[HUN] Leopard 2

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 552
4 345
113
Ezek holland/osztrák eredetű harckocsik, amiket a KMW visszavásárolt. Ezeken FN volt.
Az Airbus helikoptereken is FN van szerintem. Akkor már a lövészeknek is az legyen, egységes rendszer legyen, logikus.
Mikor a Lynx parancsnoki torony makettjét mutogatták pár hónapja FN-MAG-gal meg a katonák az amerikaiaktól elkért 240B-kel pózoltak már féltem, hogy a nyakukba varrják majd a MAG valamelyik variánsát. Akkor valaki nyugtatgatott, hogy ááá, tuti nem. :)
Egy perc néma csend a PKM után MAG leszármazotat cipelő géppuskásoknak.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
R

Ruby de Puteaux

Guest
A párhuzamosított géppuska típusára júliusban még nem kaptunk választ. Most viszont megmutatták, hogy a 7.62X51 mm-es lőszert tüzelő belga tervezésű FN MAG-58-ast szerelik be a harckocsijainkba.
Azért remélem lesz annyi eszünk hogy a lövészeket Minimi-Maximi párossal szereljük fel. Nem lehet rossz csúzli a MAG sem, de tapasztalatom szerint nagyon nem mindegy hogy 12 kilóval rambózol a mezőn vagy nyolccal... pláne hattal.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 522
113
Mikor a Lynx parancsnoki torony makettjét mutogatták pár hónapja FN-MAG-gal meg a katonák az amerikaiaktól elkért 240B-kel pózoltak már fléltem, hogy a nyakukba varrják majd a MAG valamelyik variánsát. Akkor valaki nyugtatgatott, hogy ááá, tuti nem. :)
Egy perc néma csend a PKM után MAG leszármazotat cipelő géppuskásoknak.
Ne keverd össze a járműfedélzetit a gyalogsági géppuskával,
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 522
113
Legyen igazad, de engem nagyon meglepne ha a járműfedélzeti és gyalogsági gp. két külön fegyvercsaládból származna.
24a.jpg
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 350
46 152
113
Ne keverd össze a járműfedélzetit a gyalogsági géppuskával,
Ezzel én nem akarok vitatkozni, csak mintha....
Te @krisss , az M240-et az amerikaiak nem használjak támogató alegységekben?
Mert asszem a USMC-ben is, a században biztosan van valamilyen szerepkörben M240.
Hja és a járműfedélzeti kategóriát szerintem ne csak a szárazföldi, hanem a légi, és a vízi járművekre is tessék érteni! ;)
Meg lennék lepve, ha az Airbus-ok nem FN ajtógéppuskával lennének felszerelve
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 522
113
Ezzel én nem akarok vitatkozni, csak mintha....
Te @krisss , az M240-et az amerikaiak nem használjak támogató alegységekben?
Mert asszem a USMC-ben is, a században biztosan van valamilyen szerepkörben M240.
Hja és a járműfedélzeti kategóriát szerintem ne csak a szárazföldi, hanem a légi, és a vízi járművekre is tessék érteni! ;)
Meg lennék lepve, ha az Airbus-ok nem FN ajtógéppuskával lennének felszerelve
Támogató szakaszban van használva M240B azt hiszem. Rajszinten nincs elméletileg tengóknál főleg mióta az HK417-et megvették.
 
K

kamm

Guest
Legyen igazad, de engem nagyon meglepne ha a járműfedélzeti és gyalogsági gp. két külön fegyvercsaládból származna.

Az ARMY-nál minden szakasznak van támogató raja amiben van 2db M240B és a Bradley-s aegységeknél minden Bradleyben van még egy M240B azaz a nem támogató raj egyik M249-ét ki lehet cserélni M240B-re.

