Oroszország uralja Ukrajna légterét
Stephen Bryen - Weapons and Strategy - 2024. április 10.
Saját bevallásuk szerint Ukrajnának égető szüksége van légvédelemre. A korábban az USA-ból és Európából szállított
csúcskategóriás rendszerek többsége vagy megsemmisült, vagy elfogytak az elfogó rakéták. A NATO a Patriot légvédelmi rendszerhez pótló rakétákat és alkatrészeket keres. Németország és más európai országok szerint Ukrajnában nincsenek elérhető elfogó rakéták a Patriot rendszerekhez.
Eközben Norvégia további NASAMS-okat ígért, de
azokat meg kell építeni. Európa átadta IRIS-T rakétakészletét, és újak legalább 2025-ig nem állnak rendelkezésre.
Most az USA bejelentette, hogy sürgősségi eladás keretében 138 millió dollárt biztosít a korábban Ukrajnának szállított HAWK légvédelmi rendszerek karbantartására és javítására.
A sürgősségi eladás valószínűleg hitelre történik, és kevés az esélye annak, hogy Ukrajna valaha is fizetni fog az ügyletért. Valószínűleg végül a képviselőház jóváhagyására váró, 60 milliárd dolláros ukrajnai segélyprogramból fogják kifizetni.
Ukraina rendelkezik a továbbfejlesztett HAWK Phase III.-mal Az USA Tajvanhoz és Izraelhez fordult az IHAWK beszerzése érdekében. Tajvan a HAWK-jai selejtezése mellett döntött. Izrael azt mondta, hogy HAWK-jai nagyon rossz állapotban vannak és nem működőképesek. Spanyolország először a HAWK Phase III rendszerét adta át Ukrajnának, majd később beleegyezett további hat rendszer átadásába.
A sorok között olvasva, az Ukrajnának küldött spanyol eredetű HAWK-ok vagy megsérültek vagy megsemmisültek, vagy a legtöbbjük már nem üzemképes. Máskülönben a Külügyminisztérium nem sürgetné a javítások, alkatrészek és rakéták "sürgős" eladását Ukrajnának. (Ne feledjük, hogy a "használt" alkatrészeket akciós áron fogják számlázni.)
A HAWK egy félig mobil légvédelmi rendszer, amely az 1950-es évekből származik. Az eredeti HAWK vákuumcsöveket és analóg számítógépeket használt. A modernizált HAWK-ok digitális számítógépekkel és részben digitalizált radarokkal rendelkeznek.
A HAWK-nak három radarra van szüksége: egy megfigyelő radarra a bejövő fenyegetések lokalizálására, egy megvilágító radarra a konkrét fenyegetés bemérésére, és egy fedélzeti félig aktív radarra minden egyes rakétában, amely a célhoz irányítja azt. Minden elfogórakéta nagyméretű repesz-robbanófejjel rendelkezik.
Az USA 2003-ban vonta ki az utolsó IHAWK-ját, amelyet a tengerészgyalogság használt. Tajvan néhány évvel ezelőtt leszerelte a HAWK III. rendszerét, és a HAWK-ot egy Sky Bow III (Tien Kung) nevű saját légvédelmi rendszerrel váltotta fel. Izrael a HAWK-ot David's Slinggel váltja fel.
A Külügyminisztérium szerint az ukrajnai HAWK-rendszerek javításra és felújításra szorulnak. A minisztérium szerint az alkatrészek és a csere-rakéták vagy az Egyesült Államokban és külföldön lévő régi készletekből származnak, vagy új alkatrészeket kell gyártani.
A HAWK-ban lévő félvezető alkatrészek közül sok az 1980-as évekből származik, ami azt jelenti, hogy az alkatrészek többsége közepes méretű integrált áramkör, amelyek gyártása többnyire kifutott. Kevés az esélye annak, hogy bármelyik öntöde hajlandó lenne marokszámra gyártani ezeket az alkatrészeket, így a számítógépek, az irányító komponensek, a tűzvezető rendszer, a radarok és a fedélzeti elektronika problémássá teheti ezeknek a régi rendszereknek a szolgálatba állítását. Lehet, hogy néhány alkatrész a nem működő rendszerekből is ki lehet szedni.
Az USA soha nem lőtt ki HAWK vagy IHAWK rendszert harcban. A legfontosabb szövetségesek és barátok azonban használták őket. Még Irán is használta őket, amely rendelkezik HAWK-kal (amelyet még a sah idején küldtek oda), és megépítette saját változatát. Kuvait is használta őket Irak ellen, de a kuvaiti rendszereket Irak megsemmisítette vagy elfogta. Izrael is használta a HAWK-ot harcban.
Nem világos, hogy a HAWK pontosan mennyire jó a modern fenyegetések ellen. A Pentagon szerint a HAWK-ra az alacsonyan repülő fenyegetések, például a drónok ellen van szükség. Bár a HAWK radarjait továbbfejlesztették, hogy kevésbé legyenek érzékenyek a földi zavarokra (így elfedve az alacsonyan repülő drónok radarjelzését), senki sem tudja megmondani, hogy a rendszer képes-e pontosan észlelni és követni a "műanyag" drónokat.
Az egyedi fenyegetések kezelésének problémáján túlmenően nem világos, hogy a HAWK képes-e a drónrajok, illetve a drónokat, cirkálórakétákat, siklóbombákat és ultragyors rakétákat tartalmazó vegyes fenyegetések ellen.
A HAWK repülőgépek elleni pusztító képessége általában 85%-nál jobbnak tekinthető, ha tandemben (célpontonként két rakéta) lövik ki. Az azonban nem világos, hogy a HAWK hogyan teljesítene taktikai ballisztikus rakéták vagy drónok ellen.
A korszerűsített HAWK rakéták hatótávolsága 28-31 mérföld között van, ami "közepes hatótávolságú" rendszerré teszi. Az orosz irányított siklóbombák (UMPK) hatótávolsága körülbelül 25 mérföld (40 km), így az oroszok ezeket a bombákat többszörösen is bevethetik a HAWK-ütegek ellen, és némi sikerre is számíthatnak. Ha Oroszország hiperszonikus rakétát használ, a HAWK valószínűleg nem fogja túlélni.
Az ukránok leginkább a kulcsfontosságú városok, különösen Kijev védelméért aggódnak. Ha a más városok (Odessza, Harkiv) elleni orosz légitámadásokról van szó, akkor ezeken a helyeken nincs hatékony légvédelem. Kijev tavaly nyáron Patriotokat vetett be az ellentámadás során, de a jelentések szerint legalább egy, ha nem két Patriot megsemmisült. A közelmúltban legalább egy Patriot rendszert kiiktattak Kijev környékén.
A légvédelemre a kritikus infrastruktúra védelmére és a harctéren a légitámadások megállítására van szükség. Még ha az ukrajnai HAWK-rendszert az elkövetkező hónapokban fel is újítják, az nem elegendő a létfontosságú létesítmények és harctéri erődítmények biztosításához.
A lényeg az, hogy Ukrajna már nem rendelkezik hatékony légvédelemmel, amely képes megvédeni a kritikus infrastruktúrát vagy megállítani az orosz repülőgépeket a harctéren vagy annak közelében. Ukrajna júliusra régi, használt F-16-osokat kap, de hogy ezek valóban képesek lesznek-e eredményt elérni, vagy kikerülni az orosz légvédelmi rendszereket, az
kétséges. Hatékony légvédelem nélkül Oroszország uralja Ukrajna légterét.
Russia dominates Ukraine's Airspace
weapons.substack.com