[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 375
55 052
113
Emel-nek

Szerintem a légi erőre és az SAM rendszerekre együtt van szükség.
Az esetleges 48 db román F-16-ost nem tudja ellensúlyozni az, hogy veszünk még 4-6 db Gripent...
A SAM rendszer védelemre való, az általam írt 2-3 üteg Aster-30 pedig óriási területet képes lefedni. Ráadásul ezek mobil rendszerek , könnyen telepíthetőek. Egy ilyen rendszer elméleti lőtávolsága 100-120 km, amit a domborzat valamelyest képes korlátozni.
3 üteggel, szerintem elég jól lefedhető lenne az ország, és bármely légierő számára kockázat lenne így az országunk megtámadása.
A Gripen továbbra is az első vonal lenne, de önmagukban szerintem nem tudnák ellátni a feladatukat egy ilyen létszámfölényes légierő ellen.
A költségek terén nincs pontos adatom, de 3 üteg Aster rendszer kb. 1 milliárd Euró lenne.
Ez kb. annyi, mint 14 db Gripen C, fegyverzettel és minden egyébbel együtt.
Én jobbnak gondolom a 14 db Gripen C+3 üteg Aster felállást, mint a 14+14 db Gripen C-t, abban az esetben ha 48 db román F-16 az ellenség. Valószínűleg üzemeltetni is olcsóbb az SAM-s elméleti opciót.
Ez pedig egy érdekes írás:
https://corporalfrisk.wordpress.com/2014/11/23/a-ground-based-air-defence-system-for-finland/
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Emel-nek

Szerintem a légi erőre és az SAM rendszerekre együtt van szükség.
Az esetleges 48 db román F-16-ost nem tudja ellensúlyozni az, hogy veszünk még 4-6 db Gripent...
A SAM rendszer védelemre való, az általam írt 2-3 üteg Aster-30 pedig óriási területet képes lefedni. Ráadásul ezek mobil rendszerek , könnyen telepíthetőek. Egy ilyen rendszer elméleti lőtávolsága 100-120 km, amit a domborzat valamelyest képes korlátozni.
3 üteggel, szerintem elég jól lefedhető lenne az ország, és bármely légierő számára kockázat lenne így az országunk megtámadása.
A Gripen továbbra is az első vonal lenne, de önmagukban szerintem nem tudnák ellátni a feladatukat egy ilyen létszámfölényes légierő ellen.
A költségek terén nincs pontos adatom, de 3 üteg Aster rendszer kb. 1 milliárd Euró lenne.
Ez kb. annyi, mint 14 db Gripen C, fegyverzettel és minden egyébbel együtt.
Én jobbnak gondolom a 14 db Gripen C+3 üteg Aster felállást, mint a 14+14 db Gripen C-t, abban az esetben ha 48 db román F-16 az ellenség. Valószínűleg üzemeltetni is olcsóbb az SAM-s elméleti opciót.
Ez pedig egy érdekes írás:
https://corporalfrisk.wordpress.com/2014/11/23/a-ground-based-air-defence-system-for-finland/

Az elsőben igazad van, mindkét rendszerre szükség van.
A másik: kevés a 14 Griff, mert ez a mennyiség csak a honi légtér-védelemre elég - békeidőben. A döntéskor erre is lett betervezve, nem véletlen, hogy az eredeti koncepció egyfeladatos elfogóvadászról szólt. Ráadásul ebben igaza is volt Orbánnak, nem a fegyveres erők legdrágábban fenntartható fegyvernemét kell külföldi kiküldetésre felajánlani, de a módosított többfeladatú gépekről szóló döntés után már nem volt visszaút, be kellett vállalni mást is, aztán csak késés, kapkodás lett belőle és teljesítetlen ígéretek meg veszteségek. Ha már botor módon bevállaltuk az EU V4BG csapásmérést is, akkor előbb-utóbb rá fogunk kényszerülni a repült órák növelésére és bővebb külföldi szerepvállalásra is, ez pedig szerintem ki fogja kényszeríteni a gépszám és a hozzá tartozó létszám bővítését - kerül amibe kerül. Viszont erre szerintem csak a helikopter-hiány megoldása és a pár évet talán még kihúzó KUB légvédelmi rakéták lecserélése után kerülhet sor. És akkor még mindig nincs komoly tüzérsége a MH-nek, harckocsi alig, harcoló létszám kevesebb mint a kiszolgáló, és még sorolhatnám mi hiányzik egy ütőképes fegyveres erőhöz. Kérdés, ezekből mire lesz pénz, mire akarat és mi az ami csak kívánságműsor marad....
A 48 román F-16 meg olyan esetleges, mint az én lottó ötösöm, szóval azzal majd TALÁN akkor kell számolni, ha részükről megszületett a döntés. Nem az óhaj a gépekre, hanem a pénz átutalásáról a vételre, és ég utána is évekbe telik, amíg hadrendbe tudják állítani.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 375
55 052
113
emel

