[HUN] Gestamen fegyverek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 400
113
A cég saját pénzből teszi amit tesz?
Vagy államiból?

Több tízezer lövésből álló tartósság teszt után szerinted mi jön?
Egy köszi de nem kell mondat?
Nem, 3-4 alkalmas áttervezési kör. Majd ha azután sem ok, akkor jöhet a fenti mondat.
Amerikában ezek úgy mennek, hogy az állam ad előre X M USD-t a protók legyartásara (persze abban belső tesztelés is belefér).
Majd ha megfelel az elvárasoknak (többkörös csapatpróba) a proto, akkor megrendelik. Ha nem, akkor új kör.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
  • Én is beszélgettem a Gestamen vezetésével a rendszeresítéssel kapcsolatosan, azt vettem le, hogy nyilván van ilyen távlati cél, de ez még nagyon nagyon nagyon hosszú idő és tesztelés kérdése - majd remélhetőleg lesz cikk róla hamarosan.
hmm.. ha mégis akkor a iparilag kis darabszámhoz komplett gyártosor kellene, zéróról, hacsak nem manufakurális gyártás, esztergályos HJózsival, vagy piacon megvett részegységek összelegózása. Ami khmm,, érdekes darabárat jelenjtene..
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Venom85

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Oldalakat szántatok erre a témára s azért úgy látom minden oldalról megvilágítottátok ezt a Gestamen helyzetet. Az igazság valahol félúton lehet. A hazai szakember képzés és tudás hosszú évek óta probléma, igazából minden téren, nem lát senki kifogást ez ellen. Rendszeresítés ötlete szerintem is inkább a választásoknak szól, politika nélkül meg egyetért mindenki, hogy semmi nem menne. Egy kicsit visszafelé is kell adni, ez az eredmény meg bőven belefér pr szinten, egyelőre nincs is szó sokkal többről.
Külsős szemlélőként jó mederben viszik a Zrínyi programot, remélem a legénységi állomány igényei is folyamatosan rendezve vannak a technikai oldal mellett.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 400
113
Én például simán elhiszem hogy akár jók is lehetnek az újak, de attól még ez az átfegyverzés idején akkora WTF mint amit a lengyelek akarnak az Abramsel. Leggazdagabb hadsereg vagyunk, ha pár év után kukázunk repülőket, kézifegyvereket....
Gondolj bele, pont a CZ átfegyverzésnél az volt a fő hiszti tárgya, hogy miért csak csepegtetik a fegyvereket, és amíg nincs itthon mindenki kiképezve rá, addig nincs misszióba víve!
Ezt most az új típusokkal (természetesen alapos tesztelések után) simán meg lehet ugrani.
3-4 év, míg csinálnak belőle tökéleteset. Utana 5-6 év alatt legyártják a szükséges példányszámot. +1-2 év alatt tartalékba is kerülhet.
Utána meg 1-2 éven belül lezajlik a tipusváltás. Máris ott tartunk, hogy innentől 10 évig a Cz-hez hozzá sem fognak piszkálni.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 701
113
kézi lőfegyver család.
ha bevállik biztos rendszeresítve lessz. a kérdés itt inkább az hogy a család mely tagja vagy mely tagjai?

mivel család egy alapra épült az összes így gyártás technológiai szemmel nézve (és logisztikailag) majd hogy nem mind1 hogy melyikből menyi készül.

Hol lenne helye? egyértelműen főleg a tartalékos rendszerbe... Kis számú karabély elfér egy esetleges mozgósítás esetére... (a modernizált ak k is elvannak már amennyi van belőllük.) a golyószóró és a könnyű géppuska változat már inkább hasznosabb lehet a tartalékosokknak (ekkora mennyiségben mint ami nekünk kell nem érdemes licensét venni szerintem...(persze ha egy gyártó ide hozna aa termékének a gyártását az más tészta de ott is inkább az aktív álomány felfegyverzésében gondolkoznák...)
tehát mennyi golyoszóró is kellene a tartalékos rendszerbe. (egy esetleges mozgosítás esetével is számolva?) 1500 db és kb 1000 db könnyügéppuska. (+5-500 db) ez 3500 fegyver kb (ha a tartalékos állomány is cz t kapna akkor 10.000 karabély kellene egy mozgósításra + ba.(úgy hogy még az ak val is számolva van (és ez nem egy nagy szám.) ha a tartalékosok nem kapnának czt akkor minimum 30.000 karabély. (és legalább 10.000 géppisztoly és ugyanennyi piszoly...)
ezek most így nagy számnak tünnek de egyáltalán nem azok.

