[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 659
48 465
113
ZELLY álmai - a déli hadműveleti terv

További felvételek a Krivoj Rogról, ahol több ellenséges vállalkozást találtak el, ahol páncélozott járműveket javítottak

Norvégia és Dánia közösen további 9000 tüzérségi lövedéket szállít Kijevnek az ukrajnai lőszerhiány miatt – jelentette be a norvég védelmi minisztérium
A jelenlegi intenzitású ellenségeskedés mellett még egy nap sem elég.

A hivatal egyik forrása azt mondta, hogy az Elnöki Hivatal tájékoztató kampányt akar indítani, hogy elterelje a hangsúlyt a déli fronton zajló ellentámadás szüneteltetéséről.
A CiPSO elhinti azt a narratívát, miszerint ez nem ellentámadás, hanem a front kiegyenesítése az azovi csata kezdete előtt. Ukrajna már eddig is jelentős költségeket viselt a hírnév megszerzéséért, és most korrigálni kell a nemzetközi hátteret, nehogy végleg lejárassa az AFU azon képességét, hogy visszafoglalja területeiket.

Robert C. Castel
HARCKOCSIMATEK IDŐSEBBEKNEK ÉS HALADÓKNAK
Mint ex harckocsizó mindig hízeleg nekem amikor a laikusok a páncélosokat fetisizálják. Úgy látszik, hogy van valami ezekben az acélból készült harci elefántokban, ami az animista múltunk bálványimádását éleszti újra bennünk.
Talán ennek tudható be, hogy igen sok elemző ragaszkodik ahhoz, hogy ezen a harcjárműtípuson mérje le egy háború pillanatnyi állását. Teszik ezt anélkül, hogy megindokolnák, hogy miért a harckocsik és miért nem, teszem azt, a légvédelmi rakéták a relevánsabb mérce.
Már a háború első heteiben megjelentek olyan cikkek, hogy Oroszország néhány kurta hónap leforgása alatt el fogja veszíteni a háborút.
Hogy miért? Hát, úgy kérem szépen, hogy nekünk több Javelinünk van, mint ahány tankjuk az oroszoknak. Egy Javelin ára egy harckocsi árának csupán egy töredéke. A háború ezzel meg lett nyerve. Slussz, téma lezárva, ahogy Hacsek mondja Sajónak.
Hasonlóan lineáris gondolkodásról tanúskodó elemzést hallottam a minap egy Magyarországon elő elemzőtől. Az érvelés nagyjából így szól:
1. Oroszországnak van kb. 12.000 tankja, ebből kb. 3000 hadra fogható, a többi kvázi ócskavas.
2. Ennek a 3000-nek a nagyobb részét Oroszország már elvesztette, havi átlagban kb. 140 páncélost.
3. Oroszország a legjobb esetben is csak havi 40 harckocsit tud gyártani, ennek a fele új, a többi felújított T-62-es.
4. Ezt a havi 100 tankdeficitet Oroszország nem tudja pótolni, ergo, a háborút nem tudja megnyerni.
Ez az okfejtés több sebből vérzik, mint amennyire egy rövid bejegyzésben szorítókötést tudok tekerni.
Az első és legfontosabb kérdés, hogy honnan származnak az adatok az orosz veszteségekkel kapcsolatban. Abból az Oryx-adatbázisból, amelyik mind a mai napig csupán 29 ukrán Bayraktar drón elvesztését ismeri el, annak ellenére, hogy practice a teljes, száznál is több eszközt számláló flotta megsemmisült.
Ami az orosz harckocsigyártást illeti, szándékosan nem akarok hivatalos orosz adatokat idézni, mert azoknak kb. annyi hitelt adok, mint az ukránok vagy mint az Oryx által publikált adatoknak.
Mégis mi az, amit elmondhatunk évekkel a háború előtt publikált és ezért talán valamennyire hiteles adatok alapján?
Azt például, hogy 2008-ben Oroszországban csupán 77 új tankot gyártottak, 2011-ben azonban már 338-at, ergo, 28 darabot havonta. Ez már önmagában több mint az elemző által említett „optimista” forgatókönyv. Ha négy év leforgása alatt, még a boldog békeidőkben az oroszok képesek voltak megnégyszerezni a harckocsik gyártását, akkor feltételezhető, hogy az egyre fokozódó feszültség évei alatt ez a harckocsigyártás tovább bővült. A háború kezdete óta eltelt másfél évben Oroszország fokozatosan hadigazdálkodásra állt át és ennek keretében feltételezhető, hogy a harckocsigyártásról sem feledkeztek meg.
