Hogyan használja Oroszország az alacsony technológiát csúcstechnológiás fegyvereiben?
A nyomozók, akik Oroszország legújabb cirkálórakétáiban és támadóhelikoptereiben vizsgálták az elektronikát, meglepődve tapasztalták, hogy több évtizedes technológiát használtak fel korábbi modellekből.
Az orosz rakéta több modelljének műholdas navigációs vevőiben található különféle áramköri kártyák összetett képe.Credit...Konfliktus fegyverkezési kutatás
Által
John Ismay
2022. szeptember 4., 3:00 ET
Washington – Miközben az orosz erők precíziós vezérlésű fegyverekkel lőnek katonai és polgári célpontokra Ukrajnában, az ukrán biztonsági szolgálat tisztjei magánelemzőkkel együttműködve összegyűjtötték a lezuhant rakéták egyes részeit, hogy megfejtsék ellenségeik titkait.
A fegyverek az orosz arzenál élvonalába tartoznak. De az őket megvizsgáló elemzők szerint meglehetősen alacsony technológiájú alkatrészeket tartalmaztak, köztük egy egyedülálló, de alapvető műholdas navigációs rendszert, amelyet más zsákmányolt lőszerekben is találtak.
Ezeket az eredményeket a Conflict Armament Research szombaton kiadott
új jelentése részletezi , egy független brit székhelyű csoport, amely azonosítja és nyomon követi a háborúkban használt fegyvereket és lőszereket világszerte. A kutatócsoport az ukrán kormány felkérésére júliusban vizsgálta meg az orosz anyagokat.
A jelentés aláássa Moszkva narratíváját, miszerint egy belföldön újjáépített hadserege van, amely ismét vetekszik nyugati ellenfeleiével.
De ez azt is mutatja, hogy az Oroszország által az ukrán városok elpusztítására használt fegyvereket gyakran a
nyugati innováció hajtja , annak ellenére, hogy a Krím 2014-es megszállását követően Oroszországgal szemben szankciókat vezettek be. E korlátozások célja a csúcstechnológiás termékek szállításának leállítása segítse Oroszország katonai képességeit.
„Láttuk, hogy Oroszország ugyanazokat az elektronikus alkatrészeket használja több fegyverben is, beleértve a legújabb cirkálórakétáikat és támadóhelikoptereiket, és nem számítottunk erre” – mondta Damien Spleeters, a csoport nyomozója, aki közreműködött a jelentésben. "Az orosz irányított fegyverek tele vannak nem orosz technológiával és alkatrészekkel, és az általunk dokumentált számítógépes chipek nagy részét nyugati országok gyártották 2014 után."
Nem világos, hogy Oroszország hogyan szerezte meg ezeket az alkatrészeket. Spleeters úr azt kérdezi a félvezetők gyártóitól, hogy áruik hogyan kerültek orosz fegyverekbe, akár legális tranzakciók, akár a szankciók megkerülésére létrehozott "szalmabáb-vásárlások" révén.
A nyomozók háromféle
orosz cirkálórakéta - köztük Moszkva legújabb és legfejlettebb modellje, a Kh-101 - és legújabb irányított rakétája, a Tornado-S maradványait elemezték. Mindegyikben azonos, SN-99 jelzésű komponensek voltak, amelyek alapos vizsgálat után a csapat szerint a rakéták működése szempontjából kritikus műhold-navigációs vevőknek bizonyultak.
Spleeters úr azt mondta, hogy ugyanazon alkatrészek Oroszország általi használata szűk keresztmetszetek meglétére utalt az ellátási láncában, és hogy az SN-99 komponensek ellátásának korlátozása lelassítja Moszkva képességét, hogy pótolja csökkenő irányított fegyverkészletét.
"Ha hatékony ellenőrzést akarsz elérni, és meg akarod győződni arról, hogy az oroszok ne tudják rájuk tenni a kezüket, tudnod kell, mire van szükségük az oroszoknak, és mit használnak" - mondta Spleeters úr. – Akkor fontos tudni, hogyan jutottak hozzá – milyen hálózatokat? Milyen beszállítókat vettek igénybe?”