Jól látod, bár én a Gripen létszámhoz nem nyúlnék. Így is sokba van az nekünk nagyrészt kihasználatlan képességekkel, és így is keveset repülnek. Nem hiszem, hogy a több géphez tudnánk több repórát biztosítani, ehhez komoly anyagi befektetés kellene amely más honnan vinné a pénzt.

A KUB-ok helyet én örülnék egy Aster-15/30-nak. Ha más nem 1 ütegnek. Legalább annyi legyen.
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem a légi erőre és az SAM rendszerekre együtt van szükség.
Az esetleges 48 db román F-16-ost nem tudja ellensúlyozni az, hogy veszünk még 4-6 db Gripent...
Elnézést a tolakodásért, de a 48 db-os mennyiséget melyik igen félreinformált oldal hozta le? 12 gépről van szó tudomásom szerint...

Első kérdésem az lenne, hogy egyáltalán honnan a francból akasztanának le 48 db F-16AM/BM MLU gépet...? Nincs is annyi felesleges összesen Európában nemhogy a portugáloknak, akiktől veszik...

Azért adjunk már magunkra annyit, hogy két perc keresést rászánunk erre...

Egy ilyen rendszer elméleti lőtávolsága 100-120 km, amit a domborzat valamelyest képes korlátozni.
Nem valamelyest, hanem elég komolyan. Az nagyon szép elmélet, hogy fejben felrakod egy hegycsúcsra, csak a legtöbb hegycsúcsra nem vezet semmiféle út...


3 üteggel, szerintem elég jól lefedhető lenne az ország, és bármely légierő számára kockázat lenne így az országunk megtámadása.
Egész országok lefedő SAM HMZ még a hidegháború alatt is olyan országok privilégiuma volt, amik kicsit, pl. Izrael vagy mondjuk Hollandia a Patriot beszerzés után. Felesleges ilyenről álmodozni. Az elképzelt 48 db gép ellen meg inkább koncentrálni kellene a tűzerőt oda, ahova fontos és nem szétszórni...
 
M

molnibalage

Guest
A KUB-ok helyet én örülnék egy Aster-15/30-nak. Ha más nem 1 ütegnek. Legalább annyi legyen.
A NASAMS jobb lenne, mert legalább ugyanazt a rakétát használja, mint a Gripen. Fajlagosan olcsóbban fedné le a területet bár némileg alacsonyabb rakéta mennyiséggel, ha jól emlékszem egy fejszámolásomra.
 
M

molnibalage

Guest
Eddig 12 gépről van szó, a többi kb. csak terv és fantázia. Pénz sehol nincs hozzá. Az első 12 gépet sem sikerült elsőre kifizetni... Az, hogy további 12 db gépre van szándék az egy dolog. A 2025-ös évekre beszerzendő új gépek meg kb. a sci-fi világát jelzik, mert akkor sanszosan nem is lesz F-16 gyártósor, de oda se neki...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 375
55 052
113
molnibalage

Nem szeretek nyelvészkedni, meg este is van, de a magyar nyelv szépsége, hogy árnyalt.
A 48 db F-16 előtt szerepel nálam az <b>esetleges</b> szó. Jelentése számodra is ismert szerintem.

