[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Erről más sok szó esett... Eléggé valószinű, hogy hazánk lehetőségihez mérten csak 1 féle típus rendszeresítése lesz kivitelezhető... Ezért is látnék a legszívesebben olyan jellegű váltó gépet, mint a Mi-24/35. A gond csak az, hogy amennyire én láttam, ilyen nem nagyon van... Tehát olyan, amelyik megfelelő tűztámogatás tud nyújtani bármilyen szárazföldi fegyvernemmel szemben (beleértem persze a megfelelő páncélzatot, agilitást, gyorsaságot), amellett, hogy tud min. 8-10 főt szállítani.
Igazából a Mi-24-esen sem nagyon érdemes ábrándozni, mert olcsónak nem olcsó alapból, és még drágább lenne -pl. izraeli segítséggel- feltuningolni. Fejleszteni meg nem hiszem, hogy bárki fog ilyesmit mostanában, különben már megtettél volna. (Más kérdés, hogy ha nem fejlesztettek ilyet, akkor nyílván nincs is létjogosúltsága.. Vagy legalábbis a hozzánk hasonló kis országok igényei miatt nem éri meg.)
Bárhogy is... A legjobb eset, hogy egy olyan szállítóheli flottát szerzünk amely legylább 10-16 embert el tud cipelni ide-oda, van rajta oldalsó minigun vagy legalábbis jobbféle géppuska, meg két fegyverfelfüggesztő pont, amire akár tankok elleni rakétát is (pl. spike) lehet pakolászni... Legalább 2-2-őt. Nagyjából ennyi... Ha ez megvan, akkor szerintem örülhetünk... Ezekből pedig van is választék. :)
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Folytatom.
Mi-24, Én is romantikával/nosztalgiával nézek a harci helis múltunkra, de ha körbenézünk, azt láthatjuk, hogy ez a "műfaj" eléggé kihalt környezetünkben, lehet, hogy nekünk sem kéne annyira ragaszkodni hozzá.
Másodszorra: ha esetleg be is jön a helibeszerzés, szállítják a gépeket, az még nem jelenti a világ végét, utána bármikor vehetünk még 6-8 potens harci helikoptert, ha a "helyzet" úgy kívánja, vagy a GDP az egekbe szökik! :D
 

piratvitorla

Member
2013. március 4.
292
1
18
</blockquote>

Szerintem meg nem,...nehezen tudom elképzelni, hogy 10-15 szállitó helinél többet 1x-rre "levegőben tartsunk". Hiába lesz 2-3 tucat gép, ha a fele sem fog repülni ezért, vagy azért...
</blockquote>

Miért is kéne annyit egyszerre a levegőben tartani? 14 Gripenünk van, mégse repül mind egyszerre...
 

piratvitorla

Member
2013. március 4.
292
1
18
Sokan úgy vélik, hogy szál
de ha körbenézünk, azt láthatjuk, hogy ez a "műfaj" eléggé kihalt környezetünkben, lehet, hogy nekünk sem kéne annyira ragaszkodni hozzá.

Hol is? Igazából egyedül a szlovákok vonták ki a 24-est... A bolgárok most néhány év leállítás után most kezdik újra repültetni őket. A csehek pedig a híresztelések ellenére mindeddig nem vonták ki... Akkor hogy is van ez?
Sőt: egyre több olyan ország van Európában is, akik korábban nem rendelkeztek klasszikus harci helikopterrel, de mostanában szerezték be a kategóriát: pl. Spanyolország, Németország, Franciaország...
Megy mindenhol az "anti harci helikopter propaganda", de vajon milyen alapja is van a másra mutogatásnak?
És a szállító felfegyverzése se olcsóbb, hiszen a plusz eszközökkel már ugyanannyiba kerül vagy még többe. Ráadásul ahhoz nem 2 hajózó kell, hanem 4-6...
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Egyetlen déli szomszédunknak, még a románnak sincs harci helikoptere. Se osztrák és mint írtad, szlovák sem rendelkezik ilyen kategóriával. Lengyelnek van, de az más tészta, mert Ők tényleg komolyan veszik a dolgokat. Csehek? Sokszor felröppent a hír, tehát esélyes, hogy nem lesz. Francia és spanyol, német veszi a saját fejlesztését, oké, de a spanyol és a német már csökkenti is a megrendelt mennyiséget, tudom, hogy csak a lóvé miatt és nem azért mert nem kell, de a lényegen nem változtat. Én is szeretnék látni harci helit az MH-nál (MI-35 vagy a török gépet favorizálom), de szerintem ha hirtelen nem lesz ilyen képességünk pár évig, nem dől össze a világ, főleg azért mert egyetlen velünk konfliktusba keveredhető államnak sincs ilyene. Igazad van, hogy dühítő az "anti harci heli" propaganda, főleg azért mert ha lenne 8 a fentebb említett típusok közűl, óriási előnyre tehetnénk szert egy esetleges konfliktusban az ilyen gépekkel nem rendelkező szomszédunkal szemben, mégis én egyenlőre ezt a lóvét inkább arra költeném, hogy
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Mennyiség? 10-12 Cougar vagy S-70, valamint fontosnak tartanám egy kevés (4-5db) kisebb helikopter beszerzését is pl.AS 565 vagy mondjuk Ec 635 v. As 355.
É
Szevasztok
Ott a pont, marton. Egy biztos, minden egyszerre már csak anyagi okokból sem megy! Tehát el kell dönteni, mi a sürgősebb, és szerintem a többféle feladatra alkalmas szállítóheli az elsőszámú prioritás számunkra. Viszont óriási pazarlásnak tartanám, ha helikopter-pilóta alapkiképzésre közepes helikoptert használnánk(a vadászpilóta se rögtön Gripenen vagy F-16-on kezdi megtanulni a repülési alapokat)! Ugyanilyen pazarlás lenne, amikor 2-3 fős szállításhoz nagy gépet vennének igénybe, mert csak ilyen van. Tehát 5-6 kis-kategóriás (ebből 3-4 remélhetőleg bármikor repülőképes, így mehet a kiképzés, a futárrepülés, főnökszállítás, árvizi felderítés), és 8-12 közepes gép a nagyobb munkákhoz. Itt kell viszont a jól meggondolt döntés, olyan közepes gép kellene, amire később egy harci változat üzemeltetése is felépíthető. Az alapkiképzést meg szerintem olcsóbb lenne megoldani szövetségesi közösségben pl. horvátokkal, lengyelekkel, szlovénekkel stb., akár közösen fenntartott kiképző-flottával.
Üdv ML
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
zotyek78
ez nem igazi harci helikopter, alapvetően nem harci bevetésre tervezték, csak egy szállítógép felfegyverzett változata. Az Opel Astra se lesz attól teherautó, hogy valaki pár zsák cementet vagy krumplit hazafuvaroz vele.
ML
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@Emel
Persze a túlélőképessége sehol sincs egy Apache-hoz képest, de ha azt nézed, hogy a különféle orosz konfliktusokban simán szedték le a Mi-24-eseket is. Annyiból ez mindenképpen jobb a Mi-24-nél, hogy a Spike egy nagyjon jó rakéta.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Egy S-70 felfegyverezve felér veri a román géppel, ami ha tetszik ha nem, nem az a kategória mint amiről itt beszélünk. Ha így nézzük, mindenkinek van "harci helikoptere".
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 132
7 163
113
Tudom, hogy bennem van a hiba, de nem látom a jövő évi költségvetésben a helikopter beszerzést.

Korábban Hende azt mondta, hogy ez év összel indul a tender, majd jövőre, a választások után hirdetnek győztest és jöhetnek a helikopterek.

Azt is mondta, hogy ezt a HM a saját éves keretéből nem tudja kifizetni, ezért a költségvetésből erre 100 milliárd Ft. fog kelleni. Hát én ezt a tételt nem látom sehol a tervekben.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
És jöhetnek a helikopterek....
Szerintem a piacon nincs egyetlen olyan új helikopter sem (talán csak az AW, de attól véleményem szerint isten óvjon minket), amit egy tender lezártával tudnak is szállítani. Cougar, S-70, MI-171, mindre hosszú éveket kell várni(mármint egy 14-16db leszállításához). Ha választások után megvan a nyertes, a kiképzés meg sok egyéb megindul, szerintem jóha 2015-közepén láthatjuk az első ék felségjeles új helit.
 

piratvitorla

Member
2013. március 4.
292
1
18
Ezt már én is írtam korábban...
De ha lesz is 2014 második felében tender akkor 2015-ben necces bármilyen gép. Ráadásul egy tender elhúzódhat, az eredményét megtámadhatják és a választások után senki se fog kapkodni a kiírással...
Szerintem elküldenek néhány meglévő gépet nagyjavításra...
A finanszírozásról: ha jól emlékszem már az UH-1 és A-139 esetében arról volt szó, hogy központi költségvetésből menne a dolog... Persze a költségek egy része (például személyi állománnyal kapcsolatos járulékos kiadások) HM pénzből lennének mindenképpen...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 303
68 423
113
Másoknak vadászgépe nincs, nekünk helink nem lesz majd. Majd ad a nato ha kell. Vagy homokzsákoznak az osztrák helik. Ez a legrosszabb verzio de ez is sanszos. Max kapunk valami szemetet valakitől, ami itthon a médiában nagyon szuper gépként lesz eladva. Bár heli mindenkinek kell, nem úgy mint irakot meg afgánt kiszolgált Mrap.
 

piratvitorla

Member
2013. március 4.
292
1
18
Másoknak vadászgépe nincs, nekünk helink nem lesz majd. Majd ad a nato ha kell. Vagy homokzsákoznak az osztrák helik. Ez a legrosszabb verzio de ez is sanszos. Max kapunk valami szemetet valakitől, ami itthon a médiában nagyon szuper gépként lesz eladva. Bár heli mindenkinek kell, nem úgy mint irakot meg afgánt kiszolgált Mrap.

Helikopter akor is kell, ha nincs gáz. Például a légi kutató-mentő szolgálat ellátása nemzetközi kötelezettségünk - és gazdasági érdekünk...
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
A "szemetet" szerintem Hende elhárította, amikor visszamondta a UH-1-eket,, meg a AW biznisz is egyenlőre kútbaesett. Ezekböl arra következetetek (remélem nem alaptalanul), hogy valami jóbb megoldás jöhet az elöbbieknél.
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 825
2 550
113
szerintem ha tudunk venni 8 db zsír új közepes katonai! szállítóhelikoptert akkor nagyon sok szemetet nem tudnak ránk sózni, hacsak nem kínait veszünk! :D
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Kínait nem hiszem, hogy veszünk, mert akkor -mint Töröko. esetében- jön USA, meg a mi esetünkben persze az EU is, hogy QQ... A gond az, hogy orosz sem lesz (ugye "nyugati" kell), pedig szállításra a Mi-8/171-ek szerintem nem rosszak. Az AW esetében nem tudom, hogy mi ez a nagy ellenszenv, az AW139 pl. szerintem nem rossz. Kérdés viszont, hogy ha ezt is kilőjjük, akkor mi marad? Vagy Eurocopter gépek vagy amcsi gépek... Mindegyikre szokták írni, hogy drágák. De akkor már lehet ilyen alapon Blackhawk... Csak gondolom nekünk európai kell, mert ugye a beszerzés amúgy egy többrétű üzlet szokott lenni...
Igazából... Úgy rémlik, hogy a Mi8 utódjánál mintha szóba került volna valamilyen formában az olaszok... Nem volna rossz, ha ily módon megkerülve a dolgot az olaszokon keresztül tudnánk majd beszerezni őket AW kezdetű típusnévvel.
Valaki esetleg össze tudná írni, hogy mik jöhetnek szóba? Mert gondolom olyan 4-5 típusnál nem lehet több.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 132
7 163
113
Ami szóba jöhet:
AW149 (a 139-es megnövelt változata - van Door Gunner).
EC725
Sykorsky S70 (gondolom a Lengyel gyártásból)
Mi-171

Elvileg ez a négy gyártó érdeklődött a HM-nél és ezek a szóbajöhető termékeik.