[HUN] Harckocsibeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 286
79 019
113
*Ez a nyilvánosan elerhető állása a programnak. Az hogy a teknő, a hajtáslánc és a torony (elektronika!!!) fejlesztésével hogy állnak nég nem kötötték az orrunkra.
 

32karakter

Well-Known Member
2011. február 21.
1 238
2 572
113
Ohh igen. Ha most megvesszük a csehektől a T-55 licencét, és kendácsolunk valamit hozzá mondjuk Toldi IV néven, az nem egy T-55 upgrade lesz, hanem egy új harckocsi fejlesztés.
Sajnálom, de nekem a Leo 2 A4 testre épített bármi, egy leo upgrade marad, még akkor is, ha el akarják adni nekünk újként.
És? Az A8 is leo upgrade, egész jó még.
Sajnálom, de nem vagy tisztában a programmal alap szinten sem. Amit a Leopard 2 alvázra raktak az egy torony formájú bádogdoboz volt semmi több. Jelenleg ami kézzelfoghatóan rendelkezesre áll legalább prototípus szinten az a töltőgép és a löveg. A torony csupán egy bádogdoboz a teknő pedig csak papíron létezik (nem A4 teknővel terveznek hosszú távon, hanem újat fejlesztenek).
Amive lőttek akkor az nem az volt?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 134
113
Sajnálom, de nem vagy tisztában a programmal alap szinten sem. Amit a Leopard 2 alvázra raktak az egy torony formájú bádogdoboz volt semmi több. Jelenleg ami kézzelfoghatóan rendelkezesre áll legalább prototípus szinten az a töltőgép és a löveg. A torony csupán egy bádogdoboz a teknő pedig csak papíron létezik (nem A4 teknővel terveznek hosszú távon, hanem újat fejlesztenek).
Ezt is mióta pofázom.... :oops:
Az is biztos, hogy sokkal könnyebb meglévő részegységek áttervezéséből új terméket faragni, mint teljesen újat tervezni az utolsó csavarig.
Itt az lesz az érdekes, hogy ha elkészül a Lynx alapú alváz, akkor az mennyire lesz felskálazható.
Ha jól gondolom, akkor nem lesz szükség komoly átalakításra. Vágni kell majd a test magasságából vagy 40-50cm-t, meg majd a jelenlegi toronykoszorú helyét jelentősen hátra fogják tolni. Aztán kész is lesz a saját IP.
Mehet fel rá a 120-as, vagy a Skyranger torony.
 

TribunusAlex

Member
2021. június 21.
48
96
18
mert az a K2-klón annyira tuti? :D
Ha már biztosra karunk menni akkor Leo2 kéne...
Semmi sem tuti, de 6-8 évet várni a csilliárdokba kerülő Leo-ra, és még az sem tuti (az időközben leadott egyéb megrendelések miatt), hogy időben szállítják, szintén nem egy jó opció. Természetesen a logisztika miatt a Leo lenne a legjobb választás. Én akár Svájcból beszerzett és modernizált A4-eseket is el tudnék képzelni. Véleményem szerint minimum három zászlóalj hk. kellene (és nem 44, hanem 56 zászlóaljanként. De most fontosabb a huszár díszegység:( mint további hk rendelés. A KF-51-ből meg mire sorozat gyártható cucc lesz (ha lesz) az becslésem szerint minimum 5-6 év még (és a végén lehet többe fog kerülni mint a Leo).
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 614
37 543
113
Semmi sem tuti, de 6-8 évet várni a csilliárdokba kerülő Leo-ra, és még az sem tuti (az időközben leadott egyéb megrendelések miatt), hogy időben szállítják, szintén nem egy jó opció. Természetesen a logisztika miatt a Leo lenne a legjobb választás. Én akár Svájcból beszerzett és modernizált A4-eseket is el tudnék képzelni. Véleményem szerint minimum három zászlóalj hk. kellene (és nem 44, hanem 56 zászlóaljanként. De most fontosabb a huszár díszegység:( mint további hk rendelés. A KF-51-ből meg mire sorozat gyártható cucc lesz (ha lesz) az becslésem szerint minimum 5-6 év még (és a végén lehet többe fog kerülni mint a Leo).
Leopard-2 sem lenne előbb, akkor meg miért ne várnánk meg míg lesz egy használható KF51, ami maga is egy Leo2 klón csak helyben gyártva?
Ezzel a Pantherral úgy vagyok hogy akár jó is lehet, de kockázat is van benne.

Az a helyzet, hogy nagyon nem prioritás a harckocsi flotta növelése - semmi jel nem utal arra hogy az lenne.
Ezért vágtak bele ebbe a hosszú kifutású KF51 projektbe, aminek az alternatívája (ha az RM ezt is elcseszi) a Leo2 utánrendelés, ami szintén sok év.
Teljesen kizárt, hogy olyan harckocsit vegyünk aminek a logisztikája nem egyezik nagy mértékben a Leopad-2-essel.

