[HUN] Atlas-2 Mistral

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 146
73 706
113
Ránk 150-200 közötti mennyiség juthat legfeljebb. A konkrét tippem 180 db, mert ennyit vettünk a 90-as években a 45 indítóhoz és ez indítónként 4 rakétát jelentene vagyis 2 újra töltést. A következő "értelmes mennyiség" az még egy újra töltés vagyis +90 rakéta, összesen 270 db. Ez túl sok lenne egy 1000 rakétás tételből (700-ból még inkább!) úgy hogy ott van másik 4 ország, köztük a franciákkal akik méretükből adódóan szerintem elviszik a rendelés legalább harmadát...

Ezzel a rendeléssel szerintem kb. 5-6 újratöltésnyi rakétánk lehet a Mistralokhoz: 450-540 db
A Skyrangerekhez is fognak venni még szerintem...
Ezt is leírtad már néhányszor... Mit mondott mindig Hpasp, hogy háromszoros javadalmazással számolnak? Akkor a Mistralokhoz a meglévők mellé kell még kb. 90-100 rakéta. Ha ennél többet rendelnének az már inkább a Skyrangerekhez kellenének.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 011
113
Ezt is leírtad már néhányszor... Mit mondott mindig Hpasp, hogy háromszoros javadalmazással számolnak? Akkor a Mistralokhoz a meglévők mellé kell még kb. 90-100 rakéta. Ha ennél többet rendelnének az már inkább a Skyrangerekhez kellenének.
3x javadalmazás drónok világában már kevés lenne. Gondolom Hpasp még akkor mondta, hogy ennyi kell amikor nem voltak ennyire elterjedve a drónok...
 
  • Tetszik
Reactions: Kávé

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 395
8 606
113
MBDA megfrissítte a Mistralra vonatkozó információkat az oldalán.
Törölték az összes korábbi Mistral-rendszert az alábbiak kivételével
  • ATLAS - kétrakétás kézi indító, ami nálunk is van
  • ATLAS RC - 4 rakétás automata indító (Szerintem erre kellene átállni - kapásból fele ennyi emberre elműködne a Mistral-osztályunk)
  • MANPADS - egy rakétás "lábon hordozható" indító
Minden más ment a levesbe: várhatón már nem rendelhetőek a jövőben. A géppuskás 4 rakétás MPCV toronyban pedig lett volna fantázia az ukrajnai tapasztalatok alapján - pláne 30x113mm-es gépágyúval jó lett volna akár nekünk is. Mivel sosem rendelt belőle végül senki, így levették a palettáról.

Más is változott: frissítették a Mistral rakéta prosiját az MBDA oldalán: sokkal jobb paramétereket írnak, mint az korábban ismert volt.
Max. hatótávolság: 8 km (korábban 7,5 km volt a hivatalos gyári adat)
Max cél magasság: 6000 méter (korábban: 3000 m volt)

Talán az ukrajnai alkalmazás miatt, de kb. mindenhova kiírták, hogy "Combat Proven"! :)

Engem az zavar a Mistralba, hogy túl nehéz, normál képességek mellett. A MANPADS változata se igazi MANPADS. Kocsira szerelve a kettős változat meg majdhogynem nevetséges. Járműt használni és közben MANPADS képességekkel bírni csak. Úgy hogy közben nyitott téren van a használó. A négyes változat annyival jobb, hogy legalább belülről indítható és négy rakéta is van. Most vagy legyen rendes manpads de akkor egy ember vállról indíthatja, vagy APC-re, IFV-re szerelhető változat 2-4 rakétával, távirányítva.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 011
113
Engem az zavar a Mistralba, hogy túl nehéz, normál képességek mellett.
Mit jelent a "normál képességek" mellett? :)
A MANPADS változata se igazi MANPADS.
Az RBS-70 is MANPADS, pedig majdnem 100 kg indítóval együtt. :)
Mondjuk értem mire gondolsz, és tényleg nem lehet vele könnyen rohangálni mint egy Stingerrel - viszont nem is MANPADS-nak vettük! Ez inkább a Sztrela-10 pótlására vették meg annó, bár annyira nem mobil: mindig letelepítve használják.

mistral-3.jpg



Kocsira szerelve a kettős változat meg majdhogynem nevetséges. Járműt használni és közben MANPADS képességekkel bírni csak. Úgy hogy közben nyitott téren van a használó.
Az emberes indító valóban nem korszerű, de 1990-es évek végén, amikor megvettük még csak ez volt.
Mindet lecserélném egy ATLAS RC rendszerre, de erre nem hiszem hogy lenne pénz és akarat. Majd talán 10-15 év múlva...

