A szlovák hadsereg ezer drónkezelő kiképzését tervezi
Každá čata by mala mať jedného až dvoch vojakov, ktorí budú vyčlenení na obsluhu prieskumných dronov. Do budúcna sa počíta aj s ich preškolením na obsluhu útočných prostriedkov.
dennikn.sk
Minden szakaszban egy-két katona kell, hogy legyen, akiket felderítő drónok működtetésére osztanak be. A jövőben várhatóan a támadóberendezések üzemeltetésére is átképzik őket.
A szlovák vezérkar úgy döntött, hogy tömegesen fejleszti azokat a készségeket, amelyek eddig csak kiegészítők voltak a fegyveres erőknél. Az ukrajnai háború tapasztalatai alapján is sokkal nagyobb szerepet kellene kapniuk a drónoknak.
Pilóta nélküli technikát ma elsősorban csak különleges alakulatok, mérnökök vagy az eperjesi székhelyű felderítő zászlóalj alkalmaz, amely többek között a keleti határ őrzésében vesz részt. A közeljövőben a drónok elterjednek a teljes szárazföldi erőn.
A Vezérkar elképzelései szerint minden szakasznak, vagyis minden, hozzávetőleg harminc katonából álló egységnek rendelkeznie kell saját drónkezelővel. Ezeket a változtatásokat még az idén el akarják kezdeni.
„A fegyveres erők azt tervezik, hogy ebben az évben elegendő katonát képeznek ki a drónok üzemeltetéséhez, hogy biztosítsák a rugalmasságot a műveletek végrehajtásában az egyes manőverszakaszok szintjén. Ez körülbelül ezer kezelőt jelent" - erősítette meg a Denník N-nek a vezérkar szóvivője, Štefan Zemanovič.
Egy normál szakaszban még most is egyes katonákat különítenek el, és más feladatokat látnak el, mint másoknak – például az automata puska mellett páncélökölük is van. Az új rendszer szerint ezeknek az egységeknek egy vagy több katonájának is kell lennie, akik a drónt működtetik.
Idővel harci drónokat is tudnak üzemeltetni
A fegyveres erők egyelőre csak a felderítő drónok tömeges bővülésével számolnak. Egyelőre még azt sem tudni, hogy Szlovákiában vannak olyan harci drónok, amelyek képesek bombázni az ellenséges katonákat vagy páncélozott járműveket.
„Először is drónkezelőket képezünk ki, akik helyzetfelismerést biztosítanak a harctéren a taktikai parancsnokok számára” – írja a vezérkar.
A jövőben azonban a hadsereg parancsnoksága azzal a forgatókönyvvel számol, hogy ugyanazok a kezelők képesek lesznek harci drónokat is üzemeltetni - amikor ezek a támadó eszközök bekerülnek az arzenálba.
"A támadóképességek használatára való átállás csak viszonylag kevés kiképzést igényel" - teszi hozzá a vezérkar.
A hadsereg elsősorban saját erőkkel kívánja biztosítani több száz kezelő kiképzését. Az első ütemben oktatók képzését tervezi, akik ezután vonalüzemeltetőket képeznek majd.
A vezérkar ugyanakkor elismeri annak lehetőségét, hogy igénybe vennék az egyik magáncég szolgáltatásait is, amelyek civil üzemeltetőknek tartanak tanfolyamokat.
"Ha a helyzet úgy kívánja, kereskedelmi forgalomban kapható tanfolyamokat is igénybe veszünk" - tette hozzá Zemanovič szóvivő.
A modern hadseregek irányzata
A Denník N által megkeresett szakértők egyetértenek abban, hogy a drónok terjeszkedése egyértelműen a helyes irányba tett lépés. Pavel Macko volt vezérkari főnök-helyettes emlékeztet arra, hogy a honvédségnek az általános kezelői képzésen túl az egységparancsnokok általános átképzését is folytatnia kell - hogy világos elképzelésük legyen arról, milyen különböző feladatokat tudnak majd ellátni. bevetéskor használjon drónokat.
„Ukrajnában azt látjuk, hogy drónok új és új területekre hatolnak be. A behatolás olyan hatalmas, hogy fegyveres erőinknek is meg kell változtatniuk szerkezetüket" - mondja Macko.
Vladimír Bednár katonai rovatvezető hozzáteszi, több külföldi hadsereg is járt már hasonló úton.
"Például az amerikai hadsereg azt tervezi, hogy a drónokat a legalacsonyabb négyfős csapatokig integrálja, ami még alacsonyabb, mint amit fegyveres erőink elvárnak" - mondja Bednár.
Ilyen kis egységeknél várhatóan a katonák is használhatnának szokásos, kereskedelmi forgalomban kapható drónokat. Az USA-ban Bednár szerint úgy tervezik megoldani, hogy jóváhagyják a például nyugati alkatrészeket használó dróngyártók listáját, és tőlük vásárolhatják majd meg a katonák ezeket a pilóta nélküli járműveket.
Denník N szerint a szlovák hadsereg is ugyanezzel a filozófiával számol: a kisebb reguláris egységek is elkezdhetnék tömegesen használni felderítési célokra a kereskedelmi forgalomban kapható, előzetesen jóváhagyott gyártók drónjait.
A drónokban látják a jövőt
A vezérkar jelenlegi vezetése már régóta hangoztatta, hogy prioritásai között szerepel olyan felszerelés beszerzése, amellyel a katonák „láthatják és hallhatják” a harctéren zajló eseményeket. E rendszer részének tekintik a felderítő drónok fellendülését is.
"Be kell fektetnünk olyan dolgokba, mint az elektronikus hadviselés, ami az elektronikus felderítést, az elektronikus megfigyelést és a zavarást jelenti, majd többet kell befektetnünk a felderítés eszközeibe, a felderítő drónoktól a különféle érzékelőkig, radarokig és így tovább" - mondta a vezérkari főnök a Pravdának. nyáron naponta Daniel Zmeko.
Eddig a drónok hátrányának azt tartják, hogy az ellenfél zavarhatja a jelüket, ha fejlett rádióelektronikai hadviselési rendszerekkel rendelkeznek. A szlovák vezérkar azonban arra számít, hogy még ez a korlátozás is fokozatosan visszahúzódik, hiszen a drónokat egyre inkább mesterséges intelligencia segítségével irányítják majd.
Ebben a forgatókönyvben a drónok még nagyobb veszélyt jelentenének nemcsak a szárazföldi csapatokra és a földi felszerelésekre, hanem egyre inkább a légi felszerelésekre.
"Elképzelhető, hogy három éven belül a harci drónokat rutinszerűen mesterséges intelligencia irányítja, és fokozatosan felváltják a drága rakétákat a légvédelmi rendszerekben" - mondta nemrég a Denník N-nek egy magát megnevezni nem kívánó magas rangú szlovák tiszt.
Ezen okok miatt a vezérkar nemrégiben újraértékelte a Viper harci helikopterek beszerzésének megvalósíthatóságát, amelyeket az amerikai kormány ajánlott fel Szlovákiának. Három évvel ezelőtt a hadsereg parancsnoksága érdeklődött irántuk. Jelenleg azonban már hajlik arra a véleményre, hogy a tegnapi nap fegyveréről lehet szó - hiszen Ukrajnában már jóval olcsóbb drónokkal lőtték le az első harci helikoptereket.
"Ezért gondolkodunk azon, hogy a drónok jelenlegi fellendülése mellett van-e értelme százmilliókat befektetni harci helikopterekbe" - tette hozzá a tiszt.