A következő évek nem a szárazföldi eszközök nagy számú beszerzéséről fognak szólni várhatóan.
Lynxből lehet után rendelés esetleg, de BTR-upgrade is azt mutatja. hogy új 6x6 ill 8x8-asok beszerzése sem sürgős.

Meglátásom szerint a beszerzéseket a következő 3-4 évben inkább a légierő (további Gripen?), földi légvédelem (ABM), drónok (minden méretben) illetve talán a tüzérség (PULS, talán még 155-ösök) fogja dominálni. Már ha lesz pénz!

Saját 'konteom', hogy azért sem erőltetik a szárazföldi erők fejlesztést, hogy ne kelljen egy NATO misszióba ilyet küldeni mert itt nagyobbak veszteségek mint egy légierős alakulatnál. Ha nincs nem tudjuk oda küldni sem. :p
Talán ezért épül ilyen lassan a NATO nehéz dandár is - 2028-30 nagyon messze van.
 
Last edited:

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 129
10 431
113
Leopard-2 sem lenne előbb, akkor meg miért ne várnánk meg míg lesz egy használható KF51, ami maga is egy Leo2 klón csak helyben gyártva?
Ezzel a Pantherral úgy vagyok hogy akár jó is lehet, de kockázat is van benne.

Az a helyzet, hogy nagyon nem prioritás a harckocsi flotta növelése - semmi jel nem utal arra hogy az lenne.
Ezért vágtak bele ebbe a hosszú kifutású KF51 projektbe, aminek az alternatívája (ha az RM ezt is elcseszi) a Leo2 utánrendelés, ami szintén sok év.
Teljesen kizárt, hogy olyan harckocsit vegyünk aminek a logisztikája nem egyezik nagy mértékben a Leopad-2-essel.

A következő évek nem a szárazföldi eszközök nagy számú beszerzéséről fognak szólni várhatóan.
Lynxből lehet után rendelés esetleg, de BTR-upgrade is azt mutatja. hogy új 6x6 ill 8x8-asok beszerzése sem sürgős.

Meglátásom szerint a beszerzéseket a következő 3-4 évben inkább a légierő (további Gripen?), földi légvédelem (ABM), drónok (minden méretben) illetve talán a tüzérség (PULS, talán még 155-ösök) fogja dominálni. Már ha lesz pénz!
Milyen optimista vagy.
Szerintem két verzió van:
1.A rheinmetal igazgatója profi, lukat beszél Bobo hasába, aki akart valami olyan menőt mint a Lynx beszerzés volt, 100milliárdot simán megér ez az érzés neki.
2. A rheinmetal igazgatója megsúgta, hogy miként kapják vissza a 30 százalékát a projektből.
Más verzió ebben nem hiszem hogy létezik. Esetleg a kettő egyszerre.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 614
37 543
113
Milyen optimista vagy.
Szerintem két verzió van:
1.A rheinmetal igazgatója profi, lukat beszél Bobo hasába, aki akart valami olyan menőt mint a Lynx beszerzés volt, 100milliárdot simán megér ez az érzés neki.
2. A rheinmetal igazgatója megsúgta, hogy miként kapják vissza a 30 százalékát a projektből.
Más verzió ebben nem hiszem hogy létezik. Esetleg a kettő egyszerre.
Pappi tuti hogy visszaoszt - ha más hogy nem a 4IG-s megbízásokon keresztül...
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

TribunusAlex

Member
2021. június 21.
48
96
18
Leopard-2 sem lenne előbb, akkor meg miért ne várnánk meg míg lesz egy használható KF51, ami maga is egy Leo2 klón csak helyben gyártva?
Ezzel a Pantherral úgy vagyok hogy akár jó is lehet, de kockázat is van benne.

Az a helyzet, hogy nagyon nem prioritás a harckocsi flotta növelése - semmi jel nem utal arra hogy az lenne.
Ezért vágtak bele ebbe a hosszú kifutású KF51 projektbe, aminek az alternatívája (ha az RM ezt is elcseszi) a Leo2 utánrendelés, ami szintén sok év.
Teljesen kizárt, hogy olyan harckocsit vegyünk aminek a logisztikája nem egyezik nagy mértékben a Leopad-2-essel.

A következő évek nem a szárazföldi eszközök nagy számú beszerzéséről fognak szólni várhatóan.
Lynxből lehet után rendelés esetleg, de BTR-upgrade is azt mutatja. hogy új 6x6 ill 8x8-asok beszerzése sem sürgős.

