Ez a Rio Donec felirat a térképen arra emlékeztet, amikor Clint Eastwood egy oroszra szinkronizált westernben azt mondta: Bozsemoj!
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Ez a Rio Donec felirat a térképen arra emlékeztet, amikor Clint Eastwood egy oroszra szinkronizált westernben azt mondta: Bozsemoj!
Aha. És azt megsúgod, hogy a NATO AWACS figyelmeztetése alapján a 40 éves Sz-300 hogy a toszba kezd légicélra dolgozni, ha ő maga azt fizikailag nem látja, mert a radarhorizontja alatt van?Azokat a CM-eket az AWACS-ek látják már jóval korábban és át is adják az információt róluk. Nagyon korlátozott már a hohol légvédelem, szerintem nem sok helyet tudnak már rendesen védeni.
Egy acelműben?A fémhulladék mióta "fémtermék"? (Egy szerintetek "teljesen szétbombázott" városban milyen "termék" maradhatott volna? Nyilván ha rendet akarsz tenni a városban akkor valahova vinni kell a hulladékot... Meszike, fuss neki még egyszer!
Emlékeim szerint az UVZ gyártási kapacitása 160 db/év. Ez több mint az összes nyugati gyártóé együttvéve.Szerintem az erős rubel miatt nem akkora a bevétel, mint hinni szeretnéd. Az Ural típusú olaj 86 dollár, mint a háború előtt....
A harckocsi gyártás nem autó gyártás. Annyit gyártanak, amennyit tavaly megrendeltek. Ez néhány tucat T-90M.
A háborúban meg szépen fogy minden rendszerben lévő típus.
A T-62 szerencsés kényszermegoldás. Volt felújított. De ez azt is jelenti, hogy nincs több bevethető T-72, T-80 tárolva.
300 Mrd zárolt ruszki tartalék megbírja...nézegetni nem nézegethetik az ami is vitte az olajat irakból. Ilyen a háború bizony a vesztes vagyona átszáll a nyertesre. az acélmű egy oligarcháé aki nem baráti az oroszokkal. rekvirálták hát a vagyonát.
A lidl-ben meg 99ft az ukrán só... El exportálják a népük elől apró pénzért.Sóhiány Ukrajnában - a magyar fogyasztók is megérezhetik a hatását - Life
Life a női portál. Pikáns, provokatív, szexi, nőies, csajos, friss és érdekes. Legfrissebb hírek nőket érintő témakörökben, videók, vélemények és podcastok.www.life.hu
"Az orosz technikában nem a legújabb chipeket használják ez kiderült az ukrajnára ellőt fegyverek vizsgálatakor. Ez mit jelent? Azt, hogy a rendszereik biztosan szerényebb képességűek mint a nyugati fegyverek, de ezek mind olyan chipek amik a civil életből valók..."Az orosz gazdaságba ömlik a pénz a háború kezdete óta (hiába vesznek tőlük kevesebb olajat és földgázt az annyival drágább lett, hogy még így is nagyobb a profitjuk), de teljesen nyilvánvaló, hogy ezt nem a haderőre/nem csak a haderőre költik el. Én nem hiszek ezekben a kényes eredetű nyugati eszközök hiányában. Nagyon primitív példa, meddig is elég egy kontényerni mikrochip? Az orosz technikában nem a legújabb chipeket használják ez kiderült az ukrajnára ellőt fegyverek vizsgálatakor. Ez mit jelent? Azt, hogy a rendszereik biztosan szerényebb képességűek mint a nyugati fegyverek, de ezek mind olyan chipek amik a civil életből valók... Az ukránok szerint konkrétan találtak mikróban használt chipet orosz rakétákban. Hogy akadályozod meg, teszem azt 5-10 éves technológiájú civil felhasználású chipek Oroszországba történő bhozatalát? Mennyi civil chip maradt az oroszországi nyugati autógyárak raktáraiben? És ez ugyanígy igaz bármire.
Oroszországban laksz?Csak kidobnak a munkahelyedről, letiltják a bankkártyás, véresre vernek, megmetooznak, stb stb stb.
Nem ismerjük a telepítési helyeket, mindig az aktuális helyzet függvénye a dolog.Aha. És azt megsúgod, hogy a NATO AWACS figyelmeztetése alapján a 40 éves Sz-300 hogy a toszba kezd légicélra dolgozni, ha ő maga azt fizikailag nem látja, mert a radarhorizontja alatt van?
Elnézést kérek, én csak általánosságban kotyogtam bele, de Te teljesen szakszerűen megmagyaráztad a chipek besorolását és hypolását.Már megbocsájts, egyetértek veled, de ez a mikróban használt chip csak szimplán az agymosó propaganda része.
