Európa fegyvereket szállít Ukrajnának, de kifogy a lőszerből...
Mivel a háború egyre több lőszert fogyaszt, Európa azért küzd, hogy növelje a fegyvertermelést, hogy segítse Kijevet, és továbbra is megvédje saját területét
2022. december 22. 6:16 ET
Fotó: Manu Brabo a The Wall Street Journal számára
A kelet-ukrajnai Donbász térségének ellenőrzéséért zajló tüzérségi harcban a lőszerkészletek fogynak.
A világ legnagyobb fegyvergyártóinak otthont adó Európa küszködik, hogy elegendő lőszert állítson elő Ukrajna és saját maga számára, ami veszélyezteti a NATO védelmi kapacitását és Kijev támogatását – állítják tisztviselők és iparági vezetők.
A termelési kapacitás hiánya, a szakmunkások hiánya, az ellátási lánc szűk keresztmetszete, a magas finanszírozási költségek és még a környezetvédelmi szabályozás is fékezi a
termelés növelésére irányuló erőfeszítéseket, új kihívás elé állítva Nyugatot és Ukrajnát a következő évre.
Az Oroszország és Ukrajna közötti lemorzsolódási háború mostanra átfegyverkezési versenyfutássá fajul Moszkva és az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének európai tagjai között, amelyek a Kreml által jelentett növekvő fenyegetés fényében igyekeznek megerősíteni saját védelmüket.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán
Washingtonban tett látogatásán kiemelte a szűk keresztmetszetet . „A megszállóknak jelentős előnyük van a tüzérségben. Lőszerben van előnyük. Sokkal több rakétájuk és repülőgépük van” – mondta a kongresszusnak.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök beszédet mondott a Kongresszus közös ülésén szerdán, megköszönve az Egyesült Államok katonai és pénzügyi segítségét, és többre buzdította a törvényhozókat. „A pénzed nem jótékonyság. Ez egy befektetés” – mondta.
Az Ukrajnának szánt legutóbbi , mintegy 1,8 milliárd dollár értékű
amerikai segélycsomag tartalmazza az első Patriot légvédelmi rakétarendszereket, amelyet Kijev megsegítésére küldtek. A csomagban olyan haditechnikai eszközök is találhatók, amelyek a nem irányított lövedékeket precíziós irányítású lőszerré, tüzérségi lőszerré, valamint nagyobb hatótávolságú rakétákká alakítják át.
Ukrajna katonai szerencséje azonban olyan európai országoktól is függ, mint például Németország, amelyek hagyják, hogy védelmi iparuk békeidőben sorvadjon, és az energiaellátás biztosítására összpontosítva küzdenek a felzárkózásért.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök washingtoni látogatásán több katonai segély nyújtására sürgette az Egyesült Államokat.
Ukrajna harca az orosz invázió ellen a második világháború óta nem látott mértékben emészti fel a lőszert. Szakértők és hírszerzési tisztviselők szerint a kijevi erők naponta mintegy 6000 tüzérségi lövedéket lőttek ki, és mostanra kifogynak a légvédelmi rakétákból Oroszország könyörtelen légi támadása közepette. A kelet-ukrajnai Donbász térségében zajló harcok tetőpontján Oroszország két nap alatt több lőszert használt fel, mint a brit hadsereg teljes állománya – állítja a Royal United Services Institute brit agytröszt.
Az Egyesült Államokon kívül egyetlen NATO-tagország sem rendelkezik elegendő fegyverkészlettel egy nagy tüzérségi háború megvívásához, vagy ipari kapacitással ilyen tartalékok létrehozásához – mondta Nico Lange, a német védelmi minisztérium egykori vezető tisztviselője. Ez azt jelenti, hogy a NATO nem tudná megvédeni a területét a nagy ellenfelekkel szemben, ha most támadnák meg – mondta.
„A kormányok évtizedek óta csökkentik a szerződéseket, ezért a vállalatok megválnak a gyártósoroktól és alkalmazottaktól” – mondta Lange úr, a Müncheni Biztonsági Konferencia, egy globális biztonsági fórum vezető munkatársa.
A jelenlegi lövedék- és rakétahiány nagyrészt a NATO-szövetségesek katonai doktrínáiban az elmúlt évtizedekben bekövetkezett eltolódásnak tudható be: a második világháborús típusú szárazföldi harcok tervezése helyett a célzott, aszimmetrikus hadviselésre helyezték a hangsúlyt a nem kifinomult ellenfelekkel szemben – mondta Morten Brandtzæg. , a világ egyik legnagyobb fegyvergyártója, a Nammo AS vezérigazgatója
„Nagyságrendekkel nagyobb ipari kapacitásra van szükségünk” – mondta Brandtzæg úr, akinek a cége Norvégia és Finnország kormánya társtulajdonosa.