nemtudjk milyenek lessznek a fegyverek. ha feltételezem azt hogy mire a cz hazai igények kielégítése megtörténik addigra egy késsz fegyvercsaládot kapunk.
mivel tudjuk hogy kb 100.000 fegyver gyártására van szerződésünk ami a cseheknek is gyárt. én azt számolom hogy a tartalékosoknak nem fog cz jutni.
(még úgy sem hogy ha az első adag cz fegyverkészlet nem számít bele ebbe a számba.)

ebben az esetben minimum 30.000 karabély kellene a tartalékosoknak (a tervezett 20.000 fő +5.000 az elmúlt időszakban leszerelt visszahívható+tartalék és kiképzési anyag.) és ez egy nagyon minimális szám. (semmi komolyabb országos színtű mozgósítás...) részleges mozgósítás esetén is legalább 50.000 fővel lehetne számolni (akik bizonyos ídőn bellül részesűltek katonai kiképzésben és gyerek vagy egészségügyi állapot nem korlátozza... ez még mindig nem full civilek mozgósítása és még az ex bm erők sincsenek benne...) tehát ha részleges mozgósítással is számolunk (ami még mindig nem teljes/általános) csak azok akik valammilyen MH BM NAV TEK KV valamilyn szintű kiképzésben már részesűlt. + a tartalékos állomány... a 100.000 karabély simán elfér (plussz a golyoszórók a könnyűgéppuskák géppisztolyok és pisztolyok.)

tehát itt a kérdés hogy mire készülünk?

(tudom profi hadsereg meg minden... de van számtalan feadat amit el kell látni egy háborúba és nem igényel profi rambókat. területek megszállásától a hátsó logisztikán át (hogy a profinak legyen egyáltalán mivel harcolnia és a seggét kitörölni...)
hátország védelme (hisz csupa baráttal vagyunk körülvéve...)

tehát az eggyik esetben több tízezer fegyverről beszélhetünk (nem csak karabély) míg a másik esetben több százezer... ha teljes mozgósítással számolunk ez a szám az 1.000.000 fegyverhez közelít !!! (nem csak karabély...) (ez szerintem nem szükséges szint mert gyár révén db szám folyamatosan növelhető lenne és van ak is még bőven.) persze még így is előfordulhat olyan eset ami a 2. vh ba is megesett szinte minden oldalon hogy kézi lőfegyverből se vólt elég... majd ki így kiúgy oldotta meg... (de a mi mególdásunk az ezeréves fegyverek előbányászása nem vólt a legjobb választás... tudom ezek az idők elmúltak sataratata...

De én ezt nem folytatom pedig lehetne...

nehezebb vasakra térnék át. Leo. 11-12 db dán A5 re lenne jó a kezünket rátenni (tetemes A5 raktárkészlettel.) hisz ha az a5 eladóvá vállna számunkra a raktárkészlete is feleslegessé vállna a dánok számára (ami 40+ hk hoz van.)
mivel a légierős topikba megtudtam hogy egy modrenizációkor a modernizálandó eszközök épp aktuális felszzerelése is a modernizálonál köt ki... ha a dán modernizációt megnyernénk további alakatrész készletekhez jutnánk....

