[HUN] Honvédelmi költségvetés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 611
76 552
113
Csiki Varga Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének munkatársa szerint reális esély van arra, hogy a NATO-elvárásokban szereplő – eredetileg 2024-re tervezett – 2 százalékos GDP-arányos védelmi kiadási arányt egy évvel korábban, már jövőre teljesítse Magyarország...

aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2JhNTYwOTFmZGMxZTRhOTFiNWJmZDk3OGY5OWRjYjZh.jpg
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Ahhaa! Ezt nem jó helyre raktad be! :D

Az is nagyon érdekes viszont, hogy Orbán Viktor a levél szerint elsősorban nem azokra a célokra akarja költeni a helyreállítási alap teljes keretét, mint amire azokat eredetileg szánták az uniós közös döntés alapján, hanem a magyar hadsereg megerősítésére, határvédelemre és a menekültek ellátására, illetve a háború okozta gazdasági károk enyhítésére.
Mit mondtam, hogy itt honvédelmi oldalon - a választások után - lesz olyan habzsidőzsi, hogy úgy fog ez a topic pörögni, mint most az ukrán...
:cool:
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
-Voltak iranyitott panceltoro raketak, es ezek hasznalatat oktattak a Mi-24 pilotaink Afganisztanban (ezt az oktatast kesobb azert tiltottak meg az amerikaiak, mert egyetlen mukodo Mi-24 sem volt Magyarorszagon).
-Teljes erovel ment a PRT, vagyis kozel 300 fos csoport volt egyszerre hadmuveleti teruleten, nagy onallosaggal, magyar parancsnoksag alatt.
-Az SF alakulat napi rutinbol rugta ra az ajtot a terrorista kozepvezetokre.
-Az oktatok (OMLT) nem azt mondtak, hogy "elore", hanem azt, hogy "utanam" a tuzharcban.

Vagyis azokban az evekben dinamikusan fejlodott a Magyar Honvedseg egy resze. Sajnos nem az egesz, es jobb lett volna, ha "egeszsegesen" az egesz fejlodik, de akkor Trump nem kovetelte minden aron a vedelmi kiadas noveleset, de meg igy is szep lassan nott a honvedsegi kiadasok ara'nya, ami szerintem nagyon jol mutatja, hogy mikor erezhette magat haszontalannak egy katona, es mikor erezhette azt, hogy azert kap egyre tobb penzt a honvedseg egesze, mert az o munkaja is hasznos:

f6fde6e5-cf52-4329-9cea-0b20e7153385.jpg

bbb0fea7-efab-4741-a261-486bb427235c.jpg

Bizony a hangzatos "Nemzeti" szólamok mögött ez a két lista mutatja a fájdlamas valóságot!!! ...és a kései ébredést!!!

f6fde6e5-cf52-4329-9cea-0b20e7153385.jpg


bbb0fea7-efab-4741-a261-486bb427235c.jpg



U.I.: ...és ha április 3.-a után elkezdik tolni a Z2026-os €-milliárdok égetését a "Jóindulat-árazott" technikákkal, akkor "kicsit kibontakozok" majd! :oops:



.
 
  • Tetszik
Reactions: hunemperor and bel

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 488
93 663
113
Bizony a hangzatos "Nemzeti" szólamok mögött ez a két lista mutatja a fájdlamas valóságot!!! ...és a kései ébredést!!!

f6fde6e5-cf52-4329-9cea-0b20e7153385.jpg


bbb0fea7-efab-4741-a261-486bb427235c.jpg



U.I.: ...és ha április 3.-a után elkezdik tolni a Z2026-os €-milliárdok égetését a "Jóindulat-árazott" technikákkal, akkor "kicsit kibontakozok" majd! :oops:



.
Kis kieg.
Mert ez a pénzügyi lehetőségek nélkül semmitmondó.

