[HUN] Katonai drónok beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 956
19 258
113
Így az a legjobb, ha egyáltalán nem veszünk. Ha meg majd mégis kell akkor lehet majd kapkodni. Csak ugye a beszerzés meg a kiképzés nem megy majd máról holnapra. Majd írják itt a zenberek, hogy "fel kellett volna készülni".
Mert az ukránok meg az oroszok azok már előre fel voltak készülve. Ezek lőszerek, fogyóeszközök.

Nem tudom mit értesz avulás alatt, de; az akksik nem fejlődnek ugrásszerűen (10 éve is 25 percet tudtak, ma is ritka a 28-32 perc), motorok kb. ugyanazok, terhelhetőség dettó, a szoftver meg folyamatosan frissül. Hekkelve (limitek) meg bármelyiket tudod (és akkor a fizikai korlát lesz ugyanott). A zavarvédelemre meg helyben kell rágyurni. Tárazzunk csak be olcsó vázakból.
Ez az amit most is lehet kb. 3d nyomtatni, venni civil piacról tonna szám. Akku? Lesz itthon elég akkugyár. Érzékelők, vezérlés, stb. Zavarvédelmet majd akkor megoldani? Na épp az akkor ami miatt az egész eszköz elavult lenne mire használatba vonod.

Ráadásul ahhoz, hogy ezeknek harcászati értéke legyen ~állóháború kell, amit jelenleg képtelen lenne kiharcolni a honvédség.
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 589
16 191
113
Mert az ukránok meg az oroszok azok már előre fel voltak készülve. Ezek lőszerek, fogyóeszközök.


Ez az amit most is lehet kb. 3d nyomtatni, venni civil piacról tonna szám. Akku? Lesz itthon elég akkugyár. Érzékelők, vezérlés, stb. Zavarvédelmet majd akkor megoldani? Na épp az akkor ami miatt az egész eszköz elavult lenne mire használatba vonod.

Ráadásul ahhoz, hogy ezeknek harcászati értéke legyen ~állóháború kell, amit jelenleg képtelen lenne kiharcolni a honvédség.
Váz alatt a teljes hardvert értettem, boccs ha félreérthető volt. 3D nyomtatni max rövid ideig igénybevett cuccokat lehet (ridegedés).
Nem kell állóháború; gerillaharcászathoz, vagy tömegesen bevetve, vagy folyam felett csapást mérni, sőt, igazából bármikor jól jön. Főleg ha autonóm.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 956
19 258
113
Váz alatt a teljes hardvert értettem, boccs ha félreérthető volt. 3D nyomtatni max rövid ideig igénybevett cuccokat lehet (ridegedés).
Nem kell állóháború; gerillaharcászathoz, vagy tömegesen bevetve, vagy folyam felett csapást mérni, sőt, igazából bármikor jól jön. Főleg ha autonóm.
Nem számítanék nagyon hosszú élettartamra amúgy sem. Az autonómia nem fog csak úgy jönni, ezekben többnyire kegyetlen mód kicentizett filléres vezérlők vannak, nehéz azokra utólag felrakni az autonóm vezérlést. Itt is képbe jön az avulás. Ha ezeknél hasznát akarod venni a civil piac gyors innovációjának, és nem a klasszikus hadiipari megveszünk valamit és 30 év múlva is legyen még jó, akkor nem érdemes betankolni nagy mennyiséget. Amúgy meg a DJI leszállítja vidáman az aktuális modellt.

Vajon mennyi ilyen kis drónt lehetne egy feleslegesen túl nagy számban beszerzett L-39NG helyett venni?
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 697
113
Böröndi a beiktatása után nem sokkal lenyilatkozta hogy az eggyik első lépése volt hogy nagyszámú filléres dronokat szerzett be. Amik kijutnak a csapatokhoz.
Az altiszti akadémiára jutott is mi a tiszt/altiszt képzésen alkalmaztuk felderítésre azokat. nyílt és fedett terepszakaszok és beépített környezet megfigyelésére felderítésére.

