[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113
A facebookos írást nem én követtem el. Eddig nem ismertem ezt az oldalt.

Én továbbra sem látok semmilyen műszaki hasonlóságot az MD500E és MD902 között, ami megkönnyítené a pilóták vagy a műszaki kiszolgálók számára az átállást. Hacsak az nem, hogy ugyanattól a cégtől/cégen keresztül) kell rendelni az alkatrészt.

Ahogy Imike írta, ha rajta marad minden rendőrségi kiegészítő, akkor azzal még jól is járhatunk.

Ami nekem még eszembe jutott a témával kapcsolatban:

- Mikor jönnek az MD 902-esek? A földi személyzetet és a pilótákat mikor és hol képzik ki/át? Addig ki fogja üzemeltetni, repülni a jelenlegi gépeket?


- az MD500E-k nagyjavítása eddig hol történt, ha volt?

A kisebb javításokat úgy tűnik hogy Ferihegyen végezték:

http://www.blikk.hu/aktualis/igy-szerelik-a-zsaruhelikoptert/r3y7nkg

http://ferihegyirepuloter.network.hu/blog/ferihegyi_repuloter_klub_hirei/bemutatkozik-a-legirendeszet


http://kozbeszerzes.hu/ertesito/megtekint/portal_10593_2014/



- az MD500E-ken található FLIR kamerákkal mi lesz? Ha jól látom, a németeknél sem volt minden gépen ilyen.

Vagy megkapja az MD500-asokat a Honvédség és végre lesz újra "éjszakai megfigyelő képességük"?

http://airbase.blog.hu/2015/10/08/forgoszarnyak_es_figyelo_szemek

http://airbase.blog.hu/2015/10/30/jaror_a_magyar_tenger_felett


- Az MD500-asoknak mi lesz a sorsa? Azok is a Honvédséghez kerülnek? Akkor a Honvédségnek lesz 2 Mókusa, 4 MD500-asa és néhány repülőképes Mi-8/17-ese?

Az üzemben tartási- és felújítási szerződésekkel kapcsolatban én csak azt várom, hogy 4-5 Mi-8/17-es talán repülőképes lesz a következő 5 évben.

Az MD500-asokat ki fogja üzemeltetni és ki fog repülni vele ha a Honvédséghez kerülnek?


- hány MD902-est adtak el az elmúlt ~25 évben összesen?

- a kivonásra kerülő rendőrségi Mi-2-eseknek mi lesz a sorsa?
Szerintem ezeket továbbüzemeltetni már nincs értelme a Honvédségnél, de mindent el tudok képzelni.


<blockquote rel="Terminator">"...bennfentesek rámutatnak, hogy első ránézésre érvényesültek szakmai szempontok. Az eddigi MD 500-asok ugyanaz volt a gyártója, mint az MD 902-eseknek ami az jelenti, hogy a személyzetnek nem teljesen ismeretlen eszközzel kell folytatnia munkáját."

Ez kb. olyan mintha azt mondták volna hogy a Szu-22-es után azért veszünk Szu-35-öst mert azonos a gyártója és így a személyzetnek nem teljesen ismeretlen eszközzel kell folytatnia munkáját....

Itt is megkommentálták, kb. ugyan ezzel a hasonlattal. :D

https://www.facebook.com/234003320133564/photos/a.234014983465731.1073741828.234003320133564/401260363407858/?type=3&theater</blockquote>
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
<blockquote rel="Terminator">"...bennfentesek rámutatnak, hogy első ránézésre érvényesültek szakmai szempontok. Az eddigi MD 500-asok ugyanaz volt a gyártója, mint az MD 902-eseknek ami az jelenti, hogy a személyzetnek nem teljesen ismeretlen eszközzel kell folytatnia munkáját."

Ez kb. olyan mintha azt mondták volna hogy a Szu-22-es után azért veszünk Szu-35-öst mert azonos a gyártója és így a személyzetnek nem teljesen ismeretlen eszközzel kell folytatnia munkáját....

Itt is megkommentálták, kb. ugyan ezzel a hasonlattal. :D

https://www.facebook.com/234003320133564/photos/a.234014983465731.1073741828.234003320133564/401260363407858/?type=3&theater</blockquote>

Ez az oldal is a fórumból él.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113
<blockquote rel="borisz"><blockquote rel="Terminator">"...bennfentesek rámutatnak, hogy első ránézésre érvényesültek szakmai szempontok. Az eddigi MD 500-asok ugyanaz volt a gyártója, mint az MD 902-eseknek ami az jelenti, hogy a személyzetnek nem teljesen ismeretlen eszközzel kell folytatnia munkáját."