2008 év végéig dinamikus növekedési pályán volt a térség, bar mi az alsó mezőnyben kulligtunk.
2010-14 közt totális majdnem görög szintű adósságcsapdából és ennek következtében állandósult recesszió közeli allapotból kellett kirángatni az országot.

És abban a szép pénzzel teli (2005-2008) időszakban sikerült totálisan leépíteni a Honvedseget, laktanyákat bezárni, alakukatokat utód nélkül megszűntetni.

Azért kellett nullaról építeni a Honvedseget, mert akkor annyira törődtek a haderőfejlesztéssel. Semennyire. Csak a külföldi szövetségeseknek akartak megfelelni. Ennek köszönhető az afgán misszió pozitív hozadéka.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
Kis kieg.
Mert ez a pénzügyi lehetőségek nélkül semmitmondó.

2008 év végéig dinamikus növekedési pályán volt a térség, bar mi az alsó mezőnyben kulligtunk.
2010-14 közt totális majdnem görög szintű adósságcsapdából és ennek következtében állandósult recesszió közeli allapotból kellett kirángatni az országot.

És abban a szép pénzzel teli (2005-2008) időszakban sikerült totálisan leépíteni a Honvedseget, laktanyákat bezárni, alakukatokat utód nélkül megszűntetni.

Azért kellett nullaról építeni a Honvedseget, mert akkor annyira törődtek a haderőfejlesztéssel. Semennyire. Csak a külföldi szövetségeseknek akartak megfelelni. Ennek köszönhető az afgán misszió pozitív hozadéka.


...és egy komplett politikai vezetés nincs annak a tudásnak a birtokában, hogy egy nemzeti-minimum önvédelmi szinten fenntartott honvédelmet nagyságrendekkel megfizethetőbb fejleszteni, mint a jelenlegi NULLA azaz SEMMI-közeli képességről és ember-állomány szintről újjáépíteni.

...a 10+ éves elmaradás és leépített társadalmi elfogadottság szintjéről inkább nem is beszélek!!!

Részben igazad van, a választások után (el)várok egy gyors és hatékony korrekciót!!!
...X megelőlegezve!



.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
-Voltak iranyitott panceltoro raketak, es ezek hasznalatat oktattak a Mi-24 pilotaink Afganisztanban (ezt az oktatast kesobb azert tiltottak meg az amerikaiak, mert egyetlen mukodo Mi-24 sem volt Magyarorszagon).
-Teljes erovel ment a PRT, vagyis kozel 300 fos csoport volt egyszerre hadmuveleti teruleten, nagy onallosaggal, magyar parancsnoksag alatt.
-Az SF alakulat napi rutinbol rugta ra az ajtot a terrorista kozepvezetokre.
-Az oktatok (OMLT) nem azt mondtak, hogy "elore", hanem azt, hogy "utanam" a tuzharcban.

Vagyis azokban az evekben dinamikusan fejlodott a Magyar Honvedseg egy resze. Sajnos nem az egesz, es jobb lett volna, ha "egeszsegesen" az egesz fejlodik, de akkor Trump nem kovetelte minden aron a vedelmi kiadas noveleset, de meg igy is szep lassan nott a honvedsegi kiadasok ara'nya, ami szerintem nagyon jol mutatja, hogy mikor erezhette magat haszontalannak egy katona, es mikor erezhette azt, hogy azert kap egyre tobb penzt a honvedseg egesze, mert az o munkaja is hasznos:

f6fde6e5-cf52-4329-9cea-0b20e7153385.jpg

bbb0fea7-efab-4741-a261-486bb427235c.jpg

Bel, te mindig különleges módon látod a dolgokat.

1, Én sem itt a fórumon, sem más helyen nem találkoztam túl sok olyan katonával, aki azt mondta volna, hogy hú de jó volt akkor, majd egyszer visszajönnek azok az idők! Konkrétan a hozzám eljutó vélemények 90%-a, hogy az országunk és hadseregünk legszégyenletesebb időszaka az, amit dicsérsz.