na de a lényeg ha az A5 sökhöz hozzájutnánk és modernizálnánk azokat. megoldódna a bocskai HK ellátottsága egy század A7 el. az A5 ösökről lekerülő+raktárkészletből az a4 eseinket A5 szintre tudnánk hozni ami minőségi ugrás lenne (és továbbra is maradhatnának kiképző járműnek de viszonyéag ólcsón jelentős harcértéknövekedést érnénk el rajtuk is.)
ugyhogy én inkább az 1 század Dán A5 re koncentrálnák jelen pillanatban mint várni a finn svájci A4 eket. (és simán az a mennyiség ami nem okozna gondot sem anyagilag sem emberállományba.) és így megvalósúlna az a4 ek ólcsó korszerűsítésnek nem nevezhető de mindenesetre modernizációja.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 042
113
Gondolj bele, pont a CZ átfegyverzésnél az volt a fő hiszti tárgya, hogy miért csak csepegtetik a fegyvereket, és amíg nincs itthon mindenki kiképezve rá, addig nincs misszióba víve!
Ezt most az új típusokkal (természetesen alapos tesztelések után) simán meg lehet ugrani.
3-4 év, míg csinálnak belőle tökéleteset. Utana 5-6 év alatt legyártják a szükséges példányszámot. +1-2 év alatt tartalékba is kerülhet.
Utána meg 1-2 éven belül lezajlik a tipusváltás. Máris ott tartunk, hogy innentől 10 évig a Cz-hez hozzá sem fognak piszkálni.
5-6 év alatt átfegyverzed a fél US ARMY-t...
Milyen tartalékba raknál új fegyvereket?
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 888
12 430
113
Amugy mi a rosseb a "Gestamen"? Adhattak volna valami rendes nevet is a fegyvercsaladnak, ez egy random szonak tunik egy latin-german kronikabol. :rolleyes:
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Amugy mi a rosseb a "Gestamen"? Adhattak volna valami rendes nevet is a fegyvercsaladnak, ez egy random szonak tunik egy latin-german kronikabol. :rolleyes:
Az megvan hogy a Gestamen eredetileg férfi urológiai problémák elleni kapszula?

Gondolom Gesta(hungarorum)man akart lenni. Mintmagyar Superman.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
műsfórumról:
"
Index fórumról: Valaki egy másik fórumon leírta egy szlovákiai cég nevét-KolArms. Ez egy Gutai fegyvergyártó cégecske, ahol magyarok is dolgoznak/dolgoztak. A tulajdonos magyar nemzetiségű, kissé kalandos gyárfejlődéssel a háta mögött. Voltak már beszerzései magyar inkurrencia fegyverekre.
És tényleg ha ránézek ezekre az új prototipus magyar fegyverekre, aminek a tervező cége Csongrádon található, akkor felismerhetőek a szlovák KolARms fegyvereire jellemző technikai megoldások közül több is. Most akkor vagy valaki kopizott, vagy a valódi tervezés, és prototípus gyártás nem Csongrádon történt"



