[HUN] Gestamen fegyverek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 680
113
Milyen lövészet? Lőtéri, fekve mellalakra?

És mi a fenét kell többett karbantartani a Bren-en? Komolyan kérdem, mert kicsit nem is értem ez miért macerásabb.
speciális olajjal lehet csak karbantartani a tasztkészlete akkora mint egy tolltartó (nem is nagyon jut mindenkinek többen használnak egyet) tisztítóvessző nincs a fegyverbe csak a tasztkészletbe (ezzel a cső kitolása kapásból macerás a tasztot vagy magadrakötözöd vagy táskába teszed...) én itt kezdedem a problémák sorolását. és be is fejezem mert tudom úgyis az lessz a vége hogy minden fegyver ugyanannyi és ugyan olyan karbantartást igényel és az AK valójában nem is híres a könnyen karbantarthatóságáról és az sem lessz igaz hogy kiemelkedő a megbízhatósága koszosan fagyba vagy magas hőmérsékhleten stb. majd jönnek a youtube videók ennek bizonyítékául.-
 
  • Hűha
Reactions: Nemerson

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
919
2 278
93
a tartalékos katonák zöme nem tud pontosan lőni (vannak jobbak vannak rosszbbak de átlag) a tartalékos katona nem tud úgy vigyázni a fegyverére és a zöme ha nem adják parancsba nem fogja önálóan karbantartani... ha karban tartja is elkapkodja (eleinte még fényezi mint a tücsökvalaga aztán megunja...)

tehát a strapabíroság jóval a pontosság elött kell hogy legyen egy tartalékos fegyvernél. pl
míg aktívak esetében nem gond az hogy több karbantartást igényel a fegyver. De legyen pontosabb mert többet lő az aktív és ezért jobban is.

és ha dudit megkérded milyen fegyver lenne jó egy strapabíróbb vagy egy pontosabb a pontosabbat írná. (mert magából indul ki) nem abból akiknek lenne

Azért nehogy már a rőzse vigye az anyókát, nehogy már azokhoz igazítsuk a fegyverválasztást akik nem képesek egy gépkarabélyra vigyázni...ennyi erővel kapjanak egy lándzsát vagy egy buzogányt azzal nem kell még annyit se foglalkozni.

Értem mit mondasz viszonylag közismert hogy a tarcsisok jelentős része jó ha az AK-val elboldogul. Konkrétan láttam tarcsist lövészet utáni karbantartásnál az asztalra kúrni az AK-ját mert sehogy se sikerült összeraknia, nem vicc. (azóta főtörzs :rolleyes: ) DE erre 2 megoldás van, 1. megszűrni a jelentkezőket 2. alapos és szigorú kiképzés, nem pedig az hogy akkor örök életre csupasz AK. (Sajnos az első pont megvalósítására nagyon kevés esélyt látok, de ez már egy külön téma lenne.)

Azért aki nem ismerné, a Bren nem egy brutál bonyolult szerkezet persze bonyolultabb mint egy AK de nem ég és föld.
Meséltem már párszor, nem vagyok egy műszerész zseni én se de valahogy csak belejöttem a Bren szét-összeszerelésébe is. Az AK mondjuk ment önállóan másodjára-harmadjára, a Bren meg kb tizedjére, saccra. Nagy dolog, kemény egy óra gyakorlás vagy annyi se. Ezt megismételed időnként hogy meglegyen a rutin. Komolyan akinek ennyi nem sikerül az max lapátot fogjon ne fegyvert.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 118
113
Azért nehogy már a rőzse vigye az anyókát, nehogy már azokhoz igazítsuk a fegyverválasztást akik nem képesek egy gépkarabélyra vigyázni...ennyi erővel kapjanak egy lándzsát vagy egy buzogányt azzal nem kell még annyit se foglalkozni.