A nyomozók azt találták, hogy az orosz mérnökök általánosan támaszkodnak bizonyos nyugati gyártók bizonyos félvezetőire, nem csak a lőszerekben, hanem a megfigyelő drónokban, a kommunikációs berendezésekben, a helikopterek repüléstechnikájában és más katonai árukban is.
„Idővel az oroszok mindig ugyanazokhoz a gyártókhoz tértek vissza” – mondta Mr. Spleeters. "Ha ezt tudod, könnyebb lesz megcélozni ezeket a hálózatokat."
„A több áramköri lapon azonos pozícióban lévő számítógépes chipeket nézve mindig ugyanazok a gyártók készítették őket” – mondta. "Különböző gyártási dátumok vannak, de mindig ugyanaz a gyártó."
A jelentés azt is feltárta, hogy éles különbségek vannak Oroszország legfelső polcán lévő fegyverei és azok között, amelyeket az ukrán erők kaptak az Egyesült Államoktól.
A harcoló felek gyakran vizsgálják az elfogott katonai hardvereket hírszerzési érték szempontjából. A nyomozók azonban azt mondták, hogy megdöbbentette Oroszország látszólagos közömbössége az iránt, hogy olyan sok fegyverrel rendelkezik, amelyet az ellenfél esetleg "visszafordíthat".
"Ez a legjobb esetben az 1990-es évek végének vagy a 2000-es évek közepének megfelelő technológiai szintről van szó" - mondta
Arsenio Menendez , a NASA egyik alvállalkozója, aki hobbiból fegyverelemeket irányított, miután megvizsgálta a kutatók által az orosz katonai elektronikáról készített fényképeket. „Alapvetően egy Xbox 360 videojáték-konzolnak felel meg, és úgy tűnik, bárki számára elérhető, aki szét akarja bontani, és meg akarja készíteni a saját példányát.”
Összehasonlításképpen, az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának szabványai vannak, amelyeket a katonai vállalkozóknak be kell tartaniuk, hogy megnehezítsék az ellenséges nemzetállamok számára, hogy elkészítsék saját változatukat a befogott fegyverekből.
Ennek a műveleti tudásnak a védelme érdekében, amelyet a Pentagon a „kritikus programinformáció” anodin kifejezéssel emleget, a katonai irányelvek megkövetelik a manipuláció elleni technológiák használatát, amelyek célja a számítógépes kódsorok és utasítások biztosítása, amelyek megmondják a fegyvernek, hogyan találja meg a célpontját. .
A nyilvánosan kiadott Pentagon irányelvek csak vázlatot adnak a program hatóköréről és követelményeiről, a további részletek pedig titkosítva vannak. A katonai tisztviselők nem voltak hajlandók kommentálni a védelmi minisztérium által igényelt manipuláció elleni technológiákat.
"Egy számítógépes chip köré hálót építhet, amely ha megvizsgálja, törli a tartalmat" - mondta Menendez úr, hozzátéve, hogy az ilyen védelmet olyan kereskedelmi árukban alkalmazták, mint a hitelkártya-olvasók, hogy csökkentsék a lopást és a csalást.
Az orosz navigációs rendszer a GPS-vevők nyílt forráskódú architektúrájához hasonlít, amelyre nem vonatkoznak szövetségi korlátozások a védelmi cikkek értékesítésével és exportjával kapcsolatban – mondta.
"Egy főiskolai villamosmérnöki szakos csapat meg tudná ezt építeni" - mondta.
Menendez úr mondta, hogy Oroszország által irányított fegyvereinek felépítéséhez használt alkatrészek halmaza segíthet megmagyarázni, hogy
cirkáló rakétái miért nem túl pontosak .
A nem szabványos GPS-egységek által a műholdjelek feldolgozása során elkövetett hibák végső soron azt eredményezhetik, hogy a cirkálórakéta nagy mértékben elkerüli a célt.
Az orosz megközelítés a fegyverelektronikával kapcsolatban úgy tűnik, hogy "ha nem tudsz lépést tartani, lopd el a technológiát, és tedd a legjobbat belőle" - mondta Menendez úr.
Investigators who examined the electronics in Russia’s newest cruise missiles and attack helicopters were surprised to find decades-old technology reused from earlier models.
www.nytimes.com