[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113
No akkor...
Igaz, hogy két részletben (augusztusban és ma), de végigolvastam az összes hozzászólást és annyit találtam, hogy 2013 körül valaki kijelentette (talán Terminator), hogy szerinte nem jó és amikor felmerül megint, akkor gyorsan meghivatkozzátok, hogy ez már ki lett tárgyalva és egyetértettetek abban, hogy nem jó.:)
Ezen kívül jött még a cseh ejtőernyős százezredes véleménye, aki szerint sokba van az alkatrész, meg drága lenne az upgrade, valamint a filippínók panaszai.
Ezzel szemben ott vannak a lengyelek, akik szinte minden feladatkörben használják és még Irakba is elvitték, valamint a legnagyobb flottát üzemeltetik. Mindeközben nem nagyon panaszkodnak.
Tehát:
1. Az árukhoz képest, ami pl. a filippínó ügyletnél sem tűnik soknak (8,125millió usd / db) sok probléma nem akadt velük.
2. A mindenholból két üzemeltető adott hangot a bajainak, a filippínók többek szerint (pl. piratvitorla,bartinieffektus )más feladatra használták, mint amilyen változatot vettek. A cseheknél meg drágállta a javítást a vezérkari főnök (az ejtőernyős). (mintha nálunk is mindig ilyen érvek merültek volna fel, amikor meg akart valamitől szabadulni az aktuális vezetőség)
3. drágának meg mondjuk egy közepes helikopterhez képest nem drága, de egy Bell-412-höz képest sem. Ráadásul a sör sem olcsó :D

A tévedés jogát fenntartom, ha valaki tud, akár saját magától olyan hsz-t idézni, ami árnyalja a képet (vagy azt bizonyítja, hogy átsiklottam fontos részletek felett), akkor tisztelettel kérem, hogy tegye ezt meg; idézze...


"A mindenholból két üzemeltető adott hangot a bajainak...."

Hány üzemeltetője van a gyártó országon kívül? És mennyi gépet üzemeltetnek? Ki használja katonai célokra?
30 éve gyártják a típust? Ez így exportsikernek tűnik? Mi lehet ennek az oka?

https://en.wikipedia.org/wiki/PZL_W-3_Sokół
https://pl.wikipedia.org/wiki/PZL_W-3_Sokół

https://aviation-safety.net/wikibase/dblist.php?AcType=W3

Ettől persze még lehet jó gép. Nagyjavításközi üzemidőről, kisebb meghibásodások számáról, élettartamról, a lengyel support milyenségéről elég kevés adat van.

De lehet, hogy csak a sztereotípiák miatt van az egész. Pl. a japán gépekről valahogy mindenki azt gondolja hogy jók, a lengyelt meg nem tudjuk hová tenni.... kb. "ex-orosz feljavított Mi-2-es".

Én egyébként kedvelem a típust. Általában érdekes bemutatókat tartanak vele és mindig rácsodálkozom a traktor szerű tükreire.

Nehogy már az legyen hogy "sz@r a W-3, mert a Terminator azt mondta" !!!! Ez egy fórum, én sem üzemeltetek Sokol-t 10 éve, csak az tudom, amit itt-ott olvasok róla, az interneten pedig mindenki azt hisz el, amit akar. Vagy esetleg, amit személyesen látok.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 154
113
Az ami gépek a tótoknak használtak és valami "segély" keretében szinte ingyen lesznek mint annak idején a nekünk felkínált 30 UH, nem?! -kérdezem.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 159
15 823
113
Szóval ez egy politikai döntés - be is ismerik a cikkben. Nem ez az a gép, amire a honvédségnek szüksége lenne - ha csak egy típusról lehet szó, az a Mi-171 lenne, esetleg valamelyik Puma variáns - ráadásul a 7darabos pedzegetett mennyiség is jelzi, hogy csupán parasztvakításra szánják. Még a fele ekkora szlovákok is 9-et vesznek, pedig nekik van még más is mellé.

Arra is nagy összegben mernék fogadni, hogy nem Battle Hawk lesz. Bár mondjuk az nem is lehet, hiszen a lengyelektől vesszük.
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 159
15 823
113
Az ami gépek a tótoknak használtak és valami "segély" keretében szinte ingyen lesznek mint annak idején a nekünk felkínált 30 UH, nem?! -kérdezem.

Azok a Huey-k messze nem ingyen lettek volna. tudtommal többe fájt volna a darabonkénti felújításuk, mint egy új Mi-171-es.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
A most még utolsó pillanatban, de meglévő Mil kötődésünk okán ez a lehető legrosszabb döntés. Rossz mert lehet az egészet az elejétől kiépíteni, a lehető lehető legrosszabb meg az ára miatt...
 

eevil

Active Member
2015. július 3.
240
70
28
A most még utolsó pillanatban, de meglévő Mil kötődésünk okán ez a lehető legrosszabb döntés. Rossz mert lehet az egészet az elejétől kiépíteni, a lehető lehető legrosszabb meg az ára miatt...

Az árát bátran lehet személyes sértésnek venni. Bár a lengyel gyárból áttalicskázott gépek gondolom olcsóbbak lesznek (bár bourbon tutira nem jár melléjük :D).

További kérdéskör, ami engem irritál a felfegyverezhetőség és ezzel annak a kérdése, hogy milyen variánsok jöhetnek szóba? Tud valaki számokat? Ki mennyire van képben? Én lusta vagyok utána járni...
 
  • Tetszik
Reactions: silurusglanis

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Néhány gondolat az árral kapcsolatban.
1. Mi nem vagyunk olyan jóban amerikai "barátainkal" mint a szlovákok.
2. Lehet, hogy más felszereltségűek lesznek a gépek, mint mondjuk a szlovákoké. Az is nagyon tudja drágítani.
3. A technikai support milyensége is drágító tényező lehet.
4. Az első körben 7 db és az ár is jelentheti hogy esetleg előrészletet kértek a többi daraszámra, amit bizonyos időközönként kell lehívnunk.

Kérdés: tulajdonképpen jelenleg arra a 3-4 minyóra hány pilóta és kiszolgáló jut? Gondolom már jó páran már elhagyták az állományt, hasonlóan mint más alakulatoknál.. Ha viszont így van, akkor fölösleges lenne egyből 20-30 géppet venni, hogy a kétharmaduk a jurassic parkban végezze 0 repórával. A 7 gép elég az állomány átképzéséhez, és fokozatos feltöltés elkezdéséhez, amihez mondjuk 2-3 évente jönne újabb 2-3 héjja.
 

eevil

Active Member
2015. július 3.
240
70
28
A helikopteres szolgálatok egyetlen típussal történő felszerelése már régen nem cél, ezért intézi mindenki magának. Így lesz/lett a Honvédségnek felújított orosz helikoptere, a mentőknek bérelt német helikoptere, a rendőrségnek németektől vett amerikai helikoptere. És így lesz a TEK-nek és a Honvédségnek összesen kb. 8 db Blackhawkja.
Kicsit elmaradtam, ezért visszaolvastam a fórumot.

Bah... Te próféta... :D
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

tindalos

Well-Known Member
2011. október 8.
1 628
5 513
113
Hmmm...itt rajtam kívül mindenki tudja a végső árat és db számot is?
Én csak ezt olvastam:

7+(X db heli) = 170-340md Ft