Értem mit mondasz viszonylag közismert hogy a tarcsisok jelentős része jó ha az AK-val elboldogul. Konkrétan láttam tarcsist lövészet utáni karbantartásnál az asztalra kúrni az AK-ját mert sehogy se sikerült összeraknia, nem vicc. (azóta főtörzs :rolleyes: ) DE erre 2 megoldás van, 1. megszűrni a jelentkezőket 2. alapos és szigorú kiképzés, nem pedig az hogy akkor örök életre csupasz AK. (Sajnos az első pont megvalósítására nagyon kevés esélyt látok, de ez már egy külön téma lenne.)

Azért aki nem ismerné, a Bren nem egy brutál bonyolult szerkezet persze bonyolultabb mint egy AK de nem ég és föld.
Meséltem már párszor, nem vagyok egy műszerész zseni én se de valahogy csak belejöttem a Bren szét-összeszerelésébe is. Az AK mondjuk ment önállóan másodjára-harmadjára, a Bren meg kb tizedjére, saccra. Nagy dolog, kemény egy óra gyakorlás vagy annyi se. Ezt megismételed időnként hogy meglegyen a rutin. Komolyan akinek ennyi nem sikerül az max lapátot fogjon ne fegyvert.
Ugyan abban az óraszámban oktatják az alapkiképzésen mint az AK-t és hogy hogynem elég rá...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 680
113
Azért nehogy már a rőzse vigye az anyókát, nehogy már azokhoz igazítsuk a fegyverválasztást akik nem képesek egy gépkarabélyra vigyázni...ennyi erővel kapjanak egy lándzsát vagy egy buzogányt azzal nem kell még annyit se foglalkozni.

Értem mit mondasz viszonylag közismert hogy a tarcsisok jelentős része jó ha az AK-val elboldogul. Konkrétan láttam tarcsist lövészet utáni karbantartásnál az asztalra kúrni az AK-ját mert sehogy se sikerült összeraknia, nem vicc. (azóta főtörzs :rolleyes: ) DE erre 2 megoldás van, 1. megszűrni a jelentkezőket 2. alapos és szigorú kiképzés, nem pedig az hogy akkor örök életre csupasz AK. (Sajnos az első pont megvalósítására nagyon kevés esélyt látok, de ez már egy külön téma lenne.)

Azért aki nem ismerné, a Bren nem egy brutál bonyolult szerkezet persze bonyolultabb mint egy AK de nem ég és föld.
Meséltem már párszor, nem vagyok egy műszerész zseni én se de valahogy csak belejöttem a Bren szét-összeszerelésébe is. Az AK mondjuk ment önállóan másodjára-harmadjára, a Bren meg kb tizedjére, saccra. Nagy dolog, kemény egy óra gyakorlás vagy annyi se. Ezt megismételed időnként hogy meglegyen a rutin. Komolyan akinek ennyi nem sikerül az max lapátot fogjon ne fegyvert.
nem érted a problémát még mindig.
de probáljátok ki egyszer ha lesz rá lehetőség.
lövészet után önálló fegyverkarbantartás.
és huzd a strigulákat. hányan állnak neki AK-t karban tartani és hányan a Brent önállóan.
ugyanazok az emberek.
meg fogsz lepődni.
nos ez tartalékosoknál még drasztikusabb különbséget fog mutatni. egy sima szolgálat után méginkább (mégha lövés sincs a fegyverekkel)
és nehogy azt hidd hogy egy esetleges konfliktusba a zöm az önálló fegyverkarbantartással lenne elfoglalva... persze megfogják tenni mert élni akarnak csak nem mindegy hogy miért teszi ezt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
nem érted a problémát még mindig.
de probáljátok ki egyszer ha lesz rá lehetőség.
lövészet után önálló fegyverkarbantartás.
és huzd a strigulákat. hányan állnak neki AK-t karban tartani és hányan a Brent önállóan.
ugyanazok az emberek.
meg fogsz lepődni.
nos ez tartalékosoknál még drasztikusabb különbséget fog mutatni. egy sima szolgálat után méginkább (mégha lövés sincs a fegyverekkel)
és nehogy azt hidd hogy egy esetleges konfliktusba a zöm az önálló fegyverkarbantartással lenne elfoglalva... persze megfogják tenni mert élni akarnak csak nem mindegy hogy miért teszi ezt.
El kell fogadni, hogy a nagyobb harcértékkel aranytalanul de nagyobb karbantartás is társult. Ennyi. Nem mindenki olyan primitív, hogy nehezséget okozzon neki egy BREN 2 és az, hogy napi 10 percet rászánjon.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Ocses

