[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
A közös bázisnak és gyártónak nyílván sok előnye van... Az 1 típus mindenre viszont szerintem is értelmezhetetlen. :)
 

ruhakupac

Active Member
2012. július 31.
158
37
28
Nem lehet, hogy Mr Hende csak nem tudta mit beszél és azonos helikopter-család lészen? Vagy csak ugyanaz a gyártó?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 792
113
Nekem úgy tűnik hogy nem kell mindenre jónak lennie az új típusnak. Világosan meg vannak jelölve a prioritások: a rendőrség, a terrorelhárítás, a katasztrófavédelem, mentőszolgálat. Ezekre elég sok helyen valamilyen EC-135 változatot alkalmaznak. A Honvédség igénye nem számít, a helikoptereket nem akarják külföldre katonai missziókba küldeni. Itthon meg mire használják a helikoptereket a katonák? Hát majd kapnak felfüggeszthető gépágyút hogy legyen mivel "játszani". Más ország katonái is repkednek ilyen gépekkel, akkor nekünk is jó lesz. Bemutatókon részt venni meg ezzel is lehet. Kb. ez jön le nekem a kormányzati kommunikációból.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 132
7 170
113
Egy típussal nem csak a katonai és a civil szféra igényeit NEM lehet lefedni, de még a civil igényeket sem!
Például: mentő helikopternek relatív kicsinek kell lennie, hogy autópályán is le tudjon szállni (nem egy lezárást ültem már végig, amikor helikopterrel vitték el a sérülteket).
Azonban Hende arról is beszélt, hogy azokra a gátszakaszokra, amelyket nem lehet megközelíteni, helikopterrel kell vinni a homokzsákokat. Na erre meg nagyobb gép kell, egy mentő helikopter nem fog BigPack-eket vinni.
Néha kezdem azt hinni, hogy már akkor is jobban jártunk volna, ha elfogadjuk az Olasz Augusta ajánlatot, aztán majd a mentők, rendőrök, ... meglesz oldva később. (Jelenleg úgy tűnik, hogy kicsi ócsó gépet kap mindenki és abból is keveset, mert osztozni kell).
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Szép kis megújítás! Nemzeti intézmény, és" ...mindenki számára legyen világos...."bla,bla.
Igen Hende úr. Tényleg jó lenne már, ha valami (bármi) végre világos lenne! De nem csak a haditechnikai eszközök maradtak itt a VSZ idejéből, hanem a beteges titkolódzás is. Azoknak az embereknek nem mondják el pont, hogy mi a valós helyzet és mik a várható fejlesztések, akiknek a pénzéből fizetik ezt az egész maszatolást!

Az elején pedig az a felolvasott felelősség áthárító politikai nyilatkozat, hát...
Én teljes mértékben elhiszem, hogy minden el lett hanyagolva,de azért vegyük már észre, hogy már ez a ciklus is 4 éve tart! Sőt a drága vezérnek már volt 4 éve és akkor sem volt habzsi-dőzsi!
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 450
63 869
113
A forgatókönyv az lesz, hogy a kisebb kaliberű gépet szereznek belügyi/civil feladatokra, majd egy újabb tanulmány/miniszteri nyilatkozat vagy kormányváltás esetén leleplezés kideríti, hogy akkor kell egy másik kategória a Honvédségnek is. Ami világosan látható, hogy a jelenleg jobb PR-al rendelkező belügy szempontjai fognak érvényesülni, ami odáig fog hatni, hogy a Honvédség nem is jut majd hozzá a gépeihez. Jobb esetben hozzájut, de tisztán katonai feladatra képtelen lesz alkalmazni őket.

Ezután találják majd fel a melegvizet, miután kiderül, hogy a mentőszolgálat, TEK, Katasztrófavédelem gépével nem lehet deszantot vinni/dobni, nem lehet a szárazföldi csapatoknak tűztámogatást nyújtani, közös, NATO feladatok során terhet szállítani és nem lehet érdemben részt venni a katasztrófavédelmi feladatokban.
Se homokzsákot nem bír cipelni, se tüzet nem bír oldani. Habár a tűzoltás megoldható hatékonyan egy Mi-2-essel is, ahogy homokzsákot is lehet vele cipelni, de nem annyit.

