[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 983
23 035
113
1 dolog zavar csak picit. Mintha ezt a bizniszt kábelköteg szállítás, eladta volna a cseheknek is.
Mert ez lényegében egy cseh vállalat szlovák fióktelepe. Ebben a formában 2018-tól létezik felvidéken, nyilvánvalóan ebből a célból (is) lett/lehetett kiszervezve.
0444da9c39cde53895c06489e6ff2386.jpg

bec71340200c8df7be13b2fe2d8d7435.jpg
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 968
38 243
113
A ketto egyutt mukodik, oda van irva.
Nem, a cikk nem ezt mondja.

With an elevation angle of up to 70° the MSSA provides immediate engagement capability for the crew in urban areas or against UAVs alternatively equipped with either 12.7mm machine gun, 40mm automatic grenade launcher or another type of effector."

Az MSSA fegyvere (ami lehet 12.7mm géppuska vagy 40mm gránátvető) tud 70 fokra emelkedni - nem a 30mm-es gépágyú!

A Lynx Lance 2 tornyában a gépányú +45 fokot tud csak emelkedni - kevesebbet, mint amire emlékeztem...

 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 968
38 243
113
Ezt nem igazán értem. Tudjuk, hogy a németek odakint Düsseldorfban majdnem 2 éve nyúzzák az alvázat. Gondolod, hogy novembertől márciusig leálltak a teszteléssel? :oops:
Valószínű arra gondolt a kolléga, hogy RM gyárnak nem "hisszük el" teljes egészében, hiszen érdekelt az eladásban - tőlük független értékelés jobb lenne...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Valószínű arra gondolt a kolléga, hogy RM gyárnak nem "hisszük el" teljes egészében, hiszen érdekelt az eladásban - tőlük független értékelés jobb lenne...
Az ugye megvan, hogy a Lynx egyik alap célja az amerikai Bradley váltótípus tendere. Gondolod, hogy megterveznek egy gépet, kizárólag 0 fok feletti környezetre - mert az Austráloknak jó lesz az úgy is! -, majd elkezdik újratervezni az egészet a francba, mert az OMFV kritériumok között a sarkvidéki használat is benne van....
Ember! Ne tetézd!

"In its infantry fighting vehicle configuration, the Lynx features Rheinmetall’s Lance two-man turret, equipped with a MK30-2/ABM 30mm, Main Sensor Slaved Armament (MSSA), a 7.62mm coaxial triple-barrel or GFE machine gun, and two mission pods on either side of the turret for dual anti-tank guided missiles (ATGM) or unmanned systems or electronic countermeasures.
As flexibility and fightability are highly important the LANCE turret can be equipped with other canon systems, such as the Wotan 35mm machine cannon or even larger calibre systems from third party suppliers. With an elevation angle of up to 70° the MSSA provides immediate engagement capability for the crew in urban areas or against UAVs alternatively equipped with either 12.7mm machine gun, 40mm automatic grenade launcher or another type of effector."


Nyilván, városi környezetben alkalmatlan a harcra a .50 -es kaliberű géppuska:
 
  • Vicces
Reactions: kamm

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 604
76 540
113
Van a gyártói teszt, van a csapatpróba és a sok éves tapasztalat (ami ennél a típusnál még nincs). Nyilván pl. az Eurofighter pilótafülkéjét sem direkt tervezték úgy hogy beázzon... Én nem azt mondtam hogy a Lynx nem szereti a hideget vagy hogy az RM nem értene ahhoz amit csinál. Azt mondtam hogy az ausztrálok nem vizsgálják a "hidegállóságot" mert nekik ez nem fontos. Utána mi jövünk, akik csapatpróbázni fogják a Lynxet és nálunk előfordul a -25 C fok hideg és a hó is. Azaz nálunk lesz ilyen "teszt" is. Az amerikai tender és a többi még sehol sem tart.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Utána mi jövünk, akik csapatpróbázni fogják a Lynxet.
Dehogy fogunk csapatpróbázni. 1 zászlóalj már gyártásban van. Hova csapatpróbázzunk? Csapatpróbázni a megrendelés előtt szokás. Mi rendszeresíteni fogjuk. Meg reklamálunk a RM-nál, ha valami nem smakkol, aztán az meg gariban javítja.. De még egyszer mondom, mire egy sorozatgyártásig eljut egy rendszer, addig a gyári teszteken minden olyat tesztelnek, ami előfordulhat.
Nyilván azért tartanak a Rheinmetallnál egy saját Temperature Testing Facility-t, hogy a prototípusaival kihagyják ezt a lépést.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 905
123 285
113
Dehogy fogunk csapatpróbázni. 1 zászlóalj már gyártásban van. Hova csapatpróbázzunk? Csapatpróbázni a megrendelés előtt szokás. Mi rendszeresíteni fogjuk. Meg reklamálunk a RM-nál, ha valami nem smakkol, aztán az meg gariban javítja.. De még egyszer mondom, mire egy sorozatgyártásig eljut egy rendszer, addig a gyári teszteken minden olyat tesztelnek, ami előfordulhat.
Nyilván azért tartanak a Rheinmetallnál egy saját Temperature Testing Facility-t, hogy a prototípusaival kihagyják ezt a lépést.
A faszt nem fogjuk huszár ne vidd a fanboykodást túlzásba. A konfig kb akkorra lesz végleges amire az itthoni gyártás megkezdődik.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 968
38 243
113
Ember! Ne tetézd!

