[HUN] BTR-80 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 610
77 522
113
623340_17794_BTR80_Kongsberg_Protector_127mm__MH.jpg

Találtam, állítólag magyar gép 2005-ből. Kongsberg torony. Emlékszik erre valaki?
Nem, de ez legalább 2000%-al növelte a harcértéket.
 

miltaccfd

Well-Known Member
2018. augusztus 11.
172
490
63
Nem, de ez legalább 2000%-al növelte a harcértéket.
Egyetértek. Mehet a szerbekhez a sok 30 mm-es torony, ha ezt tesszük a helyükre. Vagy egy újabb Protectort, van már azóta egy pár fajta. 40 mm gránátvető, 30 mm low recoil, akár ATGM kiegészítővel... Példa is van rá itthonról, terv is van ezek szerint, nem is lehetett drága, ha felrakták anno rá. A 80A torony árából akár ki is jönne (ATGM nélkül)
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 610
77 522
113
Szóval nem lőrés, hanem "gránát dobó nyílás" van rajta - ez új. :)
Hát ilyet mèg èn sem hallottam. :eek:

De lehet hivatalosan ez a neve a gidránon.
Van ilyen gránátdobó gyakorlat is BTR-ből. Volt szerencsém hozzá nagyon remek móka, főleg amikor a dobó katonabácsi lendítéskor beveri a kezét a mögötte lévő búvónyílás ajtajába és beejti a kézigránátot a küzdőtérbe (ha nem vagyok ott nem hiszem el), az volt a szerencséje, hogy dobás előtt elfelejtette kihúzni a szállításbiztosítót...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 561
46 607
113
Van ilyen gránátdobó gyakorlat is BTR-ből. Volt szerencsém hozzá nagyon remek móka, főleg amikor a dobó katonabácsi lendítéskor beveri a kezét a mögötte lévő búvónyílás ajtajába és beejti a kézigránátot a küzdőtérbe (ha nem vagyok ott nem hiszem el), az volt a szerencséje, hogy dobás előtt elfelejtette kihúzni a szállításbiztosítót...
Ezt be kell tennem:
1*ON_d7DWgW8g8uu3EBntfNw.png
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 960
18 481
113
Van ilyen gránátdobó gyakorlat is BTR-ből. Volt szerencsém hozzá nagyon remek móka, főleg amikor a dobó katonabácsi lendítéskor beveri a kezét a mögötte lévő búvónyílás ajtajába és beejti a kézigránátot a küzdőtérbe (ha nem vagyok ott nem hiszem el), az volt a szerencséje, hogy dobás előtt elfelejtette kihúzni a szállításbiztosítót...

Szerencsére én az ilyesmit meg úsztam, meg sem próbáltunk gránátokat dobálni, a terepen mozgásban lévő BMP tetőnyílásain. Nem is tudom hogy sikerült volna. Lőréseken át lőttünk kifelé, de inkább csak saccra. Mert pontosan célzott lövéseket leadni, mozgó, tehát rázkódó járműből nem lehet. Kivéve az amerikai filmeket, ott mindent lehet. :)
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 099
12 109
113
Egyetértek. Mehet a szerbekhez a sok 30 mm-es torony, ha ezt tesszük a helyükre. Vagy egy újabb Protectort, van már azóta egy pár fajta. 40 mm gránátvető, 30 mm low recoil, akár ATGM kiegészítővel... Példa is van rá itthonról, terv is van ezek szerint, nem is lehetett drága, ha felrakták anno rá. A 80A torony árából akár ki is jönne (ATGM nélkül)
Egy 30 mm-es gépágyút egy .50-es HB-ra cserélni? Vedd be a gyógyszert!
 

miltaccfd

Well-Known Member
2018. augusztus 11.
172
490
63
Egy 30 mm-es gépágyút egy .50-es HB-ra cserélni? Vedd be a gyógyszert!
Simán, de nem a tűzerő miatt.

Egy BTR már eleve nem való tűzharcba, és bár úgyis oda fog kerülni, a modern toronnyal szerintem több esélye van a túlélésre. Amúgy sem akarjuk őket megtartani, csak tartalékba maximum. APFSDS-ünk amúgy sincs hozzá, talán APDS, de inkább teljes kaliberű AP, szóval páncéltörés ügyileg is korlátozott képességekkel bír. A reálisan 6 fős (csak talán számolhatunk 8-al, de amúgy is rossz kialakítású) desszanttere amúgy sem illeszkedik már a rajaink méretéhez.

A fenti átalakítás
  • súlycsökkenéssel javítana az alulmotorizáltságon, terepjáró képességen, vagy lehetővé tenné plusz védelem használatát (rács, homokzsákok, lemezek, spall liner, aknavédelem, elektronikai zavaró, stb)
  • a parancsnok átvehetné a lövész feladatát, akinek a helyét elfoglalná a megnövelt desszanttér, a nagyobb raj, akár több felszereléssel, csillapított, függesztett ülésekkel, egy oldalon kiszállási lehetőséggel
  • a stabilizált fegyverzet lehetővé tenné a menet közbeni célzott tüzelést
  • a stabilizált hőkamera pedig a cél megtalálását
  • robbanóerőszükséglet esetén 40 mm-es AGV is lehetőség
  • sok mai RCWS-en lehetőség ATGM felerősítése is, páncéltörésre így akár a torony csere után is alkalmas maradhatna. Én személy szerint mondjuk egy pár többször használatos RGW110 csövet dobnék rá mindegyikre, mert ezek olcsók (tudtommal olcsóbb, mint a CG egy lőszere) és ráadásul gyártjuk(/fogjuk) is. Így azt használná, amit a lövészek, azaz logisztikai komplikáció sem adódna.

