliktus. Mivel az USA elengedhetetlen érdeke kelet és nyugat szétvàlasztàsa, el fog jutni eddig a dolog, mert ehhez szüksége van egy erre motivàlt hatàrvonalat képezô területre.
Nem. Oroszország először diplomáciai és titkosszolgálati úton próbálta elérni a céljait (azt, hogy Ukrajna bizonyos kérdésekben Oroszország igényeinek megfelelő legyen). Tény, hogy az elmúlt években Oroszország bekebelezte Ukrajna egy részét. A maradék terület sorsa egyelőre bizonytalan (bár képzelegni lehet róla), de jelen állás szerint az oroszokkal való kiegyezés jelentene békességet az ukrán emberek számára, nem pedig az USA fennhatósága (szemtől szemben bevethető ütőképes erő és prosperáló hátország hiányában hatékonyabb megoldás lenne várni, gyarapodni és belülről bomlasztani).
De mégsem ezt teszik, hiàba ezt gondolod te a nekik jónak, ha a vezetésük nem ezt mondja nekik. És mivel a vezetésük dönt egy területvesztést okozó hàborúban a visszaerzés illúziójàról, ezért ezt csinàljàk, mert aki nem ezt akarnà, az a jelen helyzetben akkor is àrulónak szàmítana ezzel, ha jót akarna az elképzelésével. Ha megtàmadja emiatt a sajàt vezetôit hàború idején, akkor azért, ha nem engedelmeskedik, akkor azért. Tehàt amíg tömegesen nem történik ilyen, amíg kezelhetetenné nem vàlik a hatalom szempontjàból, addig minden màs csak képzelgés. És ez még akkor is így van, ha Tarasz màr ràjött, hogy ôk csak proxy-k a terepasztalon, ügynök vezetôkkel, akiknek ha megmaradnak is valahogy, a jövôbeli kötelessége a ràjuk települtek kiszolgàlàsa lesz, akàrmit is akarnak cserébe a 'tàmogatàsért'.
A magyar mostanában nem kerülhet ugyanolyan helyzetbe, mint az ukrán, mert más a történelme és így a gondolkodása is. A magyar a IX. században a Kárpát-medencében kinyilvánította a közössége létezését, és azóta ugyanazon a területen él, egy közösségként. Mi deklarált közösségként voltunk és vagyunk olvasztótégely, az ukrán viszont különféle államok lakóiból kikeveredett nép. Más az emlékezetünk, ezért adott esetben más döntéseket hozunk.
Miféle olvasztótégely vagyunk? Nézz màr körül az orszàg körül b+! Mindenhol olvadnak bele a magyarsàgba heves akarattal mi? Ezért csökken évrôl évre a szàmuk minden elszakított részen, ezért fogalmazta meg az usa proxy momentum tàmogatàsàval az elsô értelmiségi generàciója a rejtett erôforràsainknak az új Trianonunkat nem? Amíg passzolós neked az orszàgod elszakított része, addig nem fogod érteni az ukrànokat, hogy miért csinàljàk akkor is, ha nem sok reményük van. De reményük még van.

A mindenféle orszàgok keveredett népébôl összeàllt ukrànok az nem az olvasztótégely? o_O
Nem. A valóság az, hogy Oroszország felfestette a saját szempontjából reális vörös vonalakat, és megpróbált nyomást gyakorolni, hogy Ukrajna és az USA team ne lépje át azokat. Szerintem ez nem analóg azzal, hogy még nem létező fegyverekkel szeretnéd magabiztosan visszavenni Kárpátalját. A tervedet a rendelkezésedre nem álló eszközökre alapozva beleeshetsz abba a hibába, amibe azok estek, akik az hitték, hogy az oroszok még pár évig nem támadnak.
De teljesen analóg, mert bàr az érvelésedben csak a mostot szerepelteted, ennél azért egy fokkal tàn bonyolultabb vagyok és a majd is szerepel az eszköztàramban, amiképpen az oroszok is maximum majd fogjàk tudni megtenni azt amirôl àbràndoztàl itt. És nemcsak a haderônk folyamataiban van ott a majd lehetôsége, hanem a kialakult helyzetben is. Remélem, hogy létrejön és élni is fogunk vele.
A valóság egyelőre az, hogy a dolgunk Kàrpàtalja elvételén kívül nem lesz velük a végére elképzelésed csupán elképzelés, míg a kárpátaljai ukrán fennhatóság tény. Szintén tény, hogy ugyanott írtál egy optimizmusra nem feltétlenül okot adó, ha a vezetésünk nem ellenünk dolgozik kezdetű mondatot is. Az imént említetted továbbá, hogy Ukrajna amerikai proxy és nem orosz bàbàllam, vagyis nem lehet tudni (elképzelni természetesen el lehet), hogy az USA mikor és hogyan akar/fog kiszállni az ukrajnai szituációból
Ez a legérdekesebb pont, hiszen míg onnan indultunk, hogy szàmodra nevetséges még az ukràn àllamisàg említése is, szerintem meg ez nevetséges mert Kàrpàtalja az jelenleg ha tetszik, ha nem Ukrajna àllamisàgànak a része, most igen bölcsen ide mered ezt baszni.

Emberek vagyunk, vannak és lehetnek elképzeléseink az usa lehetséges viselkedésérôl, azt is emberek csinàljàk, akiknek van egész jól làtható viselkedésmintàja is.
A hozzászólás pötyögése közben ismeretlen okból rám lőttek egy A7HU-val. Csak azért éltem túl, mert én létezem, míg A7HU harckocsi nincs Magyarországon. Amennyiben nem tévedek, jelenleg az USA proxy ukrán fennhatóság alatt lévő Kárpátalján is hasonló károkat tudnának okozni a védőknek az A7HU-k.
Ennek a bekezdésnek sajnàlom, de nem volt értelme, fôleg a fentiek tükrében.

Személy szerint én Ukrajna jelen mentalitàsa miatt a teljes elpusztítàsàt preferàlom mint kívànatos végkimenetelt, mert ha megmarad, akkor a gazdài folyamatosan akadàlyként fogjàk elénkàllítani minden létezô àllamközi síkon. Az, hogy ettôl még felfogom a motivàcióikat és elismerem a bàtorsàgukat, nem hinném, hogy kisebbítené a személyemet, vagy àrtana a narratívahàborútoknak itt, vagy befolyàsolnà a valódi hàború menetét. Szóval nem is értem, hogy bàr koràbban is kifejtettem ezt, mindamellett, hogy sajnàlom, hogy ismét sikerült szkíta vért szkíta vér ellen hajtania a nyugati birodalomnak, miért kellett eddig eljutnunk eddig a Leopard 2A6 funkcionalitàsàtól, hogy màr az àltalad elképzelt énnek érvelsz ellen az én mondataimmal és nézôpontommal?
 

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
5 185
29 165
113
Tacheles nr114 németeseknek Thomas Röperrel és Robert Steinnel:

Témák: Hunter Biden festőművész, T Röper az orosz médiában, kazettás lőszerek, elnéptelenített (entvölkert = lakosságától megfosztott) Ukrajna, az ENSZ háborús bűncselekményeket fedez, háborús propaganda a Spiegelben, Luka és Putyin találkozója, mikor lesznek béketárgyalások? Erdogan győzelme a NATO csúcson, a NATO a Csendes-óceánon, Oroszo és Afrika, gabonamegállapodás, BRICS csúcs, EU és CELAC*, Koránégetések, elhallgatott lehallgatási botrány, LGHDTV

* CELAC - Latin-amerikai és Karibi Államok Közössége
 

Juvi

Well-Known Member
2022. március 28.
167
1 889
93
A török lopakodó prototípusa már készen van...
https://en.wikipedia.org/wiki/TAI_TF_Kaan

Jobb későn, mint soha:
vízi drónok elleni védelemmel látják el a krími hidat:
https://t.me/oroszokazigazsagoldalan/96052
Mi van készen? Még fel se szállt!
"The maiden flight was planned for 2025, but has been rescheduled for the end of 2023."
Egy prototípus akkor van kész, mikor minden rendszer integrációs tesztet lebonyolítottak és megkezdődik az alacsony intenzitású sorozatgyártás! Az több ezer repülőgép leszállást igénylő munka. Ilyen gyorsan még a kínaiak sem haladnak, egy új generációs típussal, pedig nekik nem az első harci gép fejlesztésük.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 819
47 186
113
Minden szinten más a fontos és aki egy egesz hadszínter parancsnoka annak már bőven kell gazdasági, katonai, politikai stb szempontokat is figyelembe venni.
Nyilván, de az élet megmutatta hogy jól döntött Herszonnal. Visszavonultak, majd az ukránoknak kellett komoly veszteségeket bevállalva megpróbálni átkelni a dnyeperen, plusz azóta is arra játszanak hogy elvágják az oroszok mögött az utánpótlást. Közben átszakadt a gát is. Ha nem vonultak volna vissza, az csúnyább lett volna mint É-on volt Harkov. Most meg más nem maradt az ukránoknak, mint lőni a Krími hidat, meg vérző fejjel lepattogni az oroszok védelmi vonalairól. Igazából el se nagyon jutnak oda, meghalnak már a fedező biztosító övben, előtte.

Na ennyit ért csak el ez a Szurovikin, hogy elérte azt amit az ukránok a mai napig nem tudnak, hogy a valós jelentőséggel járó stratégiai dolgot a PR meg a marketing - arcvesztést is bevállalva - elé tudta tenni.