A SAM lőtávolságnál a <b>valamelyest</b> azért használtam, mert nem mindegy, hogy az alföld közepén áll a cucc, vagy a dunántúli dombságon valahol. Senki nem rakta föl fejben semmi féle hegycsúcsra. Illetve nem mindegy, hogy milyen magasan közelednek az ellenséges gépek.

A NASAMS akkor lenne jobb, mint az Aster ha több üteget vennénk a NASAMS-ból. Amúgy mindkét rendszert arany árban mérik ha a teljes rendszer árát nézzük, viszont még így is ár/érték arányosak.
 
M

molnibalage

Guest
A NASAMS annyi indítóból áll, amennyit veszel hozzá. Nem értelmezhető az üteg úgy istenigazából. Van radar és optikai keresővel bíró jármű, van a vezérlő és vannak indítók.

346 millió EUR-ért nézd meg, hogy a finnek mit vettek és ennek fényében vizsgáljuk meg a kijelentésedet az árra. Ezt fejből én sem tudom, de így fejből valahol egy tucat körüli indító volt és rakéták szép számmal. A fővárost és környékét elég szépen lefedik.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 906
8 212
113
12 db. Román F-16 után még 12 db-t szereznek be. Elég sok C/D áll az AMARC-on, illetve vonnak ki majd az F-35 rendszerbe állításával. Az első 12-ből 9 volt portugál, a többi reaktívált amerikai. Más: igaza volt, Orbánnak, hogy egyfeladatos gépet szerzett be? Bocsi faszság. A Nemzetbiztonsági kabinet Nato komp multirole gépet határozott meg, nem véletlenül. egyrészt a saját légirendészeti és légvédelmi feladatok mellett koalíciós feladatokkal (nem véletlenül volt 24 gép amit aztán Pintér belügyminiszter anulált - nem kell nektek 24, elég lesz 14 - ez mondta egy NB ülésen Szabó HM miniszterek és ez lett.. Szóval a L-L feladatok mellett a saját földi egységek támogatása is cél volt. Másik tévelygés, hogy MI vagyunk a NATO, és nem a NATO véd meg. Akinek erős légiereje van annak azzal egyenértékű az érdekérvényesítő képessége. Ha már a szövetség tagjai vagyunk akkor 1géppár (tarcsival 4 gép) koalíciós műveletekben részvételét illik garantálni (ahogy a hasonló gazdasággal rendelkező portugálok). Az egyfeladatos gépnek ott lett volna a 29-es moderinzálva. Egyébként a Hadtudományi Társaság előadása éppen erről szólt pénteken. Ott voltak döntéselőkészítők. Pld. Sz-300 is meg volt rendelve, de Horn visszamondta, tehát nem igaz, hogy csak 29-es és szu-27 volt amit vehettünk volna, csak az, hogy az oroszok először saját igényüket elégíttették ki, és mi a csehekkel-szlovákokkal-bolgárokkal kb. 2002 környékén kaptunk volna lérakot. (egyébként a szlovákok akartak egy második osztályt is Sz-300PMU-ból, de az oroszok nem akartak szállítani később.
Szóval a hazai gazdasági teljesítmény bőven fedezné ennél komolyabb haderő fenntartását, még egy század Gripennel, egy század szállítókopterrel, a pctörő komplexumok lecserlésével pld. Carl Gustavra, Javelinre, és egy osztály önjáró tüzérségre, lokátorral stb. sőt talán egy dandárnak a BTR80-asait is komolyabb PSZH-ra cserélve. Itt csak a politikai akarat hiányzik, nem a pénz. Különösen, hogy a tech eszközök nagy részét részletekben lehet fizetni.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 906
8 212
113
Még annyi, amikor NATO tagok lettünk az Atlanti tömb nem határozta meg, az orosz relációjú légierő cseréjét, sőt azt mondták, hogy szállító repülőgép és helikopter kapacitás kell a NATO-nak, + tankerek. Harcászati gép van elég. Elképzelések szerint a kelet-európai légirendészeti feladatokat simán el tudta volna látni a német, olasz, holland stb. légierő rotációs rendszerben, és mi adtunk volna koalicióba szállítókat, tankereket, ahogy Luxemburg az AWACS gépeket. De nekünk nemzeti öntudatból le kellett cserélni nyugati gépre a MIG-eket (meg lobbypénzért, mert akkor még egy ilyen beszerzés viszonylag minimális kenőpénze is jól jött a politikai pártoknak és holdudvarnak. Ma már ez piti összeg a stadion és építési projekteken és a közösségi közlekedésen nagyságrenddel többet és szinte folyamatosan lehet lopni (a beton és a szögvas nem beszél..) Vadászgépet viszont kell tartani, mivel a Chicagói egyezményt ratifikáltuk.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 906
8 212
113
Nem értem minek kéne Románia ellen készülni. Még mindig vannak paranoiások. Nem elég, hogy a az EU és a NATO tagjai vagyunk és 1000 szállal kötődik a kereskedelem, a kultúra és a kisebbségek. Én évente többször járok a román légierőnél, és nyoma sincs a magyarok elleni készülődésnek,sőt kiemelik, hogy szövetségesek vagyunk. Aranyosgyéresen több magyar van mint román, mintha otthon lennél.. Ezeket a turbomagyar marhaságokat le kéne már vetni, 2016 van. Magyarország (EU) határai a fekete-tengertől az Atlantiig terjednek meg az Baltitól a földköziig. Ott élsz, tanulsz, dolgozol ahol akarsz, és nyelvében kultúrájában él a nemzet. Márpedig az interneten közösségi hálókon stb. minden elérhető...
Még jó, hogy a katonák nem ennyire ***. Anno Für Lajos, mint MDF vezetőcske bement Kárpáti Ferenchez, aki a román forradalom idején a honvédség pk-ja volt, hogy nyissák ki a fegyverraktárakat, mert itt az idő erdély visszafoglalására... voltak és vannak marhák..
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 375
55 052
113
molnibalage