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 118
113
nem érted a problémát még mindig.
de probáljátok ki egyszer ha lesz rá lehetőség.
lövészet után önálló fegyverkarbantartás.
és huzd a strigulákat. hányan állnak neki AK-t karban tartani és hányan a Brent önállóan.
ugyanazok az emberek.
meg fogsz lepődni.
nos ez tartalékosoknál még drasztikusabb különbséget fog mutatni. egy sima szolgálat után méginkább (mégha lövés sincs a fegyverekkel)
és nehogy azt hidd hogy egy esetleges konfliktusba a zöm az önálló fegyverkarbantartással lenne elfoglalva... persze megfogják tenni mert élni akarnak csak nem mindegy hogy miért teszi ezt.
Ez továbbra is a kiképzési rendszerünk hiányosságaira és a szarokazegészbe mentalitásra vezethető vissza leginkább.
A bren érzékenyebb a koszra és emiatt többet kell pucolni, ettől függletlenül még kurvára magától lenne ildomos nekiállni a dolognak mindnekinek lövészet után.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 862
15 264
113
Azért nehogy már a rőzse vigye az anyókát, nehogy már azokhoz igazítsuk a fegyverválasztást akik nem képesek egy gépkarabélyra vigyázni...ennyi erővel kapjanak egy lándzsát vagy egy buzogányt azzal nem kell még annyit se foglalkozni.

Ha a tarcsis nem tudja kezelni a fegyverét, az nem a tarcsis hibája, hanem a kiképzőé, mert nem tanította meg neki vagy nem tudta rávenni, hogy megtanulja.

Annyiban egyet tudok érteni Szittyával hogy nem a maroknyi hivatásos vagy különleges feladatot ellátó, persze jóval nagyobb médiamegjelenéssel (és persze egóval) bíró katona egyedi ízlése-igénye alapján kell rendszeresíteni egy fegyvert, hanem a nagy többség részére kell alkalmasnak lennie (persze jó, ha észszerű keretből mindkettő igénye kielégíthető), mert nem az előbbiek fogják adott esetben adni a honvédelem gerincét, hanem bizony a sok som behívott átlagjóska, a tarcsisok és később a sorozottak, így elsődlegesen az ő képességeiknek-igényeiknek kell megfelelni, nem pedig egy SF LARP tábort fenntartani közpénzen a többiek le vannak szarva alapon.

Ha pedig a nagyátlagnak nagyjából az az igénye egy fegyverrel szemben ( jó kiképzés mellett is ) hogy lehessen ütni-verni de működjön-találjon akkor meg ennek kell megfelelni elsődlegesen, mert bocsi de ezek szerint ebből az emberanyagból kell dolgoznunk és nekik úgy tűnik kurvára nem kell a sok sín amire amúgy sem lesz mit, miből rakni, és nem kell az ultrarövid meg ultrakönnyű cucc sem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Ha a tarcsis nem tudja kezelni a fegyverét, az nem a tarcsis hibája, hanem a kiképzőé, mert nem tanította meg neki vagy nem tudta rávenni, hogy megtanulja.

Annyiban egyet tudok érteni Szittyával hogy nem a maroknyi hivatásos vagy különleges feladatot ellátó, persze jóval nagyobb médiamegjelenéssel (és persze egóval) bíró katona egyedi ízlése-igénye alapján kell rendszeresíteni egy fegyvert, hanem a nagy többség részére kell alkalmasnak lennie (persze jó, ha észszerű keretből mindkettő igénye kielégíthető), mert nem az előbbiek fogják adott esetben adni a honvédelem gerincét, hanem bizony a sok som behívott átlagjóska, a tarcsisok és később a sorozottak, így elsődlegesen az ő képességeiknek-igényeiknek kell megfelelni, nem pedig egy SF LARP tábort fenntartani közpénzen a többiek le vannak szarva alapon.