Az is egy naiv állítás, hogy a havi negyven másik fele csupán felújított T-62-es lenne. Ha nagyfokú szkepticizmussal kell is fogadnunk a hivatalos jelentések számadatait, nincs okunk kételkedni a meglévő harckocsipark felújításának a módozataival foglalkozó jelentésekben. A felújítás korántsem korlátozódik a T-62-esekre, hanem a legtöbb modellt érinti. A felújítás folyamata olyan alrendszercserékre is vonatkozik, amiket kisebb üzemekben is el lehet végezni és nincs szükség teljes gyártósorok kiépítésére. A világháborúk tapasztalatai arra mutatnak, hogy a modern államok számottevő kihasználatlan termelési kapacitással rendelkeznek. A legjobb példa erre talán a fából készült De Havilland Mosquito bombázó, aminek a különböző komponenseit több ezer kisebb manufaktúrában, asztalos és zongorakészítő műhelyekben állítottak elő.
Amint azt már többször említettem, a háború a természeténél fogva nem lineáris és a fent említett naiv projekciók, amik nem számolnak az adaptáció, az innováció és a hadigazdálkodásra való átállás következményeivel, meglehetősen téves következtetésekre vezethetnek. Igen jó példa erre az amerikai Liberty hajók gyártása a Második világháború alatt. Közvetlenül az USA hadba lépése után átlagosan 100 napba tellett egy Liberty hajó legyártása. A háború végén 10 óránként gördült le egy új hajó a gyártósotokról.
A legnagyobb tévedés azonban ebben a fajta gondolkodásban, nem is annyira a lineáris projekciók, hanem az a tény, hogy a derék elemző csupán az egyenlet egyik oldalát vizsgálja.
Mi történik az egyenlet másik oldalával?
Mennyi harckocsit képes legyártani Ukrajna, illetve a megtámadott állam nyugati támogatói?
A válasz erre az, hogy meglepően keveset.
Ukrajnát nyugodtan kivehetjük a kosárból, mert az ukrán hadiipar nagyjából megszűnt létezni. Ami pedig a nyugati szövetségeseket illeti, a harckocsigyártás egy teljes nagyságrenddel maradt az orosz értékek alatt. Megvizsgálva a 2007 – 2014 időszakot a következő összesített számokat kapjuk:
 Oroszország – 1291 új harckocsi
 USA – 457 új harckocsi
 Németország – 348 új harckocsi
 Kína – 298 új harckocsi
 Lengyelország – 48 új harckocsi
A háború abban különbözik a steril elmélkedéstől, hogy Oroszország nem a saját háborús veszteségei ellen harcol, hanem Ukrajna ellen. A kérdés nem az, hogy képes-e pótolni a saját veszteségeit, hanem az, hogy képes-e többet termelni, mint az Ukrajnát támogató nyugati hatalmak.
Lássuk, hogyan is áll per pillanat a nyugati harckocsigyártás.
Az USA egyetlen harckocsigyártó üzeme, a Lima Plant néhány évvel ezelőtt már csak havi 1, illetve egy darab harckocsit gyártott és csupán Trump elnök közbelépése mentette meg az amerikai nemzetbiztonságnak ezt a nélkülözhetetlen alapkövét a bezárástól. Németországban havi 2, illetve kettő darab Leopard készül. A Nexter cég Franciaországban a 2023-as év folyamán 18 új Leclerc harckocsit fog gyártani, magyarul havi másfelet.
Ezeknek az adatoknak a fényében, még a derék elemző által javasolt, és egyébként igen valószínűtlen, havi 20 darab új orosz páncélos is jelentős teljesítménynek számít.
Mindezt összefoglalva elmondhatjuk, hogy a harckocsimatek kicsit bonyolultabb, mint amilyennek az első pillantásra látszik. De ha ezzel álmatlan éjszakákat okoztam valakinek, szeretném rögtön meg is nyugtatni.
A háború sorsát nem ez fogja eldönteni.
https://www.facebook.com/robert.c.castel

