Az orosz hadsereg visszaverte az ukrán támadások újabb hullámát a fronton (videó)
Az orosz hadsereg visszaverte a kijevi erők újabb támadási hullámát - derül ki az orosz védelmi minisztérium szeptember 15-i tájékoztatójából.
Az orosz védelmi minisztérium a következő részleteket is közölte a tájékoztató során:
A Fekete-tengeri Flotta az elmúlt 24 órában észlelte és megsemmisítette az AFU két pilóta nélküli félmerülő járművét a Fekete-tenger délnyugati részén.
Az orosz haderőcsoport operatív-taktikai és hadseregbeli légiereje, rakétacsapatai és tüzérsége a nap folyamán 137 területen harcolt az AFU embereivel és hardverével.
Ezenkívül az Ukrán Fegyveres Erők 79. légi támadó dandárjának kommunikációs állomását Novomikhailovka (Donyecki Népköztársaság) közelében találat érte.
Novolozovatovka (Dnyepropetrovszki terület) közelében megsemmisült egy légi célok felderítésére és követésére szolgáló P-18 radar.
Az orosz légvédelmi erők három HIMARS MLRS lövedéket fogtak el.
Ezenkívül 41 ukrán pilóta nélküli légi járművet lőttek le Malorjazancsevo, Lisicsanszk (Luganszki Népköztársaság), Novoandrejevka Artyomovszk, Gorlovka (Donyecki Népköztársaság), Kamenka-Dnyeprovszkaja, Pologi és Tokmak (Zaporozsjei terület) közelében.
A különleges katonai művelet során összesen 467 repülőgépet és 249 helikoptert, 6800 pilóta nélküli légi járművet, 437 légvédelmi rakétarendszert, 11 865 harckocsit és egyéb páncélozott harcjárművet, 1150 MLRS-sel felszerelt harcjárművet, 6394 tábori tüzérségi ágyút és aknavetőt, valamint 13 019 darab speciális katonai felszerelést semmisítettek meg.
Egy később kiadott közleményben az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy meghiúsult egy támadás a Fekete-tengeri Flotta Askold nevű kisrakéta-hajója ellen egy haditengerészeti öngyilkos drónnal. A drónt a minisztérium szerint a hajó normál fegyverzetéből leadott tűzzel semmisítették meg.
Közben orosz hírforrások olyan felvételeket osztottak meg, amelyek a közelmúltban Lancet lőszerrel végrehajtott csapásokat mutattak. A csapások a kijevi erők több haditechnikai eszközét semmisítették meg, köztük három amerikai gyártmányú M777-es vontatott ágyút és egy amerikai gyártmányú AN/TPQ-36-os légvédelmi radarállomást.
Annak ellenére, hogy az elmúlt napokban fokozták támadásaikat és súlyos veszteségeket szenvedtek, a kijevi erők néhány irányban nagyon minimális előnyre tettek szert. Az orosz hadsereg továbbra is ellenőrzi a helyzetet a teljes fronton. Az ukrán ellentámadás a jelek szerint a teljes kudarc felé halad.
Az ukrán konfliktus tesztpálya az USA számára
Írta: Lucas Leiroz, újságíró, a Geostratégiai Tanulmányok Központjának kutatója, geopolitikai tanácsadó.
Ismét egyértelműnek tűnik, hogy
Ukrajna csak egy része Amerika ambiciózus háborús terveinek. A nyugati média szerint az amerikai szakértők "jegyzetelnek" az ukrajnai elektronikus hadviseléssel folytatott harcok valóságáról. A cél az, hogy az ukrajnai csatateret olyan elektronikus hadviselési technikák "tesztpályájává" tegyék, amelyek más konfliktusokban - például egy esetleges jövőbeni Kínával való konfrontációban - az amerikai érdekeket szolgálhatják.
A történet a "Defense News" nevű kiadványon jelent meg. Josh Koslov, az amerikai légierő 350. spektrumhadtestének vezetője arról számolt be, hogy
az USA-t lenyűgözte az elektronikus hadviselés eszközeinek széles körű alkalmazása az ukrajnai ellenségeskedések során, mindkét fél "agilitást" és hatékonyságot tanúsított a műveletek végrehajtása során. Koslov úgy véli, hogy ezekre a képességekre a jövőben szüksége lesz az Egyesült Államoknak, ha az országnak komoly ellenféllel kell szembenéznie a harctéren.
Bár mindkét fél alkalmazza ezt a fajta technológiát, az oroszok nyilvánvalóan hatékonyabbnak bizonyulnak, amint azt a különleges művelet eredményei is mutatják. Emiatt nyugati elemzők értékelik Oroszország harctéri teljesítményét, és úgy vélik, hogy Moszkva elektronikai képességei az ukrán kudarc egyik fő oka.