Ha pedig a nagyátlagnak nagyjából az az igénye egy fegyverrel szemben ( jó kiképzés mellett is ) hogy lehessen ütni-verni de működjön-találjon akkor meg ennek kell megfelelni elsődlegesen, mert bocsi de ezek szerint ebből az emberanyagból kell dolgoznunk és nekik úgy tűnik kurvára nem kell a sok sín amire amúgy sem lesz mit, miből rakni, és nem kell az ultrarövid meg ultrakönnyű cucc sem.
A Cz max slSzittyának bonyolult dolog és vele kb be is fejeződött azok népes tábora aki szerint bonyolult. Az a baj, hogy ő az a tipikus valaki aki belegyepesedett a régijódógokba. Az ilyenek mondják azt egy Mistery Ranch zsákra, hogy "ez olyan mint az eje zsák". Csak az ilyen emberek véleményére nem szabad adni.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 680
113
A Cz max slSzittyának bonyolult dolog és vele kb be is fejeződött azok népes tábora aki szerint bonyolult. Az a baj, hogy ő az a tipikus valaki aki belegyepesedett a régijódógokba. Az ilyenek mondják azt egy Mistery Ranch zsákra, hogy "ez olyan mint az eje zsák". Csak az ilyen emberek véleményére nem szabad adni.
nagy tévedésbe vagy. nekem nem kellene feltétlen ak. soha nem rajongtam a karabélyért. (a pisztolyért még annyira sem) HK-s voltam majd géppuskás. ami puska lőszer alatt van nekem megymag köpködő.

nekem az a tapasztalatom hogy ahogy megyünk le a (létrán) egyre kevesebb kiképzzés jut. És a precíz fegyverek precíz tulajdonságai úgy vállnak köddé mert az alkalmazó nem képes azt kihasználni de a precizíóval járó hátrányok sokszorosan felerősődnek...

ahogy megyünk lejebb azon a létrán (akár a sorozottakig) űgy növekszik a valós igények között a strapabíróság és a megbízhatóság szerepe a könnyen kezelhetőséggel párosúlva... és egy létrafok után már senkit nem érdekel hány moa a szórása a fegyvernek mert leszarja a körkörös célt csak az érdekli hogy bukjon 300 on. a pontatlanságogt a rövidsorozat amúgy is kompenzálja. azt hogy beszarik a fegyver amikor használni kell max a pisztoly próbálhatja kompenzálni nem sok esélyel
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
nagy tévedésbe vagy. nekem nem kellene feltétlen ak. soha nem rajongtam a karabélyért. (a pisztolyért még annyira sem) HK-s voltam majd géppuskás. ami puska lőszer alatt van nekem megymag köpködő.

nekem az a tapasztalatom hogy ahogy megyünk le a (létrán) egyre kevesebb kiképzzés jut. És a precíz fegyverek precíz tulajdonságai úgy vállnak köddé mert az alkalmazó nem képes azt kihasználni de a precizíóval járó hátrányok sokszorosan felerősődnek...

