[HUN] Katonai drónok beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 094
113
Kizárt, hogy erre lenne ideje.

Remélem bayraktart nem veszünk. Civil techből összelegózott túlárazott szar. EW-vel rendelkező ellenfél ellen semmit sem ér.
Azt gondolom, mint ezzel foglalkozó és esélyesen emiatt a közeget a sajátjának érző ember, legalább önmaga mulattatására, vagy éppen egy-egy gondolatmenet felhasználására beleolvas rendszeresen.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 136
73 678
113
Az izraeli délafrikai drónokról múlt időben beszélt. A törökröl jövő időben, és a bayraktart fontosnak érezték kiemelni.

Milyen dél-afrikai fejlesztésű drónok jöhetnek szóba? A Deneltől valami? Seeker, Hungwe, Bateleur? Vagy van nekik valami újabb?

(Azért kicsit ijesztő, hogy dél-afrikai lehetőségekben is gondolkodunk a haderőfejlesztéssel kapcsolatban.)
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 902
22 369
113
Milyen dél-afrikai fejlesztésű drónok jöhetnek szóba? A Deneltől valami? Seeker, Hungwe, Bateleur? Vagy van nekik valami újabb?

(Azért kicsit ijesztő, hogy dél-afrikai lehetőségekben is gondolkodunk a haderőfejlesztéssel kapcsolatban.)
Ez csak azt bizonyítja, hogy a lehetőségekhez mérten tényleg szétnéznek a piacon...
(persze nekem semmi sem kellene da-ból)
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 841
113
A Gidránt hamar a portfóliójuk részévé tették. Nem akarok hülyeséget írni, de úgy rémlik, hogy a német kormány a támadó és öngyilkos drónfejlesztési progikat nem favorizálja, sőt leállította. Ez jó kiskapu lehet az RM-nek is.
Régóta le van állítva, de vettek pár Heron-t. A felfegyverzés régóta téma. A katonák akarják, a sötétződ-libernyák-elmerogyant bagázs nem, csak felderítés.

A szoknyás Zoldátok fontosabbak.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 094
113
Milyen dél-afrikai fejlesztésű drónok jöhetnek szóba? A Deneltől valami? Seeker, Hungwe, Bateleur? Vagy van nekik valami újabb?

(Azért kicsit ijesztő, hogy dél-afrikai lehetőségekben is gondolkodunk a haderőfejlesztéssel kapcsolatban.)
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 094
113
Ez csak azt bizonyítja, hogy a lehetőségekhez mérten tényleg szétnéznek a piacon...
(persze nekem semmi sem kellene da-ból)
Azért vannak jó dolgaik, én nem lőném ki őket. Kisebb kaliberű hk ágyúban nem rosszak, 76 mm-esük elég jó, ha éppeg kelene, a tüzérségi holmik tekintetében sem rosszak, lehet ott turkálni. Drónokban meg ki tudja mennyire előrehaladottak, kívülről olyanok mint a többi.
 
K

kamm

Guest
Az RM ha akar bármikor összerak egy ilyet. A berendezés amazon.com, sárkányban semmi kihívás, magnus is legyártja, vezérlő szoftver és titkosított kommunikáció amit meg kell csinálni de annak a kódját úgysem adják ide.
Err, minden ilyesmi modularis, miert ne adnak? Az OS ill a modulok kellenek, hogy azutan te hogyan konfigolod a cryptot ill mit adsz hozza pluszban sajat erobol, az ugyis a te dolgod; a sajat cryptojuk meg comm konfigok stb megmaradnak nemzeti szinten, ezt lefogadom.

Sot, ha nem adnak at a forraskodot es nem tudnank magunknak porgetni sajat verziot, akkor pont nem is vennek szart sem toluk.

A minap ezugyben tort ki a cirkusz az ausztraloknal, azonnali hatallyal kibaszarintottak az amugy naluk melyen beagyazott izraeli Elbit C2 battle management systemet, mert gyanus lett, hogy "hatso bejarat" van rajta... a zsidok (ill helyi ausztral alkalmazottaik) tiltakoznak, hogy atadtak meg a forraskodot is, no meg egyutt fejlesztik, de az aussiek hajthatatlannak tunnek - olyannyira, hogy par heten belul mar az irmagvat sem akarjak latni:


"Army’s directive last month also demanded items such as USB memory sticks and software “be withdrawn from issue to users and consolidated and quarantined by signals support staff”.
“Defence is to cease use of the BMS-C2 in accordance with timings in order to prepare for the transition to an interim Battle Management System capability.”"


 
K

kamm

Guest
Szerintem a töröi vonalra nagyon kellene figyelni, mert van tudás, akarat...
Ez biztosan igy van, de abban is van igazsag, hogy az eddigi dronjaik tenyleg commercial cuccokbol osszehekkelt tipusok, amelyekhez meg motort sem gyartottak - azaz ugy lehet esetleg erdemes toluk barmit atvenni, ha azzal eveket sporolnank meg magunknak, mert pont dront egyaltalan nem lenne annyira bonyolult tervezni ma mar. A RM hozza az elektronikat-szenzorokat keszen ill a weapon integrationt megcsinalja hozza, a szoftvert meg siman megirjuk magunk (nem akkora etwas am az, ha keszen kapod a szenzorokhoz meg az elektronikahoz a librarykat a nemetektol), a testet legyartjuk stb.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 037
113
Kizárt, hogy erre lenne ideje.

