A Caracal az egy fv gyártó, ami az EDGE divíziója.A cég az EDGE, a Caracal a termék
Senki nem mondta hogy nem jó a cucc...
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
A Caracal az egy fv gyártó, ami az EDGE divíziója.A cég az EDGE, a Caracal a termék
Senki nem mondta hogy nem jó a cucc...
A termékkel amúgy nincs gond. Meg a vásárlással se. Itt már az volt számonkérve, hogy ez mennyire illeszkedik be az eddigi nyilatkozatok (hazai kézifegyver család etc) közé.Urak? Azért a Caracal sem rossz cég, anno a Glocktól vitt át tervezőket, meg még elcsábított néhány igen jó szakembert máshonnan is. A gyártó sorok pedig a legmodernebbek a világon, Szerintem a nyersanyagon sem spórolnak.
Ebben maximálisan igazad van. Bár nem törvényszerü, hogy egy országban gyártott fegyvert az adott ország rendszeresíti is.A termékkel amúgy nincs gond. Meg a vásárlással se. Itt már az volt számonkérve, hogy ez mennyire illeszkedik be az eddigi nyilatkozatok (hazai kézifegyver család etc) közé.
Szia,Ezek nem állnak rendelkezésre? Tablet, ballisztikai program, kestrel?
Eddig mit használtak? ... Naívan feltételeztem, hogy ilyen apróságok tényleg rendben vannak és max a fegyvert kell beszerezni.
Szöget mérni céltávcsővel?Szia,
Alapvetoen minden modern es jo mesterlovesz puska szerkezete a szazad csucstechnologiajat kepviseli.
Szam szerint a 19. szazad csucstechnikajat, mivel az 1898-ban rendszersitett Mauser 98-ak ota tul sok fejlodes nem volt a puskaknal.
Ezzel szemben az egyszeru tavcsoveknel is szerintem a jelenleg epp-hogy elfogadhato szintet hozza a 20. szazad csucstechnologiaja, mint pl. a NightForce 5.5-22x56 tavcso.
Manapsag mar mind a 2. kepsikban levo iranyzek (ami egyetlen nagyitason hasznalhato csak szogmeresre), mind a 4-szeres zoom tartomany messze van az igazan jotol (noha persze a kivalo tisztasagu optikai kep es az egeszen extrem mechnikai minoseg meg mindig jol jon), most inkabb a 4-32x50 F1 tavcso a csucs kategoria, hiszen ez minimalis nagyitason sokkal szelesebb kepet ad, sokkal gyorsabb reakciot tesz lehetove (a kisebb, 4-szeres nagyitas kovetkezteben), mikozben a maximalis nagyitason sokkal jobban latszanak a reszletek (a nagyobb, 32-szeres nagyitasnak koszonhetoen) mint a jo oreg 5.5-22-esen, arrol nem is beszelve, hogy barmilyen tavon lehet vele szoget merni, illetve igazitani a kovetkezo talalatot az elozo alapjan (hosszas fejszamolas nelkul).
Az ejjellatoknak meg nagyobb a fejlodes merteke.
A thermo iranyzekoknal meg hatalmas.
Szoval az iranyzek modernizalasa bizony sokkal fontosabb, mint maga a puska csereje.
Es ha realisan van arazva, akkor tobbszoros osszegbe kerul az iranyzek, mint a puska (onmagaban a nappali tavcsonel logikus a kb. hasonlo, vagy a puskanal kicsit magasabb ar).
A masik dolog, az integralt ballisztika. Itt meg mindig hajlok arra, hogy az foleg a hulyeknek hasznos, de amint lemegy annyira az ara, hogy DMR szerepkorben is tellik ra, ott egyertelmuen nagyon hasznos, hogy egyetlen gombnyomasra a tavcso szalkeresztje beall a megfelelo tavolsaghoz, szoghoz, szelhez. Hiszen aki "csak" DMR, azok nem kapnak olyan szintu kikepzest, hogy pl. a fak lombjanak mozgasa alapjan kepesek legyenek korrigalni, hogy par szaz meter tavolsagban milyen szel fuj a helyben merthez kepest (sot, nekik jelenleg tipikusan meg szelmero sem jut).
