[HUN] Kerekes páncélozott harcjárművek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 409
79 417
113
Ruszin Úr azt mondta a minapi szereplésében, hogy nem kell felvételkor teljesíteni a fizikai teszten a minimum pontot, hanem majd a kiképzés végére felhoznak arra a szintre.
Ez igaz? Amennyiben igen, akkor erre kellene ráállni a toborzáskor, mert mindenki azt hiszi, hogy rögtön 100 fekvő és 10 km futás az elvárás.
Évek óta nem kell. A baj az, hogy jelentkező sincs. Nincs értelme követelményekről beszélni, ha nincs is ki teljesítse vagy ne teljesítse azokat.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 886
38 046
113
Köszi a választ!
Tehát ha mind a 7 lövészzászlóaljunk Lynx-el lenne felszerelve, akkor kellene úgy 490db Lynx.
Plusz 1-1 tüzér osztály és 1-1 harckocsi zászlóalj dandáronként. Ez feltételez összesen kb 72db önjáró löveget és 132 db harckocsit.

Nem egy lehetetlen mennyiség, de szép kis summa még ennek a 3 dandárnak a felfegyverzése is.
Nem kell mindenhova Lynx: 8x8-asok is jók lennének! Olcsóbbak és magyar terepre elegendőek is szerintem. Pl. AMV vagy Boxer
Az a mondás elvileg hogy összesen 9 lövész zászlóaljunk lesz vagyis 3 dandárra való...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
Annyival nem olcsóbb egy kerekes...
Arra pedig nem válaszoltál, hogy honnan szerzel katonát.
Ugyan onnan, ahonnan a 3 feltöltött full Lynx-szel felszerelt dandárra! :oops:

Tehát: nem tudjuk feltölteni a dandárokat katonával de vegyünk legalább Lynxet a nem létező katonáknak kerekes helyett...

Nem olcsóbb annyival?
Mennyibe kerül egy Patria 6x6, és mennyibe egy Lynx?
Na ugye!
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 409
79 417
113
Ugyan onnan, ahonnan a 3 feltöltött full Lynx-szel felszerelt dandárra! :oops:

Tehát: nem tudjuk feltölteni a dandárokat katonával de vegyünk legalább Lynxet a nem létező katonáknak kerekes helyett...

Nem olcsóbb annyival?
Mennyibe kerül egy Patria 6x6, és mennyibe egy Lynx?
Na ugye!
Nem én mondtam, hogy vegyünk, azt mondtam hogy jobban megéri mintha kerekeset vennénk. Összekeversz valakivel.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 886
38 046
113
Nem én mondtam, hogy vegyünk, azt mondtam hogy jobban megéri mintha kerekeset vennénk. Összekeversz valakivel.
Miért éri meg jobban a Lynx mint a kerekes?

A Patria AMV-XP 5-6 millió EUR között van, a Patria 6x6 APC meg 1-1,5 millió között van. Ha a sokkal havasabb-sarasabb finn terepen jól szerepelnek, akkor nekünk is jó lesz! Az előbbi STANAG 5-ös, az utóbbi 2-4 közötti.
A Lynx ára ha jól tudom inkább a 10 millió EUR-hoz van közelebb. kb. Két AMV és 6 db 6x6-os kijön a Lynx árából. Láncosat üzemeltetni és hosszab távokon mozgatni is drágább, bonyolultabb.

1 dandárnyi elég belőle szerintem, a többi lehet kerekes.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 409
79 417
113
Miért éri meg jobban a Lynx mint a kerekes?

A Patria AMV-XP 5-6 millió EUR között van, a Patria 6x6 APC meg 1-1,5 millió között van. Ha a sokkal havasabb-sarasabb finn terepen jól szerepelnek, akkor nekünk is jó lesz! Az előbbi STANAG 5-ös, az utóbbi 2-4 közötti.
A Lynx ára ha jól tudom inkább a 10 millió EUR-hoz van közelebb. kb. Két AMV és 6 db 6x6-os kijön a Lynx árából. Láncosat üzemeltetni és hosszab távokon mozgatni is drágább, bonyolultabb.

1 dandárnyi elég belőle szerintem, a többi lehet kerekes.
Nagyobb a harcértéke, mi gyártjuk, nem két típust kell üzemben tartani.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 886
38 046
113
Nagyobb a harcértéke, mi gyártjuk, nem két típust kell üzemben tartani.
Bármelyik Patria kerekest gyárthatnánk: fűnek-fának odaadják a finnek a licencet. Még a lettek is megkapták a 6x6-os gyártását.

AMV harcértéke sem marad el a LYXN-tól sokban: mehet rá 30 mm-es torony Spikkal - akár még a LYNX torony is rárakhatjuk, elbírja.
Level 5 a páncél és nincs rajta alapból APS, de nem is 45 tonna meg kb. fele annyiba kerül. Ár-értékaráyban jók a kerekesek - nem kell mindenhova Lynx, pláne hogy pénz sincs sok.
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 036
93
Miért éri meg jobban a Lynx mint a kerekes?