Kikúrt sok orosz köszönheti neki az életét sanszosan, marha sok ukrán meg a halálát. Engem ha vezetne valaki, ilyesfélét szeretnék, nem egy olyat aki nekivisz fejjel a falnak, mert mi lesz a hírnevével...
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 602
25 015
113
Rossz hír 404isztánnak, az angolok inkább szétszedtek 43 chali2-t minthogy kiküldték volna nackóknak:

Zaporizsja, szerintem valami félrement, kilőtt tank, pár halott nackó és pár fogoly:

3 bradley, 1 aknára futott, 1 kapott atgm-et, 1 elmenekült a túlélőkkel (állítólag később kilőtték):

Lancet vs BMP:

O csoport megrohamozott egy ukri árkot, rengeteg hadifoglyot ejtettek:

Még 1 A6 Zaporizsjénél:

Kirov Rog, ukrán légvédelem megint egy emeletes lakóházat vert telibe:

Van itt minden mint a búcsúban:
 

balsteffl

Well-Known Member
2014. szeptember 1.
1 754
21 567
113
A háború lett Ukrajna üzleti modellje


„Kijev abban bízik, hogy addig eszkalálódik a konfliktus, amikor a Nyugat mégiscsak bevonul Ukrajnába és megkezdi a harcot Oroszország ellen. Addig is olyan békefeltételeket jelöl ki, amelyeket az oroszok biztosan nem fognak teljesíteni.” Például azt szabja feltételül, hogy Oroszországot demilitarizálják, megfosszák atomfegyvereitől, a „háborús bűnösöket” pedig kiadja Ukrajnának.

Néhány nappal ezelőtt Joe Biden amerikai elnök a korábbi amerikai politikával szakítva utasította a kormányát, hogy kezdje meg az Ukrajnában elkövetett állítólagos orosz háborús bűncselekmények bizonyítékainak megosztását a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbírósággal (ICC).
„A Nemzetbiztonsági Tanáccsal és a külügyminisztériummal ellentétben a Pentagon sokáig ellenezte az együttműködést az ICC-vel”
Miután az ICC márciusban elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen, a védelmi minisztérium még ekkor is megakadályozta, hogy Washington információkat osszon meg a bírósággal. A hadsereg azért lépett közbe, mert attól tartottak, hogy ez precedenst teremthet, amely lehetővé tenné, hogy az amerikai csapatokat hasonló cselekményekért felelősségre vonják. A törvényhozók mindkét pártban élesen bírálták a Védelmi Minisztériumot e döntés miatt.

Én viszont úgy látom, hogy Bidét mégiscsak elküldik mentális állapota miatt (így kihúzzák a korrupciós vádak alól), végül Zselé és társai ellen pedig megindul a tárgyalás a háborús bűneik miatt.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 520
113
Végignéztem, nagyon érdekes volt!
Ha valakinek gondot okozna a digitálisan erősen torzított ausztrál akcentus, a youtube feliratozója (angolra) egész jól működik.

Pár mondat emberünk hátteréről:
  • Az ausztrál zsoldos amolyan tanácsadóként, de az ausztrál védelmi erők (ADF) támogatásával került ukrajnába
  • Emberünk az ukrán nemzetközi légió (International League - IL) tagjaként működött és működik (valamiért többször "GUR Legion"-ként hivatkozik a szervezetre)
  • zsidó származású, és emiatt "teljesen elszörnyedt, amikor meghallotta, hogy micsoda szörnyűségeket követett el Oroszország ukrajnában" ("soha többet", hogy őt idézzem) - igen, képzavar
  • sok ukrán származású barátja van, ha jól értettem az ausztrál seregben is sokan voltak közöttük, teljesen odavan értük
  • abszolút úgy gondolja, hogy ez a háború Ausztrália háborúja, merthogy ha ezt elvesztik, az hatalmas veszteség lenne a kollektív Nyugatnak - és ezzel együtt Kína megerősödésével jár, ami meg Ausztráliának rossz

