Picit néha nem ártana gondolkodni is, és nem csak a kétoldal propagandáját visszamondani.
Tehát akkor fussuk át a dolgot, úgy is le szerettem volna írni egy komolyabb hsz-t is.
A háború elején azt mondtam, hogy a csapatméretek alapján ezt a 18-19. század háborúihoz lehet inkább hasonlítani, és ezt még most is tartom.
Ha és amennyiben elégséges technika, felszerelés, és ütőerő van felsorakoztatva, az egymás kimanőverezéséről szóló mozgó hadviselés fog megjelenni újra. Csak ami ennek a háborúnak a tapasztalata, és amit most mindenhova be kell építeni, hogy ütőerő nélkül nem megy. Ahogy anno se ment. Az ütőerőhöz meg technika és ember kell. Csak, hogy értsd, anno 49-ben a nyári hadjárat idején kb 170 k osztrák és magyar és 200 k orosz katona állt fegyverben egy cc 300 ezer nkm-es hadműveleti területen. (igen, mozgó harcban az egész ország harctér)
Na de ehhez mi kell?
Vonalgyalogság, ami stabilitást ad: (ez lett később a lövészárokba eltemetett húsdarálótöltelék. Amúgy pont 48-ban kezdődött az átalakulás, több esetben volt már barikád, mellvéd stb, ami mögül a gyalogságnak már volt elég tűzgyorsasága, hogy a rohamokat megfogja)
Rohamgyalogság, ami képes elérni az ellenség tűzvonalát. Ez jóesetben megegyezik
No meg gyorsan mozgó alakulatok, amik "ellenállóak" a tüzérséggel szemben. Ez volt akkoriban a lovasság.
Nyilván ennél sokkal sokkal sokkal mélyebben át lehetne ezt rágni, de most maradjunk kb itt.
Mi változott, ami előhozta a húsdarálós tömeghadseregeket:
Csúnyán mondva a gyalogság tűzereje akkorára nőtt, hogy kvázi meggátolta a sikeres rohamot, és a gyors erők meg túl sérülékenyek voltak ahhoz, hogy ki tudd manőverezni.
A második vh-ra újra megjelentek a túlélőképes erők, a páncélozott és motorizált egységek, amik elég erősek voltak, hogy közvetlenül meg tudják csapkodni a beásott gyalogságot, míg annak nem volt megfelelő tűzereje ennek megakasztására.
De ehhez iszonyatos tömegben volt szükség a harckocsikra, rohamlövegekre, és mindenféle egyéb dolgokra, mik szem-szájnak ingere.
Na közben abba az irányba indultunk, hogy a tűzfegyverek pontossága, ereje, sok esetben a lőtávolsága is nőtt, így meglehetősen logikusan az jött elő, hogy hát kevesebb is elég. És mivel csúnya ezt leírni, de a vér olcsó, a technika drága (békeidőben, háborúban a tapasztalt veterán aranyat ér, vigyáznak is rá. De ez sem új dolog, ez is inkább a 19. sz végi 20. sz eleji "értéktelenedés" idején változott valamelyest. És ott sem szándékosan. De már a római légióban is, az első vonalban volt az újonc, a hátsóban a tapasztalt veterán.) így mindenki a technikát építette le. És ironikus módon így lehetett az, hogy az ukránok közel annyi hk-val kezdték az egészet, mint a ruszkik, ugyanis a földrajz nem változott, 2000 km még mindig 2000 km.
Viszont a gyalogság tűzereje igen. Szóval kell a nehézpáncél ismét ahhoz, hogy áttörj. Viszont harckocsiból összesen volt aktív szolgálatban 3000 db. Amiből máshova is kell, tartalék is kell, jó lenne súlypontot is képezni velük, és ilyenek.
És miután alapból a gyalogságot kell vele támogatni, így védekezésben sokkal jobban szétszórhatja, ezzel pedig az oroszokat is erre kényszeríti, hiszen Szerjózsának mindegy, hogy T-64BV vagy T-90M 125 mm-es repeszgránátja érkezik be. Na ez az amit én benéztem. No meg ahogy elnézem, az arab háborúkon edződött hadvezetések is.
Az orosz abban is hibázott, hogy lenézte az ukránokat, vagy nem gondolkodott, vagy túlbecsülte a saját tűzerejét, ez teljesen lényegtelen a mostban, a lényeg a hiba. Miközben az Ukránok 5-700 ezer katonával tartják a frontot, az oroszoknak nagyon max 200 k embere van velük szemben. És ugyebár ahol ukrán katona van, oda oroszt is kell rakni, mert egyéb esetben az ott azt rosszalkodik amit akar.
Így van egy 2000 km-es harcvonal, ahol pontosan az mutatja az orosz túlerőt, hogy 2-5:1hez arány ellenére is még támadni is marad erejük. De ettől nem lesz elég ember, elég harckocsi, azt idő összerakni. Amúgy állítom az ilyen magányosan mászkáló hk-s videók is pont ebből következnek. Hogy mindenhova kell, csak mennyiség korlátos. Így most az oroszok visszavonulnak jobban védhető helyekre ahol nem támadnak, és várják az erősítést. Elvileg persze ezzel az ukránok is időt kapnak.
Csakhogy:
- Nem igazán van már emberanyag tartalék
- A nyugati fegyverek sincsenek végtelen számban jelen, sőt a háború tanulságai alapján így sincs elég
- Pl.: IPTR-ek: Gyakorlatilag mostanra már az éles készletekből kellene átadni, miközben a tartalékok visszagyártása évek.
- A fent említett okok miatt nehéztechnikából, még ha ténylegesen igazak is a kilövési számok amit erősen kétlek, az oroszoknak van tartaléka, idő feléleszteni, de a nyugati nehéztechnikát is, az ukránoknak viszont fogy.
- Viszont így, ahhoz, hogy bármit elérj nyugatiból is mennyiség kell, mert Szerhijnek is mindegy, hogy Leo2 vagy T-62 küldi meg az állását. Viszont az állandóan emlegetett Abramsből nincs gyártás, szóval minden elveszített db gyengíti az USA-t
- Na most erre a 2000 km-es frontra, figyelembe véve, hogy a II VH-ban szó szerint 10 000 szám rohangásztak a tankok, és így sem volt elég (ezért lett páncélvadász, rohamlöveg, meg hasonló nyalánkságok) és azóta minden tiszteletem mellett se nőtt még 5-szörösre se igazán a lőtávolság, se a menetsebesség, így alsó hangon kellene 3000 harckocsi, és 400 ezer ember. Az ember persze megvan az ukránoknak, de a rossz hír nekik, hogy az oroszoknak is meglesz. Viszont nekik a harckocsi is. Cserébe ennek ellensúlyozására az USA készlet FELE, a teljes tartalékállomány kéne. Vagy a teljes modern állomány, hogy legalább valami technikai fölényt tudjanak mutatni.
- Na akkor így kérdezem meg: van elég harckocsija az USA-nak?