HIMARS rakétavetők telepítése Ukrajnában...
Ukrajnából napi rendszerességgel kezdenek érkezni hírek az ukrán hadsereg által az orosz hátországban lévő kulcsfontosságú célpontok elleni sikeres csapásokról. Lőszerraktárakat, parancsnoki állomásokat és legutóbb egy perevalszki orosz katonai bázist találtak el. A csapássorozatot mindössze négy M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) rakétavetőnek tulajdonítják.
Az MLRS és a HIMARS otthon vannak
A fegyverrendszer képességeit csak az "otthoni" környezetben való telepítés után fogjuk teljesen megérteni. Ez vonatkozik a HIMARS amerikai kerekes rakétavetőre és a lánctalpas M270 MLRS-re is (Multiple Launch Rocket System).
Láttunk már amerikai rakétavetőket Afganisztánban és Irakban, de eredeti céljuk más - a szovjet élőerő és (főleg a tüzérségi és rakéta) technológia széles körű megsemmisítése. Az MLRS rakétavetőt az 1980-as években vezették be, hogy ellensúlyozzák a szovjet tüzérség hatalmas túlsúlyát.
Eredetileg az MLRS rakétavetőket, majd (2010-től) a kerekes HIMARS-t M26-os (32 kilométeres) és M39-es (165 kilométeres) rakétákkal szerelték fel felszíni hatással.
2000 után megjelent egy pontosan irányított rakéta GMLRS (Guided MLRS). A GMLRS legújabb modelljei 85 kilométeres távolságban, mindössze néhány méteres eltéréssel 90 kilogrammos robbanófejet jutattnak célba. Vannak repesz és "sörétes" robbanófejek, amelyek 182 000 volfrámlövedéket képesek szórni a célzónába.
A GMLRS bevezetését követően az MLRS/HIMARS képességei a orosz csapatok és felszerelések széles körű megsemmisítésétől kezdve az ellenség mögötti fontos célpontokra, például parancsnoki állomásokra, lőszerraktárra, üzemanyag, katonai bázisokra, technológiai beosztásokra és kulcsfontosságú infrastrukturális elemekre történő támadásokkal bővültek. .
HIMARS Ukrajnában
„Háborúnk valóságában MLRS és HIMARS rendszereket kapunk majd 70 km-es hatótávolságú rakétákkal. Mint fentebb említettük, a fő különbségek az alvázban és a konténerek számában vannak. Az MLRS egy lánctalpas két indítóval, míg a HIMARS egy kerekes egy indítóval. Ideális helyettesítője a Smerč és Uragan rendszereknek az orosz hadsereg, a parancsnokság, az ellenőrző pontok, a logisztikai csomópontok és az élőerő nagy távolságokon történő aktív megsemmisítésére” – mondta az ukrán vezérkar. Ukrajnában valószínűleg a legújabb GMLRS modellek vannak 85 kilométeres hatótávval. A pletykák szerint a GMLRS rakéták hatótávolsága 100 kilométer is lehet. Hamarosan megtudjuk, igazak-e a pletykák.
A mai napig megerősítették az izjumi orosz parancsnoki állomás és több nagy lőszerraktár becsapódását. Ma egy peervalszki orosz támaszponton laktanyát, lőszerraktárt és főhadiszállást találtak el.
A HIMARS bevetése egy gondosan végrehajtott művelet, amely messze túlmutat a rakétavetőknek Ukrajnába történő szállításán. A legutóbbi csapások során nem annyira a pusztítás eszköze, hanem az, hogy az ukránoknak hogyan sikerül ilyen kulcsfontosságú célpontokat megtalálniuk és végrehajtani a támadást az Orosz Légvédelem (PVO) bevetése ellenére.
Az Alliance videó-, radar-, jel- (SIGINT) és elektronikus (ELINT) hírszerzési műholdai kétségtelenül segítenek az ukrán HIMARS rakétakilövő célpontjainak kiválasztásában. A megszállt területek ukrán felderítői is részt vesznek ebben.
A HIMARS telepítése Romániában (2020)
Az ismert twitter-kommentátor, Trent Telenka szerint állítólag az SMAC (Standoff Munitions Activity Center) amerikai katonai szakemberei segítenek a kilövési küldetések kidolgozásában. Az SMAC feladata többek között az ellenséges légvédelem radartérképeinek elkészítése, illetve a radarlefedettség gyenge pontjainak felkutatása. Ez felhasználható repülőgép- és rakétatámadások irányítására.