Szia,Szöget mérni céltávcsővel?
Most majdnem nagyon csúnyát mondtam.Szia,
Igen, persze.
Pl. lead egy lovest adott pontra celozva, de a talalat nem oda megy, ahova szeretne, hanem kicsit feljebb, akkor megnezni a tavcsoben, hogy fel miliradian szogben tert el a talalat a celzott ponttol, akkor ez egy fontos es hasznos informacio, mert akkor a 0.1 miliradian beosztasu tornyon 5 kattintast kell tennie.
Az egyik legelterjedtebb szalkereszttipus a mildot (amit a bolcseszek hadi-pettynek forditanak), ami onnan kapta a nevet, hogy egy MILiradian szog van minden PONT (MILDOT) kozott.
De pl. ezzel a szalkereszten 0.1 miliradian pontossaggal vannak a fekete vonalak:
![]()
Europai embernek a miliradian all kozel a gondolkozasahoz, vagyis 1000 m tavolsagban 1 m, ami termeszetesen 100 m tavolsagon 10 cm szognek felel meg, a tavcso allitotornya pedig altalaban 0.1 miliradian, vagyis 100 m-en 1 cm allitast tesz lehetove.
Az amerikai gondolkodas a szogperchez all kozel, mivel az kicsi kerekitessel 100 yard tavolsagon 1", az 1/4 MOA-s allitotornyokkal igy 7 mm-t lehet allitani 100 m tavolsagon.
Az en oreg tavcsovem ehhez hasonlo MOAR beosztasu, ezzel termeszetesen miliradiant nem lehet merni, de szogpercet (1/60 fokot) igen, de ami fontos, hogy ez csak es kizarolag 22-szeres nagyitasra vonatkozik, pl. 11-szeres nagyitasnal minden szog 2-szer akkora, mint aminek latszik a tavcsoben, 5.5-szoros nagyitasnal meg 4-szer akkora, mint amekkoranak latszik (ezt persze ki lehet szamolni, de eggyel tobb dolog, amire figyelni kell, eggyel tobb dolog, amit el lehet rontani):
![]()
Szia,Most majdnem nagyon csúnyát mondtam.
Nem ezért. Senki sem szögben gontolkozik, hanem a szöghöz adott lőtávolságon tartozó tavolságban. Olyat senki sem mond, hogy 2 miliraddal lőttem alá (vagy fölé vagy balra vagy jobbra). Minden úgy van ahogy leírtad, de senki sem szögben gondolkozik. Amikor azt mondják, hogy 0,3 MOA a puskám szórása akkor senki sem úgy dekódolja ezt, hogy a kör 1/60-ad részének a harmada a szórás, hanem azt mondja, hogy az kb 7mm, tehát 100 méteren lyukba lyukat tud lőni a puska (minden más a lövőn múlik).Szia,
Ugy tudom, a mesterloveszeknel a normal talalati arany 1 talalat / 1.2 loves, tehat igen sok esetben kell helyesbiteniuk elesben is.
Fegyver beloves, gyakorlas kozben meg rengeteget.
Szia,Nem ezért. Senki sem szögben gontolkozik, hanem a szöghöz adott lőtávolságon tartozó tavolságban. Olyat senki sem mond, hogy 2 miliraddal lőttem alá (vagy fölé vagy balra vagy jobbra). Minden úgy van ahogy leírtad, de senki sem szögben gondolkozik. Amikor azt mondják, hogy 0,3 MOA a puskám szórása akkor senki sem úgy dekódolja ezt, hogy a kör 1/60-ad részének a harmada a szórás, hanem azt mondja, hogy az kb 7mm, tehát 100 méteren lyukba lyukat tud lőni a puska (minden más a lövőn múlik).
