Szia,
Biztos csak eliras a fenti a reszedrol, de ugyan miert kellene szakapolo vegzettseg, amikor a mentogepkocsik jelentos reszen is szakkepzetlen mentoapolo van?
Bocsánat ez off lesz:
Szia,
Nagyon régóta nem néztem a fórumot, csak most lestem bele.
Amit te kérdezel az csak a földi, általános mentésben van.
Ezért arrafókuszálva fogom leírni:
Alapvető különbség a beteg/sérültellátás szempontjátból 2 fő szintet különböztetünk meg:
- BLS: Alapszintű-,
- ALS: Emeltszintű ellátás.
Ezen fellül természetesen különböző kompetenciaszinteket különböztetünk meg, a különböző kompetenciaszintek különböző beavatkozási jogköröket jelöl.
BLSZ-szinten: Vannak a minimumvizsgával rendelkezők (mentőgépkocsivezető, szakképzetlen mentőápoló), szakápolók (ott is
2 szint van). Minden beavatkozási kompetenciát a
törvény határoz meg, azon belül pedig az omsz szűkíti, évente adják ki a kompetencialistákat.
A szakképzetlen mentőápolóknak 3 éven belül megkell szerezniük a szakképesítést! Minden OMSZ dolgozó a Szabványos Eljárásrendek alapján végzi a munkáját (
) .
Igazából folyamatosan törlöm és újra-újra írom a válaszokat, hogy érthetően válaszoljak neked.
De a lényeg: A szakképzetlen mentőápolókat azért vették fel, mert HATALMAS hiány volt ápolói szinten, illetve mivel az OMSZ PR részlege az, hogy mennyire jófejek vagyunk, profik , meg mindenkit IS megmentünk és ellátunk... Nyilván már fent is feltűnt ,hogy rengeteg mentőegységet nem tudnak kiállítani, mert nincs személyzet, valamit lépni kellett.
Ugye, mint mondtam van BLS és ALS egység, minden hívás nem igényel ALS ellátást és nincs is annyi egység, azokkal az erőforrásokkal jól kell gazdálkodni, mert hamar elfogynak és vidéken általában 1 esetkocsi vagy rohamkocsi + 1 mentőtiszti/mentőorvosi kocsi van és kifújt, a következők majd 40-50km-re vannak. DE róluk majd később.
A mentőgépkocsi azért nagy érték, azon kívül, hogy az irányítások általában a porba sem néznek minket, mert több helyen vannak (hamarabb kiérnek a helyszínre), feltudják mérni a szituációt és visszajelzést tudnak adni, betegellátást tudnak kezdeni.
Példák csoportosítva:
1. A kórházak közötti átszállítások területi ellátási kötelezettség alapján. Ha valaki mondjuk másik megyében balesetezik, beviszik az ottani területi illetékes kórházba , ahol ellátják a beteget, stabil állapotú, igazából átkell szállítani a "saját" kórházába ahová tartozik vagy olyan kórházba ahol ellátják. Az ilyen betegek általában sétálnak vagy nem igazán mozoghatnak, fekve kell őket szállítani, esetleg a szállítás alatt rögzíteni kell őket, vagy felügyelni (10 percenként rápillantasz, mosolyogsz míg írod azt a szutyok tabletet) , esetleg oxigénigényes. DE semmiképpen nem igényel gyógyszereles ellátást, csak stabil állapotú betegek. ( Ha instabil meg sem lehet kezdeni a szállítását).
2. Háziorvos küldi (jobbik, ritkább esetben (a covid előtt is így volt!) meg is vizsgálta és tényleg igényli a kórházi ellátást), mert lusta vagy nem akarja megvizsgálni, esetleg nem ért hozzá... persze tudom, ilyen nincs ahogy olyan sem , hogy hívják a háziorvost vagy az ügyeletet és közlik, hogy nem mennek ki, meg áhh ezt biztos kórházba kell vinni... hívjanak mentőt.. Ebből rengeteg van ám. De itt is van olyan, ami tényleg mentőt sőt életmentőbeavatkozást igényel (bár ez ritkább, akkor általában kihagyják a doktort). (De azt is megemlíteném, hogy azért van pár tényleg lelkiismeretes és kiváló háziorvos, csak sajnos kevés.. egyszerűbb 1 beutalót írni és mentőthívni, amint megrendelte a mentőt már az ő felelőssége gyakorlatilag véget ér.
3. Részegek, Drogosok, Agresszív/Pszichiátriai betegek vagy kamubetegek szállítása. Az utca takarítása , sokszor ön-, és közveszélyességük miatt, sokszor rendőrség kér. A jelentős esetben azon kívül, hogy szépen beszélsz velük , meg felrakodot a hordágyra és beviszed, igazából más ellátást nem szoktak igényelni.
4. A hülyeségek kiszűrése: Rengeteg esetben életképtelenek (simán gyökér) vagy csak pánikol a bejelentő és nem lehet érdemben kikérdezni vagy hazudnak. Ilyen eset amikor jöjjön a mentő , mert nagyon rosszul vagyok meg nagyon fáj, de igazából külső személy részére semmi sem érzékelhető/látható/mérhető, természetesen fájdalomcsillapítót sem vett be, de akkora a fájdalma, mintha a harckocsi átment volna rajta... ja és ez a fájdalom már órák,napok, hetek óta tart..
vagy éppen rosszul van fullad, mikor megérkezünk a háza elé KISÉTÁL, hogy : MEHETÜNK ... fulladása nyoma sincs. Fáj a mellkasom... ja egyébként nem, csak hallottam, hogy ezt kell mondani és akkor gyorsabban jön a mentő... ja meg rosszul vagyok, de a gyógyszereimet nem vettem be.. ezek azok a "feladatok" amikor néhány mentő tippelni szokott a kedves "beteg" édesanyjának a foglalkozására... sőt a legjobb , amikor olyan a bejelentés, hogy párhuzamban riasztották az ALS egységet.. na ilyenkor lemondjuk őket, hiszen ezzel mi is megbírkózunk.
5. A nem egyértelmű helyzetek (+ BLS ellátása): Amikor a bejelentésből nem egyértelmű, hogy mi történt, milyen a sérült/beteg állapota, akkor kimegy a kiskocsi (mivel több BLS egység van, mint ALS) és sűrűbben, több helyen vannak szétszórva, ezért hamarabb kiér, felméri a beteg/sérült állapotát, számát illetve , hogy kell-e ALS egység a helyszínre , ezeket az információkat az Irányító Csoport felé visszajelzi, akik a megfelelő számú és szintű egységet fogják riasztani. Közben megkezdik a BLS ellátását, ha elég lemondja az ALS egységet, ha nem akkor kéri a helyszínre , akik később a megkezdett ellátásba becsatlakoznak, átveszik és BLS szinten folytatják. Sokszor van az, hogy kell az ALS az ellátáshoz, de a szállításhoz már NEM, így ők a helyszínen felszabadulnak és a BLS egység végzi a transzportot, ha nem akkor értelemszerűen az ALS vagy az ALS egység kíséretével fogják szállítani.
A szakképesítés nélküli mentőápoló :
- Általában elsőként ér a helyszínre, visszajelent, társszerveket kér, ha szükség van rá.
- Kritikus vérzés esetén a vérzéscsillapítás direktnyomással, pozícionálással, szorítókötéssel / Torniquettel.