Bár rendszerszíntű használatával még nemtalálkoztam.
én elsősorban 2 helyen alkalmaznám. minden rajba a hirado katonának kellene hogy rendelkezzen ilyen eszközzel. és támogató alegységeket hozznák létre. A tartalékos rendszer ilyen támogató alegységek létrehozására tökéletets lenne. ahogy akár új alegységeket is létre lehetne hozzni a nem harcoló állományokból olyan alakulatokbol mint pl vegyvédelmisek (nekik egy dedikált nagyobb dronalegység simán bele kellene hogy férjen és VV alkalmazási területet is lehetne nekik találni hisz a felderítő készülékek rögzíthetőek ezekre is és van jópár kézi mérőeszköz.) kicsit meglehetne harcosítani a dedikáltan nem harcoló alakulatokat tapasztalat kiképzés meg kell ehhez most kellenek eszközök. és a fegyverzet robbanótest hordozó változatok kialakítását is gyakoroltatni kellene.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 697
113
De mint tudjuk a kézigránátok botlózsínorossá alakítását sem oktatják mert ördögtölvaló pedig nem sért egyezzményt mert területvédelmi töltetnek minősülne... és ez is nagy hiányosság.
 
  • Hűha
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and endre

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 107
31 051
113
Böröndi a beiktatása után nem sokkal lenyilatkozta hogy az eggyik első lépése volt hogy nagyszámú filléres dronokat szerzett be. Amik kijutnak a csapatokhoz.
Az altiszti akadémiára jutott is mi a tiszt/altiszt képzésen alkalmaztuk felderítésre azokat. nyílt és fedett terepszakaszok és beépített környezet megfigyelésére felderítésére.

Bár rendszerszíntű használatával még nemtalálkoztam.
én elsősorban 2 helyen alkalmaznám. minden rajba a hirado katonának kellene hogy rendelkezzen ilyen eszközzel. és támogató alegységeket hozznák létre. A tartalékos rendszer ilyen támogató alegységek létrehozására tökéletets lenne. ahogy akár új alegységeket is létre lehetne hozzni a nem harcoló állományokból olyan alakulatokbol mint pl vegyvédelmisek (nekik egy dedikált nagyobb dronalegység simán bele kellene hogy férjen és VV alkalmazási területet is lehetne nekik találni hisz a felderítő készülékek rögzíthetőek ezekre is és van jópár kézi mérőeszköz.) kicsit meglehetne harcosítani a dedikáltan nem harcoló alakulatokat tapasztalat kiképzés meg kell ehhez most kellenek eszközök. és a fegyverzet robbanótest hordozó változatok kialakítását is gyakoroltatni kellene.
Spear_UAV_from_Israel_unveils_its_Ninox_family_of_encapsulated_drones_925_001.jpg

40milis cső alatti gránátvetőböl,vagy egy sima egyszer/újra használatos könnyen málházható inditócsőböl
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 697
113
Spear_UAV_from_Israel_unveils_its_Ninox_family_of_encapsulated_drones_925_001.jpg

40milis cső alatti gránátvetőböl,vagy egy sima egyszer/újra használatos könnyen málházható inditócsőböl
az indítás metódusa számomra lényegtelen. Maga a funkció a lényeg az alkalmazás. Használható vagy sem van vagy nincs nekem ennyi a lényeg.
Embereim építettek RC ből is dront telefon felhasználásával sima egyszerű betört képernyős simes és hibás aksis műholdassal is. 2015 be tatán a legénységiek egy kisebb csoportja már használta a saját pénzen vett coptereket...
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and endre

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 357
9 947
113
Az altiszti akadémiára jutott is mi a tiszt/altiszt képzésen alkalmaztuk felderítésre azokat. nyílt és fedett terepszakaszok és beépített környezet megfigyelésére felderítésére.
Kaptatok hozzá elég kábelt, irányított antennákat is, vagy teljesen gyári civil konfig maradt?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 107
31 051
113
az indítás metódusa számomra lényegtelen. Maga a funkció a lényeg az alkalmazás. Használható vagy sem van vagy nincs nekem ennyi a lényeg.
Embereim építettek RC ből is dront telefon felhasználásával sima egyszerű betört képernyős simes és hibás aksis műholdassal is. 2015 be tatán a legénységiek egy kisebb csoportja már használta a saját pénzen vett coptereket...
Málházás szempontjábol nem mindegy.Nem mindegy,hogy egy könnyen málházható,ütésbiztos,hermetikus csőböl egy mozdulattal inditható célirányos dronocskát kell hurcolászni,vagy egy polgári alapú nem összehajtogatható tipust.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 697
113
Kaptatok hozzá elég kábelt, irányított antennákat is, vagy teljesen gyári civil konfig maradt?
Teljesen civil. a lényeg nem az volt hogy olyan eszközé válljanak amik zavarásba képesek tevékenykedni.
a lényeg az volt hogy az alkalmazásuk mikéntjét kitapasztaljuk.
tudjuk mikor lehet használni mikor nem. mikor lehet "hazahívni" és mikor nem. ha haza van hozva egy eszköz pl sok esetben nem szabad a legrövidebb úton mert lekövethető. játszani kell a magasságal az utirányokkal stb. szokjuk a hangot rögzüljön be tudjunk vele felderíteni stb
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 357
9 947
113
Teljesen civil. a lényeg nem az volt hogy olyan eszközé válljanak amik zavarásba képesek tevékenykedni.
a lényeg az volt hogy az alkalmazásuk mikéntjét kitapasztaljuk.
Ennek szerves része lenne az, hogy a saját kisugárzásod minimalizálod megelőzve, hogy perceken belül aknavetővel kezdjenek veretni...

Ezeket egyedül irányított antennával szabad használni, kábellel eltávolítva a kezelőt. Ehhez pedig meg kell állni. Ergo hajadra kenheted amit begyakoroltál.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 697
113
Ennek szerves része lenne az, hogy a saját kisugárzásod minimalizálod megelőzve, hogy percecken belül aknavetővel kezdjenek veretni...

Ezeket egyedül irányított antennával szabad használni, kábellel eltávolítva a kezelőt. Ehhez pedig meg kell állni. Ergo hajadra kenheted amit begyakoroltál.
ha a kiképzési eszközökkel szemben ilyen elvárásokat támasztasz soha az életbe nem lessz megfelelő számú megfelelő színten kiképzett ember.
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 357
9 947
113
ha a kiképzési eszközökkel szemben ilyen elvárásokat támasztasz soha az életbe nem lessz megfelelő számú megfelelő színten kiképzett ember.
...és akkor inkább rosszul képzed ki... értem. Pont azt mondom, hogy ez nem megfelelő szint.
 
  • Hűha
Reactions: endre

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 697
113
...és akkor inkább rosszul képzed ki... értem. Pont azt mondom, hogy ez nem megfelelő szint.
miért képzel ki rosszul valakit az alapokra ? nem az operátorok kisugárzása alapján találják meg a dronkezelőket. még ukrajnába sem ahol a fronton az elektroszmog viszonylag alacsony...

olyan elektro szmogba élünk hogy egy fpv dron gyenge vezérlőjét nem lehet benne kiszurni vagy mire kiszurják kielemzik a rendszerek addigra napok tellnek el.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 357
9 947
113
miért képzel ki rosszul valakit az alapokra ?
Akkor szedjük pontokba hátha úgy sikerül:
1. Irányított antennával tudod mérsékelni a saját felderíthetőséged. Omni antennával gyorsabban megtalálnak.
2. Ha ilyet alkalmazol, nem úgy harcolsz mint nélküle, pl. azért mert a drón operátorod helyhez van kötve addig.
3. Ha ezt sikerült mellőzni akkor nem tudom mire lettek kiképezve. Világítsd meg magad a kézből sugárzó kontrollerrel, de tegyél úgy, mintha a drón menővereztetése megmentene...


nem az operátorok kisugárzása alapján találják meg a dronkezelőket. még ukrajnába sem ahol a fronton az elektroszmog viszonylag alacsony...
Akkor mi alapján, asztrálutazás közben keresik meg? Az összes ukrán operátornál irányított antennát látni... én nem tudom miről beszélsz.

olyan elektro szmogba élünk hogy egy fpv dron gyenge vezérlőjét nem lehet benne kiszurni vagy mire kiszurják kielemzik a rendszerek addigra napok tellnek el.
Ilyen 1980-ban vagy szerintem.
Civil spektrumanalizátorokkal mérnek irányszöget, milspec hardver se kell hozzá.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 697
113
Akkor szedjük pontokba hátha úgy sikerül:
1. Irányított antennával tudod mérsékelni a saját felderíthetőséged. Omni antennával gyorsabban megtalálnak.
2. Ha ilyet alkalmazol, nem úgy harcolsz mint nélküle, pl. azért mert a drón operátorod helyhez van kötve addig.
3. Ha ezt sikerült mellőzni akkor nem tudom mire lettek kiképezve. Világítsd meg magad a kézből sugárzó kontrollerrel, de tegyél úgy, mintha a drón menővereztetése megmentene...



Akkor mi alapján, asztrálutazás közben keresik meg? Az összes ukrán operátornál irányított antennát látni... én nem tudom miről beszélsz.