Ez kb. olyan mintha azt mondták volna hogy a Szu-22-es után azért veszünk Szu-35-öst mert azonos a gyártója és így a személyzetnek nem teljesen ismeretlen eszközzel kell folytatnia munkáját....

Itt is megkommentálták, kb. ugyan ezzel a hasonlattal. :D

https://www.facebook.com/234003320133564/photos/a.234014983465731.1073741828.234003320133564/401260363407858/?type=3&theater</blockquote>

Ez az oldal is a fórumból él.</blockquote>


Mi meg Zord blogjából / írásaiból. Lézer Jani beszél össze-vissza, de a rendőrségi helikopterbeszerzést elfelejtette elmondani.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Egy újabb képzelgés:

http://magyaridok.hu/belfold/amerikai-helikoptereket-vesz-a-honvedseg-456553/
 

silversisko

Active Member
2011. december 15.
160
161
43
A Készenléti Rendőrség alakulóterére összegyűjtött Mi-2 helikopterekről tud valaki valamit? 10 darab körül láttam nagyrésze tereptarka, de van benne rendőr és mentő heli is....
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 037
93
Én továbbra sem rajongok a Blackhawk-ért. Egy nagyon drága, combos UH-1 szerintem. Félreértés ne essék, nem a képességeit kérdőjelezem meg, de egy drága, professzionális eszköz ami egy magas tech.diverzitású hadseregbe való.
Az amiknál megvannak a kiegészítő típusok pl. nagyobb befogadó képességgel. A Blackhawk tipikus frontvonalbeli combat/desszant heli, a cuccoláshoz ott van nekik a CH-47, CH-53, V-22. Nekünk rohadt drága a Sólyom erre a szerepre, az árából hasznosabb flottát lehetne összeállítani.

Nálunk is kellene szerintem 2 lépcső, ahogy korábban is írtam, a mi lehetőségeinknek megfelelő UH lenne az EC-645T2/H145M - ráadásul tökéletesen kapcsolódik a polgári szektorhoz. Ezt a kategóriát kellene kiegészíteni egy nehezebb, nagy kapacitású rámpás típussal, ami lehetne akár egy Mi-8/17 verzió is. Persze az álom az NH-90, EH-101 extrém esetben a Chinook lenne.

A H145-ből pedig még lehetne/tudnak faragni egy könnyű harci típust is. Nálunk - úgy tűnik - ez az egyetlen lehetősége a komolyabb fegyverzettel rendelkező típusnak.
A napi gyakorlatban mindenképpen életben kellene tartani a "harci helikopter képességet" :). Viccet félretéve itt tényleg a képesség megtartásáról és fejlesztéséről van szó.

Ráadásul ez az a típus, amiből akkora flotta lehetne hasonló műszaki alapon az országban, hogy karbantartást lehessen építeni köré - EC135/145 mentők, rendészet, EC645 honvédség
 
M

molnibalage

Guest
Nem értem, hogy egy ilyen kisémretű ország kispénzű haderejébe miért akar bárki két eltérő típust rendszereseíteni. Pénzügyi és logisztikai rémálom... Ha a Mi-8/17 túl nagy, akkor legyen kisebb heli.
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 037
93
Igazad van, csak egyszerűen nem látom az alkalmas kompromisszumos típust. Talán a Surion, esetleg?
Vagy nagyobb mennyiségű H145, de akkor nincs komolyabb teheremelő képesség.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113
Igazad van, csak egyszerűen nem látom az alkalmas kompromisszumos típust. Talán a Surion, esetleg?
Vagy nagyobb mennyiségű H145, de akkor nincs komolyabb teheremelő képesség.

Elég sokszor lement már itt a vita arról hogy kell-e nekünk Mi-8/17 méretű helikopter. És arra jutottunk hogy semmi olyat nem szállítunk a Mi-8/17-essel, amit egy kisebb géppel ne lehetne megoldani. Nem használjuk ki a maximális teheremelési képességét sem, még árvízkor sem.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113
Persze rotor nélkül, elég lepukkant állapotban vannak... :(

Ezek azok? Állítólag ez 2016-os kép.