ahogy megyünk lejebb azon a létrán (akár a sorozottakig) űgy növekszik a valós igények között a strapabíróság és a megbízhatóság szerepe a könnyen kezelhetőséggel párosúlva... és egy létrafok után már senkit nem érdekel hány moa a szórása a fegyvernek mert leszarja a körkörös célt csak az érdekli hogy bukjon 300 on. a pontatlanságogt a rövidsorozat amúgy is kompenzálja. azt hogy beszarik a fegyver amikor használni kell max a pisztoly próbálhatja kompenzálni nem sok esélyel
Még az olyan fegyver mércével mérve bonyolult fegyvereknél is mint az MP5 a szétszedés és összerakás megtanítása nagyjából 30 perc. Ha heti 3 alkalommal előveteted a katonával az MP5-öt és gyakoroltatod vele 30 percen keresztül, akkor még a semmit nem érő 5 hetes alapkiképzés végére is eljutsz oda, hogy a katonák unásig gyakorolták és csukott szemmel is képesek szetszedni és összerakni az MP5-öt. Pont a fegyverkezelés (szárazolás) és a szét-össze az amire nem kell sok idő ahhoz, hogy látható eredményt érj el vele. Semmi más titka nincs csak az, hogy adj egy masszív alapot (amit írtam az 5hét kapcsán) amit utána gyakorlással fenn tudsz tartani. Ez a tartalékosoknál is megy. Persze nem lesznek azon a szinten mint aki ezt amúgy heti rendszerességgel csinálja, de olyan szinten leszenek, hogy nem lövik saját magukat vagy másokat hátba és ki tudja még rutinra is szert tesznek.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 680
113
Még az olyan fegyver mércével mérve bonyolult fegyvereknél is mint az MP5 a szétszedés és összerakás megtanítása nagyjából 30 perc. Ha heti 3 alkalommal előveteted a katonával az MP5-öt és gyakoroltatod vele 30 percen keresztül, akkor még a semmit nem érő 5 hetes alapkiképzés végére is eljutsz oda, hogy a katonák unásig gyakorolták és csukott szemmel is képesek szetszedni és összerakni az MP5-öt. Pont a fegyverkezelés (szárazolás) és a szét-össze az amire nem kell sok idő ahhoz, hogy látható eredményt érj el vele. Semmi más titka nincs csak az, hogy adj egy masszív alapot (amit írtam az 5hét kapcsán) amit utána gyakorlással fenn tudsz tartani. Ez a tartalékosoknál is megy. Persze nem lesznek azon a szinten mint aki ezt amúgy heti rendszerességgel csinálja, de olyan szinten leszenek, hogy nem lövik saját magukat vagy másokat hátba és ki tudja még rutinra is szert tesznek.
nem azt írtam hogy megugorhatatlan vagy nem lehet megcsinálni.
kabátot a gombhoz...
úgy csináltok mintha soha a világon nem forudult vólna elő hasonló helyzet amikor egy az átlagnak túlbonyolított sok karbantartást igénylő fegyvert rendszeresítettek drágán és az eredmény kudarcos lett számos fegyverrel megörtént... az általános fegyvernél nem a pontosság és nem a súly de még csak nem is a jobb és balkézre szerelhetőségnek kellene az elsödlegeseknek lennie hanem a megbízhatóságnak és arra hogy igénytelen legyen a karbantartásra (ha étolajjal kenem le mert az van akkor azt sem bánja a fegyver pl.)
és az általános alatt most nem az aktív állomány értendő mert valódi háborúba 10% körül ha kitennék az állomány létszámát. és ez a valóság. egy háborúba a katonák 90 % a nem a békeidős aktív katonai állományból tevődne ki.
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 095
27 364
113
Gestamen első nemzetközi szereplése
1712578485022
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 784
35 975
113
Milipol Asia-Pacific 2024
GKYfLLLawAAhoZI
GKZpBH2aQAAx160
Ez a nyúlványon lógó villa nem tűnik túl stabilnak. Mért nem a csövön vagy fegyvertokon van mint másoknál?
Az sem világos, hogy mi ez előnye az átszerelhető pisztolynak - nagyon nyomják ezt a "fícsört", csak szerintem tök fölösleges. Legyen vagy kakasos vagy "strájkeres" - tök mindegy csak működjön jól!
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 504
4 652
113
Ez a nyúlványon lógó villa nem tűnik túl stabilnak. Mért nem a csövön vagy fegyvertokon van mint másoknál?
Az sem világos, hogy mi ez előnye az átszerelhető pisztolynak - nagyon nyomják ezt a "fícsört", csak szerintem tök fölösleges. Legyen vagy kakasos vagy "strájkeres" - tök mindegy csak működjön jól!
A tok alján nem lehet, mert útban volna a rakasz/tár cserénél. A csőre sem teheted, mert elvinné a lövéseket és minden cserecsövön kellene legyen egy bipod, plusz súly, akad, macerás. Normál esetben a gázdugattyú foglalatán volna a helye a cső alatt. Nyílván a fordított megközelítés miatt ez nem kivitelezhető.