Minimális átalakításnak mondanám ezt, de megalapozná a típus még jópár évig tartalékban rendszerben tartását. A rá vett technika (RCWS) pedig akár később is tovább vihető, mint egy jövőbeni MRAP, APC, IFV vagy akár harckocsi parancsnoki fegyvere, mikor a BTR is kivonásra kerül.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 409
14 474
113
Igen arra, angolról fordítok vissza fejben, ezért elírtam...
Sok APC csak két fős kezelőszemélyzettel működik, ez már ennyire elavult dolog?
Ebben a formában elèg.

De valaki ezt írta.
Egy BTR már eleve nem való tűzharcba, és bár úgyis oda fog kerülni, a modern toronnyal szerintem több esélye van a túlélésre

Szerintem az a tapasztalat, a vègèn minden belekerül a sűrűjèbe.
Föleg egy ilyen kis lètszámú seregnèl szerintem ez elkerülhetetlen.
 

miltaccfd

Well-Known Member
2018. augusztus 11.
172
490
63
Mèg pár èvig sajnos de.
Nem is hiszem, hogy a pár év alatt döntés (pl. szerződés eladásról, kivonásról, modernizációról) születne, mi lesz a BTR-ek végső sorsa.
Szerintem az a tapasztalat, a vègèn minden belekerül a sűrűjèbe.
Föleg egy ilyen kis lètszámú seregnèl szerintem ez elkerülhetetlen.
Jogos. Viszont egy stabilizálatlan, kézzel irányzott, elavult éjjellátóval, kopott nappali optikával szerelt 30 mm-es toronnyal sem sokkal jobb ebben a helyzetben lenni, sőt... Akár dobjunk fel a tetejére egy M2HB-t és egy valaki által levedlett ATGM indítót. Pl MILAN. Vagy valami új, de olcsó AT fegyvert, ezért merült fel bennem pl az RGW 110/PzF 3, aminek ráadásul a Bunkerfaust (HESH?) verziója épített környezetben is hasznos volna. Ezekkel csak az a gond, hogy csak egyszer használatos verziói vannak jelenleg...
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 409
14 474
113
Viszont egy stabilizálatlan, kézzel irányzott, elavult éjjellátóval, kopott nappali optikával szerelt 30 mm-es toronnyal sem sokkal jobb ebben a helyzetben lenni,
Hát az a torony minden szempontból szar.

Hogy milyen állapotban vannak, arról meg nincsenek illúzióim.

Én már többször kifejtettem a btr-re èn nem igazán költenèk.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 424
120 881
113
Aselsan NEFER-L RCWS
Kompatibilis a 2A42 -es gépágyúval és 1 tonna az egész cucc.
80/A-nak ott a cserelehetőség.
A 80-asnak pedig a SARP KPVT.
Mindkettő könnyebb mint a jelenlegi torony és nem lóg be a küzdőtérbe.
A jelenlegi pótalkatrészek és lőszer (már amennyi van ezekből) felhasználásával megoldható a továbbüzemeltetés egy darabig.
 

miltaccfd

Well-Known Member
2018. augusztus 11.
172
490
63
Aselsan NEFER-L RCWS
Kompatibilis a 2A42 -es gépágyúval és 1 tonna az egész cucc.
80/A-nak ott a cserelehetőség.
A 80-asnak pedig a SARP KPVT.
Mindkettő könnyebb mint a jelenlegi torony és nem lóg be a küzdőtérbe.
A jelenlegi pótalkatrészek és lőszer (már amennyi van ezekből) felhasználásával megoldható a továbbüzemeltetés egy darabig.
Csak hogy így költünk rá, amit sokan hibának vélnek.
Viszont felmerült, hogy a szerbeket érdekelheti az A-k tornya, mert az oroszok nem szállítanak nekik, azok ára fedezhetné az átalakítást...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Aladeen

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 424
120 881
113
Csak hogy így költünk rá, amit sokan hibának vélnek.
Viszont felmerült, hogy a szerbeket érdekelheti az A-k tornya, mert az oroszok nem szállítanak nekik, azok ára fedezhetné az átalakítást...
Én főleg mióta van egy pontos képünk mennyibe fájnak a török 6x6-os és 8x8-as gépek (észtek beszerzése alapján marha jó áron vannak) innentől főleg nem látom komolyabb értelmét BTR berhelésnek, de amit leírtam szerintem a legjobb ár/érték arányos megoldásnak tekinthető.
Nem kell új kalibert bevezetni, a jelenegi fegyverek alkatrészbázisa jelentős mértékben hasznosítható, lőszerek szintén, a harcérték meg megtízszereződik kb.