12841249_976099919104397_2709127524602744412_o.jpg
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 825
2 550
113
Kövezzetek meg, de én a mai napig sajnálom, hogy nem fogadtuk el a 30 UH-1et. Messze elég lett volna, és most milyen jól mutatnának a határ mellett fel 's alá repkedő "Hjúik" az ajtóban csücsülő KMZ-sekkel. :D :D
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113
Kövezzetek meg, de én a mai napig sajnálom, hogy nem fogadtuk el a 30 UH-1et. Messze elég lett volna, és most milyen jól mutatnának a határ mellett fel 's alá repkedő "Hjúik" az ajtóban csücsülő KMZ-sekkel. :D :D

Jó kis Vietnám fíling lenne...


Vietánról jut eszembe...

Az MD500-as a OH-6A Cayuse/Loach továbbfejlesztése, az is repkedett Vietnám felett.

Az MD500 továbbfejlesztése pedig az AH-6 vagy MH-6...

http://www.military.com/equipment/mh-6-little-bird

https://en.wikipedia.org/wiki/MD_Helicopters_MH-6_Little_Bird

Ha már civil Mi-8-asokat használunk katonai célokra, akkor ez is beválhat. És így meg lenne a sokak által áhított könnyű helikopter flotta is.
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 037
93
<blockquote rel="laca">Igazad van, csak egyszerűen nem látom az alkalmas kompromisszumos típust. Talán a Surion, esetleg?
Vagy nagyobb mennyiségű H145, de akkor nincs komolyabb teheremelő képesség.

Elég sokszor lement már itt a vita arról hogy kell-e nekünk Mi-8/17 méretű helikopter. És arra jutottunk hogy semmi olyat nem szállítunk a Mi-8/17-essel, amit egy kisebb géppel ne lehetne megoldani. Nem használjuk ki a maximális teheremelési képességét sem, még árvízkor sem. </blockquote>

Alapjában véve én is úgy gondolom, hogy elég lenne egy H145 flotta, egy része harciasítva. De ez csak békeidőben igaz.
Ha háborús helyzetet feltételezünk - Isten ne adja! - hamar kiderül, hogy szükség van arra a teheremelő kapacitásra. Egy Falkland-szigeteki háború méretű konfliktusban is azonnal kiderült ez. A mostani Aranysasban is van szó az egy megmaradt Chinook-ról, hogy milyen intenzitással használták. Érdemes elolvasni a témában - Falkland-szigeteki háború - a "Ne sirass, tözsőrmester!" című könyvet!
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Erősítsetek már meg... Ausztria, Albáni, Lengyelország... sorolhatnám az egész EU-t, bárkit,,, kinek áll a flottája csak kis gépekből? Ne vicceljünk már, hogy 8-10 Cougar/MI17 ne tudnánk fentartani...
Ha van honvédelem, légierő,, akkor ez kell, nem is kérdés.
Ne a békéről beszéljetek, háborúról(a katonaság azért van, hogy arra készüljön!),,, amikor a levegőből kéne ellátni egy zászlóaljat utánpotlással,,, jól néznének ki a törpék ingajáratban..
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 037
93
Erősítsetek már meg... Ausztria, Albáni, Lengyelország... sorolhatnám az egész EU-t, bárkit,,, kinek áll a flottája csak kis gépekből? Ne vicceljünk már, hogy 8-10 Cougar/MI17 ne tudnánk fentartani...
Ha van honvédelem, légierő,, akkor ez kell, nem is kérdés.
Ne a békéről beszéljetek, háborúról(a katonaság azért van, hogy arra készüljön!),,, amikor a levegőből kéne ellátni egy zászlóaljat utánpotlással,,, jól néznének ki a törpék ingajáratban..

Ezt írtam én is.
Nézzük mi volt eddig,
honvédség: Mi-24, Mi-8/17,
mentők: mókus, EC-135
rendészet: MD-500, Mi-2
6 különböző típus!!!

Amit én írtam:
EC135/145/645 rendészet, mentők, honvédség akár 40-50 db is, gyakorlatilag azonos típuscsalád
+1 közepes/nehezebb típus 6-10 db

ez nekem sem tűnik teljesíthetetlennek, főleg az eddigiek fényében.
Persze most a rendészeti vonalba bekavartak.