A négyes változat annyival jobb, hogy legalább belülről indítható és négy rakéta is van. Most vagy legyen rendes manpads de akkor egy ember vállról indíthatja, vagy APC-re, IFV-re szerelhető változat 2-4 rakétával, távirányítva.
Szerintem is kellene könnyű, tényleg hordozható "nem állványos" MANPADS is: SUNGUR vagy PIURON szerintem meg is felelne.
Egy 150-200 darab elegendő is lenne szerintem, hogy egy lehetséges támadó ne repkedhessen szabadon kedvére: ott kocskázat hogy bármelyik bokorban ott lehet egy MANPADS...

A MISTRAL szerintem járművekre szerelve kiváló VSHORAD rakéta: jóval nagyobb a teljesítménye (pl. mozgási energiája) mint pl. a Stingernek. Pont emiatt másfélszer nagyobb a tömege is, de járműre telepítve ez nem igazán probléma.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 633
5 357
113
Mit jelent a "normál képességek" mellett? :)

Az RBS-70 is MANPADS, pedig majdnem 100 kg indítóval együtt. :)
Mondjuk értem mire gondolsz, és tényleg nem lehet vele könnyen rohangálni mint egy Stingerrel - viszont nem is MANPADS-nak vettük! Ez inkább a Sztrela-10 pótlására vették meg annó, bár annyira nem mobil: mindig letelepítve használják.

mistral-3.jpg




Az emberes indító valóban nem korszerű, de 1990-es évek végén, amikor megvettük még csak ez volt.
Mindet lecserélném egy ATLAS RC rendszerre, de erre nem hiszem hogy lenne pénz és akarat. Majd talán 10-15 év múlva...

Ez így nem teljesen pontos, 90-es évek végén ott volt már az ALBI indító is, állítólag vittek ki BTR-t a franciákhoz, hogy tervezzék meg az integrációt, de jó magyar szokás szerint agyvérzést kapott a MH vezetés a végösszegtől, így a hazai Unimog kókányolást választottuk.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 011
113
Ez így nem teljesen pontos, 90-es évek végén ott volt már az ALBI indító is, állítólag vittek ki BTR-t a franciákhoz, hogy tervezzék meg az integrációt, de jó magyar szokás szerint agyvérzést kapott a MH vezetés a végösszegtől, így a hazai Unimog kókányolást választottuk.
Az ALBI is egy manuális indító, nem RC - erre mondtam hogy a 90-es években csak manuális megoldások voltak a MISTRAL-hoz.

albi.jpg



Mennyivel lennénk azzal előbbre az ALBI-val? :)
Az UNIMOG túl fogja élni a BTR-eket és az ATLAS letelethető a földere, nincs járműre "hegesztve" mint az ALBI...

Konktéran ha egyszer átállnak egy RC megoldásra, az ATLAS-ok jók lehetne fix objektumok védelmére földre telepítve: repterek, raktárak és más fontos pontokat védhet. Szóval jobb az Atlas mint az albi - szerintem.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 395
8 606
113
Mit jelent a "normál képességek" mellett? :)

Az RBS-70 is MANPADS, pedig majdnem 100 kg indítóval együtt. :)
Mondjuk értem mire gondolsz, és tényleg nem lehet vele könnyen rohangálni mint egy Stingerrel - viszont nem is MANPADS-nak vettük! Ez inkább a Sztrela-10 pótlására vették meg annó, bár annyira nem mobil: mindig letelepítve használják.

mistral-3.jpg




Az emberes indító valóban nem korszerű, de 1990-es évek végén, amikor megvettük még csak ez volt.
Mindet lecserélném egy ATLAS RC rendszerre, de erre nem hiszem hogy lenne pénz és akarat. Majd talán 10-15 év múlva...


Szerintem is kellene könnyű, tényleg hordozható "nem állványos" MANPADS is: SUNGUR vagy PIURON szerintem meg is felelne.
Egy 150-200 darab elegendő is lenne szerintem, hogy egy lehetséges támadó ne repkedhessen szabadon kedvére: ott kocskázat hogy bármelyik bokorban ott lehet egy MANPADS...

A MISTRAL szerintem járművekre szerelve kiváló VSHORAD rakéta: jóval nagyobb a teljesítménye (pl. mozgási energiája) mint pl. a Stingernek. Pont emiatt másfélszer nagyobb a tömege is, de járműre telepítve ez nem igazán probléma.