<i>"346 millió EUR-ért nézd meg, hogy a finnek mit vettek és ennek fényében vizsgáljuk meg a kijelentésedet az árra."</i>

Ennyi pénzbe kerül kb. 1 üteg Sz-300/Patriot/Aster. Ezek mind nagyobb hatótávolságú rendszerek, mint a NASAMS, korlátozott anti ballisztikus rakéta képességekkel. Ha innen nézzük nem olcsó a NASAMS.
De ugye nem mindegy ki mire akar használni egy rendszert.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 375
55 052
113
kelepisti , molnibalage

<i>"Nem értem minek kéne Románia ellen készülni."</i>

Nem akarok senkit sem elkeseríteni, de a világtörténelem során a háborúk az esetek kb. 99%-ában szomszédos országokkal szemben törtek ki. Épp ezért ilyen konvencionális háborúra kell fölkészíteni egy hadsereget.
És ezen Kelepisti internacionalista világszemlélete sem változtat....
 
M

molnibalage

Guest
molnibalage

<i>"346 millió EUR-ért nézd meg, hogy a finnek mit vettek és ennek fényében vizsgáljuk meg a kijelentésedet az árra."</i>

Ennyi pénzbe kerül kb. 1 üteg Sz-300/Patriot/Aster. Ezek mind nagyobb hatótávolságú rendszerek, mint a NASAMS, korlátozott anti ballisztikus rakéta képességekkel. Ha innen nézzük nem olcsó a NASAMS.
De ugye nem mindegy ki mire akar használni egy rendszert.
Flip, a rakéták száma mennyi? Ezért kellene kideríteni, hogy a 346 millióba mennyi eszköz és support van benne.

A fenti Sz-300/Patriot/Asternél ez a rendszer rakétákkal? Mert a Patriotnál olyan rakéta ár van, ahogy tutira anélkül van.

Melyik Patriot és melyik Sz-300 és hány indítóval? Mert ezek is skálázhatóak tudtommal.