Problémák az IL-nal:
  • Force Protection (erők megóvása): konkrétan Kramatorszkot említi, hogy lett volna kompetencia és hajlandóság kvázi lehallgatni az oroszokat, és ezzel valószínűleg időben megtudták volna, hogy készül a támadás - csakhogy ezt az ukrán vezetés nem engedte, ezeket a rádiósokat elküldték a "frontra meghalni"
  • a légiósok konkrétan semmilyen felszerelést nem kapnak az ukránoktól, nekik kell mindent a saját pénzükön beszerezni
  • az ukrán feletteseivel komoly konfliktusai vannak, konkrétan halálosan megfenyegették azért, mert szóvá tette a meglátásait - saját bevallása szerint bármikor meghalhat, és nem az oroszok által
  • A légiót és az országot konkrétan nem tudja elhagyni - hogy ne minősüljön dezertálásnak, több parancsnok jóváhagyása kell, és még akkor is visszafordíthatják a határról
  • Egy lengyel zsoldos ("Polish Sasha", Konsztantinyivkában bázisparancsnok) feladata eltüntetni a problémás katonákat
  • az ausztrál kormány nem válaszol a megkereséseire (holott értesítette őket az őt fenyegető veszélyről)
  • aggódik amiatt, hogy az ukrán vezetésből pár személynek még mindig erős kötődése van az oroszokhoz
  • bizonyítékai vannak az ukrán vezetés által elkövetett bűncselekményekre (harci eszközök ellopása, zsold visszatartása, háborús bűnök, stb) - többek közt ő egy fillért nem kapott még a munkájáért az ukránoktól (ez egyébként is jellemző a légióra)
  • több hírszerzési ötletüket is lelőtte az ukrán vezetés, anélkül, hogy kipróbálták volna őket, illetve sokszor "büntetésből" még el is küldték a frontra azokat, akik sokak "ugráltak"

Az eddigi ausztrál felajánlásokról:
  • általános tapasztalat, hogy a beérkezett harci eszközöket egyáltalán nem hatékonyan (úgymint: NATO doktrína szerint nem hatékonyan) használják az ukránok, de elmondása szerint nagyon hiányoznak a RCWS tornyok meg az aktív védelmi rendszerek is pl a Bushmasterekről. De pl olyan jeladókat se kaptak, amelyekkel követhetnék a járműveiket. Így az ukránoknak sokszor fogalma sincs arról, hogy a járműveik merre járnak, esetleg ellopták-e (!) már őket
  • az ukránok nem kapnak típusspecifikus kiképzést, csak egy használati útmutatót
  • mivel értelmes kiképzést nem kapnak, ezért láthatjuk ész nélkül nekivezetni az MRAPokat az orosz védvonalaknak
  • rengeteg segélynek szánt pénz folyik el mindenféle korrupt és/vagy kamuszervezeteken keresztül
  • Operation Kudu: az ausztrálok 70 fős kiképző kontingense, amely Angliában próbálta az ukránokat "nyugati szintre" hozni - emberünk szerint teljes csőd, haszontalan tudást adtak át, pedig még próbált is segíteni nekik összerakni a tananyagot.

Drónok és Kína:
  • még mindig kevés az ukrajnának átadott ISR kapacitás, elsősorban a taktikai szinten használható drónok formájában
  • a DJI elvileg tiltja a drónjai használatát ukrajnában, de sikerült ezt a limitációt kiiktatni (@Busho3301 ? )
  • meglátása szerint Kína pont azzal, hogy a drónjait eladja Oroszországnak, teljes mellszélességgel az oroszok mögött áll


Egyebek, távolabbi kilátások:
  • az orosz morál borzasztóan rossz
  • de az ukrán nagyon jó
  • az orosz gazdaság romokban :)
  • az ukrán is
  • a folytatást illetően szerinte még kérdéses, vajon melyik gazdaság bírja tovább :D :D :D
  • Prigozsin puccskísérlete szerinte egy hatalmas kihagyott ziccer volt a Nyugatnak (miszerint ki kellett volna használni, felkarolni az orosz ellenzéket és "demokratizálni" Oroszországot a puccs hátán)
  • az orosz védvonalak igazából nem is annyira jók, csak az ukrán támadások voltak túl gyengék

Nagyon furcsa volt hallani, hogy csaknem többet beszélt az ADF ügyeiről, márhogy milyen problémák vannak az ausztráloknál, mint arról, hogy ukrajnában milyen gondok vannak. Tisztára úgy éreztem, mintha ígértek volna neki valamit odahaza a "melóért", de nem kapta meg a szükséges támogatást, és így nem tudja a munkáját elvégezni...

Egyébként sokszor hivatkoznak egy ABC riportot is, nem egészen világos, hogy ugyanez a katona volt-e ott is meginterjúvolva (szerintem nem), mindenesetre ez lenne az:
 

vontod

Well-Known Member
2017. június 14.
802
7 982
93
A videóüzenetben igen. De Putyin ezt nem így gondolta, ezért picit meggyurmázta a puccs után az FSZB. Ugye ő fegyverezte fel tavaly, amikor az ukrajnai orosz erők parancsnoka volt l, a Wagnert nehéztechnikával.

Azóta van róla infó?
Vagy még mindig nincs őrizetben csak beszélgetnek vele és senkivel nem tudja hol?
Két elmélet van. Az első amit írtál, hogy az FSZB masszírozza. A másik elmélet szerint maszkírovka van és a meglepően sok eltűnt tábornok fogja alkotni a kifulladó ukránok elleni magasabbegység/hadsereg törzsét képzik.