Elvben képes rá: elég jó az optikája, van lézer távmérő szóval könnyen le lőheti a drónt ha(!) észreveszi. Ami probléma lehet:
1. Nehéz észlelni a drónokat hőkamerával, mert kicsi hőképük. "Sima" kamrável még nehezebb. Alacsonyan repülve könnyel elbújhatnak tereptárgyak mögé is. Azt tartanám jó ötletnek ha Lynxek a környező radaroktól (pl. Skyranger) kapnának automatikusan, az adatátviteli rendszeren keresztül "drón veszély" riasztást és cél információkat. (X mennyiségű drón közeledik felétek Y óránál Z magasságon)
Aztán vagy felveszik vele harcot vagy fedezékbe vonulnak esetleg ködbe burkolóznak, de ez egy elég fontos fejlesztés lenne minden harcjárművünk számára.
2. A drónok leszedésénél probléma lehet, hogy a Lynx lövege csak 45 fokig emelhető, vagyis kb. olyan magasságig tud lőni, mint amilyen messze a drón van. A 12,7mm-es géppuska MSSA-ban tud 60 fokot ha jól tudom, de azzal meg elég nehéz eltalálni egy drónt.
Szóval valszeg le tudja lőni, ha észreveszi...
Nagyon is működne a dolog.
De ha átnézel a bur rovatban,ott a TriAD rendszer,ami tulajdonképpen egy elfajzott Mongoose/Iron Fist rendszer+egy 30DEFA RCWS.(annyira,hogy a 40milis gránátvető csövek egy Mongoose-1/SAAB LEDS elfogótöltet torony lecserélt vetőcsövekkel.
Rádió iránymérő 10km-ről méri be a rádió irányitású dronokat,és csatlakoztatható hozzá zavaró-1. védelmi vonal.
2.vonal a radar,ami 3,5km-ről érzékel egy FVP mikrodront.A főfegyver 2-3km-ről elkezdheti a célleküzdést.Az átlag FVP dron berepülési magasságához ilyen távon bőven elegendő a főfegyver 45fokos vertikális kitérithetősége (hegyi és városi harchoz viszont ez már nem igazán elégséges....).A radar kiszolgálhatja egy Iron Fist(Mongoose-2)+ ha elkészül,akkor a Mongoose-3 igényeit is.(az APS elfogó töltetek is használhatók dronok ellen is,de érdemesebb tartalékolni őket IPTR elfogásra-de ha muszáj,akkor lehet)
3.vonal,többhullámsávos optikai érzékelők.Ezek időjárás függők (a dron is!).ideális esetben kb 1km-ig érzékelnek egy FVP dront (megfelelő kialakitással ,villanásbemérőként a gaz ellen fegyvereinek bemérésére is használható).A bemérési adatokat felhasználhatja a főfegyver,ert ilyen távrol még a nem éppen légvédelmi reagálásra tervett torony is elég gyors mozgatású a lassú dron követéséhez.
De megfontolandó a pk RCWS fegyverzetének cseréje vagy kiegészitése. is.
4.vonal,hangérzékelő.Kb 0,5km távig alkalmazható a dronok működési hangjának iránymérésére (persze ez erősen függ a dron hangjától,és a környezet aktuális hangviszonyaitol).Másodállásban a rendszer lövéshang bemérésre is alkalmas.
Ezen a távon beléphet a pk RCWS kiegészitve,vagy kicserélve az ngp-t egy ABM képes 40milis AGV-re.(ajánlatom továbbra is a Denel Y3,mert az az egyetlen kéthevederes agv.Ha megjelenik a piacon másik tipus,akkor lehet őket versenyeztetni-de egyenlőre,ha búúúúr is,csak ez van ilyen.Előnye,hogy a két hevedert különféle lőszerekkel lehet tölteni,és igény szerint heveder csere nélkül gyorsan váltani a löszertipusok között.).AGVt érdemesebb egy 7,62 gp-val párositani,mint ngp-val,hogy a pk RCWS ne nehezűljön el tulságosan.A gp 300 méter alatt szintén alkalmas lehet FVP dronok lelövésére.
500 méter körül belépnek a TriAD tornyok 40milis vetőcsövei is programozott gránáttal.
5.védelmi vonal.TriAD tornyok vetőcsövei kötegelt nyillövedékkel,vagy sörétszelencés/kartács löszerrel töltve kb 100méterig alkalmas a mikrodronok lelövésére.(Y3 agv kéthevederes ugyebár.Megvan a lehetőség rá,hogy az egyik heveder szintén kartácslőszeres legyen a közelvédelemhez-mikrodrónok mellet az ilyen közelségbe került ellenséges gyalogság se éppen örülne a zárótüzének....)
6.védelmi vonal-az RM csempe simán le tudja csapni a hatókörébe kerülő dronokat.Ez csak vezérlési algoritmus fejlesztést igényel.
Opcionális lehetőségek
A-MUSS ködfögünye,és annak takarásában menekülés
B-lézeres vakitása a dron optikájának.Bár a mondás azt tartja,hogy vak tyúk is talál szemet,azért egy kiégetett optikájú vak dron találati esélye alighanem a bányászbéke ülepének szintje alá csúszik-legalábis csekélyke kamionsofőri tudásom szerint.(Iron Fist promofilmjein szerepel a lézeres vakitó rendszer,optikai önvezérlő/távvezérelt ATGM-ek ellen is használható.Egyébként nem csak a dronok,hanem az adatátviteli rendszerrel rendelkező IPTR-kat is érzékeli a rádióbemérő,és megfelelő zavaróval azok adatkapcsolata is zavarható)
C-TriAD tornya egy APS toronybol lett kikalapálva.Lehetőség van az Iron Fist/Mongoose-2 vetőcsövek és a 40milis dronelháritó vetőcsövek kombinálására.Egyébként a lézeres vakitó is a toronyra kerülhet-ha egyszer végre valaki megrendeli......
Egy érdekesség,ami végül nem vált be.Alakmásitó habvető,amit az eszement burok a Mongoose rendszer részeként kitaláltak.A habvető pár sec alatt az alakfelismerő szoftvereknek felismerhetetlenné teszik a járművet.A hab fél perc után elfolyósodik,és egyszerűen lefolyik a járműröl.Ez az önvezérlő ATGM-k ellen elég,de a dronok megvárhatják,mig lecsöpög a hab.És az elfolyosodó hab 5+ percre is elhomályosithatta az optikákat.Ami egy dinamikusabb harchelyzetben nem éppen elönyös.....
És az RM csempe utolsó mendékén túl a Iron Fist/Mongoose elfogók is használhatók dronelháritásra is-de csak végszükség esetén.Mert a dronokat többféleképpen le lehet kapni,de a gyors IPTR-k elháritására már jóval kevesebbeszköz van-és azért ugyan most a dronok kötik le a figyelmetek,de azért azok a rakéták közben nem vonultak nyugdijba....
És végül,ott van magának a harcjárműnek,a Lynxnek (vagy akármelyik korszerű harcjármű) páncélteste.
ÉÉÉÉs még mindig van olyan,amivel bőviteni lehet a védelmet.........majd ha elkészül.