Úgy értem, hogy a Mistral annyit tud mint vállról indítható kortársai, csak cipelni kell egy széket is hozzá vagy járműre kell szerelni. Ok, vannak máshol is ilyen megoldások, svédek, koreaiak eszköze pl. Viszont amúgy a Sztrela 10 legalább páncélozott jármű és belülről lehet lövöldözni vele. Bár aszem annak még nem voltak valami izmosabb rakétái. Szóval ha manpad, akkor legyen vállról indítható. Ha meg járműről indítható változat, akkor ideális lenne ha azonos platformon lenne, mint a hadsereg APC-je vagy IFV-je. És legalább négy rakéta, ha nem több. Belülről indítható. Meg ilyen extrák.

Az hogy anno mennyire volt kényszer a Mistral nem tudom. Muszáj volt venni (délszláv háború?), tényleg csak ez a megoldás volt?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 011
113
Úgy értem, hogy a Mistral annyit tud mint vállról indítható kortársai,
Ez nem igaz: sokkal többet tud a Mistral mint a többi "állvány nélküli" MANPADS!
Ez nem klasszikus MANPDAS, sokkal inkább egy kis hatótávolságú légvédelmi rakéta, amit mellesleg ha nagyon kell, akkor két ember is elcipel.

Egy kis összehasonlítás állvány nélkül használható MANPDAS rakétákkal:

MISTRALSTINGERPIURON
Rakéta tömege19,7 kg10,1 kg10,5 kg
Rakéta átmérője92 mm70 mm72 mm
Max. SebességMach 2,8Mach 2,2Mach 2
Max. hatótávolság8 km6+ km6,5 km
Max. célmagasság6000 m3800 m4000 méter

Ezek mind összefüggenek: a nagy sebességből adódik nagyobb hatótáv és magasság. A nagyobb sebességből következik hogy erősebb rakétahajtómű kell, ami miatt nehezebb a rakéta. Nehezebb rakétához meg állvány kell, amivel meg nem könnyű rohangálni.
Könnyű hordozhatóság ára kisebb teljesítmény.

csak cipelni kell egy széket is hozzá vagy járműre kell szerelni. Ok, vannak máshol is ilyen megoldások, svédek, koreaiak eszköze pl. Viszont amúgy a Sztrela 10 legalább páncélozott jármű és belülről lehet lövöldözni vele. Bár aszem annak még nem voltak valami izmosabb rakétái. Szóval ha manpad, akkor legyen vállról indítható. Ha meg járműről indítható változat, akkor ideális lenne ha azonos platformon lenne, mint a hadsereg APC-je vagy IFV-je. És legalább négy rakéta, ha nem több. Belülről indítható. Meg ilyen extrák.
Ezek az igényeid meg fognak valósulni ha a 4 rakétás Skyranger-30 Lynx alapon rendszerbe áll majd a 2020-as évek második felében. :)

Az hogy anno mennyire volt kényszer a Mistral nem tudom. Muszáj volt venni (délszláv háború?), tényleg csak ez a megoldás volt?
Nem volt rossz vétel, mert maga rakéta jó, csak nem MANPADS-nak! Nem is annak vettük.
Amúgy amikor rendszerbe állt az ATLAS, még volt nálunk IGLA szóval miért is vettük volna MANPADSnak? :)
(2011-ben vonták ki az IGLA-t, azóta nincs MANPADS nálunk, sajnos!)

Te is meg mások is olyan szerepet, képességet követeltek a MISTRAL-tól, ami nálunk nem szempont, mert nem erre vettük!
Tényleg jó lenne egy könnyen hordozható MANPADS, de a Mistral rakéta erre nem legjobb választás! Nem is erre lett véve!
Skyrangeren viszont remek lesz 8 km-es hatótávval és 6000 méteres plafonnal. Maga a rakéta tényleg jó, csak megfelelő rendszerben kell alkalmazni.

Az ATLAS-szal meg a front mögötti területet lehet majd védeni - pl. repterek és más fontos létesítményeket...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and fip7

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 633
5 357
113
Úgy értem, hogy a Mistral annyit tud mint vállról indítható kortársai, csak cipelni kell egy széket is hozzá vagy járműre kell szerelni. Ok, vannak máshol is ilyen megoldások, svédek, koreaiak eszköze pl. Viszont amúgy a Sztrela 10 legalább páncélozott jármű és belülről lehet lövöldözni vele. Bár aszem annak még nem voltak valami izmosabb rakétái. Szóval ha manpad, akkor legyen vállról indítható. Ha meg járműről indítható változat, akkor ideális lenne ha azonos platformon lenne, mint a hadsereg APC-je vagy IFV-je. És legalább négy rakéta, ha nem több. Belülről indítható. Meg ilyen extrák.