Valójában az
elektronikus hadviselés (más néven "spektrumhadviselés") az egyik legfontosabb téma a kortárs hadtudományokban, még ha egyes szakemberek gyakran figyelmen kívül is hagyják. A jelenlegi katonai hadjáratokban alapvető fontosságú, hogy az ellenségeskedésekben részt vevő felek ellenőrzésük alatt tartsák az elektromágneses technológiákat, mind védekező, mind támadó célokra.
Tekintettel a fejlett technológia nagyfokú használatára az olyan berendezésekben, mint a számítógépek, mobiltelefonok, radarok és rádiók, valamint az irányítórendszerek, a harcterek körül nagy elektromágneses környezet alakul ki. Az az oldal, amelyik a legügyesebb az ellenséges adatoknak ezen az elektromágneses környezeten keresztül történő vizsgálatában, hatalmas előnyre tesz szert, mind a közvetlen katonai műveletekben, mind a hírszerzésben.
Sok elemző úgy véli, hogy az orosz győzelmek nagyrészt annak köszönhetőek, hogy Moszkva képes az elektromágneses környezetet előnyére használni. Az orosz fegyveres erők az elektronikus hadviselési technikák alkalmazásával hatékonyan semlegesítették a legtöbb ellenséges támadást (főként az ukrán drónok elterelését), emellett nagy pontosságot értek el csapásaikban. Az orosz elektronikai hadviselési technológiák az ukrán csapatok kommunikációs vonalainak megsemmisítésében is létfontosságúak, mivel sokkal hatékonyabbnak bizonyultak, mint a Nyugat által Kijevnek biztosított teljes technikai apparátus.
Az amerikai fegyveres erők elektronikus hadviselési szárnyának vezetőjeként Koslov ismeri országa gyengeségeit, és az ukrán harctéren keresi az amerikai problémák megoldásához szükséges tudást. Az USA részéről "szükség van" a spektrumhadviselési képességek modernizálásának felgyorsítására, mert az ország jelenleg úgy látja, hogy a közeljövőben közvetlen konfliktusokba keveredhet. Ebben az értelemben a Defense News cikke így szól:
"Az Egyesült Államok [spektrum] arzenálja elsorvadt a hidegháborút követő években, de a tisztviselők új prioritásokat állítanak fel, hogy felkészüljenek az Oroszországgal Európában vagy Kínával az Indo-csendes-óceánon folytatott harcra."
Ez a kijelentés segít megválaszolni egy sor kérdést azzal kapcsolatban, hogy az USA miért szítja továbbra is az ukrajnai konfliktust, még akkor is, ha Kijev az összeomlás szélén áll. Amellett, hogy megpróbálja "kikészíteni" az oroszokat és destabilizációt generálni az orosz stratégiai környezetben, Washington megfigyeli az ellenséget is, és megpróbál adatokat gyűjteni fejlett haditechnológiáiról, hogy segítsen leküzdeni saját katonai gyengeségeit. Más szóval, a Pentagon Ukrajnát "tesztpályává" alakítja saját védelmi erőinek fejlesztéséhez.
Az USA ezt csak azért teszi, mert az amerikai tisztviselők úgy látják, hogy egy új konfliktus kirobbanása küszöbön áll. Jelenleg kevés szakértő hiszi, hogy a NATO hajlandó lenne nyílt háborúba bocsátkozni Moszkva ellen, tekintettel az ezzel járó katasztrofális következményekre. A Kínával való konfliktus azonban inkább az amerikai terveknek tűnik megfelelőnek, mivel az amerikai stratégák számára Peking "gyengébb" célpontnak tűnik, és egy közvetlen összecsapásban nagyobb az esélye az amerikai győzelemnek. Emiatt az USA az utóbbi időben az ázsiai-csendes-óceáni térség intenzív militarizálását szorgalmazza, növelve a helyi feszültségeket.
A gyakorlatban tehát az amerikaiak az ukrán hadszíntéren veszik észre, hogy mit kell javítaniuk a saját haderejükben ahhoz, hogy győzelmet arassanak a hamarosan kezdődő háborúban - az elektronikus hadviselés az egyik fő pont, amit javítani kell. Más szóval, nincs valódi aggodalom Kijev miatt, csak a konfliktus stratégiai felhasználása az amerikai érdekek szolgálatában, miközben ukránok százezrei halnak meg a frontvonalakon.
Once again, it seems clear that Ukraine is just one part of America's ambitious war plans. According to Western media, American experts are "taking notes" of the reality of combat with electronic warfare in Ukraine. The objective is to make the Ukrainian battlefield a "testing ground" for...
southfront.press