A nemzeti helikopterképesség kiépítését követően tehát majd sor kerül egy honvédségi helikopterbeszerzésre is.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Én még mindig valami féle fogalom zavarban szenvedek. Valaki tegye már tisztába ezeket a dolgokat!
Mi az ,hogy : nemzeti helikopterképesség kiépítését...?
Ez valami új dolog lesz Magyarországon,? Eddig nem alkalmaztunk helikoptereket? Jelenleg nincsenek rendszerben az élet különböző területein helikopterek?
Mi ez az ostoba embereknek szán rakás fos már megint?
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Ez egy képtelenül ostoba ötlet. Nem véletlen nem volt egységes típus ezekre a feladatokra. Nem véletlen nem alkalmaznak egységes típust sehol se. Ezeket a feladatköröket a világon sehol se egyetlen típus repüli. Ezért a világon nem fejleszt senki ezekre egységesen megfelelő gépet.
Ott a pont. Csak kérdés, hogy ki fogja ezt meghallani. Sztem nem kell zseninek lenni ahhoz, hogy rájöjjünk, amit nyerünk a vámon, azt elvesztjük a réven ... Vagyis nem fognak tudni spórolni ezekkel a "korszakalkotó" ötletekkel, mert máshol, máskor megfizetünk majd érte úgyis.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Foglaltam már párszor állást, én a EC-t vagy Mil-t favorizáltam, a digó cuccot meg mindig lekacatoztam.
Sajnos nekem is arra kell jutnom (olvastam az Aero magazin különszámát), hogy a digó kacat lesz a nyerő. Miért is? Általában sz@rnak a véleményre a döntéshozók, most ez pont nem így van. Hirtelen meg kell kommunikálniuk, hogy miért olyan mindenek feletti ez a egy típusos mizéria. Szóval,,,, én el tudom képzelni, hogy az AW-169/189-et akarják egy típusként bemutatni. Ugye az AW-169 a legkisebb(OMSZ, Rendőrség), a 189(MH) a legnagyobb. Ha ezeket veszik /mert nagyon fontos az egy típus/ így az EC-t le lehet oltani azzal, hogy itt bizony egy a műszerezés stb. Jól is hangzott, hogy "spórolni akertak". Ha megnézitek a képeken, a laikusnak tényleg csak az jön le ha egymás mellé rakják a két gépet, hogy az egyiken kicsit több abalk van.
Lassan én ezt a verziót tartom a leg elképzelhetőbbnek.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
@maraton szerintem így paks után és most hallotam hírekben hogy mégis lehet eladják az oroszok dunaffert hát ennyi orosz üzlet után kész pazarlás lenne nem mellé tüzni egy kis MIL heliket kedvezményes áron , vegyen 2 reaktort 2 helikopter ajándék :D: D
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 450
63 869
113
A "nemzeti helikopterképesség" mint kifejezés természetesen egy tanácsadói kör által kitalált üres politikai lózung, egy bullshit.
A "Körkörös védelem" (Für Lajos) "NATO interoperábilitás" (Keleti György) és a "Közel-Külföld" (Juhász Ferenc) után most ez van.

A helikopterképesség egy olyan izzadságszagú szemantikai találmány, ami arra utal, hogy mire legyünk képesek a helikoptereinkkel. Hasonlóan idétlen lett volna a "helikopterkapacitás" is, így egyben. Vagy a "helikopteralkalmasság".