Az hogy anno mennyire volt kényszer a Mistral nem tudom. Muszáj volt venni (délszláv háború?), tényleg csak ez a megoldás volt?

Van egy olyan mende monda, hogy a Nato csatlakozásunk megszavazásáért cserébe kellett venni valamit tőlük (franciáktól).
Mondjuk most eljátszhatnánk ugyanezt a svédekkel, csak mit sóznánk rájuk? :D
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 011
113
Van egy olyan mende monda, hogy a Nato csatlakozásunk megszavazásáért cserébe kellett venni valamit tőlük (franciáktól).
Mondjuk most eljátszhatnánk ugyanezt a svédekkel, csak mit sóznánk rájuk? :D
Inkább adjanak ingyé upgradet meg +4 gépet!
Akkor jobban érteném miért szivatják őket...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 011
113
Érdekesség, hogy a győri légvédelmi ezred volt parancsnoka szerint a Mistral M3-as akár 9-10 km-re lévő célokat is elérhet.

"A MISTRAL tűzaelgység ugyan egyszerre több cél tűz alatt tartására képes, azonban mégis csak a közeli hatótávolságú kategória, amelynek megsemmisítési képessége még az új rakétával sem megy 9-10 kilométer fölé."

A hivatalos "prospektus adat" 8 km, de lassú, alig manőverező drónok és helikopterek ellen ezek szerint a 9-10 km-es távon is jók az esélyei.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
Ez inkább a Sztrela-10 pótlására vették meg annó, bár annyira nem mobil: mindig letelepítve használják.

A rakéta sokkal jobb mint a Sztrela. Viszont a hordozójármű és az indítási folyamat, valami borzalom. Ezek nehezen tudják élesben kísérni a harcoló alegységeket. Pontosabban, a kiülő és álló katona életveszélyes manővert vállal, ha harchelyzetben ,a lövész, vagy harckocsizók mögött haladva, légvédelmet akar adni.

Mistral

mistral-3.jpg



Szterla10

9A35_combat_vehicle_9K35_Strela-10_-_TankBiathlon14part2-37.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 143
113
A rakéta sokkal jobb mint a Sztrela. Viszont a hordozójármű és az indítási folyamat, valami borzalom. Ezek nehezen tudják élesben kísérni a harcoló alegységeket. Pontosabban, a kiülő és álló katona életveszélyes manővert vállal, ha harchelyzetben ,a lövész, vagy harckocsizók mögött haladva, légvédelmet akar adni.

Mistral

mistral-3.jpg



Szterla10

9A35_combat_vehicle_9K35_Strela-10_-_TankBiathlon14part2-37.jpg
Van hozzá normális indító a miénk viszont 25 éves nem kérdés hogy csereérett.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 011
113
Ja, csak ki volt az az idióta részünkről, aki eleve így vette meg Mistralt, mikor megvette ? Illetve, mégis mit gondoltak, mire lesz jó, mire szánták ?
Azért a korrektség kedvéért tegyük hozzá, hogy a 1990-as években csak manuális indító létezett meg eléggé csóró volt az ország.

A Skyranger-30-assal megoldódik a csapatlégvédelem, ezek meg mehetnek a hátországot őrizi - akár civileket / önkéntes tartalékosokat gyorstalpalón kiképezve rá...
 

Lupus80

Well-Known Member
2020. december 20.
211
529
93
Azért a korrektség kedvéért tegyük hozzá, hogy a 1990-as években csak manuális indító létezett meg eléggé csóró volt az ország.