Ez így értelmezhetetlen és nem tudom, hogy a referenciád hol van ehhez. Az Sz-300-nál nem ütegről, hanem osztályról beszélnük.

Ez egy fullos Sz-300PMU osztály, a kép Hpasp-tól van.
na321tp622xifpytw27p.png

Az Sz-400 esetén asszem még több indító lehetséges már egy osztálynál.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 375
55 052
113
Molni

Itt van egy 2009-s ár az Sz-300-hoz:
http://www.pravdareport.com/russia/politics/13-03-2009/107234-russia_kazakhstan-0/

Itt még egy teljesen más összeggel:
http://freebeacon.com/national-security/iran-to-buy-s-300-missile-systems-from-russia-for-900-million/

Még egy ár:
<i>"Iran signed a contract with Russia to buy five S-300 systems for $800 million in 2007, but in 2010 then-President Dmitry Medvedev decided to freeze delivery as a sign of good will toward the West."</i>

http://www.themoscowtimes.com/business/article/how-much-power-will-russia-s-s-300-missile-defense-systems-give-iran/519110.html

Patriot Pac3 árak:
http://militaryedge.org/armaments/mim-104-patriot-pac-3/


Én még életemben nem láttam két egyforma árat modern SAM rendszerek esetén. Ezért is írtam, hogy kb. 300 millió dollár körül van egy üteg amiben értelemszerűen a rakéták ára is benne kell, hogy legyen.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
kelepisti , molnibalage

<i>"Nem értem minek kéne Románia ellen készülni."</i>

Nem akarok senkit sem elkeseríteni, de a világtörténelem során a háborúk az esetek kb. 99%-ában szomszédos országokkal szemben törtek ki.

A világtörténelemben ez lehet, hogy így volt - egy ideig, a gépesített háborúk kora óta (nagyjából a XIX.- XX. század fordulójától) már nem így van, egyre kevésbé jellemző. Az USA nem volt szomszédos se Spanyolországgal, se Japánnal, Anglia se Japánnal, Törökországgal vagy Németországgal vagy Argentínával, Olaszország se Angliával, Etiópiával, Albániával vagy Görögországgal, Németország se a Szovjetúnióval, vagy az USA-val, mi sem az USA-val, az USA se Koreával, Vietnammal, Grenadával vagy Irakkal, Franciaország se Vietnammal se Algériával. Nagyon sokáig lehetne sorolni azokat a modern háborúkat, ahol nem voltak szomszédok a hadban álló felek, csak egyikük megteremtette a háborúhoz vezető körülményeket - akár a köztük lévő országok elfoglalásával is.
 
M

molnibalage

Guest
Sz-300 típus megjelölés Iránnál van, de a Sz-300VM a teljesen más, mint a PVO Sz-300 változatok, ezért nem referencia. A VM-et nem is ismerem.

A 300 millióban biztosan nincs benne a rakéta ára Patriotnál. A rakéta átépítés MIM-104D és E-re meglevő rakétából volt darabonként valami 1,5 millió USD. Brutális. Az új rakéta kb. 3-szor ennyibe kerül. (Ez a Patriot GEM). Még a PAC-2-nél is csak egyszeri rakéta javadalmazás Asszem 8 vagy 12 db indító van egy Patriot osztálynál. Ez 32-48 db rakéta. Ha jú rakétát veszel akkor elég húzós...

A NASAMS túlélőképessége és rejtve üzemeltethetőség magasabb lenne hazai viszonyok között bár ez attól is függ, hogy milyen SEAD képességgel rendelkező ellenfelet képzelünk el.

Patriotot és Sz-300 nagyságrendű légvédelmi rendszereket nem Magyarország méretű és gazdasági potenciállal bíró országok használnak... A finnek is a NASAMS-ra szavaztak a Patriot és Sz-300 helyett annak bizonyos képességbeli hátrányai ellenére. Nekünk az Sz-300 és Patriot képességei totál overkillek (ABM képessége semmi szükség) viszont ezeket is ki kell fizetni...