Meglátásom szerint a beszerzéseket a következő 3-4 évben inkább a légierő (további Gripen?), földi légvédelem (ABM), drónok (minden méretben) illetve talán a tüzérség (PULS, talán még 155-ösök) fogja dominálni. Már ha lesz pénz!

Saját 'konteom', hogy azért sem erőltetik a szárazföldi erők fejlesztést, hogy ne kelljen egy NATO misszióba ilyet küldeni mert itt nagyobbak veszteségek mint egy légierős alakulatnál. Ha nincs nem tudjuk oda küldni sem. :p
Talán ezért épül ilyen lassan a NATO nehéz dandár is - 2028-30 nagyon messze van.
Abszolút egyetértek az általad leírt prioritásokat tekintve, de sajnos a szakma véleménye mostanában kevésbé fontos. A jóindulat vásárlás és sajnos a propaganda (gondolok itt a huszár díszegységre és egyéb parasztvakításos megmozdulásokra) előnyt élvez.

A légvédelem, kiemelten a drón és rakétavédelem /mondjuk úgy C-RAM, VSHORAD, SHORAD, de összességében mindenféle GBAD/ képesség erősítése a tüzérség csőszámának drasztikus növelése, a reaktív tüzérségi eszközök beszerzése tegnapelőttre kellene! De csak a helybe topi megy (sajnos látszik az üres zseb program hatása, bármennyire is megy a takargatás). A GRIPEN darabszám növelés is évek óta lebegtetve volt és egyre fogytak a beszerzendő darabszámok. Persze négynek is örülünk, de valjuk be, hogy még a kétszázados mennyiség is éppen hogy a határát súrolná a jelenlegi bizt. pol helyzetben a szükséges mennyiségnek. Ezekhez a gépekhez (és a NASAMS-3-hoz is) sok-sok rakéta kell minél előbb.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 703
122 297
113
Sajnálom, de nem vagy tisztában a programmal alap szinten sem. Amit a Leopard 2 alvázra raktak az egy torony formájú bádogdoboz volt semmi több. Jelenleg ami kézzelfoghatóan rendelkezesre áll legalább prototípus szinten az a töltőgép és a löveg. A torony csupán egy bádogdoboz a teknő pedig csak papíron létezik (nem A4 teknővel terveznek hosszú távon, hanem újat fejlesztenek).
Hátő
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 614
37 543
113
Abszolút egyetértek az általad leírt prioritásokat tekintve, de sajnos a szakma véleménye mostanában kevésbé fontos. A jóindulat vásárlás és sajnos a propaganda (gondolok itt a huszár díszegységre és egyéb parasztvakításos megmozdulásokra) előnyt élvez.

A légvédelem, kiemelten a drón és rakétavédelem /mondjuk úgy C-RAM, VSHORAD, SHORAD, de összességében mindenféle GBAD/ képesség erősítése a tüzérség csőszámának drasztikus növelése, a reaktív tüzérségi eszközök beszerzése tegnapelőttre kellene! De csak a helybe topi megy (sajnos látszik az üres zseb program hatása, bármennyire is megy a takargatás). A GRIPEN darabszám növelés is évek óta lebegtetve volt és egyre fogytak a beszerzendő darabszámok. Persze négynek is örülünk, de valjuk be, hogy még a kétszázados mennyiség is éppen hogy a határát súrolná a jelenlegi bizt. pol helyzetben a szükséges mennyiségnek. Ezekhez a gépekhez (és a NASAMS-3-hoz is) sok-sok rakéta kell minél előbb.
Ami pletykát én hallottam, hogy MANPADS beszerzés "előrehaladott" állapotban van (ez nem is lenne egy drága beszerzés), meg nagy hatótávú (ABM) légvédelmi rendszer is már ki van nézve. Ha nem lesz ennyire szar a pénzügyi helyzet akkor jövőre talán meg is rendelik.
A Skyranger-torony végső változatának (A3) minősítő tesztje idén nyáron várhatóak az RM közleménye szerint. Év végén vagy jövő év első felében várhatóan konkrét mennyiséget is rendelünk a Skyrangerből.
Más légvédelmi beszerzésről én nem hallottam említés szintjén sem, bár ha ez mind meglenne az már komoly előrelépést jelentene.
Talán még valami CRAM megoldás lehetne (konténeres Skyranger? lézer?), de erről még pletyka sincs egyelőre. Valszeg a C-RAM bevásárlólista végefelé szerepel...