 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 701
113
ha kivezetjük a 7.62 legalábbis minimális mennyiségre visszük le a készleteket. ami 7-8 éven bellül bizony elő fog fordulni bár a kádári készletek írdatlanok vóltak ezek is végesek... 2030 ra egész egyszerűen nem marad annyi 7,62x39 es lőszer hogy komolyan számolni lehessen vele egy teljes mozgósítás esetén... (ez nem azt jelenti hogy 0 ás készletre futnánk. hanem hogy koránt sem lessz elég. és ebben az esetben szerintem nem 43M et kellene külfőldről beszerezni (mert nagy valószínűséggel ezt a kalibert nem fogjuk gyártani.) AK esetében is új fegyverekkel vólt feltöltve a raktárkészlet ezért van a mai napig gyári új fegyver raktáron.) az meg hogy a cz ekkoramennyiségben drága nem meglepő.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
Van egy kézifegyver gyárunk, ami liszenszben gyárt egy külföldi kézifegyver családot a Honvédségnek. Tehát a gyár a miénk, nem a CZ tulajdona. Az ő termékét csak gyártjuk, amiből a szerződés nyilvános része szerint, 200.000 db lesz a mennyiség. Mindenféle fegyver együtt, ha jól emlékezem vissza.
A legyártás után jönne a gyár esetében, hogy újabb megrendelt mennyiség, vagy új fegyvertípus gyártása, vagy párhuzamosan a kettő. Így nem zárnám ki a hazai típust sem ha az megfelelő minőségű, megfelel a követelményeknek és a sorozatgyártást a HM Arzenál tudja vállalni.
Feltételezem, az infók alapján a két fegyver alap lőszere ugyan az. Itt kérdezném, hogy a kifejlesztett gépkarabélyhoz kompatibilis lehet a CZ Bren tár, vagy nem ?
Mert ha a tár is azonos, akkor akár párhuzamos üzemeltetés is elképzelhető, ameddig a legyártott vége számú CZ ki nem kopik a rendszerből. Még akkor is, ha a két fegyver, működés tekintetében, alkatrészeiben, nem azonos esetleg, bár az új karabélyról infókat még nem láttam. Csak fotót.
Tudom, kicsit körte az almával összehasonlítás, de volt már rá példa hazánk fegyveres erőinél ilyesmire.
Egy időszakban, évtizedekig...
Néphadsereg : AMD-65
Határőrség: AK-47
Munkásőrség: AKM ?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 109
113
ha kivezetjük a 7.62 legalábbis minimális mennyiségre visszük le a készleteket. ami 7-8 éven bellül bizony elő fog fordulni bár a kádári készletek írdatlanok vóltak ezek is végesek... 2030 ra egész egyszerűen nem marad annyi 7,62x39 es lőszer hogy komolyan számolni lehessen vele egy teljes mozgósítás esetén... (ez nem azt jelenti hogy 0 ás készletre futnánk. hanem hogy koránt sem lessz elég. és ebben az esetben szerintem nem 43M et kellene külfőldről beszerezni (mert nagy valószínűséggel ezt a kalibert nem fogjuk gyártani.) AK esetében is új fegyverekkel vólt feltöltve a raktárkészlet ezért van a mai napig gyári új fegyver raktáron.) az meg hogy a cz ekkoramennyiségben drága nem meglepő.

Van egy kézifegyver gyárunk, ami liszenszben gyárt egy külföldi kézifegyver családot a Honvédségnek. Tehát a gyár a miénk, nem a CZ tulajdona. Az ő termékét csak gyártjuk, amiből a szerződés nyilvános része szerint, 200.000 db lesz a mennyiség. Mindenféle fegyver együtt, ha jól emlékezem vissza.
A legyártás után jönne a gyár esetében, hogy újabb megrendelt mennyiség, vagy új fegyvertípus gyártása, vagy párhuzamosan a kettő. Így nem zárnám ki a hazai típust sem ha az megfelelő minőségű, megfelel a követelményeknek és a sorozatgyártást a HM Arzenál tudja vállalni.
Feltételezem, az infók alapján a két fegyver alap lőszere ugyan az. Itt kérdezném, hogy a kifejlesztett gépkarabélyhoz kompatibilis lehet a CZ Bren tár, vagy nem ?
Mert ha a tár is azonos, akkor akár párhuzamos üzemeltetés is elképzelhető, ameddig a legyártott vége számú CZ ki nem kopik a rendszerből. Még akkor is, ha a két fegyver, működés tekintetében, alkatrészeiben, nem azonos esetleg, bár az új karabélyról infókat még nem láttam. Csak fotót.
Tudom, kicsit körte az almával összehasonlítás, de volt már rá példa hazánk fegyveres erőinél ilyesmire.
Egy időszakban, évtizedekig...
Néphadsereg : AMD-65
Határőrség: AK-47
Munkásőrség: AKM ?
Az félmilliós darabszám kb itt ennek a tizedéről beszélünk.

Amúgy a karabélyok stanag tárasak szóval az kompatibilis. A pisztoly viszont glock táras a cz pisztoly nem.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 400
113
  • Én is beszélgettem a Gestamen vezetésével a rendszeresítéssel kapcsolatosan, azt vettem le, hogy nyilván van ilyen távlati cél, de ez még nagyon nagyon nagyon hosszú idő és tesztelés kérdése - majd remélhetőleg lesz cikk róla hamarosan.
hmm.. ha mégis akkor a iparilag kis darabszámhoz komplett gyártosor kellene, zéróról, hacsak nem manufakurális gyártás, esztergályos HJózsival, vagy piacon megvett részegységek összelegózása. Ami khmm,, érdekes darabárat jelenjtene..
????
A CNC gépbe betöltesz egy új file-t.