A szögpercnél kérdés lehet, hogy a normális, vagy a marha amerikai. A 8mm az meg 8mm 100 méteren. Olyat azért senki sem csinál, hogy 8mm a puska szórása 100 yardon.Szia,
Lehet, hogy velem van a baj, de ha valaki azt mondja, hogy 0.3 szogperc a puskajanak a szorasa, az szerintem azt mondja, hogy 0.3 szogperc a puskajanak a szorasa.
Es ez nem CSAK azt jelenti, hogy 100 m-en 8 mm, hanem azt is, hogy 50 m-en 4 mm es 200 m-en 16 mm, mert a szog az ezt is jelenti.
A szèp puska haveri alapon lett megtervezve.A Szép-puska nem volt elég jó erre a feladatkörre?
Magyar mesterlövészek tüzeltek az Emírségekben
Forróságban is garantált a pontosságMagyar mesterlövészek tüzeltek az Emírségekben
Új precíziós mesterlövészpuskákat teszteltek a katonáink a negyvenkét fokos hőségben.
![]()
Mesterlövészpuskákat vásárol a magyar kormány az egyesült arab emírségekbeli EDGE Grouptól – jelentette be nemrég Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter. A tárcavezető Abu-Dzabiban védelmi együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá az említett vállalattal a védelmi innováció és a kutatásfejlesztés terén. A nyilatkozat mellett szerződést kötöttek az emírségekbeli céggel új, Caracal mesterlövészpuskák beszerzésére – tájékoztatott a miniszter. Mint megtudtuk, az EDGE Group termékei közül ötven darabot szereznek be a honvédségnek, a speciális feladatokra szánt mesterlövészfegyverek 2026-ban érkeznek.
Magasabb szint a követelményekben
A fegyverek előzetes bevizsgálására korábban katonai szakemberek is utaztak a helyszínre, és pozitív tapasztalattal érkeztek haza. A legfontosabb kérdés azonban talán az, hogy miért is van szüksége a hadseregnek ilyen fegyverek beszerzésére.
Debreceni Tibor zászlós, mesterlövész-kiképző, a tatai Klapka György 1. Páncélosdandár 1. Lövészzászlóalj felderítő részleg beosztott zászlósa ezzel kapcsolatosan lapunknak elmondta:
az új fegyverek beszerzése azért is fontos, hogy elrugaszkodjunk attól a szinttől, amelyeket a honvédségnél használt Szép M1, illetve Gepárd típusú fegyverek használata jelentett.
Ezek a fegyverek ugyanis nem modulárisak, vagyis nem tudnak hozzájuk síneken csatlakoztatni olyan, a modern hadviselésben ma már elengedhetetlen célzássegítő eszközöket, mint például az éjjellátó hőkamerák vagy a lézeres célmegjelölő. Bizonyos alakulatoknál természetesen vannak a kor követelményeinek megfelelő mesterlövő fegyverek is, például a szolnoki különleges műveleti dandárnál, de jó lenne, ha más zászlóaljaknál is rendszeresítenének ilyen puskákat a lövészeknél, a támogató, mesterlövész szakaszoknál. A most beszerzés alatt álló eszközök pedig megfelelnek a követelményeknek, a leírások alapján alkalmasak precíziós fegyvernek, és ezt mutatják a helyszínre kiküldött szakemberek tapasztalatai is.
![]()
Vizsgálatok poros, vizes környezetbenForróságban is garantált a pontosság
Arról, hogy mit tapasztaltak a Caracal mesterlövészpuska helyszíni bevizsgálása során, megkérdeztük azokat a szakembereket is, akik személyesen vettek részt ezeken a próbákon az Egyesült Arab Emírségekben. Szabó Imre, a Bornemissza Gergely 2. Felderítőezred, Felderítő zászlóalj, Mélységi felderítő század századparancsnoka lapunknak erről elmondta:
Alapvetően kijelenthető a teljes mesterlövész-fegyvercsaládról, hogy 42 Celsius-fokban, jelentős „mirage” jelenség (amikor a felszálló meleg levegő fénytörést és optikai torzulást okoz) mellett is, jó minőségű lőszerrel 300 méterig kiváló találati pontossággal sikerült vele lőni.