 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 323
14 068
113
Ukrajna azzal mehet, amennyivel a Szovjetunióba belépett

Ez lényegében azt jelentené, hogy Putyin már hajlandó OF teruleteit is hozzácsatolni Ukrajnához, mivel az Ukrán Szovjet Szocialista Koztársaságnak belépésékor ilyen határai voltak (no nem mind ha Putyó valaha is jártas lenne a torténelemben):
:D

Screenshot_8.png
 

senkineksenkije

Well-Known Member
2020. november 22.
589
5 360
93
Azért könnyebbek, mert jóval kisebbek.
Miért kisebbek?
Mert 3 ember ül benne.
Ezt az egészet pedig azért csinálták így, mert óriási mennyiségű harckocsival számoltak (ahol ez komoly pénzmegtakarítással jár, a kezelők emberigényéről nem is beszélve) amit nem mellesleg a világ legnagyobb országában kell vasúton hurcibálni.

Felejtsétek már el ezt az orosz sár miatt könnyebb a szovjet harckocsi hülyeseget, ők támadó háborúra készültek (és nem az ukfán vagy orosz SZSZSZK,t akarták megtámadni, hanem Nyugat-Európát) és ha ez nem lenne elég, pont ez a háború mutatja meg, hogy ugyanúgy elakadnak a raszputyicában mint a nehezebb nyugati harckocsik. Mond valamit az a harcászattechnikai adat, hogy talajnyomás?
"Felejtsétek már el ezt az orosz sár miatt könnyebb a szovjet harckocsi hülyeseget, "

Az a jó ezekben a szövegekben, hogy nyomatva van a politika, de a katonaész meg nem szereti az alapvető fizikát. Műszaki lévén mindig jókat röhögök, hogy mennyire nincsenek a katonák, tisztek tisztában az alapvető dolgokkal. Ismerőseim révén tudom, hogy a katonai műszakiak mennyire szokták a fejüket fogni, ha valami "mindenhez is értő" parancsnok kerül a szamárlétra tetejére.
 

malleusorbis

Well-Known Member
2022. március 21.
826
7 564
93
A BBC-t nem fogadja Zsaluznij. :D
Zsaluznij hajlandó lett volna nyilatkozni, csak a BBC nem tudott keríteni egy médiumot ouija táblával.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Hmm, valószínűleg soha meg nem jelenő kis fordításomban benne vannak a miértek, és semmi olyasmi nincs ott, amit te most leírtál. Pedig azt nem dudi a natovéd írta, és valami olyasmi a címe, hogy a honi harckocsizás története 45től-65ig.
Nem kell a baromságaidat terjeszteni.
A szovjet harckocsik tömegét úgy határozták meg, hogy elbírják őket az átlagos hidak, és egyéb műtárgyak. És hogy kevésbé akadjanak el a sárban.

Volt anno interjú egy nyugdíjba vonult harckocsizó parancsnokkal aki végigszolgálta a T-34/55/72 típusokat.
Ott is elhangzott, hogy az utóbbi kettő olyan helyeken átment ahol gyalogság elsüllyedt.


Bradley vs T-onk 1385m


#szankciókmüködnek
https://files.catbox.moe/ivnlsu.mp4


Ukrán kiszámoló (18+)


Helikopter montázs


Ukrán támadás visszaverése


Nekik elfelejtettek szólni, hogy most az ukránok támadnak


Mit élhetett át szerencsétlen...


Valami nagy és fontos pukkanhatott el, mert a shill-ek full retard-ba tolják.

De legalább az általuk osztogatott kamu videók / képek elég jól mutatják mire készült a nato vízfeje:

Könnyű kerekes járművekkel betörni a front leggyengébb pontján, szétzúzni az utánpótlást, megakasztani az erősítést míg a nehézpáncélosok és a mögöttük felfejlődő gyalogság összeszedi a szükséges twitter győzelmet amiket lehet a nyugati npc-knek mutogatni...
7834b2d288fba1381208bd8b6d4bb2ab.jpg
a089ab36af842cb7c563ed231da80619.jpg


Aztán jöttek a Kamovok, Lancet, fizika...
341ea7c8cbbe81742df90b061e2613c4.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 672
79 931
113
"Felejtsétek már el ezt az orosz sár miatt könnyebb a szovjet harckocsi hülyeseget, "

Az a jó ezekben a szövegekben, hogy nyomatva van a politika, de a katonaész meg nem szereti az alapvető fizikát. Műszaki lévén mindig jókat röhögök, hogy mennyire nincsenek a katonák, tisztek tisztában az alapvető dolgokkal. Ismerőseim révén tudom, hogy a katonai műszakiak mennyire szokták a fejüket fogni, ha valami "mindenhez is értő" parancsnok kerül a szamárlétra tetejére.
A tiedben meg az a szánalmas, hogy személyeskedésen kívül semmit nem mond.
 

Sniper

Well-Known Member
2018. április 10.
2 100
24 772
113
Ez lényegében azt jelentené, hogy Putyin már hajlandó OF teruleteit is hozzácsatolni Ukrajnához, mivel az Ukrán Szovjet Szocialista Koztársaságnak belépésékor ilyen határai voltak (no nem mind ha Putyó valaha is jártas lenne a torténelemben):
:D

Screenshot_8.png

Palika majd azért vesd össze azt amit te beillesztettél térképet ,meg a jelenlegi Ukrajna területeit ,apropó,ha már beraktál egy térképet .. aminek nem vitatom a hitelességét,hagy kérdezzem már meg hogy azon a térképen a Krím az kié ?? (mivel mindig hivatkozási alap a félsziget) .

rakok be én is 2 térképfotót,hogy ne csak viszontválasz legyen

egyébként sem szerencsés a "mi volt régen és mi lett belőle " térképek felhánytorgatása .. ezt meg ne vedd magadra,csak eszembe jutott.

MUXW0FC.png



r73502h.png
 

Lucullus

Well-Known Member
2022. március 13.
140
600
93
Az a jó ezekben a szövegekben, hogy nyomatva van a politika, de a katonaész meg nem szereti az alapvető fizikát. Műszaki lévén mindig jókat röhögök, hogy mennyire nincsenek a katonák, tisztek tisztában az alapvető dolgokkal. Ismerőseim révén tudom, hogy a katonai műszakiak mennyire szokták a fejüket fogni, ha valami "mindenhez is értő" parancsnok kerül a szamárlétra tetejére.

Döbbenet mennyire igazad van!
Remélem nem ez a katonaész általános színvonala, mert akkor meg kell gondolni, hogy jó helyre megy-e az a sok pénz meg idő.
A háború mindig is az előnyök, előnyös helyzetek megszerzéséről és könyörtelen kihasználásáról szólt. Az egyik legfontosabb ilyen előny vagy hátrány a műszaki színvonal és műszaki képzettség.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 760
28 659
113
Palika majd azért vesd össze azt amit te beillesztettél térképet ,meg a jelenlegi Ukrajna területeit ,apropó,ha már beraktál egy térképet .. aminek nem vitatom a hitelességét,hagy kérdezzem már meg hogy azon a térképen a Krím az kié ?? (mivel mindig hivatkozási alap a félsziget) .

rakok be én is 2 térképfotót,hogy ne csak viszontválasz legyen

egyébként sem szerencsés a "mi volt régen és mi lett belőle " térképek felhánytorgatása .. ezt meg ne vedd magadra,csak eszembe jutott.