- Keringésmegállás esetén megkezdi az XBLS reanimatio-t. (Megkezdi és nem indul el a beteggel, kell a helyszínre az ALS egység)
- Egyszerű légútat biztosít: pozícionálással (állkiemelés / fejhátrahajtás / stabil oldalfekvés), egyszerű légútbiztosításra (mayo, wend tubusok), légúti szívásra korlátozott mélységig, ha könnyen eltávolítható a légúti idegentest akkor arra. Ez sokszor elég egy MEGKEZDETT ellátásnak a légútnál. (Nem, nem intubál, I-Gel-t / LMA-t sem tehet le)
- Légzést vizsgál (szimmetria,mélység, frekvencia), bármilyen eltérést jelent ha van rá mód, akkor nyugtatja a beteget illetve szükség esetén oxigénterápiát alkalmaz, szükség esetén ballonos-maszkos lélegeztetés. Nem hallgatózik, légzi hangot nem ítél meg, oxigénen kívül más gyógyszeres beavatkozást NEM végezhet.
- Keringést vizsgál (Pulzus, vérnyomás, CRT): Gyakorlatilag a beavatkozás kimerül mérésben, illetve a pozicionálásban.
Pozícionáláson kívül más bevatkozási jogköre NINCS: Nincs vénabiztosítás, nincs gyógyszerelés, nincs folyadékterápia.
- Idegrendszerrel kapcsolatos dolgok: (Vércukorszint, Stroke-vizsgálat bármilyen más idegrendszeri eltérés).
Beavatkozási jogköre nincs (ha alacsony a cukorszint és nyelésképes a beteg akkor cukoros és szénhidrát tartalmú ételt/italt etetni/iitatni a beteggel), időablakos, stabil állapotú strokeos betegnél jó, mert hamarabb ér ki, gyorsabban tudja megkezdeni a szállítást. Fájdalom esetén a nitraalgin fájd.csill. gáz. áll rendelkezésre (indikációk esetén).
- Egyéb vizsgálatok: teljes test vizsgálataEKG, kisebb sérülések ellátása. Itt is TTEKG készítése, amit mentőápoló NEM értékelhet! Érintett testrészek-végtagok rögzítése. (Craemer-sín, oxystabil, SAM-splint jellegű sínek, medenceöv, húzósín, nyakrögzítő, headblock, lapáthordágy/board, KED mellény) adott esetben a roncsból történő kiemelés (ami a trauma szerint mérlegelendő, nem illik mindenkit kivenni, mert lehet azzal ölöm meg , kihülés elleni védelem illetve hűtés). De nagyobb sérülés esetén érdemes az ALS egység, polytraumatizált betegnél pedig KÖTELEZŐ.
Egy szakképzetlen mentőápoló gyors helyszínrejuttatása nagy segítség (életmentő) lehet, de a beavatkozási lehetőségei elég korlátozottak. Az OMSZ-nál lévő feladatok jelentős részét megtudják oldalni, de a kemény, valódi mentést az ALS egységek végzik (átveszik a BLS-től). BLS egység instabil beteget nem igazán mozgat..
A szakápoló annyival több, hogy bárhol (nem csak az omsz-nál, mivel az omsznál van külön jogszabály a szakképzetlen ápolók beavatkozási jogkörére (tehát ápolóként dolgozhat, menthet)... ugye, mert alapból nem lenne, míg nem ápoló) államilag elismert bizonyítványt kap arról, hogy ő bizony légutat biztosíthat (akár I-Gel vagy LMA), különböző (az omsznál még nem rendszeresített) légzés segítő eszközöket alkalmazhat (és itt nem a szoksáso értelemben vett lélegeztetőgépre kell gondolni). Perifériás vénát biztosíthat, bizonyos hatóanyagú gyógyszereket adhat be, folyadékterápiát kezdhet. Ami azért jelentősen tud javítani bizonyos betegek állapotán + mögötte vélhetően szakmai tudás van. Persze ők sem csinálhatnak túlsok mindent, de már csak az omsznál használt gyógyszerek, folyadékok és oxigén jelentősen tudja javítani a beteg/sérült állapotát. (pl az én saját táskám lassan jobban felszerelt, mint a mentőgépkocsi amin dolgozom
)