A fegyver válltámasza is korszerű, hossza négy fokozatban, a vállpárna és az arctámasz magassága pedig könnyen és jól beállítható. A válltámasz behajtható, valamint kiengedhető „monopoddal” rendelkezik. A fegyverek visszarúgása a súlyukhoz képest kényelmes, az állítható elsütőbillentyű kimondottan finom lövést tesz lehetővé. A fegyvereket szabványos (MIL 1913) szereléksínnel látták el, és felhelyezhető rájuk hangtompító is.
Szabó Imre százados tájékoztatása szerint
az EDGE Group által gyártott mesterlövész- és romboló puskákat egy 300 méteres sivatagi lőtéren próbálták ki.
Bár az idő rövidsége és a korlátozott távolság miatt a tesztet korántsem lehet teljes körűnek nevezni, megpróbálták a lehető legtöbb szempont alapján megvizsgálni a fegyvereket. Az alkalmazhatósági vizsgálatot a gyár a kézi lőfegyverek próbaengedélyeinek kölcsönös elismeréséről szóló szabályok (C.I.P.) és NATO-szabványok alapján is elvégezte, de a Magyar Honvédség Anyagellátó Raktárbázis, lőkísérleti vizsgáló osztály a beérkező fegyvereket szúrópróba-szerűen szintén vizsgálatoknak fogja alávetni.
Próbalövések több száz méterről
A kinti teszt során a szakértőink először a fegyverek kezelőszerveit (például a zárdugattyút, a biztosítót, a tárkioldót, az elsütőszerkezetet, a válltámaszt, az arctámaszt és ezek állíthatóságát) vizsgálták. Ezután jöttek a próbalövések, 100 és 300 méterre. Minden ötlövéses széria után elemezték a találatokat és feljegyezték a személyes észrevételeket.
A csapatpróbára a tesztelt fegyvercsaládból két típust rendeltek meg (CSR 308 és CSR 338). Az előbbit a Magyar Honvédségnél rendszerben lévő 7,62-es kaliberű lőszert tüzelő Szép M1 puska kiváltására szerzik be a honvédségnek, míg az utóbbira hiánypótló jelleggel tart igényt a hadsereg.
Mind a két típus forgó-tolózáras ismétlő rendszerű, megbízható a használata és egyszerűbb a karbantartása is. A súlyuk (5-6 kilogramm) a kategóriájukban a könnyű fegyverek közé sorolja ezeket a puskákat, ezáltal alkalmasak olyan alegységek számára is, ahol jelentős távolságokat gyalogosan kell megtenni. A fegyvereket azonban nem önmagukban szerzik be, hanem készletben, ami a puskán és a hozzá tartozó kiegészítőkön kívül céltávcsövet, szélmérőt, hangtompítót és lézeres távolságmérőt is tartalmaz.
Csúcstechnológia 3D-s nyomtatással
Mint a legtöbb modern precíziós fegyvert gyártó cég, az EDGE Group is garanciát vállal a fegyvereire.
Emellett ezek az eszközök a gyártástól a minőségbiztosítási eljárásokon keresztül a csomagolásig egyetlen gyártósoron készülnek a legmodernebb technológiák alkalmazásával, mint például a 3D-s fémnyomtatás. Ez nemcsak a minőséget garantálja, de az alkatrészek hosszú távú utánpótlásának lehetőségét is biztosítja
mondta el lapunknak Szabó Imre. A százados szerint a rendszerbe állítás azonban hosszú folyamat, tehát a lövészeink nem holnaptól kezdve fogják állandó használatra megkapni a fegyvereket. Ez többek között függ a végfelhasználók tapasztalataitól és a lőkísérleti vizsgáló osztály hatástanulmányától is.