Ukrajna havonta legfeljebb 40 000 darab 155 mm-es NATO-kaliberű tüzérségi lövedéket használ fel, míg Európában az ilyen lövedékek teljes éves termelése 300 000 körül van – állítja Michal Strnad, a Czechoslovak Group AS, egy cseh vállalat tulajdonosa szerint, amely az ilyen lőszerek európai termelésének mintegy 30%-át állítja elő.
„Az európai termelési kapacitás súlyosan elégtelen” – mondta Strnad úr. Még ha a háború egyik napról a másikra leállna is, Európának 15 évre lenne szüksége ahhoz, hogy a jelenlegi termelési ütem mellett pótolja készleteit – mondta.
Ben Wallace brit védelmi miniszter a brit médiának adott interjújában elmondta, hogy 500-600 millió font plusz, ami nagyjából 604-725 millió dollárnak felel meg, hozzáadták a brit költségvetést a lőszerkészletek feltöltésének megkezdéséhez. Emmanuel Macron francia elnök az év elején kijelentette, hogy a háború miatt Franciaországnak növelnie kell katonai kapacitását és gyártási sebességét. Olaf Scholz német kancellár egy közelmúltbeli beszédében azt mondta: „rossz döntéseket hoztunk az elmúlt évtizedekben a lőszerellátás terén”.
Jelenleg Németországnak nincs elegendő lőszere ahhoz, hogy két hétnél tovább bírja egy orosz támadás esetén, német tisztviselők szerint jócskán elmaradnak a NATO azon követelményeitől, amelyek szerint a tagoknak elegendő lőszerrel kell rendelkezniük legalább 30 napos harchoz.
Ennek az az oka, hogy annak ellenére, hogy Németország az öt legnagyobb fegyverexportőr egyike a világon, Németország nem rendelkezik nagyszabású fegyveriparral – mondta Wolfgang Schmidt, Scholz úr vezérkari főnöke.
Az ország egykori tömeggyártása mára kis kapacitású, csúcskategóriás műhelyé redukálódott – mondta Schmidt úr.
Németországnak 20 milliárd eurót, azaz körülbelül 21,2 milliárd dollárt kell befektetnie ahhoz, hogy teljesítse a NATO 30 napos lőszerszükségletét – mondta Schmidt úr. A védelmi minisztérium illetékesei azonban azt mondták, hogy a jelenlegi költségvetés csak valamivel több mint 1 milliárd eurót irányoz elő lőszerre 2023-ban.
A gyors újrafelfegyverzés egyik akadálya az Európai Unió nemrégiben hozott jogszabálya, amely a fegyvergyártást nem fenntarthatónak nyilvánította, elzárva a magánfinanszírozástól – mondta Hans Christoph Atzpodien, a német védelmi-ipari szövetség vezetője.
Néhány erőfeszítést tesznek a termelés Európa-szerte történő kiterjesztésére. Németország társ finanszírozni fogja egy szovjet korszak romániai gyárának felújítását és bővítését, hogy NATO-szabványú lövedékeket és az Ukrajna által használt szovjet szabványnak megfelelő fegyverekkel kompatibilis típusokat is lehessen gyártani német és román tisztviselők szerint. A projekt, amelyről korábban nem számoltak be, e hónap végén kerülhet bemutatásra.
A vállalatok is felpörgetik a termelést, néha állami megrendelésekre számítanak. A Nammo, a norvég konglomerátum azon dolgozik, hogy a szokásos tüzérségi lövedékek tízszeresét szállítsa, a cég vezetője, Brandtzæg úr szerint. A cseh-szlovák Csoport 2023-ban megduplázza a 155 mm-es lőszerek gyártását 100 000-re – mondta el tulajdonosa, Strnad úr.
BAE rendszerek PLC nemrég írt alá egy 2,4 milliárd font értékű szerződést az Egyesült Királyság Védelmi Minisztériumának lőszerrel való ellátására.
A német
Rheinmetall AG
1,2 milliárd eurós ajánlatot tett a spanyol Expal Systems SA lőszergyártó cégre; a trösztellenes hatóságok jóváhagyása esetén az akvizíció elősegíti a Rheinmetall termelésének fellendítését - közölte a vállalat. Új gyártósort is építenek a 35 mm-es lövedékek gyártására a Németország által Ukrajnának adományozott
Gepard légvédelmi rendszerekhez .
"Európa számára a legjobb módja annak, hogy támogassa Ukrajnát, ha már most növeli a tüzérségi lövedékek gyártását – ez lesz a legnagyobb probléma a következő évben" – mondta Rob Lee, a Foreign Policy Research Institute amerikai agytröszt vezető munkatársa.
The continent is struggling to produce enough ammunition for Ukraine and for itself, jeopardizing NATO’s defense capacity and its support for Kyiv, officials and industry leaders say.
www.wsj.com