Ma már nagyon erős hardwarek vannak. Gyakorlatilag vicc szintűek vannak komoly automatizálásra alkalmas plckben is (a csúcshoz képest).
Pl egy villanyautó töltőben, amit múltkor szedtünk szét, egy nagyon komoly 5e forintos mcu volt. Akkora overkill az a hardware egy olyan töltőre, hogy az f22 kompletten nem rendelkezik annyi számítási kapacitással.
Egy raspberry pi3 20e forint, körbeveri az f22 teljes számítási teljesítményét, linux alatt, felskálázva full hdre jó frame per seccel tudsz vele emulálva!!!!! Ps1 játékokkal játszani.
Rossz szoftverrel is mindenre is elég, max egy egy speciális feladat van ahova más kell.
Egy mikróban is éppen ilyen mcuk viszik azt a pár gombot, kijelzőt.
Pl példának egy 1000 forintos stm32:
STM32F407/417 - STMicroelectronics
ARM Cortex-M4-based STM32F407/417 line with 168 MHz CPU/210 DMIPS, 1 MB Flash, DSP and FPU adds Ethernet MAC and camera interface. Full development ecosystem includes boards, embedded software and support.www.st.com
Annó egy komplett motorvezérlést megcsinált egy 8 bites mikrokontroller, diy módon, megasquirtben...
Itt csak degradálni próbálják a mikró kifejezéssel.. agitprop. Holott lehet a prémium mikró mikrokontrollere kipicsázza vastagon egy f35 komplett rendszerét.
Ami sok számítási adatot kérhet az a képfeldolgozás, radarképek, stb. Az automatizálása és irányítás ma már smafu szerintem.
Neked se. A ruszkinak nem sok köze van hozzá. Mint az ukránnak se.Sőt, Anno a dinoszauruszok korában sem voltak oroszok a Krímben... Meszike ez a történelem sem az erősséged...
Hol van a rengeteg lelőtt CM? Sehol, mert nincs rengeteg lelőtt CM csak néhány van amit leszedett az ukrán légvédelem maradéka.Ezt az oroszok nagy ívben lesz@rják. Ha lenne rá lehetőségük akkor simán ott repkednének és 1 precíziós bomba helyett ledobnának egyszerre vagy 6 FAB 500-ast. Lásd pl mariupoli kórház vagy a háború elején csernyihiv.
Azért, mert a robotrepülőgép 1, alacsony magasságban érkezik meg és 2, egyszerre többet lőnek ki belőle, hogy a légvédelmet elnyomják. Ha a légvédelem az alacsonyan érkező robotrepgépeket mondjuk 20km távolságból észleli és rögtön elkezd rájuk dolgozni, akkor el tud fogni mondjuk kettőt vagy maximum hármat mivel egy célcsatornája van, és az elfogás végeztével megint rá kell fognia egy másikra és úgy rakétát indítania. Erről mondjuk @molnibalage bővebben tudna beszélni.
A lényeg az, hogy ha abban a 20 kilométerben kettő bejövő rakétát tud lelőni a lérak, de van 6, akkor 4 rakéta mindenképpen át fog jutni a légvédelmen.
Dátum esetleg. Pontos helyszín szinte egyiknél sincs.
Azért érdemes lenne azt is megnézni, hogy ki teszi ezeket a kijelentéseket. Mert hivatalos orosz forrásból - ami elég szűkszavú - egyáltalán nem ilyen mértékű a dezinfó. Ukrán hivatalos forrásból meg volt azért kemény pofára esés (kígyó sziget, szellem...).Én a hazugságok mennyiségében és minőségében nagyon jelentős különbséget látok.
Az ukrik mondjuk elhazudják hogy jaj kilőttek 1200 harckocsit (750-ről van kép) meg lelőttek 200 merevszárnyú repülőgépet (a tizedéről van kép)
Eközben az oroszok kétnaponta elhazudják hogy az első nap szétlőtt ukrán légierő utolsó gépét lelőtték, utolsó légvédelmét kiiktatták, 999 vezetési pontot iszkandereztek szét, ilyen olyan amerikai biolaboratóriumot találtak amiben valami radioaktív ukrán medvedisznóembert kotyvasztott maga Nuland. Ezt persze a CIA az Azovsztal alatti bunkerekből vezényelte, az ügynököket meg tábornokokat el is fogták, de persze nincs róluk kép vagy videó.
Összehasonlíthatatlan.
Attol meg hogy orosz nagyon szep latvany igy messzirol. Biztos neki is tetszett, ezert ment a like.Unortodox módon kezdtem gondolkodni:
Wilson is likeolta->WTF? Mégis ukrán tüzérség, esetleg Wilson átállt, feltörték az accját?->Megnyugtatásra kérdés a fórumon: ukrán?->megnyugtató válaszokat követően a számomra is elsőre orosz beazonosítás után, hogy jé, mégse vagyok vak, orosz->jelzés a fórumon, hogy oké, majd okok megjelölése, hogy miért volt a bizonytalanság->továbblépés újabb kommentek olvasására.