Az új eszközökre viszont kétségtelenül szüksége van a Magyar Honvédségnek, mert a jelenleg rendszerben lévő Szép M1 fegyverek már többszörösen meghaladták az ajánlott lövésszámot, az alkatrészek cseréje nehézkes vagy nem megoldott, így a haderő-modernizáció részeként azoknál az alakulatoknál, ahol az állománytáblában megjelenik a mesterlövész beosztás, várható a Caracal fegyverek használatbavétele.
Ekkora teteleknel vehettek volna egy normalis gyartotol is uristenVizsgálatok poros, vizes környezetben
Lajosbányai István ezredes, a Magyar Honvédség Anyagellátó Raktárbázis lőkísérleti vizsgáló osztályának vezetője beavatott minket abba is, hogy pontosan hány új mesterlövészfegyvert és milyen vizsgálatokat követően szereznek be a hadseregnek. Mint elmondta,
a honvédség fejlesztésének részeként az EDGE Group fegyvergyárának termékei közül ötven darabot vásárolnak a katonáinknak, ebből 25 darabot a 308-as és 25 darabot a 338-as kaliberű mesterlövő puskából. A speciális feladatokra szánt fegyverek a tervek szerint 2026-ban érkeznek.
A fegyvereket világszínvonalú technológiával készítik. A gyártáshoz felhasznált alapanyagok minőségét különféle anyagvizsgálatnak vetik alá, így csak a magas színvonalú minőségi követelményeket kielégítő alapanyagokat használják fel. Bár a puskák alapvetően mind a találati pontosság, mind a kezelhetőség szempontjából megfelelnek a modern követelményeknek, természetesen itthon is alávetik ezeket haditechnikai ellenőrző vizsgálatoknak. A Magyar Honvédség Anyagellátó Raktárbázis lőkísérleti vizsgáló osztály tartóssági, klimatikus, terepi és ballisztikai vizsgálatokat hajt végre a beérkezett fegyverekből szúrópróbaszerűen kiválasztott mintán vagy mintadarabokon. Egyebek mellett ellenőrzik a találati pontosságot és lövedéksebességet ezer lövésenként. Elvégzik a terheléses vizsgálatot is nagyszámú lövés leadásával (ötezer lövésig).
Az eszközöket alávetik környezetállósági próbáknak is, vagyis megvizsgálják, hogy a fegyverek miként működnek szélsőséges hőmérsékleti körülmények között, homokos, poros vagy éppen vizes környezetben.
A sikeres haditechnikai ellenőrző vizsgálat után jöhetnek a csapatpróbák a Magyar Honvédség alakulatainak kijelölt állományánál. Lajosbányai István ezredes a magas színvonalú és minőségű gyártástechnológia és az előzetes személyes tapasztalatai alapján állítja: a sikeres vizsgálatok és alkalmazásba vételi eljárások lefolytatása után a Magyar Honvédség mesterlövész katonái egy újabb világszínvonalú haditechnikai eszközt vehetnek majd a kezükbe.
Amúgy a gyártóval nincs gond. Konkrétan a világ legmodernebb kézifegyvergyárát húzták fel és veszik meg a nyugati cégeket (legmenőbb UGV fejlesztő a világon a Milrem robotics is az övék) egymás után hozzá. A mérnökök az FN, a H&K és a Glock átcsábított (csilliárd pénzzel) mérnökei.Ekkora teteleknel vehettek volna egy normalis gyartotol is uristen![]()
Picit sovány lett ez a vétel. Gondoltam hogy nincs sok mesterlövészünk, de tartalékokkal együtt azért 150-200 darabot vártam volna...25-25 db. 308 és 338
A működés biztosítása érdekében a fórum alapvető, illetve opcionális sütiket használ..