Remélem bayraktart nem veszünk. Civil techből összelegózott túlárazott szar. EW-vel rendelkező ellenfél ellen semmit sem ér.
Teljesen igaz, már fél éve is írtuk!
Sajnos Maróth főnökei a "puha-pöcs"/csipet-csapat!
Politikai szándék/akarat/merészség nincs!

És ha az RM továbbfejleszti és tesz rá valamilyen önvédelmi/zavaró rendszert is?
Igaz! ...de akkor minek a török? A "repcsi" egy Ultra-Light kategóriájú repülőgép, jobbakat gyártana/gyártanának itthon...
...vagy akár akkor a logisztikai zűrzavar elkerülése végett a Zlin-ekből csinálhatnának.
...mondjuk azt sem értem, hogy minek vették, gyártanak itthon hasonlót! ???
...amikor a politika bele-ugat a szakmába!


Az RM ha akar bármikor összerak egy ilyet. A berendezés amazon.com, sárkányban semmi kihívás, magnus is legyártja, vezérlő szoftver és titkosított kommunikáció amit meg kell csinálni de annak a kódját úgysem adják ide.

Itthon is fél év alatt összeraknának ilyet! (...azért nem mernek belevágni, mert akkor kiderül, hogy már 10 éve lehetne csinálni!!! :mad::mad::mad: ..."gyökerek"! )
...csak a BM-es mérnök-palánták nem adnak kenőpénzt!
...nem tudnak (jóindulatot-hazudni"!
A civil technológiára tudnánk itthon is titkosítást ültetni/"hátsókaput-gyomlálni", ...

"Puha-pöcs" irtás kellene már, "egy kicsi"...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 877
91 417
113
Régóta le van állítva, de vettek pár Heron-t. A felfegyverzés régóta téma. A katonák akarják, a sötétződ-libernyák-elmerogyant bagázs nem, csak felderítés.

A szoknyás Zoldátok fontosabbak.
Mire és hogyan? Ehhez hiányzik az elektronika, vegyi háttér és a komplett szürkeállomány.

A törökök viszont kegyetlen nagyot mennek pár éve ezen a vonalon. Az egyetemek haditechnikai fejlesztéseket nyomatnak. Durva, amikor a netet túrod és egy egyetemi gyakorlati óra leírása a Leopard lövegében kialakuló nyomásviszonyok numerikus modellezése. Ez persze törökül van, de sejtettem a görbe lefutása alapján, hogy mi ez. Gyorsan kinyomtattam és lementem a gyros-oshoz. Amíg elkészült a 3 sajtos jufka, addig nagyjából elmondták, hogy mi van póverpojintban.

Egyetemisták terveznek rakétákhoz hajtóművet. Tavaly előtt voltunk Antalya-ban. A taxissok nagyrésze élt német nyelvterületen, beszélgetsz velük, megtudod, hogy itt van valami fegyvergyár, meg az unokatesója ilyen dróntervező, a rokona ilyen fegyvergyárban dolgozik, stb.

Online szimulációs konferenciákon egyre több a török, lassan mindenki Aerospace Engineer. A corona miatt rengeteg tananyag felkerült a netre - persze, minden törökül. Aztán rengeteg német születésű, képzett töröi visszamegy.

Szerintem a töröi vonalra nagyon kellene figyelni, mert van tudás, akarat...
Ez a német helyzet adottság és pozitiv iranyba nemigen fog változni. A törökök mindog is feketeseggűek maradnak. Itt látok egy lehetőséget, ahol a Gidránnal már az irányt megmutattuk.

Olcsó, de minőségi török alapra, rádobni a high-tech német fejlesztéseket es Mo-n gyártani.

Igen, ehhez még itthon hianyos a tudás, nincs tapasztalat. Viszont van akarat. Még a gyulai, zalai gyár épül, de a szakképzések közép és egyetemi szinten elindultak. Ettől függetlenül az elején 30%-nyi külföldi mérnököt, tapasztalt szakembert ide kell hozni, de 3-5 év alatt folyamatosan kiválthatóak.

