[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Blikk is,, tehát már a legszélesebbközönségnek is tálalják.

http://www.blikk.hu/blikk_aktualis/helikoptert-vett-repult-a-hm-fejese-2258835
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Innen: http://htka.hu/kozosseg/discussion/comment/111288/#Comment_111288


Ezt jobbnak tartom mint az EC 145.http://pacificsentinel.blogspot.hu/2014/01/news-story-philippines-paf-to-receive-2.html


Ahogy laca is írta, az EC145/645-be több ember fér, az AW109-be 6, vagy csak egy pilóta mellett 7 ember fér be, míg az EC145-be 9-10. Aztán, az EC-n hátul is van egy nagy, nyitható ajtó, ez a mentőknél nagyon jól jön, ha hordágyat kell kivenni, betenni és a T2 verzió már fenestron-os, ami sokkal biztonságosabb, mint a "szabad" farokrotor, mind a körülötte tevékenykedő emberekre nézve, mind a helikopterre le-és felszálláskor elsősorban. Laca többit leírta. Tehát szerintem az EC145 a tulajdonságai alapján előnyösebb lenne, mint az AW109, de utóbbi sem rossz éppen.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 813
113
A Magyar Nemzet 2014.06.23-i száma elolvashatóvá vált az archívumban:


https://magyarnemzet.digitalstand.hu/olvaso/29909#4
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Nekem is a Surion a legszimpatikusabb. Esélye viszont csak akkor van, ha a magyar média el kezdi önteni a csapból az infókat róla Esetleg meglebegtetve egy két gigászi koreai beruházás lehetőségét. Mondjuk azzal nyernénk a legtöbbet.
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 825
2 550
113
Ma is sikerült egyszerre több különböző helit lefotóznom, mint ahány darab van nálunk repképes összesen! :D :D
hdkd.jpg

Igaz csak egy volt a levegőben, mert a másik kettőt üzemanyaggal töltötték fel épp, a Bell hajtóművét le sem állították.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Elég jók az érvek a Surion mellett.

Jó heli, de szerintem (persze ez attól függ, mire akarnánk használni és mire tudnánk kihasználni a beszerzendő szállítóhelit) kicsi lenne a Mi-17 után. Ha rajtam múlna, akkor a Mi-171, AW101, S-92 hármasból választanék (ezek egy könnyebb 155 mm-es tarackot is simán elvisznek, ha esetleg úgy döntenénk, hogy vontatott tüzérségi eszközöket szerzünk be valamikor), amennyiben kifejezetten szállítóhelikopter kéne, mert még az UH-60, vagy az NH90 is visszalépés lenne a teherbírásban és a szállítható katonák számában...
Igaz, a semmilyen helikopternél meg a Surion is toronymagasan jobb lenne. :)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
AW101, S-92, NH-90 az ár miatt totál esélytelen...

Tudom én... :( Persze amúgy kigazdálkodható lenne azoknak is az ára, ha tényleg komolyan gondolnák ezt a helikopterbeszerzősdit. Sajnos nekem van egy olyan érzésem, hogy pár leharcolt könnyű (3-4.5 tonnás) helin kívül nem lesz itt semmilyen beszerzés
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 695
5 550
113
Nagyon sokan hangoztatják, hogy a Mi-17 kapacitása alig volt kihasználva, szinte biztos, hogy nála kisebb gép lesz, ha lesz... Százmilliárdot a központiból iszonyú nehezen fognak adni...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Nagyon sokan hangoztatják, hogy a Mi-17 kapacitása alig volt kihasználva, szinte biztos, hogy nála kisebb gép lesz, ha lesz... Százmilliárdot a központiból iszonyú nehezen fognak adni...

Hát, nekem fogalmam sincs róla, hogy valóban nem tudták kihasználni, itt lehet ok az általános pénzhiány a honvédségnél (drága az üzianyag/karbantartás, ezért gyakorlatra nem akarták "pazarolni" a heli képességeit), vagy akár a heli túl nagy kapacitása (úgy értem, hogy tényleg nem tudták mivel kihasználni), vagy bármi egyéb ok, esetleg nem is akarták kihasználni, mert békeidőben megoldható volt másképp is az adott feladat. Vagy csak azért mondogatják most ezt, hogy megindokolják, miért akarnak kisebb típust...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
jah most így majd veszunk kb:3-4db új gépet helyette mert kb az lessz egy osszegbe vele, márha valaha veszunk!

