[HUN] Lánctalpas gyalogsági harcjárművek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 761
77 840
113
Ritkán értünk egyet, de ebben alapvetően igazad van szerintem.
A Lynxet még egy félszemű szomáliai kalóz is eltalálja RPG-vel, mert akkora batár.
Cserébe rohadt kényelmes (mondjuk a BTR-hez képest) csak éppen ez békeidős pozitív dolog.
Háborúban annyira nem chill ha te vagy a környéken a legnagyobb céltábla.
És mivel nagy a felülete, így érdemben a páncélzata nem fejleszthető, hiszen hatalmas tömegnövekedéssel járna.
Én úgy gondolom, hogy a BMP-1/2 ma már túl kicsi, mert jelentősen nőtt az emberek átlagmagassága.
A Lynx meg túl nagy valódi háborús felhasználásra.
Én jelenleg az ideális méretet a CV90 méretében látom.
A páncélzatnál meg minimum szemből a 40 mm-s Bofors és az 57 mm-s orosz ellen kell páncélozni őket.
Kumulatív fegyverek és drónok ellen meg ERA kell és APS. Máshogy nem megy.
Az ugye feltűnt, hogy tele van rakva APS-el? És pont háborúban lényeg a nagy hely, hisz ugyanolyan harcképesen szállsz ki belőle néhány óra zötykölődés után is mint amikor beültél, ne adj isten pihenni is tudsz benen menet közben, elfér benne a cucc így olyan dolgokat is képes vagy végrehelytani ami egy BTR-ben vagy BMP-ben álomvilág kategória. Befér hordágyastól egy sebesült, így nem kell a sebesültkihordóra várni, ha úgy alakul és még sorolhatnám. 2024-ben pedig ne abból induljunk már ki, hogy milyen könnyű valamit eltlálni irányítatlan manuális irányzású páncéltörő eszközzel, hisz az oroszokat sem ilyenekkel mészárolták halomra 2022-ben. Tudod nem véletlen, hogy még az oroszok sem kis szarokat terveztettek maguknak amíg volt pénzük új járművekre,
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 521
55 864
113
Az ugye feltűnt, hogy tele van rakva APS-el?

A szarshildre gondolsz? o_O
Felülről támadó dróntól, rakétától megvéd?
Csak mert én az építési módjából fakadó elvi akadályt látok ez ügyben.
Hátulra került belőle? Elől van? Mert ha csak az oldalára futotta akkor megint adva van a szarnak egy pofon.

2024-ben pedig ne abból induljunk már ki, hogy milyen könnyű valamit eltlálni irányítatlan manuális irányzású páncéltörő eszközzel, hisz az oroszokat sem ilyenekkel mészárolták halomra 2022-ben. Tudod nem véletlen, hogy még az oroszok sem kis szarokat terveztettek maguknak amíg volt pénzük új járművekre,

Azért N+1 videót láttunk ahol az orosz gyártású járművek mellet bizony elzúgtak RPG-k és ATGM-ek is. Pont azért mert kicsik.
Gépágyúknak szintén van szórásképe, nem mindegy mekkora célra lősz.
E mellet a jármű súlyát és páncélozhatóságát is erősen befolyásolja a méret. Ahogyan a rejthetőségét is.

És pont háborúban lényeg a nagy hely, hisz ugyanolyan harcképesen szállsz ki belőle néhány óra zötykölődés után is mint amikor beültél, ne adj isten pihenni is tudsz benen menet közben, elfér benne a cucc így olyan dolgokat is képes vagy végrehelytani ami egy BTR-ben vagy BMP-ben álomvilág kategória.

A wellnesközpont meg a harcjármű nem ugyan az.
Én értem, hogy afgánban rohad kényelmes lett volna a Lynxel gurulgatni, de legyünk őszinték.
Ici pici Magyarországon te hány órát gurulsz a frontvonalig? o_O
A mostani háborúban is próbálják 1 órányi távra tartani a technikájukat harcba lépés előtt. Nem Sopronból mész egyből a nyírségbe, saját lábon a csodavassal. :)
E mellet még mindig a CV90-hez mérjük a használhatóságát, nem a BMP-1-hez amit már meghaladt az idő.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 523
5 122
113
A wellnesközpont meg a harcjármű nem ugyan az.
Én értem, hogy afgánban rohad kényelmes lett volna a Lynxel gurulgatni, de legyünk őszinték.
Ici pici Magyarországon te hány órát gurulsz a frontvonalig? o_O
A mostani háborúban is próbálják 1 órányi távra tartani a technikájukat harcba lépés előtt. Nem Sopronból mész egyből a nyírségbe, saját lábon a csodavassal. :)
E mellet még mindig a CV90-hez mérjük a használhatóságát, nem a BMP-1-hez amit már meghaladt az idő.
Ültél te a BMP deszantterében néhány órát úgy, hogy közben mozgott? Szerintem nem. Akkor tudnád hogy az első néhány ilyen alkalommal majdnem minden gépben volt valaki, aki hányt. Utána meg a tömény hányás szagtól már az is rosszul volt, akinek addig nem volt baja. Pedig mi még a 120-as Skodához meg Trabanthoz voltunk szokva. :) Szerinted mennyi a harcértéke annak, aki egy kiadós rosszullét után száll ki a gépből? Szóval az ergonómia bizony nagyon fontos.