Most megkeveredtem ezen a fenti "vitan": akkor rosszul gondolom, hogy M240 = MAG es M249 = Minimi azaz ugyanaz a csalad azaz tokmindegy, hogy keverjuk oket (addig, amig mindketto 7.62-es lesz)...?
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113

A STANAG-ben le van írva, hogy a jelek, hadrendi számok hogy helyezkedjenek el. Nem kell benn semmi különös elméletet felfedezni, csak szabványos NATO jelrendszerről van szó. Baloldalt az adott kötelék száma, jobb oldalt az elöljáró köteléké. Ha utóbbinál perezve több lenne, akkor a következő szintű elöljáró kötelékre is lehetne következtetni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 350
46 152
113
Most megkeveredtem ezen a fenti "vitan": akkor rosszul gondolom, hogy M240 = MAG es M249 = Minimi azaz ugyanaz a csalad azaz tokmindegy, hogy keverjuk oket (addig, amig mindketto 7.62-es lesz)...?
@Avtomat arra gondolt, hogy a PKM-et jelenleg mindkét feladatra használhatják MH-ban, mert jóval könnyebb, mint az M240B/FN MAG család.
Az FN MAG - annak ellenére, hogy a Lynx bemutatón azt mutogattuk - nem lesz várhatóan nálunk sem alap rajfegyver, de mondjuk nálunk is elférhet támogató alegységben. A rajba pedig a még a PKM-nél is könnyebb Maximi várható. Emellé támogató rajba befuthat a MAG gyalogsági verziója, de a járműveknél a fedélzeti géppuska szinte mindenhol az lesz.
Az A4-en pl. 2 is lesz, mivel van egy beépítve a toronyba párhuzamosítva (tusa nélkül), míg a torony tetején is van egy körbeforgathatóan toronygéppuskának.
Ha jól emlékszem, mind a Lynx, mind a A7+ a tornyon lévő RC toronyba viszont már .50-eset fog kapni. A párhuzamosított ott is 7.62-es lesz.
Az M240B/MAG és a Maximi nem lesz attól azonos fegyvercsalád, mert egyezik az űrméretük.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD
K

kamm

Guest
@Avtomat arra gondolt, hogy a PKM-et jelenleg mindkét feladatra használhatják MH-ban, mert jóval könnyebb, mint az M240B/FN MAG család.
Az FN MAG - annak ellenére, hogy a Lynx bemutatón azt mutogattuk - nem lesz várhatóan nálunk sem alap rajfegyver, de mondjuk nálunk is elférhet támogató alegységben. A rajba pedig a még a PKM-nél is könnyebb Maximi várható. Emellé támogató rajba befuthat a MAG gyalogsági verziója, de a járműveknél a fedélzeti géppuska szinte mindenhol az lesz.
Az A4-en pl. 2 is lesz, mivel van egy beépítve a toronyba párhuzamosítva (tusa nélkül), míg a torony tetején is van egy körbeforgathatóan toronygéppuskának.
Ha jól emlékszem, mind a Lynx, mind a A7+ a tornyon lévő RC toronyba viszont már .50-eset fog kapni. A párhuzamosított ott is 7.62-es lesz.
Az M240B/MAG és a Maximi nem lesz attól azonos fegyvercsalád, mert egyezik az űrméretük.

Nem, arra celoztam, hogy ha jol tudom, akkor az M240 az a MAG (amerikai gyartasu) es az M249 meg a Minimi (amerikai gyartasu), azaz bizony egy csalad, sot, testverek (az urmeretet csak arra hoztam fel, hogy nem az a semmire nem jo 5.56 lesz geppuskaban.)
@kriss ugy hangzott, hogy marpedig maerikai lesz a loveszeknel, mig a jarmuveken belga, utana ugy hangzott, mintha ezek nem lennenek egy csalad (pedig azok, ha jol emlekszem a vazolt 'testveri' vervonalra.)