Telenko úgy véli, hogy a Starlink terminálokon keresztül a kilövési feladatok közvetlenül az SMAC központból tölthetők fel az ukrán front HIMARS rakétavetőinek tűzvezető rendszereibe.
Ez egy másik példa egy "globális harci hálózat" létrehozására a Starlink műholdkonstelláció segítségével. A hírszerzési és felderítési információkat a Szövetség parancsnoki központjaiban dolgozó szakértők dolgozhatják fel, majd a Starlink segítségével valós időben továbbíthatják az ukrán fronton lévő egységekhez.
George Stathakis amerikai háborús veterán szerint az ukrán HIMARS / MLRS rakétavetők a Szövetség hírszerzésével és parancsnoki segítséggel fokozatosan megkezdik az orosz légvédelem megsemmisítését. Ezzel az ukrán légierő ismét bevetheti a Bayraktar drónokat.
Konténerek átrakodása HEMTT teherautókról MLRS rakétavetőre
HIMARS
A HIMARS egy kerekes rakétavető, amelynek tömege 18 tonna. A rakétavető kulcseleme egy konténer hat 227 mm-es rakéta számára. A konténer súlya 2,5 tonna, rakéták szállítására és kilövésére szolgál. Minden HIMARS rakétavetőnek saját rakodódaru mechanizmusa van a rakétakonténer önbetöltéséhez / kirakodásához. A képzett legénységgel az újratöltés elméletileg mindössze öt percet vesz igénybe.
A tüzérségi és rakétás megtorlás elkerülése érdekében azonban célszerű kilövés után más helyre költözni. Ukrajnának egyelőre csak négy rakétavetője van, ezért gondosan meg kell védenie őket az észleléstől és a megsemmisítéstől.
Az amerikaiak a nélkülözhetetlen HEMTT (Heavy Expanded Mobility Tactical Truck) nehéz lőszeres járműveket HIMARS-szal küldték Ukrajnába. Mindegyik HEMTT négy konténert szállít, és esetleg további négyet pótkocsin. A jármű hidraulikus támasztékokkal és daruval is fel van szerelve a konténerek mozgatásához.
Az Egyesült Államok eddig négy HIMARS rakétavetőt küldött Ukrajnába, és várhatóan további négyet szállít júliusban. Nagy-Britannia és Németország hat MLRS-t (3 + 3) adományoz Ukrajnának.
Első pillantásra a kis számok csalnak. Valójában nyolc HIMARS és hat MLRS összesen 120 GMLRS rakétát tud kilőni! Minden lövedék 85 kilométeres távolságban el tudja találni saját célját. Használhatók repesz-robbanó robbanófejjel vagy felszíni hatású rakétaként. A robbanófej késleltetéssel, becsapódáskor vagy a levegőben is aktiválható.
A rakétavetők bevetésének igazi kihívása nem a számuk, hanem a rakétalőszer-indítók folyamatos ellátása, és különösen a célpontok felkutatását lehetővé tevő, jó minőségű hírszerzés. Nyilvánvalóan az orosz célpontok listáját a HIMARS Ukrajnába történő szállításával együtt állították össze. Végül is ezért hallunk (és hallani is fogunk) nap mint nap az orosz hátországban lévő célpontok elleni csapásokról.
A kulcs az Egyesült Államokból az ukrán frontra irányuló modulellátás fenntartása. A moduloknak légi úton vagy hajón kell eljutniuk Európába, majd légi úton, vasúton vagy közúton a rzeszowi lengyel légibázisra, ahol az ukrán hadseregnek gyűjtik a nyugati segélyeket. Rzeszówból 1200 kilométeres utazás a keleti frontra várja a modulokat.
A konténerek bármilyen szállításához és kezeléséhez nehéz gépesítés szükséges. És természetesen biztosítani kell ezeknek a lőszerkonvojoknak a védelmét az egész szállítás során, ideális esetben éjszaka az orosz kémek és az orosz felderítő műholdak látókörétől távol szállítani őket.
A HIMARS rakétavetők Ukrajnába szállítása gondosan előkészített és végrehajtott művelet. Nem csak a HIMARS-ok csatatérre szállításáról volt szó. Szükség volt a lőszerrel folyamatos logisztikai áramlás kialakítására, a logisztikai útvonalak biztosítására, a tűz vezetési és irányítási helyének előkészítésére, a célpontok felkutatására és a rakétavetőknek való biztonságos információtovábbításra.
Forrás: UkrInfom , Daily Kos
Nasazení raketometů HIMARS na Ukrajině
www.armadninoviny.cz