Argentína Franciaországgal tárgyal a Super Etendard repülőgép Ukrajnának való átadásáról
Miután Franciaország a közelmúltban bejelentette, hogy Mirage-2000 típusú vadászgépeket küld Ukrajnába, egy újabb francia gépet terjeszt a nemzetközi sajtó, mint jó eséllyel eljuthat a kelet-európai hadszíntérre.
Ezek az argentin haditengerészet többcélú Super Etandard taktikai repülőgépei, amelyeket 2017-ben importáltak Franciaországból.
Június 11-én az argentin Infobae kiadvány bejelentette, hogy a buenos Aires-i kormány az újonnan megválasztott elnök, Javier Milei jóváhagyásával tárgyalásokat folytatott Franciaországgal és az Egyesült Államokkal öt Super Etendard vadászgép Párizson keresztül történő szállításáról Ukrajnába. Az argentin haditengerészet felszerelései közül a falklandi háborúból eredő brit embargó következtében alkatrészhiány miatt kerültek ki.
A kulcsszó ebben az egész ügyben Franciaország, amely Macron elnökön keresztül február óta lenyűgöző kezdeményezést indított Ukrajna megsegítésére, beleértve a NATO csapatok ukrajnai területre küldését is. A Super Etendardról folytatott tárgyalások bizalmasak voltak, és magas rangú tisztviselők is részt vettek benne.
De ebben az egész üzletben van egy geopolitikai akadály az Infobae szerint. Az öt vadászgép nem üzemképes a vészhelyzeti pilótaülés kidobó patronjainak hiánya miatt. Argentína az Egyesült Királyság által elrendelt embargó miatt nem tudja beszerezni ezeket a patronokat, és amióta Argentínába érkeztek - 2019-ben - soha nem tudták használni.
„Franciaország részvétele nélkülözhetetlen ennek a geopolitikai akadálynak a leküzdéséhez, és Mondino argentin külügyminiszter és Luis Petri védelmi miniszter is hetek óta azon dolgozik, hogy előmozdítsa ezt a titkos manővert, amelyben az Egyesült Államok és a NATO is részt vesz . " jelentette ki az Infobae.
Az argentin kormány terve a brit embargó leküzdésére magában foglalja a gépek Franciaországba küldését más katonai felszerelések – drónok vagy helikopterek – fejében, a gépek üzembe helyezését és Ukrajnába szállítását pedig a Macron-adminisztráció intézné.
Ezt a tervet azonban késleltetheti vagy akár meg is semmisítheti, ha a június 30-ra tervezett előrehozott parlamenti választásokon Emmanuel Macron elnök számára kedvezőtlen eredmény születik. Macron vasárnap feloszlatta a parlament alsóházát, miután a francia szélsőséges pártok győzelmet arattak a legutóbbi európai parlamenti választásokon.
Mit lehet tudni a Super Etandard többcélú vadászgépről?
A francia haditengerészet javára tervezték repülőgép-hordozókon végzett munkához. A Super Étendard először 1974 októberében repült, és 1978 júniusában állt francia szolgálatba.
Összesen 85 repülőgépet építettek, amelyek nagy részét a francia haditengerészeti repülés használta. Argentína 19 repülőgépet vásárolt, ebből 14-et a múlt század 80-as éveinek elején. Egy másik felhasználó Irak volt, amely 1983-ban öt repülőgépet adott kölcsön. Franciaország kijelentette, hogy az öt bérelt repülőgépből négyet 1985-ben visszaadtak.
Franciaország 2016. július 12-én vonta ki a forgalomból az utolsó Super Étendardot, amelyet a Dassault Rafale M váltott fel, 42 évvel azután, hogy a repülőgép végrehajtotta első repülését.
A repülőgép az 1982-es Falkland-szigeteki háborúban vált világhírűvé. Egy argentin Super Etendardről indított Exocet rakéta eltalálta a Sheffield brit rombolót, amely később elsüllyedt.
A Super Étendard fő fegyvere a 670 kg-os AM 39 Exocet hajóelhárító rakéta. A repülőgép harci hatótávolsága 850 km, egyik szárnya alatt Exocet rakétával, a másik szárnyon pedig kiegészítő üzemanyagtartállyal. Az AM 39 Exocet rakéta maximális hatótávolsága 70 km.
Fedélzetére maximum 2100 kg rakétát és bombát tud felvenni, összesen hét külső rögzítési ponton, amellyel oda-vissza 1300 km-t repül (harctávolság 650 km). Egy másik, az orosz-ukrán háború szempontjából releváns repülőgépből indítható fegyver az AS-30L levegő-föld rakéta, amelynek maximális hatótávolsága 12 km.
Ráadásul nem kizárt, hogy miután az ukránok a modern francia Hammer levegő-föld rakétát (tömeg 340 kg, hatótávolság több mint 70 km) a MiG-29-ről való kilövésre adaptálták, ugyanezt megtehetik a Super esetében is.
La fel cum au făcut-o acele conflagrații mondiale din secolul XX, războiul din Ucraina va înghiți și el, în cele din urmă, toate armamentele vechi, oricât de neadaptate ar putea părea ele deși nu este cazul avionului Super Etendard.
www.defenseromania.ro