Nos, a 30+2 használt "ingyen" heli került volna először kb. 80 milliárdba. Ez így ajándék, ebből is látszik az USA segíteni akarásának és felénk irányuló jószándékának mértéktelen mértéke. Meg abból is, hogy megkíméltek volna minket pl. a mihaszna önvédelmi rendszerektől, vagy a D-check-alkalmas helyi létesítmény költségeitől és minden nagyjavításra vihettük volna hozzájuk a messzi, ámbár csodálatos amerikai kontinensre, persze minden alkalommal némi, számunkra úgy is felesleges dollármilláért cserébe. Mi meg visszautasítjuk ezt a kivételes baráti gesztust, hát mondhatom, nekem ég a pofámról a bőr...
http://htka.hu/2012/10/19/tul-draga-az-uh-1n-rendszeresitese-visszautasitjuk-az-amerikai-ajanlatot/

És Zord Gábor írása: http://mno.hu/phalanx/a-helyzet-helikopterfronton-fokozodik-1051593

Ráadásul ezek a Huey-k elég picik is, bár egy nagyobb heli <b>mellett</b> azért használhatóak lennének.

Namármost, 80 milliárdért a gonosz, álnok, antidemokratikus, háborús uszító, terroristákat támogató, világhódító és nekünk ősellenség oroszoktól akár 80 darab használt Mi-8-at is kaphatnánk ezek alapján:
http://htka.hu/2014/07/11/katonai-es-civil-feladatok-ellatasara-alkalmasak-beszerzett-mi-8-orosz-helikopterek/

És a Mi-8 pöppet komolyabb heli, mint az UH-1N.
Szóval Hendéék kevés jó döntése közül az egyik pont az volt, hogy szépen lepattintották az amcsikat, a jó sok pénzbe kerülő, ránk sózni akart szemetükkel együtt.


Nem baj retkes stadionokat épitgetni arra jut lové.......

Ebben egyetértek, vagyis szintén felháborítónak találom.
 

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 971
5 943
113
Megosztom veletek, hogy mit hallottam egy nagyon jó ismerősömtől.

Ennek az ismerősömnek van egy nagyon régi régi jóbarátja aki '56-ban emigrált és azóta németországban él és dolgozik mint repülőmérnök. Ez a mérnök folyamatosan küld segélyszállítmányokat magyarországra az említett ismerősömön keresztűl.

Ennek a mérnöknek van a Dunántúlon egy ipari létesítménye ami cirka 70-100 milliót ér.
Innen jön csak a lényeg. Van még egy helikopter terve is ami már túl van a szélcsatornateszteken. Elvileg kicsivel gyorsabb, könnyebb mit a vele egy kategórában lévő gépek. Meg valami spéci szabadalom is van benne.
Szóval ezt a befejezetlen helikoptertervet felajánlotta teljesen igyen magyarország számára, meg az ipari létesítményt ahol a tervezés és gyártás folyt, és folytatódhatna.
Az ismerősöm megszervezte, hogy Hende doktor találkozzon a telephelyen ezzel a mérnökkel. Civilként meg is esett a találkozó, ahol ismertetve lettek a tények. Hende nem is tudta pontosan hogy miért megy oda, holott a teljes ismertető anyagot megkapta a hivatala.
A találkozó után Hende doktor élből visszautasította az egész tervezetet mondván, hogy magyarországnak nincsenek meg a kapacitásai meg főleg az anyagi lehetőségei egy ilyen projekt kivitelezéséhez.
Persze nem kell hiperszuper újgenerációs helikopterre gondolni de könnyű-közepes 2-4 főt szállítani képes mentő vagy rendőrségi, esetleg könnyen felfegyverzett katonai helikopterre kell gondolni.

Ezek után ha minden igaz és még szándékában áll a mérnöknek, fog írni egy cikket egy két repüléssel foglalkozó magazinnak(egyik feltehetőleg az Aranysas).
Aztán ha nem lesz visszhangja akkor ismerősöm leadja a sztorit valami "ellenzéki" médiumnak.
Aztán ha nem lesz pozitív hozadéka az ügynek a mérnök eladja az ipari parkot meg valószínűleg a terveket és azt is letagadja hogy valaha magyar volt.

Mivel hallomásból ismerem a történetet és csak kis időt tudtam erről beszélni ismerősömmel ezért lehet nem pontos információkat tudtam leírni, amikért elnézést kérek.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 838
30 980
113
ha ez igaz, és nincs semmi más csavar a történetben, amitől egészen másképp nézne ki, akkor megyek és elhányom magam
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 316
68 532
113
EC-lesz, ha lesz. Mindegy milyen,mekkora, csak nyugaton készüljön és jó drága semmire való gép legyen , és sok nokiás doboz pörögjön. Az ismerősöd tervei meg mennek Hendén keresztül az EC -hez.