A rakétatüzérségnek kinézett PULS-t én idén őszre várom. A "nagy" (MALE) drón sem késhet sokat, mert a mélységi csapásmérésnek nincs értelme mélységi felderítés nékül. Kell egy nagy drónípus ami SAR radarral mélyen belát az ellenséges területre az ellenséges légvédelem hatósugarán kívülről. Sztem valamelyik HERMES modell lesz, mert eddig minden felderítődrónt az ELBIT-től vettünk. PULS-t is ők gyártják - talán csomagban véve olcsóbb is a kettő együtt.

További Gripen C-ket is esélyesnek tartok 3-4 éves távlatban. Ha egy komplett század nem is, de 4-8 gép még "beeshet".

Szárazföldi beszerzéseket illetően nagyújdonságok szerintem nem várhatóak a következő pár évben - ennek semmi jelét nem látom, hallom. Legfeljebb a már ismert típusokat szerzik be nagyobb mennyiségben (Lynx, KF51, NMS)...
 

TribunusAlex

Member
2021. június 21.
48
96
18
Ami pletykát én hallottam, hogy MANPADS beszerzés "előrehaladott" állapotban van (ez nem is lenne egy drága beszerzés), meg nagy hatótávú (ABM) légvédelmi rendszer is már ki van nézve. Ha nem lesz ennyire szar a pénzügyi helyzet akkor jövőre talán meg is rendelik.
A Skyranger-torony végső változatának (A3) minősítő tesztje idén nyáron várhatóak az RM közleménye szerint. Év végén vagy jövő év első felében várhatóan konkrét mennyiséget is rendelünk a Skyrangerből.
Más légvédelmi beszerzésről én nem hallottam említés szintjén sem, bár ha ez mind meglenne az már komoly előrelépést jelentene.
Talán még valami CRAM megoldás lehetne (konténeres Skyranger? lézer?), de erről még pletyka sincs egyelőre. Valszeg a C-RAM bevásárlólista végefelé szerepel...

A rakétatüzérségnek kinézett PULS-t én idén őszre várom. A "nagy" (MALE) drón sem késhet sokat, mert a mélységi csapásmérésnek nincs értelme mélységi felderítés nékül. Kell egy nagy drónípus ami SAR radarral mélyen belát az ellenséges területre az ellenséges légvédelem hatósugarán kívülről. Sztem valamelyik HERMES modell lesz, mert eddig minden felderítődrónt az ELBIT-től vettünk. PULS-t is ők gyártják - talán csomagban véve olcsóbb is a kettő együtt.

További Gripen C-ket is esélyesnek tartok 3-4 éves távlatban. Ha egy komplett század nem is, de 4-8 gép még "beeshet".

Szárazföldi beszerzéseket illetően nagyújdonságok szerintem nem várhatóak a következő pár évben - ennek semmi jelét nem látom, hallom. Legfeljebb a már ismert típusokat szerzik be nagyobb mennyiségben (Lynx, KF51, NMS)...
Gratulálok az optimizmusodhoz! Igen, sok minden le lett tárgyalva, de forrás nélkül attól tartok ezekből szinte semmi sem fog a közeljövőben megvalósulni. Hacsak hirtelen nem leszünk jó fiuk az uniónál (mint a lengyelek). De szerintem a messzire elrúgott labdát még akkor is sok idő lesz visszahozni. A NATO szövetségesi bizalmat is újra kell építeni. Most már ott tartunk, hogy érezhető a nemzetközi gyakorlatokon is a magyarokkal kapcsolatos bizalmatlanság és ellenszenv.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 614
37 543
113
Gratulálok az optimizmusodhoz!
Ha tartani akarják a GDP 2%-ot (ami Trump haverjuk mániája), akkor muszáj rendeljenek valamit legkésőbb 2025-ben. mert 2026-ra szinte minden beszerzés kifut amit még MG intézett 2023 előtt. Helikopterek, Leo2-esek, KC390, L-39NG, PZH, NASAMS, stb. mind beérkezik 2026 végéig
Csak Lynx meg a török 4x4 program fog futni valszeg 2026 után is, ha addig nem vesznek mást. Így meg nem lesz meg GDP 2%.os kiadás.
Igen, sok minden le lett tárgyalva, de forrás nélkül attól tartok ezekből szinte semmi sem fog a közeljövőben megvalósulni.
Sok mindent letárgyaltak, de ezek az ajánlatok sem élnek örökké.
Állítólag sok olyan tétel van amit ha nem rendelünk meg idén, akkor sokkal drágábban tudjuk már csak újra tárgyalni és megrendelni.
Arról nem is beszélve, hogy égetjük magunkat a beszállítók előtt: kevésbé vesznek komolyan és kevésbé adnak jó árakat, mint egy megbízható, kiszámítható ügyfélnek.

Ami konkrétan PULS-ot illeti: legrosszabb esetben egy "dános" csomagot veszünk (8db), de valamilyen MLRS biztos lesz ősszel vagy jövőre - sztem.