El kéne engedni ezt a hohol kötődésű USA kormánypropitISW, május 28. (19:30) értékelés.
Vlagyimir Putyin orosz elnök kimondhatatlan szenvedést okoz az ukránoknak, és szörnyű áldozatokat követel saját népétől egy olyan város elfoglalásáért, amely még neki sem éri meg az árát.
Az Ukrajna elleni orosz invázió, amelynek célja az egész ország elfoglalása és megszállása volt, egy kétségbeesett és véres offenzívává vált, amelynek célja egyetlen város elfoglalása volt keleten, miközben fontos, de korlátozott előnyöket védett meg délen és keleten. Ukrajna kétszer is arra kényszerítette Putyint, hogy meghatározza katonai céljait. Ukrajna legyőzte Oroszországot a kijevi csatában, ami arra kényszerítette Putyint, hogy a későbbi katonai célkitűzéseit a kelet-ukrajnai Donyeck és Luhanszk megyék elfoglalására korlátozza. Ukrajna megakadályozta őt abban, hogy ezt a célt is elérje, és arra kényszerítette, hogy egyedül Luhanszk terület elfoglalásának befejezésére összpontosítson. Putyin most embereket és lőszereket vet be az említett terület utolsó megmaradt nagyobb lakosságú központja, Szeverodonyeck ellen, mintha annak elfoglalása megnyerné a háborút a Kreml számára. Téved. Amikor a szeverodonyecki csata véget ér, függetlenül attól, hogy melyik fél tartja a várost, az orosz offenzíva operatív és stratégiai szinten valószínűleg tetőfokára hág, ami lehetőséget ad Ukrajnának, hogy újraindítsa az orosz erők visszaszorítására irányuló operatív szintű ellentámadásait.
Az orosz erők akkor is támadják Szeverdonyecket, ha még nem kerítették be. Területi előnyökre tesznek szert, és sikerülhet bevenniük a várost és a nyugatabbra fekvő területeket. Az ukrán hadsereg a legkomolyabb kihívással néz szembe, amellyel a mariupoli Azovstal üzem elszigetelése óta szembesült, és az elkövetkező napokban jelentős taktikai vereséget szenvedhet, ha Szeverodonyeck elesik, bár ez korántsem biztos, és az orosz támadások ismét megtorpannak.
Az oroszok olyan árat fizetnek a jelenlegi taktikai sikerükért, amely nincs arányban semmilyen valós operatív vagy stratégiai haszonnal, amelyet remélhetnek. Maga Szeverodonyeck a háború ezen szakaszában elsősorban azért fontos, mert ez az utolsó jelentős lakossági központ a Luhanszki területen, amelyet az oroszok nem ellenőriznek. A város elfoglalása lehetővé teszi Moszkva számára, hogy kijelentse, hogy teljes mértékben biztosította a Luhanszki területet, de semmilyen más jelentős katonai vagy gazdasági előnyhöz nem juttatja Oroszországot. Ez különösen azért igaz, mert az orosz erők a várost támadás közben lerombolják, és ha elfoglalják, akkor a romjai felett is ők fogják gyakorolni az ellenőrzést. Szeverodonyeck elfoglalása megnyithat egy orosz szárazföldi kommunikációs vonalat (GLOC) a nyugati hadműveletek támogatására, de az oroszok nem tudtak sokkal előnyösebb GLOC-ot biztosítani Izyumtól, részben azért, mert annyira Szeverodonyeckre koncentráltak.
Az oroszok eközben továbbra is rendkívül korlátozott előrelépést tesznek a Donyecki terület még meg nem szállt területei feletti ellenőrzés megszerzésére irányuló erőfeszítéseikben. Az orosz csapatok hetek óta küszködnek azzal, hogy behatoljanak a február 24. előtti érintkezési vonalra, míg az Izyumtól délre induló orosz támadó hadműveletek nagyrészt megrekedtek. Szeverodonyeck elfoglalása csak akkor segíthetné a Donyecki terület többi részének meghódítását, ha lendületet adna az oroszoknak, amelyre az egymást követő hadműveleteket építhetik, de a szeverodonyecki csata valószínűleg kizárja a további nagyszabású orosz támadó hadműveleteket.
A Szeverdonyeck körüli orosz előrehaladás nagyrészt annak köszönhető, hogy Moszkva az összes többi tengelyről származó erőket, felszerelést és hadianyagot erre az egy célra összpontosította. Az orosz csapatok hetek óta nem tudtak más tengelyeken előrehaladást elérni, és nagyrészt meg sem próbálták ezt megtenni. Az ukrán védők még így is félelmetes veszteségeket okoztak az orosz támadóknak Szeverodonyeck környékén. Moszkva még akkor sem lesz képes nagy mennyiségű hatékony harci erőt visszanyerni, ha elfoglalja Szeverdonyecet, mert ezt a harci erőt könnyelműen a város elfoglalására fordítja.
