A 2022 őszén Ukrajnában lelőtt iráni gyártású Shahed-136 pilóta nélküli légi járművek egyikében legalább 13 különböző amerikai cég által gyártott alkatrészeket találtak.
Erről az
"európai igazság" szerint számol be a CNN ukrán hírszerzési adatokra hivatkozva.
Ezek az adatok, ahogy a tévécsatorna megjegyzi, újabb bizonyítéka annak, hogy a szankciók ellenére Irán még mindig nagy számban talál kereskedelmi forgalomban kapható technológiát. Az ukránok által a drónból lefoglalt 52 alkatrész közül 40-et 13 különböző amerikai cég, a többit kanadai, svájci, japán, tajvani és kínai cégek készítettek.
Az ukrán hírszerzés szerint a drónban talált amerikai gyártású alkatrészek között csaknem két tucat, a Texas Instruments által gyártott alkatrész található, különösen mikrokontrollerek, feszültségstabilizátorok és digitális jelvezérlők; A Hemisphere GNSS által gyártott GPS-modul; az NXP USA Inc. által gyártott mikroprocesszor. valamint az Analog Devices és az Onsemi által gyártott PCB-komponensek.
A jelenleg a német Infineon tulajdonában lévő International Rectifier és a svájci U-Blox cég alkatrészeket is találtak az iráni drónokban.
A CNN érdeklődésére válaszoló vállalatok mindegyike hangsúlyozta, hogy elítélik termékeik minden jogosulatlan használatát, ugyanakkor megjegyezték, hogy a félvezetőik és más mikroelektronikai eszközök "eltérítése" és a velük való visszaélés elleni küzdelem iparági probléma, amelynek megoldásán dolgoznak.
Úgy tűnik, hogy a szankcionált iráni vállalatok sikeresen kijátsszák a kritikus alkatrészek és elektronika ellátásának megszüntetésére irányuló erőfeszítéseiket. Például a lezuhant drónt építő cég, az Iran Aircraft Manufacturing Industries Corporation 2008 óta az Egyesült Államok szankciói alatt áll.
A CNN szerint Ukrajna 2022 végén továbbított információkat az iráni drónok amerikai alkatrészeiről az Egyesült Államoknak. A tévécsatorna azonban hozzáteszi, hogy az elektronika jogosulatlan használatának problémája elleni küzdelem lehetőségei korlátozottak.
Az Egyesült Államok évek óta szigorú exportellenőrzési korlátozásokat és szankciókat vezet be, hogy megakadályozza Iránt abban, hogy csúcstechnológiás anyagokhoz jusson. Az Egyesült Államok tisztviselői most fontolgatják e szankciók végrehajtásának megerősítését azáltal, hogy arra ösztönzik a vállalatokat, hogy jobban figyeljék saját ellátási láncaikat, és azonosítsák a termékeket illegálisan értékesítő harmadik fél forgalmazókat.
Nincs bizonyíték arra, hogy azok a vállalatok, amelyek termékeit a Shahed-136-ban megtalálták, megsértené az Egyesült Államok szankciós törvényeit, és tudatosan exportálná technológiáját Iránba. Még ha sok vállalat ígéretet is tesz a felügyelet fokozására, a gyártóknak gyakran nagyon nehéz ellenőrizni, hogy ezek a nagyon gyakori alkatrészek a globális piacon hová kerüljenek.
Emlékezzünk vissza, hogy novemberben az Egyesült Államok további szankciókat vezetett be az iráni drónok előállításában vagy Oroszországba szállításában részt vevő magánszemélyek és jogi személyek ellen, decemberben pedig az orosz intézmények ellen is, mivel részt vettek drónok Iránból történő illegális vásárlásában és használatában. az ukrajnai háborúban.
Az EU új szankciókat is bevezetett Irán ellen, mert drónokat szállít Oroszországnak Ukrajna elleni háborúhoz.
В одном из беспилотных летательных аппаратов иранского производства Shahed-136, сбитого осенью 2022 года в Украине, были обнаружены детали, изготовленные по меньшей мере 13 различными компаниями из Соединенных Штатов.
www.pravda.com.ua
január 4., 13:44
AGYRÁZKÓDÁS KÖVETKEZMÉNYEK NÉLKÜL
Azt mondják, hogy néha (ritka, de előfordul) egy erős agyrázkódás után az ember okosabb lesz. Mintha néhány "dugó" az agyban kiesne... Sajnos, sokkal gyakrabban az agyra nézve a következmények negatívak, akár részleges vagy teljes alkalmatlanságig.
Dmitrij Olegovics esetében azonban kijelenthetjük, hogy számára a zúzódás következmények nélkül múlt el - hiú bolond volt, és az is maradt...
Rogozin egy repesz darabot küldött egy Ceasar által kilőtt lőszerből, amely megsebesítette a francia nagykövetnek.