A Skyranger-30-assal megoldódik a csapatlégvédelem, ezek meg mehetnek a hátországot őrizi - akár civileket / önkéntes tartalékosokat gyorstalpalón kiképezve rá...
Tőlünk (egyetem 1ő2ik év) sokan be lettek hívva sorkatonának, azt@n a fele csapat azt gondolta inkább túl akár esni rajta. Csak az én csoportomból 3an mentek orosziba lérakosnak.
Mert az jó lesz, ők meg örültek.
Aztán mindenki írnok lett mivel hát éreccségi meg a fránya kompjúter tudás(idegen nyelv)....
Senki közülük soha nem kapott semmire kiképzést igazából (bár én se).
Ez volt 25éve. Namost ki a b@nat tudná ezeket kezelni 2023ban?
A 73éves apám, aki Shilkát meg ötvenöcsit buherált???
Sajna ez nem a National Guard ahol van Respect, kiképzés, utánkövetés.
Sztem nincs 20 ember az orsz@gban aki tudná mit is kellene kezdeni ezekkel az eszközökkel. Ezek nem egy szimpla AMDk.
Bátyám Maljutkákat javított 3évig tpszecsőn, emlékei szerint a 10%ig nem jutottak el 93ban, aztán ami volt ami nem pár év múlva ment a bontó a.
Ez a valóság sajna, nem a hátországi 2nd hand felszerelés...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 011
113
Tőlünk (egyetem 1ő2ik év) sokan be lettek hívva sorkatonának, azt@n a fele csapat azt gondolta inkább túl akár esni rajta. Csak az én csoportomból 3an mentek orosziba lérakosnak.
Mert az jó lesz, ők meg örültek.
Aztán mindenki írnok lett mivel hát éreccségi meg a fránya kompjúter tudás(idegen nyelv)....
Senki közülük soha nem kapott semmire kiképzést igazából (bár én se).
Ez volt 25éve. Namost ki a b@nat tudná ezeket kezelni 2023ban?
A 73éves apám, aki Shilkát meg ötvenöcsit buherált???
Sajna ez nem a National Guard ahol van Respect, kiképzés, utánkövetés.
Sztem nincs 20 ember az orsz@gban aki tudná mit is kellene kezdeni ezekkel az eszközökkel. Ezek nem egy szimpla AMDk.
Bátyám Maljutkákat javított 3évig tpszecsőn, emlékei szerint a 10%ig nem jutottak el 93ban, aztán ami volt ami nem pár év múlva ment a bontó a.
Ez a valóság sajna, nem a hátországi 2nd hand felszerelés...
Pedig az ATLAS-indító pont az, aminek kezelését pár nap alatt meg lehet tanítani bárkinek, aki nem fogyatékos: nem bonyolultabb mint egy MANPADS kezelés szempontjából. Beleülsz az állványba, célra irányítod és ha rakéta jelez, hogy látja a célt akkor kilövöd - kb. ennyi.
Egy kecskeméti repnapon sok-sok éve jó néhány gépet "lelőttem" ATLAS indítóval az ott álló katona utasításait követve. :D
Ráadásul a mai generáció mobillal számítógéppel a kezében nő fel - ez a kütyű nekik primitíven egyszerű. Nyilván a radaros kocsiba már szakember kell, de egy ATLAS-os Unimog személyzetét gyorsan ki lehet képezni.
 

Lupus80

Well-Known Member
2020. december 20.
211
529
93
Pedig az ATLAS-indító pont az, aminek kezelését pár nap alatt meg lehet tanítani bárkinek, aki nem fogyatékos: nem bonyolultabb mint egy MANPADS kezelés szempontjából. Beleülsz az állványba, célra irányítod és ha rakéta jelez, hogy látja a célt akkor kilövöd - kb. ennyi.
Egy kecskeméti repnapon sok-sok éve jó néhány gépet "lelőttem" ATLAS indítóval az ott álló katona utasításait követve. :D
Ráadásul a mai generáció mobillal számítógéppel a kezében nő fel - ez a kütyű nekik primitíven egyszerű. Nyilván a radaros kocsiba már szakember kell, de egy ATLAS-os Unimog személyzetét gyorsan ki lehet képezni.
Jah bocsi
Alapvetően a sztrelára gondoltam.
A lényeg meg az volt hgy akinek kellett volna az se kapott kiképzést.
Jó példaként: felvételin Szentendrén 10et lőttem AKval, miközben az állomány 9et.
Miután kretén munkavállaló lettem lőttem még 6-800at. Azt hittem én vagyok a maxiKing. Aztán találkoztam pár másik kretén el, akik pár sarokház árát már elpuffogták, saját zsebből.
Olyan 1.5év bohóckodás után rájöttem hgy fényévekre vagyok a félprofiktól is.
Akik akkor azt mondták hgy ők picit vannak feljebb sok ország tartalékos állományától.
Na innen gondolom azt hgy milyen szinten lehetne a nagy magyar valóság bármilyen haditechnikai eszköz kiszolgálás/kezelés/használat során. A vicc az hgy rengeteg haverom és ismerősöm ingyen menne 45-48évesen is technical upgrade - re, ingyen ha legalább a szabit állná az állam....
De ez egy másik történet.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Aladeen