2, Amit te linkelsz a felső táblázatban, azokban például benne van a katonák nyugdíja. Az alsóból kivették, ügye?

3, Az általad mutatott táblázat nem tartalmaz semmi utalást arra, hogyan változott a hadsereg járműparkja, ingatlanállománya. @SilvioD kicsit felemlegette már, hogy azokban a költségvetésekben volt néhány magasabb szintű egység felszámolása, bázisai eladása, hogy azt ne mondjam két kézzel szórták kifelé a nehézfegyverzetet...
Ha például helikopterek irányított pct fegyvereit hoztad példának, akkor annak váltótípusát épp most integráljuk és a Spike lesz az. Mi is volt a 2010-es időszakban a BTR-ek váltótípusa? Vagy az Akácia váltó típusa? Amiket kisöpörtek a padlásról? Nem emlékszem, de vagyunk itt elegen, valaki biztosan megtudja mondani.

4, Mérjük már össze a mostani 1000 milliárddal az akkori költségvetést! És ez még minimum jövőre nőni fog, vagy 2%-ig vagy két év múlva lesz annyi, de jövőre akkor is emelkedni fog. És ezt nem a meglévő eladogatásából érjük el. És ma még nem is hadipar termel ilyen mennyiségű profitot. Ma még ehhez kő keményen akarat kell, hogy oda tegyem a pénzt az új fegyverbe, oda tegyem a pénzt a betonba, bele tegyem a K+F-be. Ami két utolsótól azt várom, hogy majd a jövőben átvállal valamennyit a civil adók terhéből. És így tudok fizetni újabb és modernebb fegyvert.
Ez számomra azért fontos, mert sokszor beszélnek az emberek arról, hogy szerintük mikor álltunk jól. Például sokan emlegetik, hogy bezzeg a Keleti-terv. Annak az ideje alatt is a honvédelemre szánt adóforintok folyamatosan mentek lefelé. Látvány pékség volt orosz államadósság leírásából. Mert ez könnyű volt az egész térségünkben, bejelentették, hogy nem fognak fizetni a ruszkik és mindenki örült az "ingyen" fegyvernek. Csak épp évről évre kevesebből lett volna jó fenntartani és akkor mindenki boldog lett volna. Az a helyzet, hogy a Zrínyi előtt én nem láttam igazi haderőfejlesztési programot. Csak külföldi nagyhatalmak letették az asztalra, hogy mit szeretnének velünk csinálni és mi bólogattunk.

5, Amiben kritikát tudok mondani, az leghangsúlyosabban az, hogy Afganisztán után elkezdtünk keresni újabb nagy missziót. Amit te nagyon dicsérsz és most nagyon hiányolsz. Én nem örültem volna sem a kabuli repülőtér sem Mali megvalósulásának.
-jelenleg nagyon szerencsétlenül jönne ki, vagy inkább mondom, hogy szerencsésen jött az, hogy Ukrajna felforrosodása idején több harcedzett alakulat van itthon, ami meg nagyobb az Koszovó és gyorsan haza tudnak ők is pakolni onnan
-a másik (és ez a fontosabb) hogy mind a kettő előkészítetlen volt és remélem, hogy ha ez a mostani lecseng és újra kezdődnek a missziók, akkor először hírszerzést küldünk, ismerni fogjuk a helyi szereplőket és úgy megyünk már ki a következőbe, hogy nem egy előőrs fog szólni, hogy az egész ország elveszett.
(Én igazából annak örülnék nagyon, ha egy béketeremtő misszióba mennénk legközelebb ahol a tervezési fázisba is bekapcsolódnánk.)