Az ukrán erők is komoly veszteségeket szenvednek a szeverodonyecki csatában, ahogy az ukrán civilek és az infrastruktúra is. Az oroszok azonban a rendelkezésre álló támadó harci erejük sokkal nagyobb hányadát összpontosították Szeverodonyeck elfoglalására, mint az ukránok, ami általánosságban Kijev javára alakítja a kopási gradienst. Az ukránok továbbra is kapnak utánpótlást és hadianyagot a szövetségeseiktől, bármennyire is lassú és korlátozott ez az áramlás. Az oroszok ezzel szemben továbbra is egyértelmű jeleit mutatják annak, hogy a rendelkezésre álló emberi és anyagi tartalékaikat felemésztik, és nincs okuk arra, hogy az elkövetkező hónapokban enyhülést várjanak.
Egyre több a bizonyíték arra, hogy az orosz tisztikarban egyre inkább erodálódik a katonai szakmaiság. Az Ukrán Katonai Hírszerzési Igazgatóság (GUR) jelentése szerint az orosz parancsnokok megpróbálják megóvni a katonai felszerelést azzal, hogy megtiltják a sofőröknek, hogy sebesült katonákat evakuáljanak, vagy ellátást biztosítsanak a túlságosan előrehaladott egységeknek[1]. Az ilyen magatartás komoly hatással lehet a morálra és a katonák hajlandóságára, hogy harcoljanak és kockáztassák, hogy a saját védelmi vonalaikon kívül is megsérüljenek. Az ISW nem tudja függetlenül megerősíteni a GUR jelentését, de az orosz milbloggerek kommentárjai némi közvetett alátámasztást nyújtanak. Alexander Zhychkovskiy orosz milblogger bírálta az orosz katonai vezetés semmibe vételét a tartalékosokkal szemben a deprioritizált Zaporizhia Oblast fronton. Zsicskovszkij arról számolt be, hogy az orosz parancsnokok jelentős tüzérségi támogatás nélkül csapdába ejtették a gyengén felszerelt gyalogsági egységeket az intenzív ukrán tüzérségi tűz által érintett területeken, és nem rotáltak át más egységeket ezeken a területeken, hogy leváltsák őket.[2] Zsicskovszkij megjegyezte, hogy az orosz parancsnokok felelősek a magas veszteségekért és a katonák elmebajának eseteiért. Egy másik milblogger, Alekszandr Hodarkovszkij szerint az orosz parancsnokok nem küldenek időben erősítést, ami megakadályozza, hogy az orosz erők pihenjenek a szárazföldi támadások között[3].
Az orosz tisztek hanyatló professzionalizmusa lehetőséget jelenthet az ukrán erőknek. Az amúgy is alacsony orosz morál tovább csökkenhet, ha ez a viselkedés széles körben elterjedt és folytatódik. Ha a másodlagos tengelyeken rekedt orosz csapatok elveszítik harci kedvüket, miközben a Szeverdonyeckért folytatott csata felemészti a rendelkezésre álló orosz támadó harci erő nagy részét, Ukrajnának esélye nyílhat arra, hogy jelentős ellentámadásokat indítson, amelyek jó eséllyel sikeresek lehetnek. Ez a kilátás bizonytalan, és lehet, hogy Ukrajna nem lesz képes kihasználni a lehetőséget, még akkor sem, ha az adódik, de az orosz hadműveletek jelenlegi mintája komoly sebezhetőségeket generál, amelyeket Kijev valószínűleg megpróbál majd kihasználni.
A legfontosabb tanulságok:
- Az orosz erők folytatták a szárazföldi támadást Szeverodonyeck és környéke ellen, és korlátozott előnyöket értek el.
- A harkivi orosz erők továbbra is arra összpontosítják erőfeszítéseiket, hogy megakadályozzák, hogy az ukrán ellentámadás elérje a Harkiv és Belgorod közötti nemzetközi határt.
- Az ukrán erők ellentámadást indítottak a Herszon-Mikolajiv oblaszty határ közelében, Herszon várostól mintegy 70 km-re északkeletre, amely valószínűleg átlépte az Inhulets folyót.
- Az, hogy Oroszország a déli tengelyen tárolt T-62-es harckocsikat használt, jelzi Oroszország folyamatos anyagi és haderő-előállítási problémáit.
- Az ukrán partizántevékenység továbbra is költségeket ró az orosz megszálló erőkre a Herszon és Zaporizzsjai területen.
...