Magyarán, a HDT Védelmi Ipari Kft.-nek ennyi tőkét bocsájtott rendelkezésére az állam.
Ha lett volna további tőkejuttatás a HDT Védelmi Ipari Kft.-nek arról jó eséllyel u.úgy tudnánk mint az eredeti tőke transzferról.
Mindaddig amíg nincs infó arról hogy a cég további állami vagy piaci forráshoz jutott azt hiszem azt a vélelmet kell elfogadni hogy €40 millió körül volt a vételár.
V.színű nem sok goodwill volt az üzleten...
Nem vitatkozni akarok, csak megvilágítani egy másik alternatívát:
Mi van akkor, ha a HDS licenceit nem akarták eladni a Hirtenberger cégcsoport, mert az egész cég többet ér mindenestűl, mintha csak a licence gyártást passzolják át.
Ha mérsékelten nyereséges az üzletág, akkor kimondottan nagy fogás lett volna a Magyar Honvédség kistafírungolása. Még nagyobb, mint a BW 70.000 120mm-es gránát megrendelése.
Csakhogy mi hazai gyártást szerettünk volna. Ami már annyira nem lett volna nagy üzlet a HDS-nek, és az anyacégnek.
Közben valamelyik versenytárs megorrontotta a magyar üzletet, és hogy csökkentse a konkurenciát, bejelentkezett a komplett HDS-ért. (Erről Maróth is elejtett egy félmondatot). Ez vagy valós ajánlat, vagy csak taktika húzás volt, nem tudhatjuk, de mi a lehetőség elúszása miatt változtattunk a terven és inkább mi is ajánlatot tettünk a HDS-re.
A Hirtenbergernek nagyobb üzlet az, hogy komplett az egész HDS-t eladja annak minden ingó és ingatlan valamint szellemi vagyonával.
A hír szerint meg akartak szabadulni az üzletágtól, mivel a cégcsoport nyilvánvalóan átállt a civil szektorra. Nem kellett ehhez veszteségesnek lennie, elég ha csak forráshiány áll elő másik üzletágban, vagy akár egy öregedő cégtulaj világszemléleti változása.
/Ráadásul egy kedvező/tisztességes üzlettel biztosíthatja a kellemes elbírálást a Magyarországon lévő egyéb, érdekeltségeinek, esetleg egy további gyár létesítéséhez kedvezőbben kap ingatlant állami vagyonból./
Szóval az eredeti tervek szerinti gyárnyitás és az arra kapott államilag garantált hitel (12Mrd HUF) nem hiszem, hogy elég volt a komplett cég megvételére.
Ugyanakkor ehhez az új felálláshoz már nem kellett az állami kezességvállalás!
Míg a HDT (az egyszemélyes állami cég) az eredeti terv szerint nem tudott más fedezetet nyújtani a 12Mrd forintos hitelre, lévén csak projekt cég, így elkerülhetetlen volt az állami kezességvállalás.
A cég megvásárlásához azonban a HDT-nek nem kellett mást tennie, mint odatennie a működő ügyfélkörrel és BW-s megrendelésekkel kitömött multi céget mint fedezetet, valamint a várható HM megrendelést.
Egy ilyen vásárlás nem lenne példa nélküli. Amennyiben egy bank úgy értékeli, hogy a fedezetet biztosító cég ki tudja saját maga termelni a hitel visszafizetését, akkor úgy is finanszíroz, hogy nem kell további fedezetet bevonni. Erre az egészre kizárólag az EU-s ellenőrzések miatt lehetett szükség, mivel az MFB úgy is 100%-ban állami tulajdonolt bank. Mondjuk ez igaz az eredeti 12Mrd-os gyárlétesítésre is!
Egy hasonló példa a "civil" világból: A Manchester United-et egy ilyen zseniális machinációval vásárolta fel a Glazer család.
Gyakorlatilag a Unitedet mint céget előre bedobták fedezetnek az üzlethez. Majd a klub bevételéből lazán fizették a kamatokat, és még a tőkét is.
Ezen jól ki is akadtak a szurkolók, mert Glazerék úgy gazdagodtak meg a szurkolók pénzén, hogy a saját pénzükből gyakorlatilag nem kockáztattak semmit. Ha jól tudom mostanra már csak azért tartják a hitelt, hogy likvidek legyenek, és tudjanak a törlesztésre adókedvezményt igénybe venni.