Nagyon-nagyon remélem hogy ez lesz az irány, mert ha ezeket lesz idő beindítani, akkor hosszú távon biztosítottak a honvédségi fejlesztések.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Én hagynám a picsába a harci helikoptert és komolyabb csapásmérő drónt vennék.
Ehhhez kapcsolódó hír
https://www.defenseworld.net/news/2..._Gray_Eagle_via_Tablet_on_Ground#.YJ93gMnTWdM
ámerikában a már gyakorlják az új fajta CAS technikát.
"...The demonstration focused on enabling a Joint Terminal Attack Controller (JTAC) to control the Electro-optical/Infrared (EO/IR) sensor on a Gray Eagle Extended Range (GE-ER) Unmanned Aircraft System (UAS) and rapidly call for direct and indirect fire on an array of targets..."
A JTAC közvetlenül a drónnal van kapcsolatban, onnan kéri (és kapja) a támogatást.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 888
12 430
113
Drónt úgy néz ki több forrásból szerzünk be. Török Bayraktar csapásmérő drón mellé, odatesszük az izraeli célkijelölő, felderítő Hermes drónokat.
Megint lesz egy honapig siras hogy a csunya torokoktol vesszuk a tamado dront. Jah, ha lenne francia vagy nemet akkor toluk vennenk(a Reaper-t ami a riportban is szoba kerult nem tartom realisnak). Ha tippelnem kene akkor szerintem ezek kozul valogatnak:

  • Bayraktar TB3
  • Akinci
  • TAI Aksungur

Apro bizbaszt torokoktol szerintem nem veszunk.

 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
Kizárt, hogy erre lenne ideje.

Remélem bayraktart nem veszünk. Civil techből összelegózott túlárazott szar. EW-vel rendelkező ellenfél ellen semmit sem ér.
A civil techből összelegózott szaroknak megvan az előnye, hogy nehezebb megembargózni, ill sokkal könnyebb beszerezni "egyéb csatornákon" alkatrészt hozzá. :p
Nekünk sajnos nem áll rendelkezésre egy Aselsan, ami rövid időn belül előhúzta a fiókból a csere FLIR-t a Wescam helyett, mint mikor a kanadaiak megembargózták a Bayraktart.
Az RM ha akar bármikor összerak egy ilyet. A berendezés amazon.com, sárkányban semmi kihívás, magnus is legyártja, vezérlő szoftver és titkosított kommunikáció amit meg kell csinálni de annak a kódját úgysem adják ide.
Persze, csak időbe és sok pénzbe kerül nulláról kezdeni. Így meg szépen megvásároljuk mi a gyártási jogot, ők meg tovább fejlesztik.
 
H

Hummen23

Guest
Megint lesz egy honapig siras hogy a csunya torokoktol vesszuk a tamado dront. Jah, ha lenne francia vagy nemet akkor toluk vennenk(a Reaper-t ami a riportban is szoba kerult nem tartom realisnak). Ha tippelnem kene akkor szerintem ezek kozul valogatnak:

  • Bayraktar TB3
  • Akinci
  • TAI Aksungur

Apro bizbaszt torokoktol szerintem nem veszunk.

Abban is reménykedem, ha már lesz ilyen kategóriájú drón, akkor fegyverzet is lesz hozzá vastagon. Nehogy fogatlan tigrisek legyenek, mint a griffek.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 037
113
Na, hogyan?



...és Rotax motor, mert elterjedt, bírja, és igénytelen, mint egy teve.
A Rotax a névleges teljesítménynél kevesebbet tud, de így is a piacon lévő legjobb kompromisszum! ...Ár/Érték arányban!

Hasonló teljesítményű Dieselnek lenne piaca a hosszú bevetési idejű drónoknál!
Vennének a törökök is, mert a sajátjukat nem nagyon tudják jó teljesítménnyel(könnyűre), tartós használatra megcsinálni!!!
LEGO-zásban, kitartásban, jók, kreativitásban nem.
...még!

Be- megszerzik ami kell!
 
K

kamm

Guest
Megint lesz egy honapig siras hogy a csunya torokoktol vesszuk a tamado dront. Jah, ha lenne francia vagy nemet akkor toluk vennenk(a Reaper-t ami a riportban is szoba kerult nem tartom realisnak). Ha tippelnem kene akkor szerintem ezek kozul valogatnak:

  • Bayraktar TB3
  • Akinci
  • TAI Aksungur

Apro bizbaszt torokoktol szerintem nem veszunk.

Meg mindig keptelen vagyok megallni, hogy ne vigyorogjak a Bayraktar neve lattan - nem is azert, mert magyarul is hibatlan a nev jelentese, hanem mert a cegalapito-tulajdonos CEO plusz a harom management fianak a csaladneve (a ceg neve Baykar), egybol elkepzelem, hogy Meszaros 1 es 2 avagy Lölő 3 nevu dronokat gyartanank... :D
 
H

Hummen23

Guest
Megint lesz egy honapig siras hogy a csunya torokoktol vesszuk a tamado dront. Jah, ha lenne francia vagy nemet akkor toluk vennenk(a Reaper-t ami a riportban is szoba kerult nem tartom realisnak). Ha tippelnem kene akkor szerintem ezek kozul valogatnak:

  • Bayraktar TB3
  • Akinci
  • TAI Aksungur

Apro bizbaszt torokoktol szerintem nem veszunk.

A Bayraktar TB3 az nem az Akinci jelölése?
Annak örülnék a legjobban a törökök drónjai közül.