Némileg zradás hangvételű, de egész jó összefoglaló az ukrán energetikai helyzetről.
Mekkora jelenleg az ukrán áramtermelési kapacitás? Milyen részt képviselnek ezen belül az atomerőművek? Milyen problémák jelentkeztek az atomerőműveknél? Mekkora felhasználási igény jelentkezik az ukrán áram iránt? Mekkora az áramhiány? Az áram hiányból milyen gazdasági következtetések vonhatók...
moszkvater.com
Jó sok információ van ebben, és ez alátámasztja azt hogy idén év eleje óta látszik,
ha az ukrán energia hálózat felörlése ebben a tempóban folytatódik - baj lesz az ottani nép energia ellátásával, télen.
Ukrajnában , még a SZU idejében az ottani gazdasági lehetőségek kihasználására
igen erősre kiépített energia rendszert hoztak létre, amelyeket távlati tervekben 1990 után is még jelentős bővitéssel fejlesztettek - volna tovább.
Gondolok ott az akkor tervezett,
de be nem fejezett, illetve lerombolt 4 db atomerőműre például.
Ennek oka , hogy az 1990-es "váltás" az ottani nagyipari termelésnek is betett, például a franciák igéretére hagyatkozva, az ukránok lerombolták az aluminium kohóikat hogy felújítás után,
nemcsak a mennyiség hanem a minőség is világ szinvonalú legyen. Persze a franciák nem állták a szavukat - csak a lerombolásik adtak segítséget, főleg szóbelit. A franciák igy nyírták ki az árletörő konkurenciát..
Krim esetében a mostani energia fogyasztás csúcsa mintegy 1500 MW körül jár, amelyet mintegy felerészben a fosszilis tüzelésű erőművekben állítják elő, kiegészítve a kercsi szoroson átjövő, orosz energia mankóval.. Ez nem éppen egy biztonságos stabil energia ellátás saját erőművek nélkül. Ezt már a SZU idejében látták,
Krimre 4000 MW atomerőművet terveztek 4 blokkal a 80 as évek elejétől. A munkákat az 1986-os csernobili bili miatt leállították, az I . blokk 80% os , a II. blokk 20% os készültségben volt.
1990 után úgy látszik az ukránok megérezték hogy már nem sokáig "birtokolják" Krimet, az elkészült reaktor létesítményeket lerombolták, a cseh reaktortartály is ment a MÉH-be.. Igy a mai napig ott gond van a biztonságos ellátással. Elkezdtek még valamikor napelemeket is felrakni, ami a hálózati instabilitást növeli hiszen villany akkor is kell ha a nap épp nem dolgozik.
Ebben az állapotban , a nagyfogyasztók részbeni leállásával nagy energia termelő kapacitás maradt kihasználatlanul Ukrajnában,
főleg ha a befejezetlen bővítéseket is figyelembe vesszük.
Erre a kapacitásra épült fel az EU 2016-os, Bezöldülési energia terve is. Ahhoz hogy
gyönyörű Zöld, atomerőmű és szénerőmű mentes legyen pld Németország, szükség lenne a
nap és szélcsend idejére villanyt adó, "piszkos" erőművekre is, mint az ukrajnaiak. Mint egy gyarmat, úgy tolta - volna - be a villanyt az EU-ba , Ukrajna.
A 2016-os EU terv előírta
az energiahálózat jelentős vissza bővítését Ukrajna felé - Magyarországnak is. Ez 2 880 MW volt, jórészt kiépült (Szabolcsbáka trafóállomás, 18,5 milliárd Ft). Tehát csak mi magyarok oda tudnánk táplálni több mint másfél Paksnyit. Ehhez hozzájön a Munkácsra befutó 400 kV-os szlovák és román vezeték , ez legyen kb ismét minimum 1000 MW. Lengyelország felé 750 es szintre épült a vezeték, de 400 kV-on megy (ez is kényelmesen tud 500 MW-ot, ) és ilyen a Besszarábián keresztül menő 400 kV os Román táplálás is.
Tehát ha kell, lehetne az EU-ból tolni legalább 6000 MW segélyt - de az EU-ban is energia hiány van napmentes időszakokban.
A németek annak ellenére lerombolták a működő , kiváló állapotú Siemens blokkos atomerőművüket 2023 elején - hogy mint látjuk az oroszok 2022-ben szó szerint lőttek az ukrajnai "piszkos" energiamankó gyarmati terveknek. Tehát nagyon bíznak még most is az ukrán győzelemben - akár az életüket is felteszik erre.
A spanyoloknak több sütnivalójuk volt, ők a Zöldülés ütemtervük ellenére nem nyírták ki az atomerőműveiket - most is állandóan teljes kapacitással mennek.
Lehetne nyomni a segélyvillanyt Ukrajnába nagy mennyiségben - de az EU-nak sincs feleslege. A kiszállítások miatt is itt Magyarországon is nagyon jól látszik a spot áramár megugrása, időnként áram vészhelyzet júliustól,
akár 1000 Euro / MW os ár (kb 390 Ft / kWh) .. És most már az importunk is felmegy 40% környékére..
Itt látható a Zöld termelésünk + Ukrán segélyezésünk okozta gond - nyári esti árcsúcsok..
Itt pedig a 80%-os készültségű , krimi I. sz blokk (látszik h éjjel nappal nyomatták a melót mert oda már akkor nagyon kellett - volna)