A Patria AMV-XP 5-6 millió EUR között van, a Patria 6x6 APC meg 1-1,5 millió között van. Ha a sokkal havasabb-sarasabb finn terepen jól szerepelnek, akkor nekünk is jó lesz! Az előbbi STANAG 5-ös, az utóbbi 2-4 közötti.
A Lynx ára ha jól tudom inkább a 10 millió EUR-hoz van közelebb. kb. Két AMV és 6 db 6x6-os kijön a Lynx árából. Láncosat üzemeltetni és hosszab távokon mozgatni is drágább, bonyolultabb.

1 dandárnyi elég belőle szerintem, a többi lehet kerekes.
Azért ha kiheréled és APC-t csinálsz a Lynx-ből, gondolom ledobna néhány milkát az árából. A 10 millás "state of the art" IFV Lynx kontra Patria 6x6 nyuszibusz röhejes összehasonlítás. Ha lövész lennék élesben, lehet jobban örülnék ha 1 db Lynx lenne a közelben, mint 6 db pőre Patria 6x6, főleg ha felbukkanna egy (akár elavult) MBT. Ez a 6x6 Patria érzésre jóval közelebb áll egy 3 tengelyes Gidránhoz, mint egy modern IFV-hez.
És már egyszer utaltam rá, a "saras" Finnországban min. fél évig jórészt meg van fagyva a talaj.
Megjegyzem, nem a kerekesek ellen beszélek!
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 036
93
AMV harcértéke sem marad el a LYXN-tól sokban: mehet rá 30 mm-es torony Spikkal - akár még a LYNX torony is rárakhatjuk, elbírja.
...... meg kb. fele annyiba kerül.
Ez itt szerintem paradoxon. Azt hiszed, ha azonos harcértékre hozod őket (torony, elektronika, fegyverzet - ezek a legdrágább részei!) akkor nem közelíti meg az árát? Biztos vagyok benne, hogy nem marad fele árban.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 886
38 046
113
Azért ha kiheréled és APC-t csinálsz a Lynx-ből, gondolom ledobna néhány milkát az árából. A 10 millás "state of the art" IFV Lynx kontra Patria 6x6 nyuszibusz röhejes összehasonlítás. Ha lövész lennék élesben, lehet jobban örülnék ha 1 db Lynx lenne a közelben, mint 6 db pőre Patria 6x6, főleg ha felbukkanna egy (akár elavult) MBT. Ez a 6x6 Patria érzésre jóval közelebb áll egy 3 tengelyes Gidránhoz, mint egy modern IFV-hez.
És már egyszer utaltam rá, a "saras" Finnországban min. fél évig jórészt meg van fagyva a talaj.
Megjegyzem, nem a kerekesek ellen beszélek!
A Lynxnek a AMV a kerekes "párja", mint IFV.
A 6x6 viszont egy csomó nem első vonalas feladatra jó: mobil parancsnoki harcálláspont, sebesült szállító, drónok elleni EW vagy légvédelmi jármű, stb. Aknavető hordozó is lehet például.
 
  • Tetszik
Reactions: kétkedő

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 886
38 046
113
Ez itt szerintem paradoxon. Azt hiszed, ha azonos harcértékre hozod őket (torony, elektronika, fegyverzet - ezek a legdrágább részei!) akkor nem közelíti meg az árát? Biztos vagyok benne, hogy nem marad fele árban.
A szlovákok 5,9m EUR átlag áron veszik az AMV-t gépágyús toronnyal...
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 036
93
A Lynxnek a AMV a kerekes "párja", mint IFV.
A 6x6 viszont egy csomó nem első vonalas feladatra jó: mobil parancsnoki harcálláspont, sebesült szállító, drónok elleni EW vagy légvédelmi jármű, stb. Aknavető hordozó is lehet például.
Az AMV csak azt jelenti, hogy moduláris jármű. Attól még lehet azon egy szál géppityu is.
A 6x6 árban hogyan viszonyulhat a Gidránhoz? Akkor lenne értelme, ha a 8x8 is Patria lenne és azonos az alkatrészbázisuk (ami gondolom így van).
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 886
38 046
113
Az AMV csak azt jelenti, hogy moduláris jármű. Attól még lehet azon egy szál géppityu is.
Géppuskától a 120-as lövegig bármi rátehető: 18 tonna az alváz hasznos terhelhetősége. A Lynx tornya elileg 10 tonna sincs, szóval ez is mehetne rá.
A 6x6 árban hogyan viszonyulhat a Gidránhoz? Akkor lenne értelme, ha a 8x8 is Patria lenne és azonos az alkatrészbázisuk (ami gondolom így van).
A 4x4-es Gidránra fél és egymillió dollár közötti árak rémlenek, de majd valaki megmiondja pontosbban.

Mivel mindenképp lesz valamilyen 8x8-as, a Patria AMX-XP is lehet az egyik jelölt: olcsóbb mint a Boxer, adnak mellé gyártást is ha kérjük.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 409
79 417
113
AMV harcértéke sem marad el a LYXN-tól sokban: mehet rá 30 mm-es torony Spikkal - akár még a LYNX torony is rárakhatjuk, elbírja.
Level 5 a páncél és nincs rajta alapból APS, de nem is 45 tonna meg kb. fele annyiba kerül. Ár-értékaráyban jók a kerekesek - nem kell mindenhova Lynx, pláne hogy pénz sincs sok.
Csak úgy nem lesz olcsóbb szinte semennyivel.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby