[HUN] Egyéb felszerelések és eszközök, élelmezés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

hózentróger

Well-Known Member
2022. február 25.
680
2 677
93
Alacsonyabb szintű ellátás a téma. Raj-szakasz.
Hát, sztem itt Szittya-szintű ellátásról van szó, függetlenül attól, hogy a lövészárokban gubbaszt, ejtőernyőzik, úton van nyaralni vagy épp menetel egy hegyre stb. ő főzni szeretne, vagy legalább 3 dl forró vízre van szüksége naponta X alkalommal, úgy, hogy ne legyen büdös, ne legyen "túl" nagy, és ha jól értem lehetőleg ne folyékony üzemanyaggal üzemeljen. :rolleyes::confused:
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Hát, sztem itt Szittya-szintű ellátásról van szó, függetlenül attól, hogy a lövészárokban gubbaszt, ejtőernyőzik, úton van nyaralni vagy épp menetel egy hegyre stb. ő főzni szeretne, vagy legalább 3 dl forró vízre van szüksége naponta X alkalommal, úgy, hogy ne legyen büdös, ne legyen "túl" nagy, és ha jól értem lehetőleg ne folyékony üzemanyaggal üzemeljen. :rolleyes::confused:
Speciel időről-időre igényli az ember a meleg ételt, úgyhogy ha lehetősége adódik rá szeretne enni olyat. Erre több lehetősége van. Most hagyjuk azt, amikor eljut a hadtáp azon szintjéig, ahol mobil konyha üzemel, maradjunk a front közelében!

  • melegít egy zacskós mre kaját
  • melegít egy konzervet
  • főz valamit zabrált eszközökön, alapanyagokból
  • főz valamit szakasszinten magával vitt egyszerű eszközökkel, alapanyagokból

Ebből lehet választani. Szerintem a legkielégítőbb válasz az mre+bogrács lehet.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 676
32 312
113
Hát, sztem itt Szittya-szintű ellátásról van szó, függetlenül attól, hogy a lövészárokban gubbaszt, ejtőernyőzik, úton van nyaralni vagy épp menetel egy hegyre stb. ő főzni szeretne, vagy legalább 3 dl forró vízre van szüksége naponta X alkalommal, úgy, hogy ne legyen büdös, ne legyen "túl" nagy, és ha jól értem lehetőleg ne folyékony üzemanyaggal üzemeljen. :rolleyes::confused:
3 dl kevés. én 1-1,5 L ről beszélek inkább.

1 kínai leves 3 dl
egy pohár tea 3 dl
1 adag instant tésztaétel 4-5 dl
ha még egy bögrés levest is csinál 3 dl

és 1-2 dl öblítésre mosogatásra (a melegvíz azért mégiscsak hatékonyabb)
és ez mellé mehet valami amihez nem kell víz...

ez jócskán több 3 dl nél igaz főétkezés.
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 676
32 312
113
Speciel időről-időre igényli az ember a meleg ételt, úgyhogy ha lehetősége adódik rá szeretne enni olyat. Erre több lehetősége van. Most hagyjuk azt, amikor eljut a hadtáp azon szintjéig, ahol mobil konyha üzemel, maradjunk a front közelében!

  • melegít egy zacskós mre kaját
  • melegít egy konzervet
  • főz valamit zabrált eszközökön, alapanyagokból
  • főz valamit szakasszinten magával vitt egyszerű eszközökkel, alapanyagokból

Ebből lehet választani. Szerintem a legkielégítőbb válasz az mre+bogrács lehet.
ha megvan oldva az egyéni vízforralás (oltatlam meszes melegítőkkel (ami az MRE kbe is van) akkor nem kell MRE. elég a szatyros kajacsomag.
nem árt ha van MRE meg Konzerv is fontos. de Zacskós étkeztetésbe a piacon elérhető mindenapi ételek szerintem nyerőbbek. csak a forróvíz kell... (amire tényleg megvan a megoldás csak ithon kell csomagolni az oltatlan meszet meg kell valami amibe többszőr el lehet készíteni)

akár mehetne egy műanyag zárható csavaros kupakos tégejbe 5-6-7-8 kis feltéphető zacskós oltatlanmész.) annyi hogy kellene egy csajka (2) amiből enni is lehet és melegíteni is benne.) mert a hőálló zacskót mindig biztosítani kellene (logisztika9 mellé míg egy ilyet elég 1x kiosztani.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 676
32 312
113
Hát akkor építs vagy építtess egy "oltatlan meszes" melegítőt! Lehet rájöszz pár dologra közben...
mint például ? a jelenlegi MRE be is oltatlan meszes melegítő melegíti a tésztaételeket. csak zacskóba.
egyébként oltottam már pár tonna meszet (festő az eredeti szakmám)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 676
32 312
113
Például egy olyat, ami kielégíti az elvárásaidat.
2 edény aminek a fala nem ér össze és a külsőnek van egy beöntőnyillása az esetleges heves reakciók okozta baleset (kifröccsenés elkerülése végett és a keletkező vízgőz távozásának biztosítására.) kimegyek megfúrok egy nagyobb fazekat amibe belerakok egy másikat aminek a pereme felfekszik.
majd az előrre bekészített oltatlanmészre ráöntöm a vizet hogy nagy felületen érintkezzen a belső fazékkal kb. (ezért nem cseszek azért szét egy fazekat max anyámnál ott vannak régiek a spájzba.)
 
  • Tetszik
Reactions: hózentróger

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Alacsonyabb szintű ellátás a téma. Raj-szakasz.
Hosszú távon gyanítom nem tevékenykedik egyedül egy raj/szakasz szintű egység, pláne váltás nélkül. Azt a rövidebb időt meg az MRE is akár áthidalja.
Vagy ha már bográcsolsz, akkor a konzervet is megmelegíted fán, vagy ha vissza mész, akkor meg van "konyha".
 
  • Tetszik
Reactions: hózentróger

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 676
32 312
113
Ilyen hozzáállással elég hamar véget ér a feltalálói karriered sztem! :)
:cool:
ja én nem vagyok mérnök. bármit is csinálnák az úgysem kerüne gyártásba.
de a kémiát ismerem. ahogy az önmelegítő zacskókat is az mre csomagokba. amik ugyan így oltottmésszel és vízzel müködnek. annyi hogy fém tároló helyett műanyag tárolóba (hőáló zárható zacskó) ami eldobható. annyi hogy a csomagolás anyaga más. kb ha már feltalálosdi. (ha úgy vesszük minőségibb tehát semmi új nincs anap alatt csak tartósági változás az eszköz anyaga végett) ugyhogy ez inkább fejlesztés mint feltalálás. anyag minőség javítás.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 676
32 312
113
egyszer használatosból csinálni többszörhasználatost. azzal hogy a tároló edény anyaga megváltoztatásra kerül. az elv és a folyamat ugyan az marad.
egyértelműen csak fejlesztés ésnem feltalálás. a többi meg csak dizájn vagy praktikus kialakítás. tehát formatervezés. az meg minden eszköznél szükséges .
formatervezést meg tesztelési folyamatnak kell hogy kisérjen ahhoz az én 1x véleményem édeskevés.
tehát igazából semmi extra csak nekem nincs jogosultságom ez irányba forgalomba vagy tömeg gyártásba kerülő terméket előállítani.
 

hózentróger

Well-Known Member
2022. február 25.
680
2 677
93
ja én nem vagyok mérnök. bármit is csinálnák az úgysem kerüne gyártásba.
de a kémiát ismerem. ahogy az önmelegítő zacskókat is az mre csomagokba. amik ugyan így oltottmésszel és vízzel müködnek. annyi hogy fém tároló helyett műanyag tárolóba (hőáló zárható zacskó) ami eldobható. annyi hogy a csomagolás anyaga más. kb ha már feltalálosdi. (ha úgy vesszük minőségibb tehát semmi új nincs anap alatt csak tartósági változás az eszköz anyaga végett) ugyhogy ez inkább fejlesztés mint feltalálás. anyag minőség javítás.
Ne má'! Építs! Ez lesz az első HTKA-s találmány!
Sztem legyen 0,5 liter melegítése a cél, akkor két menetből meg lenne az ebéd és talán kezelhező méretű is lesz, befér a zsákodba.
Segítek még annyit, hogy 1 liter víz 60 fokos emeléséhez kell 252 kJ (4,2*1*60), akkor 20 fokról lesz 80 fokos vized.
Mészhidrátból keletkezik 1177 kJ/kg hő. Szóval kb. 22 deka kell 1 literhez, persze lesz veszteség, de majd belővöd a pontos értékeket.
Esetleg ilyen csőszigetelést ragasztasz a külső edényedre. Gyerünk, ne add fel! :hadonaszos:
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 820
113
3 dl kevés. én 1-1,5 L ről beszélek inkább.

1 kínai leves 3 dl
egy pohár tea 3 dl
1 adag instant tésztaétel 4-5 dl
ha még egy bögrés levest is csinál 3 dl

és 1-2 dl öblítésre mosogatásra (a melegvíz azért mégiscsak hatékonyabb)
és ez mellé mehet valami amihez nem kell víz...

ez jócskán több 3 dl nél igaz főétkezés.
MRE...
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and Chima3ra

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 676
32 312
113
Ne má'! Építs! Ez lesz az első HTKA-s találmány!
Sztem legyen 0,5 liter melegítése a cél, akkor két menetből meg lenne az ebéd és talán kezelhező méretű is lesz, befér a zsákodba.
Segítek még annyit, hogy 1 liter víz 60 fokos emeléséhez kell 252 kJ (4,2*1*60), akkor 20 fokról lesz 80 fokos vized.
Mészhidrátból keletkezik 1177 kJ/kg hő. Szóval kb. 22 deka kell 1 literhez, persze lesz veszteség, de majd belővöd a pontos értékeket.
Esetleg ilyen csőszigetelést ragasztasz a külső edényedre. Gyerünk, ne add fel! :hadonaszos:

itt van műanyagból kínai módra


itt az amerikai

a magyarra nem találok pl t az sima mikrós zacsós.

nem kell az 1 L vizet egyszerre felmelegítened
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 676
32 312
113
Miért akarjátok feltalálni a kanálba a mélyedést?
semmit nem találok fel amire ne lenne példa csak az anyag minőségét változtatnám. elérhetöbbé tenném hogy szatyros kajacsomagba is lehessen száraz tésztaételeket enni.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Igen, pontosan. Akár tetszik, akár nem ez lesz a katona élelmezésének az alapja a harcmezőn. Maximum azon lehet vitázni, hogy milyen egyszerű módszerekkel juttassuk moráljavító főtételhez az első adandó alkalommal.