Ilyen 1980-ban vagy szerintem.
kezdjük az alapoknál irányított antenna a zavarás végett van.

egy komolyabb fpv dron hatótávja maximum 10-15 km. rajzolj fel egy kört 10-15 km sugárral. annak veheted a 60% os körcikkjét a körcikkből vágd le a csúcsot amiyen távolságba az ellen frontvonala megkezdődik. az elött fix hogy nincs rádió irányszög mérő berendezés.

majd a maradék területen kell lennie minimum3 db rádió irányszögmérőnek hogy lokalizálni lehessen a jellforrást.
majd ezt a jellforrást ki is kell szűrni a harctéri zavarásból és egyéb elektroszmog tartalmát képző jelből...

nem olyan egyszerű ez. még nem tarunk ott. majd egyszer el lesz érve ez a színt is de nem ma. de ha ma nem kezdjük el az alapokat csak lemaradást generálunk.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 396
113
Akkor szedjük pontokba hátha úgy sikerül:
1. Irányított antennával tudod mérsékelni a saját felderíthetőséged. Omni antennával gyorsabban megtalálnak.
2. Ha ilyet alkalmazol, nem úgy harcolsz mint nélküle, pl. azért mert a drón operátorod helyhez van kötve addig.
3. Ha ezt sikerült mellőzni akkor nem tudom mire lettek kiképezve. Világítsd meg magad a kézből sugárzó kontrollerrel, de tegyél úgy, mintha a drón menővereztetése megmentene...



Akkor mi alapján, asztrálutazás közben keresik meg? Az összes ukrán operátornál irányított antennát látni... én nem tudom miről beszélsz.


Ilyen 1980-ban vagy szerintem.
Civil spektrumanalizátorokkal mérnek irányszöget, milspec hardver se kell hozzá.
A kiképzés ott kezdődik, hogy a paraszt megtanul ezekkel a drónokkal repülni.
Én értem, hogy neked ez könnyen megy, de ha valakit berántanak az utcáról, az még nem fog tudni feltétlenül 3 dimenzióban gondolkodni.
A Gidrán esetén is jól jön, ha először letesz a katona minimum egy B-s jogsit.
Ha már tud repülni, akkor egyszerűen adsz a kezébe egy militarizált drónt.
Azzal ugyan úgy kell repülni, csak magában az üzembehelyezésnél kell pár dologgal kiegészíteni a procedúrát.
 
  • Tetszik
Reactions: megazez and Szittya

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 357
9 947
113
kezdjük az alapoknál irányított antenna a zavarás végett van.
Azt is át lehet vele "égetni", nem mondtam, hogy nem.

fpv dron hatótávja maximum 10-15 km
Az FPV annyit jelent, hogy first person view. A kommunikációs távolság önmagában is rengeteg tényező függvénye, nem, hogy a teljes eszközé.

az elött fix hogy nincs rádió irányszög mérő berendezés.
Ezt ma már felejtsd el nyugodtan. (Amúgy ha mégis van akkor meg benézted.) Két civil SDR-rel megtalálnak.

majd ezt a jellforrást ki is kell szűrni a harctéri zavarásból és egyéb elektroszmog tartalmát képző jelből...
A civil elektroszmogból elkülönül a 2,4Ghz is jelerősség alapján is, nem kell hozzá az adatcsomagokat elemezni. Zavarás alatt nem fogsz ezekkel repkedni, vagy ha mégis akkor azt irányított antennával csökkent hatótávval teszed. Visszatértünk ahhoz amit az elejétől mondok...


nem olyan egyszerű ez. még nem tarunk ott. majd egyszer el lesz érve ez a színt is de nem ma.
Egy irányított antenna az ekkora szintlépés.... értem... vannak bajok.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 797
35 986
113
Az idei év a légierőről szól a Magyar Honvédségnél – jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a Fejér vármegyei Fehérvárcsurgón rendezett nemzetközi konferencián, március 22-én.

A miniszter jelezte, hogy idén várhatóan két nagy szállító repülőgép érkezik Brazíliából, valamint kiképző- és felderítőgépek Csehországból. Továbbá kamikaze-, cirkáló- és felderítőképességekkel rendelkező drónok vásárlása is napirenden van.


HERMES bejelentésre felkészülni! :cool:

További bobogás itt olvasható:
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 888
12 430
113

0:38-nal az is egy pofas darab de nem hinnem hogy kamikadze lesz.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen