[HUN] Kerekes páncélozott harcjárművek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 871
91 393
113
Mert erőforrás és időpazarlás. A lynx mellett nincs szükség még egy méregdrága 40 tonnás szörnyetegre.
Nem tudom mennyibe fáj ez a HM büdzséből. Én a projektben részt vevő MH és hadiipari mérnök/ technikus tapasztalatot is olyan értéknek látom, amibe ésszerű határokon belül érdemes befektetni.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 449
46 348
113
Helló. Akkor Te mit vennél és kb mennyit a Lynxek mellé?
Nem nekem tetted fel a kérdést, de hagy válaszoljak én is! (Reméljük @krisss is fog)
2 irány lehetséges:
- A. 5-6M USD alatti 8x8, amelyik szerelhető akár Lance 2-es toronnyal is
(AMV XP, SuperAV de ebben a kategóriában kellene befutnia Hitronnak is)
- B. Egy nagy tömegben rendelhető 6x6, amelyik megáll olyan 2M USD alatt, és számtalan alváltozat kialakítható. (Sebesült kihordó, aknavetős, műszaki felderítő, parancsnoki, stb.)
Ide több jelölt is lehet: Patria 6x6, Fuchs, Pars IV 6x6, Guarani, PMPV, VAB mk3,

Mindkét opció esetén elvárásnak kell legyen egy STANAG lvl 3-as alap védelem, ami tovább növelhető, valamint, hogy lehetőség szerint úszóképes legyen.
(Ha nagyon akarunk a franciákkal is üzletelni a nagyon kellemes árú Griffon is befigyelhet, még ha nem is úszóképes)
Illetve nagyon fontos, hogy minél több kereskedelmi forgalomban lévő civil alkatrész legyen benne, hogy később olcsó legyen a fenntartása.
A típusok kiválasztása esetében már beleszólhat a politika is.

Valószínűleg mindkét esetben a legjobb megoldás a finn opció lenne, a kérdés inkább az, hogy akarunk-e velük majd politikailag üzletet kötni.
Gesztusként a NATO belépés körüli huzavona okán lenne értelme velük egy komolyabb üzlet.
Ugyan így a svédekkel meg Gripen ügyben.
A Pars és a PMPV kapcsán a kis példányszámot (kevés tapasztalat) ellensúlyozhatja egy kedvezőbb árcimke.
Különben a többi mind kipróbált kiforrott típus. Nagyon mellé nem lőhetünk egyikkel sem, hiszen a BTR-nél bármelyik, egy nagyságrenddel alkalmasabb a feladatra.
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
Amilől itt beszélünk az a hatálozatlankodás (piackutatás) miatt 4-8 éves téma. (Tudom, hogy hamalább is végle lehetne hajtani, de nem fogjuk)
Ennél sokkal fontosabb dolgok is vannak, melt az összhadelőnemi fejlesztésen belül nem hiányt pótolna (mint a lakétatüzélség, a halci dlónok, vagy az újabb vadászlepülő század, stb), csak minőségi fejlesztést jelentene, amelyle a nemzetgazdaságot élintő általános ploblémák, illetve az ÁHT egésze és allendszeleinek állapota miatt 0% esély van.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 449
46 348
113
Amilől itt beszélünk az a hatálozatlankodás (piackutatás) miatt 4-8 éves téma. (Tudom, hogy hamalább is végle lehetne hajtani, de nem fogjuk)
Ennél sokkal fontosabb dolgok is vannak, melt az összhadelőnemi fejlesztésen belül nem hiányt pótolna (mint a lakétatüzélség, a halci dlónok, vagy az újabb vadászlepülő század, stb), csak minőségi fejlesztést jelentene, amelyle a nemzetgazdaságot élintő általános ploblémák, illetve az ÁHT egésze és allendszeleinek állapota miatt 0% esély van.
Nem feltétlenül.
Én @krisss -szel ellentétben egy fillért sem költenék a BTR-ekre.
Tényleg az ablakon kidobott, vagy a kandallóban eltüzelt pénz eklatáns példája.
A piackutatás már megvolt.
Ha megszületik az elhatározás, akkor nagyon gyorsan lezavarható a beszerzés. Meghívásos alapon bekérjük az ajánlatokat 1 hónapos határidővel. A technikai kiértékelés már megtörtént. Csak a támogatás és a pénzügyi van hátra. Ezt egy 2-3 fős csapat 1 hét alatt megoldja.

Egyedül a rendelkezésre álló keretet kell tisztázni. De a BTRbe való befektetés hiábavalósága, és egy lehetséges hazai ipari hozzájárulás is, meg kell hogy győzze Varga Mihályt is, hogy nincs ennél sokkal jobb helye a pénznek.
A BTR-eket meg szépen bevagonírozzuk, és mehet is a Türk Tanács valamelyik alapító tagjához. Szenvedjenek vele ők tovább.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 260
120 032
113
Ha megszületik az elhatározás, akkor nagyon gyorsan lezavarható a beszerzés. Meghívásos alapon bekérjük az ajánlatokat 1 hónapos határidővel. A technikai kiértékelés már megtörtént. Csak a támogatás és a pénzügyi van hátra. Ezt egy 2-3 fős csapat 1 hét alatt megoldja.
Hogyne lányom álmaidban.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 353
77 025
113
Tényleg az ablakon kidobott, vagy a kandallóban eltüzelt pénz eklatáns példája.
A piackutatás már megvolt.
Ha megszületik az elhatározás, akkor nagyon gyorsan lezavarható a beszerzés. Meghívásos alapon bekérjük az ajánlatokat 1 hónapos határidővel. A technikai kiértékelés már megtörtént. Csak a támogatás és a pénzügyi van hátra. Ezt egy 2-3 fős csapat 1 hét alatt megoldja.
Azt ugye tudod, hogy nem a piaci kofák árulják a haditechnikát, hogy pár hét alatt le lehessen tárgyalni?
 
W

Wilson

Guest
a-beszerzes-elfogyott-atgondolt-koncepcio-nem-is-volt-66158-1.jpg


:)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 449
46 348
113
Hogyne lányom álmaidban.
Melyik programponttal vannak problémáid?
Az 1 hónapos árajánlat nem gond, ilyen máshol is volt már a közelmúltban.
Ugye nem azt akarod mondani, hogy az elmúlt 6-7 évben nem volt kerekes járművekre részletes kiértékelés?
Ha csak olyat hívunk meg a beszerzésre, amelyikről már jelenleg is van műszaki információnk, akkor ezt a lépést is megússzuk.
Azt ugye tudod, hogy nem a piaci kofák árulják a haditechnikát, hogy pár hét alatt le lehessen tárgyalni?
Egészen pontosan piaci kofákról van szó.
De ugye nem gondolod, hogy a RM vagy a Patria nem rendelkezik komplett kidolgozott csomagokkal.
Ha nem variálsz, akkor gyorsan megvan. Nem akarom megint felhozni a német CRV megrendelést. Ott is kevesebb mint 1 éve folyik a tárgyalás, miközben ott nyilvánvalóan a Lynx ügylet is bezavar.
Vagy nézd csak meg, hogy az ukrán adományok utáni beszerzések milyen gyorsan lezajlanak. Nem a szlítások, hanem maguk a beszerzések.
Persze ehhez az is kell, hogy pontosan tudjuk, mit akarunk, és ezt egy fix csomagba meg is tudjuk rendelni. De elég nagy a választék. Szerintem találunk olyan szállítót, ami a kedvünkre tud tenni.
 

svajcibeka

Well-Known Member
2013. február 10.
938
2 621
93
Nem nekem tetted fel a kérdést, de hagy válaszoljak én is! (Reméljük @krisss is fog)
2 irány lehetséges:
- A. 5-6M USD alatti 8x8, amelyik szerelhető akár Lance 2-es toronnyal is
(AMV XP, SuperAV de ebben a kategóriában kellene befutnia Hitronnak is)
- B. Egy nagy tömegben rendelhető 6x6, amelyik megáll olyan 2M USD alatt, és számtalan alváltozat kialakítható. (Sebesült kihordó, aknavetős, műszaki felderítő, parancsnoki, stb.)
Ide több jelölt is lehet: Patria 6x6, Fuchs, Pars IV 6x6, Guarani, PMPV, VAB mk3,

Mindkét opció esetén elvárásnak kell legyen egy STANAG lvl 3-as alap védelem, ami tovább növelhető, valamint, hogy lehetőség szerint úszóképes legyen.
(Ha nagyon akarunk a franciákkal is üzletelni a nagyon kellemes árú Griffon is befigyelhet, még ha nem is úszóképes)
Illetve nagyon fontos, hogy minél több kereskedelmi forgalomban lévő civil alkatrész legyen benne, hogy később olcsó legyen a fenntartása.
A típusok kiválasztása esetében már beleszólhat a politika is.

Valószínűleg mindkét esetben a legjobb megoldás a finn opció lenne, a kérdés inkább az, hogy akarunk-e velük majd politikailag üzletet kötni.
Gesztusként a NATO belépés körüli huzavona okán lenne értelme velük egy komolyabb üzlet.
Ugyan így a svédekkel meg Gripen ügyben.
A Pars és a PMPV kapcsán a kis példányszámot (kevés tapasztalat) ellensúlyozhatja egy kedvezőbb árcimke.
Különben a többi mind kipróbált kiforrott típus. Nagyon mellé nem lőhetünk egyikkel sem, hiszen a BTR-nél bármelyik, egy nagyságrenddel alkalmasabb a feladatra.
Köszönöm a választ.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 279
14 194
113
Németország 227 db páncélozott BvS10 MkIIB járművet rendel - megszületett a parlamenti hozzájárulás a projekt finanszírozásához. Az üzlet értéke közel 1 milliárd EUR és 2025 és 2030 között valósul meg.

Csak @pöcshuszár meg ne tudja.
Az rá van robbanva az ilyesfajta járművekre.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 449
46 348
113
Ez a 4 millió EUR darabár nem kevés.
Nálunk nem sok értelmét látnám: hó és "raszputyica" alig van - nem indokolná semmi egy ilyen spéci jármű beszerzését.

Hát èn a műszakiaknal(Szentes) el tudnám kèpzelni.
De a 4 milla nem baráti ár.
Az biztos.
Annyièrt nem kell. ;)
Itt erős túlárazás ténye állhat fenn, illetve nem tudjuk, hogy milyen fegyverzettel, esetleg speciális felszereléssel rendelték ezeket.
Ez az ügylet még tavalyról húzódik át.
A keret megállapodást még decemberben megkötötték. Gondolom az alap modellek árait akkor a 400+ darabra rögzítették. A BW meg gondolom kért bele pohártartót meg a terhes katonáknak magzati szívhang figyelőt.
Mindenesetre az angol haderő 60db-ot kap a csomagból valami 140M fontos áron.
Ez 2,3M font/db.
Én alapvetően az olcsóbb Broncóra voltam/vagyok rágyógyulva.
Annak is 2M körül lehet darabára, csak az sokkal jobban páncélozható, meg alapból nagyobbak a méretei.
2M-ból nem nagyon hozol ki egy új gyártású, láncos, úszóképes, alap vanilla APC-t. Lynxből meg pláne nem!
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 963
113
Itt erős túlárazás ténye állhat fenn, illetve nem tudjuk, hogy milyen fegyverzettel, esetleg speciális felszereléssel rendelték ezeket.
Ez az ügylet még tavalyról húzódik át.
A keret megállapodást még decemberben megkötötték. Gondolom az alap modellek árait akkor a 400+ darabra rögzítették. A BW meg gondolom kért bele pohártartót meg a terhes katonáknak magzati szívhang figyelőt.
Mindenesetre az angol haderő 60db-ot kap a csomagból valami 140M fontos áron.
Ez 2,3M font/db.
Én alapvetően az olcsóbb Broncóra voltam/vagyok rágyógyulva.
Annak is 2M körül lehet darabára, csak az sokkal jobban páncélozható, meg alapból nagyobbak a méretei.
2M-ból nem nagyon hozol ki egy új gyártású, láncos, úszóképes, alap vanilla APC-t. Lynxből meg pláne nem!
Ha olcsó APC-t keresünk akkor Patria 6x6 a nyerő! Nem láncos, de a magyar terepre, időjárási viszonyokra az nem is indokolt szerintem egy BvS-hez hasonló járgány. (Nyilván bizonyos tömeg felett mint a Lynx, PZH és Leopard kell a lánctalp, de egy sima APC esetében nem feltétlen.)
Emellett k. olcsó (1-1,2 mEUR darabja) és alapból adják az összeszerelés lehetőségét a finnek még kisebb szériáknál is. Mindezeken felül még úszik is.
Szóval magyar viszonyokat figyelembe véve nem tartom indokoltnak ezt a spéci lánctalpast. Ha ha használtan olcsón megvehető akkor 1-2 tucat jöhet speciális feladatokra, amúgy annyira nem erőltetném...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 449
46 348
113
Ha olcsó APC-t keresünk akkor Patria 6x6 a nyerő! Nem láncos, de a magyar terepre, időjárási viszonyokra az nem is indokolt szerintem egy BvS-hez hasonló járgány. (Nyilván bizonyos tömeg felett mint a Lynx, PZH és Leopard kell a lánctalp, de egy sima APC esetében nem feltétlen.)
Emellett k. olcsó (1-1,2 mEUR darabja) és alapból adják az összeszerelés lehetőségét a finnek még kisebb szériáknál is. Mindezeken felül még úszik is.
Szóval magyar viszonyokat figyelembe véve nem tartom indokoltnak ezt a spéci lánctalpast. Ha ha használtan olcsón megvehető akkor 1-2 tucat jöhet speciális feladatokra, amúgy annyira nem erőltetném...
Nem vitaindítónak írtam!