A Lynx kapcsan en kizarolag a haromcsovu coaxial 7.62-est lattam mindenhol listazva, 12.7mm sehol - te merre latod azt emlitve...?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 522
113
Nem, arra celoztam, hogy ha jol tudom, akkor az M240 az a MAG (amerikai gyartasu) es az M249 meg a Minimi (amerikai gyartasu), azaz bizony egy csalad, sot, testverek (az urmeretet csak arra hoztam fel, hogy nem az a semmire nem jo 5.56 lesz geppuskaban.)
@kriss ugy hangzott, hogy marpedig maerikai lesz a loveszeknel, mig a jarmuveken belga, utana ugy hangzott, mintha ezek nem lennenek egy csalad (pedig azok, ha jol emlekszem a vazolt 'testveri' vervonalra.)

A Lynx kapcsan en kizarolag a haromcsovu coaxial 7.62-est lattam mindenhol listazva, 12.7mm sehol - te merre latod azt emlitve...?
a 12.7 az a parancsnok RCWS-én leszl.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 828
113
A STANAG-ben le van írva, hogy a jelek, hadrendi számok hogy helyezkedjenek el. Nem kell benn semmi különös elméletet felfedezni, csak szabványos NATO jelrendszerről van szó. Baloldalt az adott kötelék száma, jobb oldalt az elöljáró köteléké. Ha utóbbinál perezve több lenne, akkor a következő szintű elöljáró kötelékre is lehetne következtetni.

Meg mindig nem értelek.Miért írod ezt nekem?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 350
46 152
113
Nem, arra celoztam, hogy ha jol tudom, akkor az M240 az a MAG (amerikai gyartasu) es az M249 meg a Minimi (amerikai gyartasu), azaz bizony egy csalad, sot, testverek (az urmeretet csak arra hoztam fel, hogy nem az a semmire nem jo 5.56 lesz geppuskaban.)
@kriss ugy hangzott, hogy marpedig maerikai lesz a loveszeknel, mig a jarmuveken belga, utana ugy hangzott, mintha ezek nem lennenek egy csalad (pedig azok, ha jol emlekszem a vazolt 'testveri' vervonalra.)

A Lynx kapcsan en kizarolag a haromcsovu coaxial 7.62-est lattam mindenhol listazva, 12.7mm sehol - te merre latod azt emlitve...?
Olvasd vissza a beszélgetést! Szerintem félreértetted.
De akkor még egyszer:
Az M240B az tulajdonképpen egy FN MAG. De a súlya miatt elsősorban járműfedélzetinek lenne itthon használva, esetleg a gyalogsági verziója - az amerikaiak alkalmazásához hasonlóan - a támogató rajokban/szakaszokban.
Az M249 (amerikai rendszeresítési nevén) az a MINIMI de az 5,56-os. Gyalogsági LMG. Teljesen más felépítésű, mint az M240B
Az Mk 48 (amerikai név) meg a MINIMI 7.62-es verziója, vagy más néven MAXIMI. Attól, hogy 7,62-es a gyártó még mindig LMG-ként hívatkozik rá.
A MINIMI, és a MAXIMI csak az űrméretben és a lehetséges csőhosszakban térnek el.
/Hasonló típuscsalád, mint a IMI NEGEV. Ott is van 7,62-es és 5,56-os verzió ugyan abból a fegyverből. /
Mindkét típusnak a belgák elkészítették a MK III-as verzióját, amivel kiküszöbölték a legtöbb korábban felmerülő problémát (akadások), valamint javítottak a fegyver ergonómiáján, toldalékolásán.
Én azt várom (elejtett félmondatokból leszűrve), hogy nálunk az általános rajfegyver a MAXIMI lesz, míg a járműfedélzeti - és esetlegesen támogató alegységekben használatos - típus az FN MAG lesz..
Pl. nem tudom, hogy a Török SARP RCWT toronyban melyik géppuska lesz, mert van 7,62-es, .50-es és olyan is, amelyik mindkettőt tartalmazza.