A "nemzeti" előtag meg ennek a politikai kurzusnak a kötelezően alkalmazandó előtagja.
Használni kell.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
desertfox.
Írtam korábban, hogy szerintem elsősorban itt gazdasági döntés fog születni. Minden egyebeesik azzal amit írsz, csak az a egy típusos dolog nem. azért gondoltam eddig az EC-t befutónak, mert a legkomolyabb gazdasági szálak hozzájuk kötnek. Nem is bántam volna egy EC-139/Cougar párost, viszont most itt van ez a Paks ügy. Jól beszélsz: igen nagy pazarlás lenne nem belevenni ebbe az óriási üzletbe néhány MI-17 felújítást. Szerintem ha lesz ilyen (én is látok rá reális esélyt), akkor is csak 2-3 gépet javítatnának szerintem, addig amíg az újak meg nem lesznek (igaz, ezt is már rég meg kellett volna lépni).
Azért lyukadtam most ki az AW-re mert túl sokat szajkozzák ezt az egy gépes hülyeséget. Tudniuk kell, hogy baromság az egy kategória (legalábbis remélem), ezért csak a digók gyártmányára tudok gondolni befutóként, aminek a győzelmét már előre magyarázzák ezzel az egy típus kiemeléssel. Viszont ami ez ellen szól, hogy mostanában semmi komolyabb szintű kormányfő vagy államtitkári találkozó nem volt a két ország között, legalábbis nem a kamerák előtt.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
hiryu általában felhúzol a sok marhaságaiddal ,de ezen kicsit most nevettem :DD

De már azon gondolkozom,hogy "Hende mi lelt téged?!", amúgy mitől lehet nemzeti a helikoptertender? 1. Fidesz azonosító, megfigyelhető,hogy amit ami "Nemzeti",szinte kizárólagos módon csak a Fidesz hozta létre.

Amúgy valószínű attól,hogy a gépeket megvesszük, a kiképzésük központi lesz,mivel a gépek ugyan azon típusúak, ráadásul egy bázisra akarják őket, csak ez a rendőrségnél problémás lesz,míg a mentőszolgálatnál felejtős lesz..

imike: De megoldható csörlővel,csak elég kockázatos és költséges..
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
@Allesmor Obranna addig értem hogy Nemzeti Helikopter képeség egy szépen hangzó szó egy olyan országban ahol ezt egy ideig nem használták, ok már túl sokszor hallotam én is inkább látnám azt a képességet :D :D De most arra utalsz hogy feleslegess képesség a helikopter képesség ? ? ? Vissza a lovakra , gyííí gyííí... :D @maraton emlékszel pakssal is feldobtak több gyártot stb ? ? az hogy a politika mit handabandázik a nyugatnak azt ne figyeld ( szerintem ) a megkötött üzleteket nézzük csak.
Volksbank = Sberbank ( orosz )
Mol= Eladva a Magyar államnak
Gáz= -20% olcsobb.
Dunaffer= ? ! ? elégé úgy tünik az is meglesz
Atómerömű = 2400 GW plusz energi 30 éves hitelre a 80%

Szinte csak a főbb legnagyobb lovét hozzo dolgokban támogatnak minket , ja és mezőgazdasági termékeinket is veszik szívesen. stb...
Szerintem az olaszok is szép lovét öltek bele ( repnap stb. ) Azért nem lehet csak úgy lekoppinta őket , meg palira venni, de meg kellett a diplomácia köröket futni. Kb mint a ingyen Amerikai heliknél... :D Hogy is volt még fél évvel ezelőt Cseh, Szlovákia, Magyarország közös kiképző állomást létesit közösen mil helikoptereka Honvedelem.hu valaki előkaparhatja a cikket
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
desertfox.
Látom mire gondolsz,, még hozzátenném, hogy a horvát és a cseh gyakorltozása a magyar MI-17 személyzetnek. Amikor ezeket olvastam én is arra gondoltam, hogy nem lesz a teknika kifuttatva. Viszont,,, elég csendes a nyugat... ez nekem gyanús... én hiszek a leosztás elméletében, ami itt arra jön ki: a ruszkik hozhatják a reaktorokat, de akkor a EC vagy AW. a heliket. Ráadásul,, mint írtam a MI-17/171/172(vagy bánom is én melyik, annyi szám van már) még mindig csak egy típus.