Mi ez az agresszív stílus?!?
Egyesek itt nem képesek személyeskedés és beszólogatás nélkül kommunikálni és úgy tesznek mintha az övék lenne az egyetlen elfogadható vélemény...

1. Én sehol nem állítottam, hogy a Lynx ne működne a hidegben. Annyit mondtam, hogy RM-től függetlenül még nem tesztelte senki jelenlegi tudásunk szerint. Mivel ilyen "csapatteszt" csak az Ausztráloknál folyik jelenleg, így hideg égövi teszt nem is várható egyelőre. Azon ne hőbörögjél már, amit nem is mondtam!
2. Lehet, hogy épület harcra jó a 50-es géppuska, de a 30mm-es még jobb - pláne ha drónok ellen is kell harcolni. Nem mindig lesz ott a Skyranger vagy mit fogunk ellenük rendszeresíteni. Például német Puma +75 fokot tud...
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Nemerson

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 905
123 285
113
Például német Puma +75 fokot tud...
Jó lesz az 60-nak is.

"The LANCE RC is a remote control, medium-calibre turret system on the cutting edge of modern military technology. Owing to its compact dimensions and low weight, it can be mounted on a variety of different platforms, including relatively lightweight wheeled vehicles. Moreover, the modular turret concept offers scope for growth throughout the product’s entire lifecycle. Even today, the basic version’s capabilities can be expanded in a number of ways: with a situational awareness system, for example, or an independent weapon station or additional commander’s sight for providing hunter-killer functionality. Importantly, the LANCE RC’s crew can reload without leaving the safety of the armoured fighting compartment. This feature is a direct response to experience gained during current deployed operations, as is the ability to fire the weapon in superelevation mode (60°)."
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
A faszt nem fogjuk huszár ne vidd a fanboykodást túlzásba. A konfig kb akkorra lesz végleges amire az itthoni gyártás megkezdődik.
Mit írtam? o_O
Hova csapatpróbázzunk? Csapatpróbázni a megrendelés előtt szokás. Mi rendszeresíteni fogjuk. Meg reklamálunk a RM-nál, ha valami nem smakkol, aztán az meg gariban javítja..
Ha elolvasod alaposan, akkor rájössz, hogy mit is akartam írni.

Csapatpróba (Evaluation test) : megrendelés előtt csinálják, hogy megnézzék, hogy a megrendelő kívánalmainak megfelel-e a jelölt típus.
Rendszerbe állító teszt (Acceptance test): leellenőrizzük, hogy a gyártó nem kamuzott-e a korábbi igéreteivel.

Különbség:
csapatpróba = döntéselőkészítő teszt
rendszerbe állító teszt = döntés/szállítás ellenőrző teszt

Nem mindegy a felelősség kérdése sem.
Csapatpróbán kiderült probléma meghíúsíthatja a megrendelést. Nincs kötbér!
A rendszerbe állítási teszt során kiderült probléma csak akkor hiúsítja meg a megrendelést/szállítást, ha az aláírt szerződésben lefektetett időn belül nem képes a gyártó a hibát orvosolni. Ellenkező esetben kötbér, és szerződéstől való elállás a következmény.

Hogy mi ezt miért így csináltuk? Háát mert "ég a talpunk alatt a talaj". Ez a módszer a szállító iránti nagy bizalmat feltételez, ugyanakkor nem vagyunk teljesen védtelenek a problémák ellen sem, cserébe viszont egy ilyen gyorsított eljárás egyéb területen fizetődhet ki (úgy mint a bevonásunk a gyártásba, Lynx gyár Egerszeg)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Jót tenne a Lynxnek, ha 30 mm-est 60 foknál magasabbra tudná emelni. Ez nem csak drónok ellen, de városi harcban is hasznos lenne...

Ahogy a Biblia írja: "Mint kutya az okádékához, úgy tér vissza a bolond a maga hülyeségéhez." Már régebben is mondtam, hogy én felraknék mindenre egy aknavetőt. Annak a szögemelkedésével nagyon nehéz versenyezni. :)

Oké, nem univerzális megoldás, de ha elindulnánk efelé, akkor nem csak egy integráció lehetne prioritás, de a drónok ellen is. A lövedék sebessége miatt nem biztos, hogy jó, de a kaliberrel nehéz lenne versenyezni. És ha az időzítős lőszert hozzá adjuk, az nem csak drón rajok közé pukkantásra lenne jó, hanem a gyalogságot is hatékonyabban pusztítaná. Fentről terítene be egy jókora területet. (Nem tudom, milyen futó fejlesztések vannak, de a kézi aknavető egyszemélyessé tételénél én nem ülnék a babérjaimon, hanem gondolkodnék ilyen plusz lehetőségek kutatásában is. A gyakorlati felhasználása meg ott lenne, hogy ha keringő lőszerek raja túlterheléses támadást próbálnának meg a csapatszállító ellen, akkor az ellen a lassabb de nagyobb hatókörrel rendelkező fegyver nem csak a szögemelkedése miatt van előnyben egy 12 milis hagyományos lőszerrel szemben, de a több repesz miatt is egy 30-assal szemben.)
 
  • Tetszik
Reactions: Király Fika

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 488
93 619
113
Mi ez az agresszív stílus?!?
Egyesek itt nem képesek személyeskedés és beszólogatás nélkül kommunikálni és úgy tesznek mintha az övék lenne az egyetlen elfogadható vélemény...

1. Én sehol nem állítottam, hogy a Lynx ne működne a hidegben. Annyit mondtam, hogy RM-től függetlenül még nem tesztelte senki jelenlegi tudásunk szerint. Mivel ilyen "csapatteszt" csak az Ausztráloknál folyik jelenleg, így hideg égövi teszt nem is várható egyelőre. Azon ne hőbörögjél már, amit nem is mondtam!
2. Lehet, hogy épület harcra jó a 50-es géppuska, de a 30mm-es még jobb - pláne ha drónok ellen is kell harcolni. Nem mindig lesz ott a Skyranger vagy mit fogunk ellenük rendszeresíteni. Például német Puma +75 fokot tud...
A csehek is tesztelik.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 983
23 035
113
1. Én sehol nem állítottam, hogy a Lynx ne működne a hidegben. Annyit mondtam, hogy RM-től függetlenül még nem tesztelte senki jelenlegi tudásunk szerint. Mivel ilyen "csapatteszt" csak az Ausztráloknál folyik jelenleg, így hideg égövi teszt nem is várható egyelőre.
Pontosan igy van,...de azért megpróbálom kielégiteni az izlelő bimbókat legalább grafikával:
3e3528b0763d50ada2432a653640d26f.jpg

1d50a2c001be0a2085d70a48c26e7749.jpg

54177324a7295c94b06889ef55edb498.jpg
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 968
38 243
113
A csapatlégvédelmi ernyő az mond neked valamit mint fogalom?
Mint írtam előfordulhat, hogy néha nem elérhető, mert pl. gyorsabban nyomulnak előre egyes alegységek.

Egyébként érdekes kérdés, hogy városi, magas házas környezetben mennyire működne csapatlégvédelmi ernyő (pl. Skyranger tornyos Lynx). A házak között kisebb drónok simán elrepkednek, a magas épületek (pl. 8-10 emeletes panel házak, amik elég jellemzők a környékünkön) viszont takarhatják a radar és infraképet az általában hátrébb lévő csapatlégvédelem elől.
Ilyenkor kifejezetten jó ha az IFV Lynx tud magasra lőni. A 30mm programozott lőszere könnyebben megbirkózik egy drónrajjal, mint a 12,7mm-es, aminek közvetlen találatot kell elérni.

Jó lesz az 60-nak is.

Igen, a 60 fok is már talán megtenné, de a jelenleg ismeretes 45 fok már egy meredekebb dombosabb terepen is hátrányt jelenthet földi célok ellen is. Az ősrégi BMP-2 gépágyúja 74 fokot tud - nagyon hasznosnak bizonyult Csecsenföldön a magas házak között vagy a afgán hegyekben. (A modrenebb BMP-3 fegyverzet 60 fokra emelhető és nagy versenytárs AS21 Redback is tudja a 60 fokot...)

A magyar Lynxek végső specifikációja nem ismert részleteiben, szóval remélem, hogy a megrendelésnél gondoltak erre és ezen a 45 fokon növelnek a végső nekünk szánt verzióban... :)
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 983
23 035
113
Vigh László FB poszt:
"A Zalaegerszegen mintegy 60 milliárd forintból épülő Lynx-üzem az új high-tech védelmi iparág megteremtésének egyik jelentős pillére.
️Az üzemben a világ legmodernebb páncélozott harcjárműveit gyártják majd 2023-tól. A fejlesztés a beszállítókat is beleértve akár félezer új munkahelyet hozhat létre a zalai térségben élők számára."
236176103_4326017027488375_1391335254183287369_n.jpg

234919667_4326017354155009_3380805336923120444_n.jpg

235392246_4326017637488314_5410685097529061618_n.jpg