Egyébként ha biztonságos távolságból indulsz harcba, akkor simán 2 - 3 óra mire odaérsz. Harc helyzetben nem nyílegyenesen mész a főúton.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 521
55 864
113
Ültél te a BMP deszantterében néhány órát úgy, hogy közben mozgott?

Még mindig a CV90-hez mérünk, de ugye akkor nem lehetne károgni. Olyan 20 szor lett leírva, hogy meghaladta az idő a BMP-1 méretét.

Van egyébként, ezt elkönyvelem direkt hülye kérdésnek.

Én nem látom elől. De lehet azóta van. Meg tudod mutatni?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 521
55 864
113
Jah, azóta lett elől is:
iu

És ez lefelé vagy fölfelé működik? Nekem a fölfele tűnik reálisnak.
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and Ocses

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 521
55 864
113
Azóta? Az első példány óta ott van.. az van a képen.

Azért én rengeteg Lynxes képet láttam nélküle. Direkt kerestem egy magyar Lynxes képet azon ott van.
E mellet még áll a kérdés, hogy csak a felső ívre dolgozik-e. Mert nekem úgy tűnik.
Ha meg ez a helyzet, akkor az alsó felületnek nincs APS-e.
Ahogyan felülről is támadható a jármű, első ránézésre.
Nagy elemszámot használ a rendszer, de bőven vannak holtterei.
Keményhéjas kumulatív ellen volt már tesztelve? Mondjuk BK-14/18 ellen?
Mert amit én nyílvánosan láttam ott a műanyag RPG-vel elbírt.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 480
121 131
113
Azért én rengeteg Lynxes képet láttam nélküle. Direkt kerestem egy magyar Lynxes képet azon ott van.
E mellet még áll a kérdés, hogy csak a felső ívre dolgozik-e. Mert nekem úgy tűnik.
Ha meg ez a helyzet, akkor az alsó felületnek nincs APS-e.
Ahogyan felülről is támadható a jármű, első ránézésre.
Nagy elemszámot használ a rendszer, de bőven vannak holtterei.
Keményhéjas kumulatív ellen volt már tesztelve? Mondjuk BK-14/18 ellen?
Mert amit én nyílvánosan láttam ott a műanyag RPG-vel elbírt.
Mivel felhő alapon működik nagy területen teríti cuccot a jármű elé így lefelé is felfelé is kerül, ez az előnye, hogy nem fémport tol és nem golyókat.
Mondjuk nem tudom, hogy a széleken hogy csökken a hatékonysága a cuccnak.
Nem láthattál nélküle mert olyan gép nem volt amin ne lennének fent az üres kazetták elől.
Olyat láthatták, hogy a hátsó spoilert leszedték kiképzés részeként.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 654
46 783
113
Ültél te a BMP deszantterében néhány órát úgy, hogy közben mozgott? Szerintem nem. Akkor tudnád hogy az első néhány ilyen alkalommal majdnem minden gépben volt valaki, aki hányt. Utána meg a tömény hányás szagtól már az is rosszul volt, akinek addig nem volt baja. Pedig mi még a 120-as Skodához meg Trabanthoz voltunk szokva. :) Szerinted mennyi a harcértéke annak, aki egy kiadós rosszullét után száll ki a gépből? Szóval az ergonómia bizony nagyon fontos.

Egyébként ha biztonságos távolságból indulsz harcba, akkor simán 2 - 3 óra mire odaérsz. Harc helyzetben nem nyílegyenesen mész a főúton.
Jelentem ez az érzés elég elterjedt minden harcjárműben terepen.
BTR-ben is! Ezt annak írom, akivel erről privátban értekeztünk. :cool:
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Rferi66

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 521
55 864
113
Mivel felhő alapon működik nagy területen teríti cuccot a jármű elé így lefelé is felfelé is kerül, ez az előnye, hogy nem fémport tol és nem golyókat.

Én úgy látom, hogy egy adott irányszögben működik. Persze van egy lökéshullám kiterjedése , de az korlátos.
RPG vékony műanyag héját talán szélesebb tartományban is bezúzza. Keményebb tárgyak esetén...

Mondjuk nem tudom, hogy a széleken hogy csökken a hatékonysága a cuccnak.

Megpróbáltam bejelölni az irányokat:
01cedef766af91c82a0bbffa435deff2.jpg

1. A jobb felső sarokban Javelin vagy drón érkezik. 30 foknál magasabb beesési szögnél , hogy állítja meg a rendszer?
Még az érzékelők is lefele néznek, meg szerintem a töltet is.
2. Sarok pontot érő támadás. Mivel reagál rá?
3. A páncélteknő alsó ívét érő támadás. Ilyenkor mi történik?
És továbbra is adott a kérdés. Keményhéjas kumulatív töltetekkel mit kezd a rendszer? Pl. BK14/18?

Ez a kép helytálló?
iu
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 480
121 131
113

Én úgy látom, hogy egy adott irányszögben működik. Persze van egy lökéshullám kiterjedése , de az korlátos.
RPG vékony műanyag héját talán szélesebb tartományban is bezúzza. Keményebb tárgyak esetén...



Megpróbáltam bejelölni az irányokat:
01cedef766af91c82a0bbffa435deff2.jpg

1. A jobb felső sarokban Javelin vagy drón érkezik. 30 foknál magasabb beesési szögnél , hogy állítja meg a rendszer?
Még az érzékelők is lefele néznek, meg szerintem a töltet is.
2. Sarok pontot érő támadás. Mivel reagál rá?
3. A páncélteknő alsó ívét érő támadás. Ilyenkor mi történik?
És továbbra is adott a kérdés. Keményhéjas kumulatív töltetekkel mit kezd a rendszer? Pl. BK14/18?

Ez a kép helytálló?
iu
Azt tudom, hogy hagyományos ATGM-et már lekapja a teszteken de a kemény tölteteket passzolom.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 521
55 864
113
De ez nem is magyar...

Nem is mondtam róla, hogy az. Le is írtam, hogy nem emlékeztem arra, hogy van elől is APS.
Nekem főleg a képen is látott példányok maradtak meg.
Ennek gondolom az is oka, hogy kb. fél évente nézem meg a típust, akkor is kemény 5 percre.
Kiderült, hogy van elől és hátul is APS, csak más beépítésben mint oldalt. Szóval ez a kérdés tisztázva lett.
Ami nem arról posztoltam.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 251
67 219
113
Nem is mondtam róla, hogy az. Le is írtam, hogy nem emlékeztem arra, hogy van elől is APS.
Nekem főleg a képen is látott példányok maradtak meg.
Ennek gondolom az is oka, hogy kb. fél évente nézem meg a típust, akkor is kemény 5 percre.
Kiderült, hogy van elől és hátul is APS, csak más beépítésben mint oldalt. Szóval ez a kérdés tisztázva lett.
Ami nem arról posztoltam.
Mindenkinek egyértelmű volt, aki egy kicsit is nyomon követte hazánk ifv programját, hogy elöl, fel és le ott az APS, hátul szpoiler szerűen ott az APS.

Semmi jelentősége annak, hogy beraksz egy képet egy KF-31-ről nélküle. A döntéshozók, ezt pedig bárhogy is nézzük a haderőfejlesztést, ez egy jó pont, rendeltek a gépekre APS-t.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 521
55 864
113
Mindenkinek egyértelmű volt, aki egy kicsit is nyomon követte hazánk ifv programját, hogy elöl, fel és le ott az APS, hátul szpoiler szerűen ott az APS.

Semmi jelentősége annak, hogy beraksz egy képet egy KF-31-ről nélküle. A döntéshozók, ezt pedig bárhogy is nézzük a haderőfrjlesztést, rendeltek a gépekre APS-t.

Ettől még az 1533-as hozzászólásomban a kérdéseim validak.
Egyikre kaptam választ.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 480
121 131
113
Pl.:
iu

Én ezen nem látom. A magyaron lehet kezdetek óta ott volt, de én nem emlékeztem rá.
Ez a KF-31 techdemó (marder evo) nincs is rajta semmilyen APS...
A sarkokat tudom, hogy fogva vannak körben 360 fokos a lefedettség vízszintben, a mellső töltet teljes fronton fed a felhővel.
Egy bizonyos szögig a szögben érkezőkig jó, de hogy mi a pontos szög ne kérdezd.