Szóval én azt sem bánom, ha három évig nem megyünk újabb "nagy kalandba", de ne vakon repüljünk, hogy a bölcs nyugatiak meg a törökök úgy is biztos tudják, mert szemlátomást vannak hajmeresztő ötleteik. És nem sírok azért a korért, ahol a növekedés csak abban volt tetten érhető, hogy egyre gyorsabb ütemben adták el a laktanyákat és a felszerelést. Jó az, ha van egy kivont fegyvernek váltó típusa.

De ez csak egy vélemény. Vegye mindenki annak!
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 611
76 552
113
2, Amit te linkelsz a felső táblázatban, azokban például benne van a katonák nyugdíja. Az alsóból kivették, ügye?
Ezt tudjuk, hogy a nyugdíj összege konkrétan mennyi volt pl. 2009-ben?

2012 január 1-től megszűnt a korkedvezményes nyugdíj is.

3, Az általad mutatott táblázat nem tartalmaz semmi utalást arra, hogyan változott a hadsereg járműparkja, ingatlanállománya. @SilvioD kicsit felemlegette már, hogy azokban a költségvetésekben volt néhány magasabb szintű egység felszámolása, bázisai eladása, hogy azt ne mondjam két kézzel szórták kifelé a nehézfegyverzetet...
Írt már erről valaki összefoglaló tanulmányt? Van erről valahol egy összefoglaló táblázat?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 488
93 663
113
Ezt tudjuk, hogy a nyugdíj összege konkrétan mennyi volt pl. 2009-ben?

2012 január 1-től megszűnt a korkedvezményes nyugdíj is.


Írt már erről valaki összefoglaló tanulmányt? Van erről valahol egy összefoglaló táblázat?
2010-ben 26 milliárd volt a nyugdíjrésze a honvédelmi költségvetésnek. A 2008as szam pedig biztos nem jó a fenti táblázatban. Az ingatlanpiaci válság, magyar allamcsőd veszélye, IMF hitel feltétele volt 30 mrd-os, a költségvetés 10%-a, évközbeni elvonás.

De egyébként.

2000 és 2016 közt végig 200-300 mrd körül vilt a honvédelmi büdzsé. Csak míg 2000ben ez a GDP 1,7, 2016ben 0.8%-a volt.

Az idei 1.000mrd-al visszatértünk a 2000es 1.7-1.8%-os szinthez.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 611
76 552
113
2010-ben 26 milliárd volt a nyugdíjrésze a honvédelmi költségvetésnek.
Jól értem, hogy a 2010-es adatban ez már nem volt benne, így jött ki a módosított 279 milliárd Ft?
Feltételezhető, hogy a korábbi években is minden évben kb. ugyanennyi volt a nyugdíj része a honvédelmi költségvetésnek? Azaz durván felkerekítve kb. a 10%-a?
Ha minden 2010 előtti értéket 10%-al csökkentünk akkor valósabb képet kapunk?
Megváltoztatja ez az relációt a 2010 előtti és utáni időszak között?

2000 és 2016 közt végig 200-300 mrd körül vilt a honvédelmi büdzsé. Csak míg 2000ben ez a GDP 1,7, 2016ben 0.8%-a volt. Az idei 1.000mrd-al visszatértünk a 2000es 1.7-1.8%-os szinthez.
Ezért mondom mindig hogy a %-os mutatószám önmagában nem mond el semmit, kell mellé mindig az érték is...

Ez honvédelmi költségvetés téma egy állandóan visszatérő dolog. Írhatnál róla egy összefoglaló cikket. Most gyorsan megnyitottam néhány tanulmányt és összefoglaló cikket és mindben eltérő számok vannak...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 488
93 663
113
Jól értem, hogy a 2010-es adatban ez már nem volt benne, így jött ki a módosított 279 milliárd Ft?
Benne volt. 2012 óta nincs benne
Feltételezhető, hogy a korábbi években is minden évben kb. ugyanennyi volt a nyugdíj része a honvédelmi költségvetésnek? Azaz durván felkerekítve kb. a 10%-a?
Sztem ezzel a kb. 10%-al lehet számolni. Ha 2010ben 26mrd volt, akkor átlagosan a nyugdijemelések mértékével előtte kevesebb 2009ig. 2008ra és előtte azért nem igaz, mert a 13. Havi nyugdíj többletkiadást jelentett.
Ha minden 2010 előtti értéket 10%-al csökkentünk akkor valósabb képet kapunk?
Megváltoztatja ez az relációt a 2010 előtti és utáni időszak között?
Sztem egyébként alapvetően semmit nem változtat a trendeken. 90 óta folyamatosan zsugorodott 2016ig a honvédelmi büdzsé. Anyagi mélypont 2012 környéke, a katonai meg 2008 környéke, a utód nélküli alakulatmegszüntetésekkel.
Ezért mondom mindig hogy a %-os mutatószám önmagában nem mond el semmit, kell mellé mindig az érték is...

Ez honvédelmi költségvetés téma egy állandóan visszatérő dolog. Írhatnál róla egy összefoglaló cikket. Most gyorsan megnyitottam néhány tanulmányt és összefoglaló cikket és mindben eltérő számok vannak...
 
  • Tetszik
Reactions: Brácsa and Vogon

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Ezt tudjuk, hogy a nyugdíj összege konkrétan mennyi volt pl. 2009-ben?

2012 január 1-től megszűnt a korkedvezményes nyugdíj is.


Írt már erről valaki összefoglaló tanulmányt? Van erről valahol egy összefoglaló táblázat?

Jó kérdések. És SilvioD úgy látom, pár dologban válaszolt. A többiben meg nem akarok butaságot mondani.
Ha bele akartok mélyedni a témában, akkor költségvetésnél meg kéne nézni, hogy mit fogadtak el. Tudom, rémálom és aki nem foglalkozik aktívan ezzel, annak átláthatatlan. Aki meg ezzel foglalkozik, az meg mindig elbeszél a lényeg mellett és csak fényezi magát és a saját oldalát.
De az olyan kérdések, hogy a nyugdíj mennyi, szerintem a nagyobb számok között benne kell lennie. Ha az eszköz- és ingatlanpark pénzben kifejezhető változására vagytok kíváncsiak, akkor javaslom nem csak a tervezetet, hanem a zárszámadást is megnézni év végén. Például én is kíváncsi lennék olyan részeltekre az említett időszakból, hogy mennyi volt például az év elején a tervezett eladás és mennyi év végén a beesett egy vevő és eladtuk. Abban az évben gyorsan el kellett költeni vagy maradványértékként át lehetett vinni a következő évre? (Olyat fel sem merek vetni, hogy mire költötték el? Mert látjuk, hogy egy beszerzés 5-10 év. Az meg abszurd, hogy ennyi ideig hurcolják maradványként az eladott laktanyák, nehéz gépek árát. De akkor mire is ment el, ha nem az eszközállomány megújítására? Ezért van divatja mostanában, hogy lengyeleknél, cseheknél egy speciális alapot hozzanak létre, hogy a hosszútávra félre rakott pénzek ne emeljék a látszólag odaítélt éves költségvetést maradványként. De a lengyeleknél ez eladósodást is jelent, szóval ne menjünk nagyon bele! És Hazánkban nem is tervezik.)

Ezért mondom mindig hogy a %-os mutatószám önmagában nem mond el semmit, kell mellé mindig az érték is...

Nehéz kérdés, mert régen ha elmentél 500 forinttal a zsebedben bulizni, te voltál a császár. Ma erre azt mondanánk, hogy beülünk valahová egy kávét meginni a barátnőnkkel. Vagy marad a bulizás példa és hát... Akkor ma ez már nem egész éjszakás program.

Bocsi, hogy nem tudtam túl sokat segíteni, de nekem a fogamat húzzák, ha bele kell néznem egy költségvetésbe!
 
  • Tetszik
Reactions: dkes and pela3