MUXW0FC.png



r73502h.png
Plusz ha már nagyon törizősek akarunk lenni, akkor amúgy anno az Ukrán Népköztársaság elsőként még Oroszország részeként, mint autonóm terület határozta meg magát (az Ideiglenes Kormányt támogatva) és csak miután létrejött Harkovban 17 decemberében a bolsevik Ukrán SzSzK plusz 18 januárjában az Odesszai Népköztársaság, utána kiáltották ki az Ukrán NK függetlenségét. Cserébe 17-20 között annyi rohadt kérészéletű államalakulat létezett ukránnak nevezve magát, hogy Dunát lehet belőlük rekeszteni, de történelminek egyik sem tekinthető igazán. Mintha a baranyai, egy hetet sem élt jugó bábállamra mondanánk most azt, hogy az bizony egy történelmi államalakulat volt.

Ami a lehetséges maximális orosz területi kérdéseket illeti, ott szerintem vinnének mindent ami a Dnyepertől keletre van+természetesen az egykori Novorosszija részét képező Nyikolajev és Odessza (bár Dél-Besszarábiába lehet gyorsan a románok bevonulnak ha úgy esik). Emellett persze még maga Kijev és a Kijevi terület, esetleg nagyon max Zsitomir. Kérdés persze mennyire akarnak esetleg hídfőket létesíteni a Dnyeperen, de vszeg az említett déli részek kivételével sztem az oroszok nemigen érdeklődnek a jobbparti területek irányába. Igaz Kahovka után bármi lehet
 

balsteffl

Well-Known Member
2014. szeptember 1.
1 754
21 567
113
PLF110 / Polish Government Boeing 737-86X gépe megérgezett Rzeszowba.

Mi lehet a biznic?


FORTE11 / Northrop Grumman RQ-4B Global Hawk drón a Fekete-tenger fölött köröz
CTM1540 / Beech King Air 350ER French Air Force is leselkedik a román partoknál.

Nagyszabású ellentámadás készülhet – újabb agyaggalamblövészet.
 

malleusorbis

Well-Known Member
2022. március 21.
826
7 564
93
Ez lényegében azt jelentené, hogy Putyin már hajlandó OF teruleteit is hozzácsatolni Ukrajnához, mivel az Ukrán Szovjet Szocialista Koztársaságnak belépésékor ilyen határai voltak (no nem mind ha Putyó valaha is jártas lenne a torténelemben):
:D

Screenshot_8.png
Szerinted Putyó nem ismeri a történelmet... Erre nem is reagálnék. Viszont ezzel kapcsolatban több poén is az eszembe jutott, olyan Chuck Norris-os.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 323
14 068
113
Palika majd azért vesd össze azt amit te beillesztettél térképet ,meg a jelenlegi Ukrajna területeit ,apropó,ha már beraktál egy térképet .. aminek nem vitatom a hitelességét,hagy kérdezzem már meg hogy azon a térképen a Krím az kié ?? (mivel mindig hivatkozási alap a félsziget) .

rakok be én is 2 térképfotót,hogy ne csak viszontválasz legyen

egyébként sem szerencsés a "mi volt régen és mi lett belőle " térképek felhánytorgatása .. ezt meg ne vedd magadra,csak eszembe jutott.

Fuggetlenul attól, hogy mikor kié volt Krím az évszázadok során, egy biztos - hoszutávulag úgy is csak az képes megtartani, akinek hozzáférése van a Dnyeper vizéhez. Mindenféle "csovezés" nem képes a félsziget szukségleteit kiengeszteni, az minimum 2021-tol már teljesen nyilvánvaló. Ugyanis a Kachovkai gát megépítésevel újra voltak osztva a lapok és má kb kétszer anyi ember él a félszigeten, mint amenyi vizszukségletét hoszutávulag biztosítani lehetne a Dnyeper vize nélkul (mezogazdaságról nem is beszélve).

Ha viszaemlékszel, volt a háború kezdete táján Zelenskinek egy "kompromiszumos" javaslata, hogy a Krím kérdésének megvitatása el legyen halasztva tíz évvel. Nyilván tisztában volt azzal, hogy tíz év múlva már akkora lenne a vízhiany, hogy a lakossák mindenképpen Ukrajnához való viszacsatolást kovetelné (már aki addig nem koltozne el onnan).